PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μαζικές απώλειες

adef
07-06-2010, 10:01
Γειά σας

Θα ήθελα την συμβουλη σας όσο αφορά το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και την φαρμακευτική αγωγή που ακολουθώ.

Πρίν απο 1 1/2 μήνα άρχισα να έχω τις πρώτες απώλειες το πιο πιθανό απο άρρωστο πουλί φορέα. Τα συμπτώματα δεν ήταν και τόσο εμφανή γι αυτό και άργησα να πάρω κάποια μέτρα με αποτέλεσμα μέχρι σήμερα να έχω χάσει 15 καναρίνια. Η συμπτωματολογία έχει ως εξής:

Το πουλί τρώει κανονικά και συμπεριφέρεται το ίδιο μέχρι τις τελευταίες δύο μέρες όπου την πρώτη απο αυτές είναι νωθρό και βάζει το κεφάλι μέσα μέχρι που την επόμενη νύχτα συνήθως καταλήγει. Διαπίστωσα ότι τα πουλιά που πέθαναν είχαν έντονότατη καρίνα με μαύρο στήθος, Οι κοτσιλιές είναι υδαρείς (νερουλές) χωρίς άσπρο στο περίγραμμα με μαύρο στην μέση και γενικότερα ενώ το πουλί τρώει πέφτει η ποσότητα περιττωμάτων του . Αρχισα θεραπεία μιας εβδομάδας με Furazolidon και τα συμπτώματα και οι απώλειες υποχώρησαν αισθητά. Την επόμενη εβδομάδα χορήγησα πολυβιταμίνες (Bogena multivit) και είναι στο πρόγραμμα να ξανασυνεχίσω για μια ακόμη εβδομάδα την αντιβίωση την αποία και άρχισα το Σάββατο. Η δοσολογία που χρησιμοποιώ είναι 2 gr / 400 ml νερό. κατά το τέλος της ενδιάμεσης εβδομάδας (βιταμίνες) τα συμπτώματα εμφανίστηκαν πάλι έχασα δύο θυληκά και ένα αρσενικό που είχε συμπτώματα πρίν την χορήγηση του φαρμάκου και επανήλθε τα ξαναεμφάνισε.

Ποιά είναι η γνώμη σας αύξηση της δοσολογίας η αλλαγή φαρμάκου?
Ευχαριστώ

Ευχαριστώ

jk21
07-06-2010, 10:40
το φαρμακο ειναι και για βακτηρια αλλα και για καποια πρωτοζωα
http://www.chevita.com/en/products/furazolidon-plus.php

.προτεινεται για 1 φακελλακι στα 2 λ νερο ,δηλαδη 7,5 γρ στα 2 λ .οποτε στα 400 ειναι γυρω στο 1.5γρ
.η δοσολογια ειναι επαρκης αν οχι ανωτερη .το θεμα ειναι αν το βακτηριο ειναι πληρως ευαισθητο στο φαρμακο.αυτο απαιτει εξεταση κοπρανων.αν δεν την κανεις τοτε ισως πρεπει να επελεξεις αυτη τη φορα baytril 0.5% 1ml στο 1λιτρο νερου
http://petbirds.gr/forum/t17675/

το προτεινω επειδη το πρωτο που εδωσε ναι μεν δειχνει να εχει επιδραση αλλα οχι πολυ καλη.αρα καλα ειναι να μην επιβαρυνεις με το ιδιο τα πουλια αν δεν πιανει πληρως το μιροβιο.αλλιως το baytril δεν δινεται κατευθειαν αν η περιπτωση ασθενειας δεν ειναι ιδιαιτερα βαρια (εσενα βεβαια ειναι)

μετα τη χορηγηση απαραιτητα προβιοτικο με γαλακτοβακιλλους και κατα την αντιβιωση αν θες δωσε ultra levure (σακχαρομηκυτας -προβιοτικο) που δεν το σκοτωνει η αντιβιωση και ειναι εναντια στη διαρροια. χορηγησε παραλληλα ολο τ διαστημα ηλεκτρολυτες ειτε καποιο σκευασμα για πτηνα

ή αυτο απο τα φαρμακεια

http://www.farmakeutikoskosmos.gr/article-k/hlektrolytes/4463

http://www.pharmacy24.gr/almora-plus-sachets-12fakella-p-4316.html

ανεξαρτητα απο τα παραπανω το μαυρο στηθος (η κοιλια πως ειναι;) με ανησυχει για κοκκιδια .εδω φαινεται οτι το φαρμακο

ειναι κοκκιδιοστατικο

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1680524/

μηπως θα επρεπε να παρεις λοιπον καποιο ποιο ισχυρο κοκκιδιοκτονο ;

εχω διαβασει οτι το γενος isospora χτυπιεται κυριως απο το amprolium /chevita και αυτο ειναι κυριως που υπαρχει στα καναρινια.αν ειναι του γενους eimeria to baycox /bayer ειναι το δραστικοτερο.εδω βεβαια βλεπω οτι υπαρχουν και στοιχεια τωρα πια και για isospora
http://www.baycox.com/index.php/fuseaction/download/lrn_file/16th_Congress_Pig_Veterinary_Society.pdf

αν εχει κοκκιδια μην του δινεις μεχρι το τελος της θεραπειας πολυβιταμινες γιατι τρεφονται απο τις βιταμινες Β

xXx
07-06-2010, 10:46
Τι καναρίνια είναι? Είναι και μικρά και μεγάλα ή μόνο μικρά? Πού τα έχεις τα πουλιά? Αυτά που ψόφησαν ήταν στον ίδιο χώρο-κλουβί ή τα είχες και σε ξεχωριστά κλουβιά? Παρουσίαζαν εκτός από καρίνιασμα και φούσκωμα χαμηλότερα στην κοιλιά? Το φάρμακο αυτό στο σύστησε κάποιος?
Το σκεύασμα που χρησιμοποιείς είναι χημειοθεραπευτικό και σύμφωνα με τη chevita προτείνεται για:

α) σαλμονέλλωση [παράτυφο, παράλυση στις φτερούγες (γρόμποι αρθρώσεων) και των ποδιών]
β) γενικές μικροβιακές λοιμώξεις
γ) εντερικές λοιμώξεις (κολιβακίλωση κλπ)
δ) αύξηση του μεταβολισμού και της αντίστασης του οργανιμσού

Η θεραπεία γίνεται 3-5 ημέρες και πρέπει να επαναληφθεί δύο φορές με παύση 2 ημερών ανάμεσα στις θεραπείες

adef
07-06-2010, 14:13
Δυστυχώς εκτός απο 8-10 κοινά έχασα και όλα τα πουλιά απο ράτσες που είχα όπως:

3 Norwich
2 Yorkshire
4 Border

Το λάθος που έκανα ηταν ότι δεν έβαλα σε καραντίνα νέο πουλί (Μάλλον απο Border άρχισε η ζημιά) και κατόπιν δεν κράτησα σταθερές ταίστρες και ποτίστρες ανα κλουβί με αποτέλεσμα η ασθένεια να εξαπλωθεί και να "θερίζει"
Το πιο άσχημο ήταν ότι έχασα μάνες κατά την περίοδο του ταίσματος και σαν αποτέλεσμα αυτού όλους τους νεοσσούς.

Τα λάθη πληρώνονται ......

adef
07-06-2010, 14:28
Το Furazolidan μου το πρότειναν εκτροφείς

Όσο αφορά την κοιλιά είναι μαυρο μώβ (μπλάβο χρώμα)

xXx
07-06-2010, 15:20
Μπορείς να μας βάλεις να δούμε φωτογραφίες της κοιλιάς τους? Όλη η κοιλιά είναι μωβ?

adef
07-06-2010, 16:43
Δυστυχώς όχι πρίν την επόμενη εβδομάδα διότι είμαι εκτός πόλης για δουλειές και έχω αφήσει την επιτήρησή τους στον αδελφό μου που τα φροντίζει.

Ευχαριστώ όλους σας για την ανταπόκρισή σας και το ενδιαφέρον σας.

xXx
07-06-2010, 17:07
Πάντως για να λες μωβ κοιλιές σημαίνει ότι τα πουλιά έχουν πρόβλημα στα έντερά τους, αν μπορείς δώσε τους Santalina K3 της Βeaphar ( 5 ml Santalina σε 30ml νερού επί 3 ημέρες) ή μετά πάμε σε chevi-kok τηε Chevita (1/4 φακελάκι των 6,5 γρ σε 500 ml νερού για 5 ημέρες) ή σε baycox 2,5% της Bayer (1-1,5ml σε 1 lt νερού για 1-2 ημέρες).Αν μπορείς και έχεις τη δυνατότητα χορήγησέ τους chia και foniopady σε κοινή ταΐστρα.

Μετά από τα chevi-kok και baycox απαραίτητα χρήση προβιοτικών

adef
08-06-2010, 15:16
Επειδή υποπτεύομαι και κοκίδιο,θα χρησιμοποιήσω μετά 3 μέρες απο το τέλος της θεραπείας αυτής και finicoc

xXx
08-06-2010, 15:19
Τα chevi-kok και baycox είναι εξειδικευμένα για κοκκιδίωση και για αυτό και στα είπα επειδή και εγώ κοκκιδίωση υποπτεύομαι :hi:

adef
15-06-2010, 18:28
Εδωσα Tabernil το σκεύασμα για κοκκίδιο (isospora και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι). Δυστυχώς αυτό βρήκα μόνο.Δοσολογία 3 μέρες - 2 μέρες ανάπαυλα και 3 μέρες ακόμα (3 σταγόνες ανα 100 ml)

Τα πράγματα δείχνουν να σταθεροποιούνται (δεν έχω πια απώλειες) Το ερώτημα είναι το εξής Επειδή μια καναρα έχει κάνει αυγά και είναι πιθανό να είναι και γεμάτα , τα φάρμακα αυτά για την κοκκιδίωση επηρρεάζουν τοξικά το έμβρυο?