PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : καλοκαιρινη ανταλλαγη!!!

vagelisks
08-06-2010, 20:04
μετα απο αρκετη σκεψη, αρκετη στεναχωρια, πολυ συζητηση με τον εαυτο μου... και μετα απο καποια γεγονοτα των τελευταιων ημερων...εχω μια προταση να κανω, να μου πειτε τη γνωμη σας!!!
εγω κατα πασα πιθανοτητα ιουλιο-αυγουστο θα ειμαι στη μυκονο για δουλεια!!! ειναι περιπου 75% η πιθανοτητα να παω...οπως και παω καθε χρονο σχεδον! περυσι πηγα απλα ενα μηνα! φετος θα παω δυο!!! επειδη ομως εκει που θα παω...δε θα εχω δικο μου σπιτι, επειδη θα δουλευω ασταματητα...χωρις να το θελω θα χασω το pedgey! δεν μπορω να τον παρω μαζι μου αλλα και να τα καταφερω...δε θα ειμαστε και πολυ μαζι! αμα τον αφησω αθηνα... η μητερα μου που ειναι η μονη που μενει το καλοκαιρι αθηνα, απο τωρα μου λεει οτι ισως μπορεσει να το κρατησει...αλλα δε θα ειναι και το πιο ευχαριστο πραγμα!!!
σκευτομαι να τον δωσω :( :cry: :cry: :( ...
επειδη ομως η ιδεα παπαγαλος μου εχει κατσει παρα πολυ καλα...θελω το σεπτεμβρη να αποκτησω ξανα παπαγαλο! σκευτομουν λοιπον αν θελει κανεις να ζευγαρωσουμε(δε ξερω τη φυλο ειναι) με το δικο του παπαγαλο και οποτε μπορεσει να μου δωσει εναν απογονο!!!
πως σας φαινεται σαν ιδεα???

vicky_ath
08-06-2010, 20:13
Σαν ιδεα εμενα μου αρεσει, αλλα εχω μια ερωτηση...του χρονου που θα πας παλι στη Μυκονο το καλοκαιρι ο απογονος τι θα γινει??? :dontknow:

Antigoni87
08-06-2010, 20:16
Σίγουρα δε μπορείς να τον πάρεις μαζί σου; Αν ναι, και αν δε μπορεί και η μαμά σου σκέφτηκα το εξής... Μήπως να τον κρατούσε κάποιο μέλος για φιλοξενία (αν προσφερθεί κανείς και μπορεί, αν δηλαδή δε λείπει διακοπές), αφού θέλεις ξανά παπαγάλο από Σεπτέμβρη; Δηλαδή να τον "δανείσεις" αντί να τον χαρίσεις.
Έτσι κι αλλιώς αν τον χαρίσεις κάπου και περιμένεις απόγονο, θα περάσει κάνας χρόνος! Οπότε αν θες κοίταξε και την περίπτωση της φιλοξενίας :welldone:
Επίσης υπάρχει κόσμος που το αναλαμβάνει με μικρό αντίτιμο, αν και 2 μήνες είναι πολλά λεφτά μαζεμένα αν το δεις.
Πάντως ό,τι κι αν αποφασίσεις ελπίζω να βρεθεί σε καλά χέρια το μικρούλι!

Edit: Μαζί γράφαμε Βίκυ!

vicky_ath
08-06-2010, 20:29
Ισως καποιος δεχτει κ χωρις χρηματα βεβαια να το κρατησει...
κ εμενα αυτο πιο πολυ μου αρεσει, σε περιπτωση που μολις γυρισεις θα θελεις παλι να εχεις ενα πουλακι!Γιατι οπως λεει κ η αντιγονη στην περιπτωση που θες απογονο, θελει κ χρονο!Ασε που δεν ξερεις το φυλο του μικρου...

vagelisks
08-06-2010, 20:36
vicky μου....καθε χρονο λεω οτι ειναι και τελευταια χρονια!!! αλλα απο οτι φαινεται...θα ειναι φετος η τελευταια φορα! εχουν δυσκολεψει πολυ τα πραγματα στη δουλεια!!! αμα πηγαινα διακοπες δε θα ειχα προβλημα!!!
ειμαι ακομα σε δηλημα μπορω να πω!!! αυτο που σκευτομαι αν το δωσω σε καποιον και γινουν ταιρι να μην τους χωρισουμε μετα! ισως βρω καποιον να το φροντιζει οπως λες antigoni!!! το ολο θεμα ειναι οτι δε ξερω που θα μεινω! αν μεινω εκει που εμεινα και περυσι! ασχετα αν θα ειναι μονος του...θα ειναι μια χαρα γιατι δε θα ενοχλει κανεναν!!! θα πηγαινω το απογευμα σπιτι θα το φροντιζω και αγιος ο θεος!!! ελπιζω μονο να μην εχω συγκατοικο! περυσι δεν ειχα...φετοσ ομως??? δε το ξερω ακομα!!! ισως μεχρι να φυγω να το μαθω βεβαια!!
οχι τιποτα αλλο...εχει αρχισει να με συνηθιζει ο μουργος. σημερα βγηκε απο το κλουβι που το ειχα στο μισο μετρο σαν να μην συμβαινει τιποτα! βεβαια για να μπει εχω βαλει το κλουβι πιο μακρια μου...εχει παει και εχει κατσι απο πανω και φροντιζε τα φτερα του :angry: θα σκασω εγω σε λιγο με κλειστο το παραθυρο και πορτα!!! "fullyhappy" :lol: :-P οτι και να κανω το καλοκαιρι... το σεπτεβριο θα ειμαι παλι απο την αρχη! δε με πειραζει τοσο αυτο βεβαια!!! αλλα....κλαψ!!!

Antigoni87
08-06-2010, 20:57
Αφού έχεις δεθεί μαζί του και σε έχει συνηθίσει κι αυτός, είναι κρίμα να τον δώσεις για πάντα! Εντάξει, μπορεί να ξεσυνηθίσει λιγάκι αν δε σε βλέπει αλλά θα είναι εύκολο να τα ξαναβρείτε.
Την προτείνω τη φιλοξενία γιατί δεν είναι απαραίτητο να μπει με άλλο πουλάκι άρα δε θα έχεις θέμα μετά να μην χωριστούν.
Ρίξε αν θέλεις πρόταση φιλοξενίας, αφού το σκεφτείς και αποφασίσεις ότι το θες και μπορείς να το έχεις από Σεπτέμβριο!
Αν και ίσως να μην υπάρχει πρόβλημα να το πάρεις και μαζί σου...

vas
08-06-2010, 21:30
Θα συμφωνήσω με την Αντιγόνη,αν δεν μπορείς με καμία δύναμη να το πάρεις μαζί σου άφησε το σε κάποιον να το προσέχει αυτούς τους 2 μήνες,πριν όμως το αφήσεις να το φέρνεις σε επαφή όσο συχνότερα γίνεται με το άτομο που θα το φιλοξενήσει για να μη βρεθεί ξαφνικά μέσα σε αγνώστους,και να το αφήνεις να του αλλάζει νερά φαγητά κλπ

demis
08-06-2010, 23:38
συμφωνω και εγω με τα παιδια καλυτερα να βρεις καποιον να σου το φιλοξενησει.. μακαρι ομως να μπορεσεις να το παρεις μαζι σου γιατι αν το φροντιζει ο αλλος δυο μηνες θα δεθει μαζι του και μετα παλι απο την αρχη θα ξεκινησει η σχεση σας οταν τον ξαναπαρεις.

Dream Syndicate
08-06-2010, 23:56
Η μητέρα σου είναι ιδανική νομίζω,θα έχει και παρέα.Σωστά είπε η Βασιάννα να το πας πριν φύγεις και να κάνεις και μια μικρή εκπαίδευση στη μητέρα σου όσο αναφορά την φροντίδα του και τη διαμονή του.

Niva2gr
18-06-2010, 12:39
Βαγγέλη, αν δεν βρεις καμιά άλλη λύση, μπορώ να σου το φιλοξενήσω εγώ, αλλά είμαι Λιβαδειά.

vagelisks
18-06-2010, 13:31
ευχαριστω πολυ Niva(???)...αλλα μαλλον θα το αφησω στην μητερα "fullyhappy" και αν δω τα σκουρα...θα το παρω μαζι μου... αν παλι οχι..εδω ειμαστε να τα πουμε.... να ερθω να πιω καφε στη λιβαδεια!!!

Antigoni87
18-06-2010, 17:23
Κι εγώ προσφέρομαι, αν δε μπορεί η μαμά σου ή εσύ, και αν δε μπορέσεις να πας στη Μαρία :biiiggrin:

Niva2gr
18-06-2010, 19:56
Βαγγέλη, βλέπεις οτι πλέον έχεις πολλές επιλογές! Πάντως εγώ αυτό για τον καφέ στη Λιβαδειά το κρατάω...!!