PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πιθανό πρόβλημα με Μύκητες

Lorelei
14-06-2010, 14:11
Πήγα τον Πιου Μιου τον σπούργο μου στον κτηνίατρο και έκοψε ένα από τα μαδημένα του φτερά και το κοίταξε στο μικροσκόπιο. Μου είπε ότι έχει μια υποψία ότι μπορεί να έχει μύκητες. :(
Να ακολουθήσω μια αγωγή με hibitane scrab όπου θα τον πλένω θα το αφήνω περίπου 10 λεπτά με το διάλυμα αυτό και θα τον ξεπλένω για 4 φορές κάθε 4 μέρες. Άντε να δούμε πως θα το καταφέρω αυτό το πράγμα γιατί θα πρέπει όσο έχει το διάλυμα επάνω του να μην τσιμπάει τα φτερά του. :doh:
Αν δε γίνει τίποτα με αυτή την θεραπεία θα δοκιμάσουμε και άλλα πράγματα. Αλλά αυτά θα τα δούμε στην πορεία.
Έχει κανείς εμπειρία για το θέμα με τους μύκητες? Οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.

PAIANAS
14-06-2010, 17:01
Καλησπέρα ..εμείς για τους μύκητες χρησιμοποιούμε την Dactarin η Μicogen ..η παρόμοιο σκεύασμα με μυκοναζόλη (να έχει τη δραστική ουσία μέχρι 2%) .
Αλλά αν το έχει δει κτηνίατρος και χρειαζόταν κάτι επιπλέον του διαλύματος ,φαντάζομαι ότι θα στο έδινε ...

xXx
15-06-2010, 01:52
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κολάρο αντιλείξεως για πτηνά

Lorelei
15-06-2010, 12:25
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά μήπως μπορείς να μου πεις τι είναι αυτό και που μπορώ να το βρώ?
Είναι για να μη γλύφει τα φτερά του το 10λεπτο που πρέπει να μείνει με το hibitane?
Πάντως χτες τον έκανα τον πρώτο μπάνιο εντάξει κατάφερα να τον κρατήσω και να μην τα γλύφει αλλά μόλις τον ξέπλυνα το πουλί κόντεψε να μου μείνει :cry: :cry: Τρόμαξε παααρα πολύ και καθότανε ακίνητο και μαζεμένο για καμιά ώρα και έκλεινε τα ματάκια του. Κόνεψα να τρελαθώ!!! Έχει τεράστιο πρόβλημα με το μπάνιο, πόσο μάλλον με δυο μπάνια σε ένα δεκάλεπτο.
Θα πάρω σήμερα πάλι τον κτηνίατρο να του το πω. Δεν έρω αν θα συνεχίσω αυτή τη θεραπεία... Τι να την κάνω αν είναι να τον χάσω?
Αλλά αν κάποιος ξερει κάποιον άλλον τρόπο να αντιμετωπιστεί η κατάσταση θα του ήμουν ευγνώμων.

Lorelei
15-06-2010, 15:01
Καλησπέρα ..εμείς για τους μύκητες χρησιμοποιούμε την Dactarin η Μicogen ..η παρόμοιο σκεύασμα με μυκοναζόλη (να έχει τη δραστική ουσία μέχρι 2%) .
Αλλά αν το έχει δει κτηνίατρος και χρειαζόταν κάτι επιπλέον του διαλύματος ,φαντάζομαι ότι θα στο έδινε ...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν μου ανέφερε το παραπάνω σκεύασμα, αλλά κάποια άλλη ουσία που δεν τη θυμάμαι τώρα, καθότι λέει μόνο σαν έσχατη λύση θα τη χρησιμοποιήσουμε καθότι είναι και τοξική και μπορεί εκεί που πας να κάνεις καλό να προκύψει κακό. Οπότε από το φόβο μου το έκανα delete από το μυαλό μου. Θα τον ρωτήσω και για τη κρέμα. Είναι ακίνδυνη? Καί πως τη χρησιμοποιήσεις? Κάνεις επάλειψη στα φτερά? Κάθε πότε? Πειράζει αν τα "τσιμπάει με το ράμφος του?
Ναι ξέρω είμαι όλο απορίες, αλλά δεν ξέρω τι μου γίνεται με αυτό το θέμα :dontknow: και φοβάμαι μη μου πάθει και τίποτα.

Niva2gr
16-06-2010, 02:09
Εγώ πάντως 10 λεπτά τα βρίσκω υπερβολικά πάρα πολλά! Εγώ πλέον το χρησιμοποιώ για προσωπική χρήση, όταν πιάνω πολλά αδέσποτα σκυλιά, αλλά αρχικά ο κτηνίατρος μου το είχε προτείνει όταν είχα βρει ένα σκυλί με ψώρα λόγω αβιταμίνωσης. Μου είχε πει τότε οτι 3 λεπτά παραμονής του σκευάσματος επάνω στο δέρμα είναι υπεραρκετά για να δράσει.

jk21
16-06-2010, 02:27
το hibitane εχει
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CE%BB%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%B4%C E%AF%CE%BD%CE%B7
http://www.chirodes-antiseptics.gr/chiro-des/antiseptics/anaskopese.html
το χαρτακι μεσα θα γραφει σιγουρα για χρονο που χρειαζεται να δρασει

βεβαια αν και κανει και για μηκυτες απο οτι διαβαζω δεν ειναι και η πλεον δραστικη.και το betadine εχει παρομοια δραση .

η αντιδραση του πουλιου ειναι κυριως λογω τους στρεςς απο το χωρις την εκουσια συμμετοχη του μπανιο παρα απο το φαρμακο πιστευω.

η dactarin ειναι αντιμηκυτισιακη αλοιφη για ανθρωπους η οποια περιεχει σαν δραστικη ουσια που σε βιβλιογραφια του εξωτερικου αναφερεται η χρηση της σε πτηνα.δεν εχω προχειρο τον σχετικο συνδεσμο αυτη τη στιγμη...

jk21
16-06-2010, 15:39
ο συνδεσμος για χρηση μυκοναζολης σε πτηνα ειναι αυτος

http://www.peteducation.com/article.cfm?c=0+1303+1453&aid=3273

http://www.drsfostersmith.com/Rx_Info_Sheets/rx_miconazole.pdf

ομως με καθε επιφυλαξη γιατι δεν ξερω αν η αντιδραση στο δερμα του πουλιου εδω
[user:4lr2d39n]http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=1989&start=40[/user:4lr2d39n] δεν εχει σχεση σιγουρα με το φαρμακο αυτο..

καλυτερα να συμβουλευτεις το γιατρος σου αν εχεις το θαρρος να τον ρωτησεις γιαυτην την ουσια

Lorelei
17-06-2010, 15:56
Τον ρώτησα για την αλοιφή.
Τα μεταφέρω και εδώ γιατί μπορεί να είναι χρήσιμα και σε κάποιον άλλον.
Καταρχήν, αφού στρεσάρεται τόσο, τα μπάνια τέλος. Για την αλοιφή είναι αντίθετος προς το παρόν γιατί πιστεύει ότι τα έλαια που έχουν οι κρέμες δεν είναι καλή περίπτωση για τα πουλιά. Θα φτάσουν να μοιάζουν λες και έπεσε σε πετρελαιοκηλίδα.... περίπου δηλ.
Μου φαίνεται λογικό.
Θα κοιτάξουμε να πάρει κάποια αγωγή από το στόμα. (καταλάβατε σύντομα θα έχω απορίες και για αυτό.... ) Πρέπει μόνο να τελειώσει η απεργία του μετρό για να καταφέρω να πάω μέχρι εκεί :/
Ναι το hibitane μου το είχε πει ότι δεν είναι από τα πλέον δραστικά. Αλλά ήθελε να ξεκινήσουμε με το πιο ¨ανώδυνο" φαρμακευτικό ας το πω σκεύασμα. Αλλά ο Πιου έχει άλλη άποψη :/
Σας ευχαριστώ πολύ πολύ, μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω.
Άντε να δούμε... στο τέλος από το άγχος μου θα πάθω και γω.... πτερόροια :lol: :lol:

xXx
18-06-2010, 17:31
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά μήπως μπορείς να μου πεις τι είναι αυτό και που μπορώ να το βρώ?
Στο στέλνω σε πμ

Lorelei
05-07-2010, 20:51
Κάπως καθυστερημένα ξεκινάει από αύριο τη θεραπεία από το στόμα. (έλειπα για κάποιες μέρες για διακοπές ;-) και δε γινότανε να την ξεκινήσω).
Για το επόμενο 20αήμερο θα του δίνω ένα διάλυμα με sporanox. Τώρα όσο αφορά την αραίωση που έκανε για να είναι ασφαλές για το πτηνό και αντί για καλό να συμβεί κάτι άσχημο... πραγματικά δεν τη γνωρίζω για να τη μεταφέρω. Θα του δίνω μια σταγόνα το πρωί και μια το βράδυ. Πιστεύει ότι αν πράγματι είναι μύκητες αυτό το περίεργο πράγμα που έχουν τα φτερά θα έχουμε κάποια πρώτα αποτελέσματα σε 15 περίπου μέρες. Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά και να μην είναι γενετικό το πρόβλημα. Τουλάχιστον εγώ δε θέλω να το πιστέψω και να καταθέσω τα όπλα.
Και μια απορία
Πρέπει να του δίνω κάποια προβιοτικά; ή είναι μόνο για περιπτώσεις αντιβίωσης η χορήγησή τους;

jk21
06-07-2010, 16:24
σε χρηση αντιμηκυτιασιακων σε αντιθεση με τις αντιβιωσεις δεν εχει νοημα η χρηση ultra levure γιατι ειναι σακχαρομηκυτας και το φαρμακο τον εξουδετερωνει.δεν ξερω αν το φαρμακο χτυπαει τυχον αλλους μηκυτες μη παθογονους που ισως υπαρχουν στον οργανισμο.δεν νομιζω να υπαρχουν καποιοι .για καλα βακτηρια ξερω.αυτα δεν επηρεαζονται απο την χρηση των αντιμηκυτισιακων.να ξερεις απλα οτι την αναπτυξη μηκυτων την ευνοουν τροφες οι οποιες εχουν ζαχαρη .για καποιες μερες καλα ειναι να τις κοψεις οσο θα καταπολεμουνται για να ειναι ακομη πιο αδυναμοι γιατι οι μηκυτες δυσκολα ξεριζωονονται εντελως.τετοιες τροφες ειναι και οι ετοιμες αυγοτροφες αν και νομιζω εφτιαχνες δικια σου.μην βαζεις μελι αν ξαναφτιαξεις
το σπορανοξ (ιτρακοναζολη) βγαινει και σε σιροπι ; τι σκευασμα ειναι ; το ηξερα μονο σε χαπια

Lorelei
09-07-2010, 16:18
Ωχχχ ευτυχώς που μου το είπες γιατί εγώ τόσες μέρες του το δίνω το φάρμακο με ένα κομματάκι κουλουράκι για να το φάει επιτόπου. :doh:
Όσο αφορά την αυγοτροφή, φτιάχνω 2 δικές σου συνταγές οι οποίες με έχουν σώσει καθότι δεν τρώγανε καμία του εμπορίου. Χάρη σε σένα την τσακίζουν :wave: Μόλις πάω σπίτι με βλέπω να ζυμώνω για να φτιάξω καινούριο ψωμάκι για το φάρμακο, γιατί όσο έχω είναι θρυμματισμένο στην κατάψυξη.
Τώρα για το sporanox και γω χάπι το ξέρω και μάλλον αυτό μου έχει δώσει.
Όταν πήγα να το πάρω μου το είχε ετοιμάσει σε μια σύριγγα και επειδή γινότανε χαμός στο ιατρείο ντράπηκα να ρωτήσω λεπτομέρειες, καθότι τον έχω ενοχλήσει αρκετές φορές τον άνθρωπο. Ρωτώντας τη βοηθό του μου είπε ότι είναι το κλασικό sporanox που παίρνουμε και μεις σε αραίωση όμως κατάληλη για ένα πτηνό 20 γραμμαρίων.

jk21
14-07-2010, 23:47
αν εχεις θαρρος ρωτησε τον αλλη στιγμη λεπτομερειες της δοσης οπως επισης αν κανει να του βαζεις στο μπανακι (ιδεες που μουρχονται... "fullyhappy" ) αραιωμενο σαμπουαν κετοκοναζολης για την πιτυριδα(ειναι και αυτο αντιμηκυτιασιακο) οπως πχ το funcoral

Lorelei
23-07-2010, 10:18
Πήγαμε χτες πάλι στον κτηνίατρο καθότι όπου να 'ναι τελειώνει η θεραπεία, και του έβγαλε από 4 από τα μαδημένα φτερά (2 από τη μία πλευρά και 2 από την άλλη) για να δούμε τι θα φυτρώσει. Τον κακομοίρη πόνεσε και εγώ ψιλοφρίκαρα. Έχωσε και κάτι ωραίες τσιμπιές στο γιατρό για να μάθει. :lol:
Τον ρώτησα για το Funcoral αλλά δεν είχε να μου πει κάτι σε σχέση με αυτό. Δηλ. σαν μέθοδο δεν το είχε δοκιμάσει ούτε ήξερε κατά πόσο θα αποφέρει. Αλλά το θέμα είναι ότι έτσι και αλλιώς δεν κάνει καθόλου μπάνιο ο Πιου Μιου και στρεσάρεται και φοβερά με το νερό. Αυτός ήταν και ο λόγος που αρχικά σταμάτησα το Hibitane.
Ξέρεις αν αυτή η μέθοδος με το fungoral έχει χρησιμοποιηθεί και από κανέναν άλλον? και αν είχε αποτελέσματα?
Αν προλάβω το Σαββατοκύριακο θα τον βγάλω και καμία φωτογραφία να δείτε και σεις την κατάσταση που είναι τώρα. Καθόλου ουρά και λίγα φτερά :(