PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Γεια σας και από εμένα

mask2011
10-06-2010, 14:57
Καλησπέρα με λένε Χρήστο και έχω ένα budgie εδώ και 2,5 βδομάδες... Είχα και παλιότερα ένα ζευγάρι Lovebird peachfaced. Αναγκάστηκα να τα δώσω λόγω σπουδών αλλά τώρα που τελειώνω πήρα αυτό το μικρό... Είναι περίπου 8-9 μηνών όπως μου είπε ο πετσοπας. Δεν έχει δακτυλίδι και δεν ξέρω και το φύλο του, άρα δεν έχει και όνομα.

Ορίστε και μερικές φωτό:

alkisti
10-06-2010, 15:00
Γεια σου Χρηστο ! Καλωσορισες και εδω ! ;-) Καλη διαμονη και περιηγηση στο φορουμ !

douke-soula
10-06-2010, 15:02
καλως ορισες Χρηστο και ομορφο μπατζι χωρις ονομα
καλη διαμονη να εχετε :biiiggrin: :biiiggrin:

Antigoni87
10-06-2010, 15:09
Καλώς ήρθες!! Να χαίρεσαι το πουλάκι! :star:
Μόνο που δεν είμαι σίγουρη για την ηλικία του πουλιού... Δε θα εμπιστευόμουν τα λεγόμενα πετσοπά για πουλί χωρίς δαχτυλίδι, θα μπορούσε να είναι και πολύ μεγαλύτερο, αλλά επειδή δεν ξέρω από παπαγαλάκια και δε μπορώ να καταλάβω από τις φωτό, θα πουν μια γνώμη τα παιδιά που ξέρουν!
Γνωρίζω μόνο ότι μέχρι κάποιους μήνες φαίνεται το μικρό πουλάκι, κι αν τους περάσει δε μπορείς να ξέρεις ποτέ την ηλικία.
Σημασία όμως έχει να είναι καλά.
Να το χαίρεσαι και καλώς ορίσατε στην παρέα μας!!! :biiiggrin:
Περιμένουμε κι άλλες φωτό!!

vicky_ath
10-06-2010, 15:39
Καλησπερα Χρηστο!Το πουλακι σου εγω πιστευω οτι ειναι θηλυκο!Για την ηλικια δεν μπορω να πω με σιγουρια!
Πες μου κατι ομως, στα ματια του εχει αρχισει να φαινεται ασπρο γυρω απο την κορη ή ειναι ολο μαυρο?Κ επισης περναει πτερορροια ή το φτερωμα του ειναι απο το πετ σοπ τοσο ταλαιπωρημενο???Γιατι σχεδον δεν εχει ουρα το μικρο σου...

Κώστος
10-06-2010, 16:14
Καλωσόρισες!Και εγώ καινούργιος είμαι εδώ.Καλή διαμονή. "fullyhappy"

mask2011
10-06-2010, 18:10
Σας ευχαριστώ όλους... Βίκυ αυτές οι φωτό είναι λίγο παλιές, σχεδόν από τις πρώτες μέρες που το πήρα. Τώρα έχουμε ουρά και το φτέρωμά μας είναι πολύ καλυτερο... Έχει γίνει άσπρο γύρω από την κόρη... Τι σημαίνει αυτό?? (άσχετος :dontknow: ) Παιδιά για την ηλίκία πρέπει να σας πω ότι εμπιστεύομαι τον πετσοπα. Έχω αρχίσει και προσπαθώ να έρθουμε πιο κοντά με το μικρό... Τρώει από το χέρι μου κεχρί και ακολουθεί το χέρι μου για να φάει... Ολα αυτά μέσα στο κλουβί... αυτά προς το παρών... Καμία συμβουλή για να ανέβει στο χέρι?? Επειδή το σπίτι είναι λίγο περιεργο και και δεν μπορώ να δημιουργήσω ασφαλές δωμάτιο πως σας φαίνεται η ιδέα του μπάνιου??

vagelis76
10-06-2010, 18:19
Καλώς ήρθες κι από εμένα φίλε!!!!

vicky_ath
10-06-2010, 19:13
Σας ευχαριστώ όλους... Βίκυ αυτές οι φωτό είναι λίγο παλιές, σχεδόν από τις πρώτες μέρες που το πήρα. Τώρα έχουμε ουρά και το φτέρωμά μας είναι πολύ καλυτερο... Έχει γίνει άσπρο γύρω από την κόρη... Τι σημαίνει αυτό?? (άσχετος :dontknow: ) Παιδιά για την ηλίκία πρέπει να σας πω ότι εμπιστεύομαι τον πετσοπα. Έχω αρχίσει και προσπαθώ να έρθουμε πιο κοντά με το μικρό... Τρώει από το χέρι μου κεχρί και ακολουθεί το χέρι μου για να φάει... Ολα αυτά μέσα στο κλουβί... αυτά προς το παρών... Καμία συμβουλή για να ανέβει στο χέρι?? Επειδή το σπίτι είναι λίγο περιεργο και και δεν μπορώ να δημιουργήσω ασφαλές δωμάτιο πως σας φαίνεται η ιδέα του μπάνιου??

Αυτο με το φτερωμα ειναι πολυ θετικο!!!Μπραβο!! :welldone:
Τα budgie βγαζουν ασπρο γυρω απο την κορη αφου κλεισουν τον ενα χρονο ζωης!Εμενα το budgie που ειχα, οταν το πηρα ηταν κατω απο 1 χρονου κ δεν ειχε ασπρο, μολις εγινε 1 ετους αρχισε να φαινεται, πολυ αμυδρα ομως!Οποτε το δικο σου εχει σιγουρα κλεισει τον πρωτο χρονο ζωης!!
Παντως ειστε σε πολυ καλο σταδιο με την εξημερωση!Για να ανεβει στο χερι σου βαλε λιγα σπορακια στην παλαμη σου κ το πιο πιθανο ειναι να πλησιασει κ να φαει!Ετσι θα συνηθισει το χερι σου κ σιγα σιγα θα ανεβαινει κ στο δαχτυλο σου!

Dream Syndicate
10-06-2010, 19:51
Καλώς ήρθες στη παρέα μας.Αν θέλεις άνοιξε ένα νέο θέμα στην κατάλληλη ενότητα έτσι ώστε να συζητήσουμε εκεί το θέμα σου και άσε εδώ να σε υποδέχονται τα μέλη.Ευχαριστώ και καλή διαμονή. :welldone:

mask2011
10-06-2010, 20:05
Καλώς σας βρήκα Βαγγέλη και Κωνσταντίνε... Δημιουργησα ένα νέο θέμα viewtopic.php?f=10&t=2570 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=10&t=2570) ... :welldone:

Dream Syndicate
10-06-2010, 20:08
Καλώς σας βρήκα Βαγγέλη και Κωνσταντίνε... Δημιουργησα ένα νέο θέμα viewtopic.php?f=10&t=2570 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=10&t=2570) ... :welldone:

Το είδαμε το είδαμε καλώς. :welldone:

xXx
11-06-2010, 11:36
Γεια σου Χρήστο καλωσόρισες στο φόρουμ μας και στην παρέα μας :hi:

budgiefun
11-06-2010, 22:30
Γεια σου Χρήστο καλωσόρισες στην παρέα μας

michael
11-06-2010, 22:40
καλως μασ ηρθες!!!το πουλακι σου πολυ ομορφο να το χερεσαι!!!! "fullyhappy"

mask2011
11-06-2010, 23:03
Καλώς σας βρήκα...!!!

καλως μασ ηρθες!!!το πουλακι σου πολυ ομορφο να το χερεσαι!!!! "fullyhappy"

Ευχαριστώ michael....

Niva2gr
12-06-2010, 12:24
Καλωσήρθες Χρήστο! Πράγματι, πρέπει να είναι μικρό σε ηλικία το πουλακι σου! Βίκυ, αν κοιτάξεις καλά στις φωτογραφίες θα δεις οτι έχει ήδη σχηματιστεί η ίριδα (το άσπρο Χρήστο) του ματιού. Και εγώ για θηλυκό το βλέπω. Πάντως ρίξε μιά ματιά στα παλιότερα θέματα του φόρουμ σχετικά με την εξημέρωση και θα μάθεις αρκετά πράγματα.