PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μεταφορά καναρινιών σε καράβι

karmar
12-06-2010, 17:10
καλησπέρα θέλω να ρωτήσω πώς μπορώ να μεταφερω 5 καναρινια σε πλοιο εχω ακουση για κατι κλουβια μεταφορας αλλα ειναι πολυ ακριβα στο γκαραζ φοβαμε να ταφησω ολα μαζι τσακωνοντε σενα κλουβι μεγαλο ασε που μπορη ο κοσμος να ειναι παραξενος και να τον ενοχλουν ειδα κατι οραια κλουβια μεταφορας απο την ορνιταλια αλλα κανουν 100 ευρο για 4 πουλακια και 70 για 2 τη να κανω βοηθειστε

Κωνσταντίνος.
12-06-2010, 17:12
Βάλτε τα σε 1 κουτί απο χαρτόνι και άνοιξτε μικρές τρύπες . Πόσο μεγάλη είναι η διαδρομή ?

karmar
12-06-2010, 17:21
8 με 10 ωρες αμα τα βαλω σε κουτι δε θα εχουνε φαη ασε που αμα κανει ζεστη μπορει να σκασουν

karmar
12-06-2010, 17:23
εδω κοιταχτε ενα κλουβι μεταφορας που βρικα ειναι τελειο αλλα ο καθε οροφος περνει 4 πουλακια και κανει 100 ευρω δειτε και το βιντεο ειναι τελειο

http://www.stasoluzioni.it/video.php

xXx
12-06-2010, 18:29
Μάνο βάλε τα πουλιά σε ένα κλουβί και πάρε τα μαζί σου στο κατάστρωμα δεν θα ενοχλήσουν κανέναν τα καναρινάκια. Μπορούν να έχουν και τροφή και νερό δεν βλέπω το πρόβλημα με αυτό. Αλλά και χωρίς τροφή και νερό να μείνουν 10 ώρες δεν παθαίνουν τίποτα τα πουλιά, ας μην είμαστε υπερβολικοί. Νομίζω ότι δεν είναι σωστή σκέψη να πας να δώσεις 100 ευρώ για αυτό το κλουβί δεν αξίζει.

karmar
12-06-2010, 18:54
το ξερω αλλα όλα μαζι τα αρσενικα τσακονοντε σου λεω μπορει να σκοτωθουν τα χα βαλη μια φορα και το ενα χτυπαγε με το ραμφος το αλλο στο κεφαλι

Κωνσταντίνος.
12-06-2010, 18:56
Βάλε τα σε ζευγαρόστρα αν έχεις και χόρισε την 5 απο την μια και 5 απο την άλλη .
Και πάλι όμως αν τα επιτιρείς ... δεν νομίζω και να σκοτοθούν .

xXx
12-06-2010, 19:03
5 είναι συνολικά τα καναρίνια δεν είναι 10 Κωνσταντίνε....αλλά και πάλι αν λες ότι τσακώνονται πάρε τα κλουβάκια πάνω στο κατάστρωμα δεν θα σου πούνε κάτι

karmar
12-06-2010, 19:18
οκ θα βαλω τα δυομιση απο τη μια μερια και τα αλλα δυομιση απο την αλλη...πλακα κανω...αυτο με τη ζευγαρωστρα ακουγετε καλο αμα τα επιβλεπω κιολας θα ειναι μια χαρα σας ευχαριστω

Κωνσταντίνος.
12-06-2010, 19:30
Nαί με τα 100στάρικα και τα μιδενικά μπερδεύτικα :lol: :lol: !
Αυτό με την ζευγαρόστρα για μεταφορά το έχω δοκιμάσει όταν πήγα 2 ζευγάρια zebra σε ένα φίλο μου στο χωριό και είπα αφού έπιασε με μένα γιατί όχι και με εσένα :welldone: .
Μόνο αρσενικά θα μεταφέρεις ή και θυλικά απλά δεν το αναφέρεις γιατί δεν έχουν πρόβλημα και βρείσκοντε σε άλλο κλουβί ?

karmar
12-06-2010, 19:32
4 αρσενικα και 1 θηλυκο γιαυτο φοβαμε

Κωνσταντίνος.
12-06-2010, 19:53
Xμμμ , νομίζω οτι αν έβαζες το θυλικό σε ένα άλο κλουβάκι και να βάλεις κάτι πχ ένα χαρτόνι απο τι μια μεριά ωστε αν βάλεις τα κλουβιά δίπλα δίπλα να μην φένεται τουλάχιστον το θυλικό ίσως να είναι ακομα καλύτερα διλαδεί χώρισε τα -2/2- -1- .
Αυτο φυσικά δεν θα είναι εύκολο σε ένα καράβι γιαυτό το καλύτερο αν έχεις βέβαια είναι να τα χορίσεις σε αυτή τη συστιχία με μικρά κλουβάκια το ένα πάνω στο άλλω και να βάλεις το θυλικό πάνω πάνω μόνο του .
Εννοώ αυτά που βάζουν τα κανναρίνια κάποιοι και άλοι σε ταβέρνες που βάζους πολλές καρδερίνες αρσενικές για να τραγουδάνε .

Δειλαδί τα κλουβιά είναι :

[ :lovebird: ]
------------------
------------------
...

vagelis76
12-06-2010, 23:49
Βάλτε τα σε 1 κουτί απο χαρτόνι και άνοιξτε μικρές τρύπες . Πόσο μεγάλη είναι η διαδρομή ?

Αυτό δε θέλω να το ξανακούσω....πολύ πρόχειρο και αρκετά επικίνδυνο,μου θυμίζει τις κότες που αγόραζε η γιαγιά μου από τη λαϊκή(παζάρι)πριν πολλά χρόνια.
Εμένα και τα πετ σοπ που στα βάζουν σε αυτά τα κουτάκια δε μου αρέσει....
Έχω μεταφέρει παρα πολλές φορές καναρίνια όσο ήμουν σπουδαστής στην Αθήνα ,με το καράβι και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.Τα είχα κοντά μου και μάλιστα πολλοί ερχότανε και τα χάζευαν.
Τώρα επειδή μαλώνουν χρησιμοποίησε τη ζευγαρώστρα αν και πιστεύω κατά τη διάρκεια του ταξιδιού δε θα μαλώνουν γιατί θα είναι απασχολημένα με την αλλαγή του περιβάλλοντος και τους άγνωστους ήχους.

Κωνσταντίνος.
13-06-2010, 08:47
Ε ναί αλλά αλλά αφου δεν μπορεί και να πληρώση 100 και ευρώ για μια φορά που θα τα μεταφέρει ? Βέβαια 10 ώρες είναι πολλές για κουτί .

karmar
13-06-2010, 12:43
θελω τη γνωμη σου βαγγελη μου...εχω βρη ατομικα κουτακια μεταφορας απο πλαστικο με ταιστρα και ποτιστρα αλλα ειναι πολυ μικρα αξιζουν? σου δινω και το λινκ κανε μεγεθυνση την εικονα

xXx
13-06-2010, 13:09
karmar στο είπα και χτες στο προφίλ σου αλλά δεν σε βλέπω να καταλαβαίνεις! Είναι αρχή του φόρουμ να μην κάνουμε διαφήμιση σε pet-shops και e-shops μέσα στα θέματα αλλά αν κάποιος χρειαστεί κάτι μέσω πμ να ενημερώνεται. Μπορείς να βάλεις τη φωτογραφία χωρίς να βάλεις το λινκ δεν είναι κάτι δύσκολο.

xXx
13-06-2010, 13:15
ανεβάζω εγώ τη φωτογραφία αυτή τη φορά

vagelis76
13-06-2010, 13:16
Δεν είναι κακή ιδέα ,αλλά για σκέψου οτι πρέπει να πάρεις 5 τέτοια.
Εκεί που θα τα μεταφέρεις έχεις κλουβιά για να τα βάλεις? που θα παραμείνουν όσο είσαι μακρυά από τη μόνιμη κατοικία?
Προσωπική μου άποψη...θα έκανα αυτό με τη ζευγαρώστρα....άλλωστε το ταξίδι σου θα είναι βραδινό και αν έχεις και καμπίνα,θα μπορέσεις να τα βάλεις όπως είπαμε και παραπάνω.Τα πάς στη καμπίνα ηρεμούν και κλείνεις τα φώτα όσο εσύ είσαι στο σαλόνι του πλοίου,εκείνα σίγουρα θα κοιμηθούν και δε θα μαλώνουν.Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα τις αντιδράσεις των πουλιών σου και πώς περίπου θα συμπεριφερθούν....
Τα έχεις μεταφέρει ξανά στο παρελθόν??

karmar
13-06-2010, 13:32
οχι δεν τα εχω ξαναμεταφερη τα αφηνα σε γνωστο αλλα απο οτι εμαθα δε τα καθαριζε και το νερο το αλλαζε μια φορα τη βδομαδα οποτε λεω να τα παρω μαζι μου γιατι αν παθουν τιποτα θα τρελαθω φιλε μου.τα κλουβια τους θα τα εχω μεσα στο αυτοκινητο αλλα δε ταφηνω στο γκαραζ με τιποτα θα κανω αυτο με τη ζευγαρωστρα και αμα τσακονοντε θα τα επιβλεπω εχω μεγαλη...θα βαλω το χωρισμα και τα μισα απο τη μια και τα αλλα απο την αλλη...θα βαλω τα αδελφια μαζι που δεν τσακονοντε ,και απο την αλλη μερια θα τα επιβλεπω εξαλου αμα ειναι βραδυ θα διξω ενα σεντονακι απο πανω για νανι