PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τα δύο κοκατίλ μου.(cockatiel)

artis
14-06-2010, 17:16
Γεια σας θα μπορούσατε να μου πείτε τι φίλο έχουν τα δυο μου "κοκατιλ" (και αν είναι ζευγάρι)

vas
14-06-2010, 18:54
τι ηλικία έχουν?

vicky_ath
14-06-2010, 19:26
Artis καταρχας καλως ηρθες στο φορουμ!Να σε ενημερωσω οτι δεν επιτρεπεται να γραφουμε σε greeklish, ειναι κανονας του φορουμ!
Επισης για να αναγνωρισουμε το φυλο των πουλιων σου θα πρεπει να μας βαλεις φωτογραφια απο το εσωτερικο της ουρας κ της φτερουγας τους κ επισης να μας πεις την ηλικια τους!
Αν θελεις μπορεις να διαβασεις κ τα αντιστοιχα θεματα που εχουν ηδη ανοιξει αλλα μελη, σχετικα με το διαχωρισμο του φυλου των κοκατιλ κ να καταλαβεις μονος σου αν τα πουλακια σου ειναι ζευγαρι, χωρις να χρειαστει να ανεβασεις καν φωτογραφιες!

artis
14-06-2010, 20:37
oκ συγνωμη που εγραφα αγγλικα ηλικια δεν ξερω αλλα υπολογιζω οτι ειναι μεγαλα

Κωνσταντίνος.
14-06-2010, 20:48
Δεν έχουν δαχτυλίδι ? Αν όχι απο που τα προμηθεύτικες ?
Δες και τα πόδια τους αν είναι άγρια (στην αφή) ωστε να καταλάβεις αν είναι μεγάλα (αλλά μην ξεχνάς οτι άν έχουν πολλά λέπια και μαυράκια είναι άρρωστα ).
Κάτω το κλουβί τους δεν έχει άμμο ή εμένα μου φένεται ?
Επίσεις βλέποντας τον πάτο και τις γωνίες του κλουβιού , μου φένεται λίγο μικρό για 2 κοκατίλ , αλλά μπορεί να είναι και η ιδέα μου .

vicky_ath
14-06-2010, 21:31
Οκ, αφου ειναι μεγαλα μπορουμε να σου πουμε με σιγουρια το φυλο τους, αρκει να κανεις αυτο που σου ειπα στο προηγουμενο μου ποστ!

fotis_k
14-06-2010, 22:22
Εμενα καθε αλλο παρα μεγαλα μου φαινονται.Ειδικα το γκρι ειμαι κατα 99,9% σιγουρος οτι ειναι νεαρο αρσενικο που δεν εχει περασει ακομα την πρωτη του πτερροροια.Ποσο καιρο τα εχεις?Ποια ειναι η συμπεριφορα τους?Εχεις ακουσει καποιο να κελαιδαει-σφυριζει?

artis
15-06-2010, 17:14
να και η ουρεσ τουσ.Τελικα η ΑΦΗ ΤΩΝ ποδιων τους δεν ειναι αγρια

vicky_ath
15-06-2010, 17:28
Το γκρι, αν ειναι πανω απο 6 μηνων ειναι θηλυκο!Αν οχι, δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι!Το ασπρο δεν μπορω να καταλαβω...αν βαλεις κ μια απο το εσωτερικο της φτερουγας κατι θα γινει!
Κελαηδαει καποιο απο τα 2??
Το κλουβι τους, ειναι αυτο το ασπρο που φαινεται στη φωτογραφια?Γιατι αν ναι, λυπαμαι που θα στο πω, αλλα ειναι πολυ κακο....απο ολες τις αποψεις!Το μεγεθος δεν κανει ουτε για budgie, ποσο μαλλον για 2 κοκατιλ, εχεις μονο μια πλαστικη πατηθρα η οποια ειναι κ αυτη ετοιμη να πεσει(προφανως τα πουλια δεν μπορουν να ανεβουν πανω της...) κ δεν εχεις ουτε μισο παιχνιδι μεσα...αν κ με τοσο μικρο κλουβακι δεν χωραει κιολας!
Σου συστηνω να το αλλαξεις αμεσα, γιατι τα πουλια θα παθουν καμια καταθλιψη, αν δεν εχουν παθει ηδη δηλαδη...
Φυσικα δεν λεω οτι φταις εσυ, ισως απο το πετ σοπ σου ειπαν οτι αυτα αρκουν για να ειναι ευτυχισμενα τα πουλακια σου!Εξαλλου οι περισσοτεροι την εχουμε πατησει καποια στιγμη απο πετσοπαδες που δεν ξερουν την τυφλα τους...

artis
15-06-2010, 17:50
οχι ρε παιδια δεν ειναι το κλουβι τουσ για να τα φωτογρφισω τα εβαλα εκει

vicky_ath
15-06-2010, 18:24
Ok τοτε!Λαθος καταλαβα γιατι ειδα οτι ειχες τροφη κ νερο μεσα στο κλουβακι κ υπεθεσα οτι ειναι το σπιτι τους...!

Κωνσταντίνος.
15-06-2010, 18:28
Ναι , εγώ είχα δει οτι δεν είχε άμμο , αλλά τελικά ήταν απλά για τη φωτογράφηση :lol:

Εμένα μου φένεται ή τα έχεις φωτογραφήσει στο μπαλκόνι ?
Αν σε δαγκόσουν και σου ξεφίγουν τη κάνεις ?
Εμένα μου ξεφεύγουν καμια φορά τα ζεμπράκια μιας και ξεγλυστράν συνέχεια αλλά τα πιάνω πάντα (έχω κάνει εκπαίδευση στην ταχύτητα του χεριού μου :lol: ).

Κωνσταντίνος.
15-06-2010, 18:29
Έχω εξασκιθεί μαζί με τον άσο της ταχύτητας , τον δάσκαλο ,
Futzi XatziGiamaXristou

artis
15-06-2010, 20:06
χαχαχαχαχααχ..... τι μπορω να κανω για να τα βοηθησω να ζευγαρωσουν κε πωσ να τα προετιμασο:)

artis
15-06-2010, 20:07
Ναι , εγώ είχα δει οτι δεν είχε άμμο , αλλά τελικά ήταν απλά για τη φωτογράφηση :lol:

Εμένα μου φένεται ή τα έχεις φωτογραφήσει στο μπαλκόνι ?
Αν σε δαγκόσουν και σου ξεφίγουν τη κάνεις ?
Εμένα μου ξεφεύγουν καμια φορά τα ζεμπράκια μιας και ξεγλυστράν συνέχεια αλλά τα πιάνω πάντα (έχω κάνει εκπαίδευση στην ταχύτητα του χεριού μου :lol: ).
εγω δεν πωναω με τιποτα
:P