PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αγαπάει το σπίτι του.....

thanasis76
11-06-2010, 17:42
καλησπερα παδια... ελπιζω να ειστε καλα...
εγω καλα ειμαι... στο μαγαζι ειμαι ακομη γιατι το μικρο εχει αλλα σχεδια...
εχω κλεισει το μαγαζι εδω και 40 λεπτα και προσπαθω να πεισω τον μικρο να φυγουμε...
δεν θελει ομως, δεν βγαινει απο την κλουβα του με τιποτα... τι λιχουδιες, τι αγαπημενο φρουτο, τιποτα. εχει ερθει στην ανοιχτη πορτα και δεν θελει να βγει...
τοσο πολυ του αρεσει που δεν???
να σας πω οτι στην κλουβα ειναι απο τις 7.30 το πρωι μεχρι τις 5-6 το απογευμα... δηλαδη τις περισοτερες ωρες απο της οποιες ειναι ξυπνιος...
στο σπιτι παμε κατα τις 6 και μενει ξυπνιος για 3 ωρες εκτως κλουβιου....
η ερωτηση μου ειναι να τον αφηνω εδω οταν δεν θελει να ερθει???
λετε να του αρεσει πιο πολυ απο το να ειναι ελευθερος στο σπιτι
δεν εχω προβλημα να τον αφηνω στο μαγαζι αλλα με αυτον τον τροπο δεν θα τον βγαζω συχνα εξω απο το κλουβι...
θα ηθελα την γνωμη σας...
αν ειναι τοσο καλα στην κλουβα του εμενα δεν με ενοχλει...
ισως οταν μεγαλωσει να με ακουει πιο καλα...
καλο απογευμα σε ολους ...

Κωνσταντίνος.
11-06-2010, 17:47
Πόσο μεγάλη είναι η κλούβα και τι του αρέσει να κάνει σε αυτή που ίσως να μην μπορεί στο σπίτι ? Αν δεν είναι μικρή η κλούβα και μεταφέρεται εύκολα , δοκίμασε να την φέρεις για μια ημέρα στο σπίτι ωστε να δεις τις αντιδράσειςτου .

vagelis76
11-06-2010, 17:51
Mάλλον θέλει να σε βάλει να δουλέψεις υπερωρίες Θανάση...έπεσες σε κακό αφεντικό!!! :doh:
Άφησε τη πόρτα ανοιχτή(αν δε υπάρχει κίνδυνος) και απομακρύνσου λέγοντάς του "γεία σου","πάω",προσπάθησε να σε χάσει από το οπτικό του πεδίο...κρύψου εκεί κοντά και άκου αντιδράσεις.το πιο πιθανό είναι να σε αναζητήσει....αν ναί πλησιάζεις ξανά και αρχίζεις τη προσπάθεια να το πάρεις από το κλουβί,ξανά.

Dream Syndicate
11-06-2010, 18:47
Δεν είναι χαζός να αφήσει την κλούβα ,την οποία εκεί αισθάνεται ασφαλής αφού εκεί είναι όλη την ημέρα.Νομίζω ότι το μαγαζί θεωρεί σπίτι του έτσι φαίνεται.Ο δικός μου του αρέσει εκτός σπιτιού αλλά μετά από κάποιες ώρες θέλει να γυρίσει στο σπίτι και φωνάζει.Όταν μπαίνουμε και τον βάζω στο σταντ,αρνάκι.Θανάση είναι σημαντικό να μάθει το έλα και το κάτω.Μόνο έτσι θα ακούει και θα τον παίρνεις.Αισθάνεται ασφαλείς στη κλούβα .Δοκίμασε αυτό που είπε ο Βαγγέλης.Εγώ θα προτιμούσα να τον έχω στο σπίτι.Άστον κάποιες μέρες σπίτι μεταφέροντας την κλούβα εκεί να καταλάβει ότι το σπίτι είναι η βάση του.

thanasis76
11-06-2010, 22:40
παιδια το σιγουρο ειναι οτι επιδη ειναι πολυ περισσοτερες ωρες στο μαγαζι και στην κλουβα του το νιωθει σπιτι του και σιγουρα το νιωθει και πιο ασφαλες...
η κλουβα δεν μπορει να μεταφερθει σπιτι, ειναι μεγαλη, θελει φορτηγακι...
το να απομακρυνθω το εκανα σημερα ηταν στην ακρη της κλουβας με αναζητουσε αλλα παλι μετα δεν ερχοταν να φυγουμε...
εφαγα μια ωρα και τιποτα, δεν ηθελε να βγει... τον πιεσα λιγο για να ανεβει στο χερι μου αλλα τα δαγκωματα που εφαγα ηταν αλλο πραμα...
περασα τωρα απο το μαγαζι να δω και κοιμοταν...
αν σημερα του ελειψα λογικα αυριο θα ερθει...
θα δειξει, πρεπει να του μαθω το ελα και το κατω αλλα αν δεν τον εχω μαζι μου δυσκολα...
το παλευω και θα το παλεψω....
απλα δεν ξερω και πως του φεροταν το παιδι που το ειχε πριν... παντος ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

Dream Syndicate
11-06-2010, 23:06
Aπο την στιγμή που έχει νυχτώσει φυσικά και θα κοιμάται.Μην απογοητεύεσαι θα βρεις τον τρόπο.Μετά από καιρό θα τον έχεις μάθει και θα ξέρεις τι να κάνεις σε κάθε περίπτωση.Τον έχεις πολύ λίγο καιρό.

thanasis76
11-06-2010, 23:36
Aπο την στιγμή που έχει νυχτώσει φυσικά και θα κοιμάται.Μην απογοητεύεσαι θα βρεις τον τρόπο.Μετά από καιρό θα τον έχεις μάθει και θα ξέρεις τι να κάνεις σε κάθε περίπτωση.Τον έχεις πολύ λίγο καιρό.

ναι φιλε μου το ξερω... απλα στεναχωριεμαι που εμεινε στο μαγαζι και δεν ηρθε μαζι μου...
γενικα οταν ειναι μαζι μου, τα σημαδια του σωματος δειχνουν οτι ειναι ευτυχισμενος...
μεχρι που τον εμαθα και μου δεινει φιλακια στο στομα...
και χαιρεται...
τον εχω λιγο καιρο, μερες και λογικο ειναι να μην μπορω ακομα να τον κανω να με ακουει...
σιγα σιγα... δεν απογοητευομαι....