PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αφαίρεση δαχτυλιδιού

Antigoni87
03-06-2010, 11:57
Πριν από 2 εβδομάδες περίπου ήρθε σπίτι ο Σωπέν (σε Σοπέν με όμικρον θα μετονομαστεί αφού αρχίσει να τραγουδάει!! Για την ώρα σιωπά, εξ' ου και το ωμέγα :-P ). Φορούσε το δαχτυλίδι του, το οποίο όμως δεν ανεβοκατέβαινε στο πόδι, ήταν κολλημένο. Κατά τ' άλλα τα πόδια του πουλιού φαίνονταν απλώς σα να είχαν ακάρεα ή φολίδες (το πουλάκι είναι 6 ετών).
Μέσα σε 2 βδομάδες άρχισε σταδιακά να χειροτερεύει, ενώ έβαζα επιθόλ. Το πόδι πρηζόταν ελαφρά, και άρχιζε ο Σωπέν να δυσκολεύεται να το πατήσει, αλλά δεν έκανε μπαμ στην αρχή η κατάσταση. Όταν άρχισε να μην κοιμάται καλά το βράδυ και να γέρνει πολύ στη μια πλευρά επειδή δεν πατούσε την άλλη, και αφού το είδε και ο Βασίλης, είπαμε να πάει στον κτηνίατρο.
Η γιατρός (Δευτέρα πήγαμε) είπε ότι ήταν από τις πιο δύσκολες αφαιρέσεις, και ότι σε πολύ λίγο το πουλάκι θα έχανε το πόδι του. Προσπαθούσε ένα τέταρτο να κόψει το δαχτυλίδι, όχι με μια απότομη κίνηση για να μη σπάσει το πόδι αλλά σιγά σιγά. Ο καημένος είχε πεθάνει από πόνο και φόβο αλλά τα κατάφερε! Η γιατρός με προειδοποίησε πριν ξεκινήσει ότι είναι πολύ πιθανό, όσο λεπτά κι αν το κάνει, να σπάσει το ποδαράκι ή μέχρι και να πεθάνει το πουλάκι αν υπάρξει σοκ-αιμορραγία, οπότε καταλαβαίνετε τι πέρασα! Τουλάχιστον ήμουν μπροστά κι έβλεπα.
Το πόδι μέσα είναι πλέον σχεδόν μαύρο αλλά σα να φαίνεται λίγο κόκαλο, στην αρχή ήταν κατακόκκινο και είχε σαν πύον. Συνεχίζει να έχει το πρήξιμο στα σημεία από πάνω και από κάτω από όπου ήταν το δαχτυλίδι, σαν κόμπους, και το πατάει ελάχιστα περισσότερο σε σχέση με πριν, όταν πχ πλησιάσω και τρομάξει. Πρέπει να έχει κουραστεί τόσο καιρό στο ένα πόδι, πάνε 10 μέρες... Χτες καθόταν σχεδόν με την κοιλιά στην πατήθρα. Ελπίζω να το πατήσει γρήγορα! Μου είπε σε καμιά δεκαριά μέρες (απ' τη μέρα της αφαίρεσης) ότι μάλλον θα επουλωθεί. Και επίσης είναι πολύ πιθανό να οφείλεται σε αυτό η αφωνία, αν και την είχε και όταν τον πήρα που πατούσε το πόδι. Όμως μπορεί βέβαια η ενόχληση να ήταν ήδη έντονη...
Σας δείχνω στις φωτό με τη σειρά την εξέλιξη.

vagelis76
03-06-2010, 12:05
Περαστικά Αντιγόνη,η τελευταία φώτο φαίνεται πραγματικά το ζόρι που τραβούσε το πουλί,μέχρι το κόκαλο είχε φτάσει.
Σου είπε να του βάζεις κάποιο φάρμακο ή αλοιφή για πιο γρήγορη επούλωση?

douke-soula
03-06-2010, 12:14
αχου το μωρακι μου τι τραβουσε τοσο καιρο :( :(
ελπιζω να ανακουφιστει γρηγορα να γιανει το ποδαρακι του
και να παψει να ειναι Σωπεν :lol: :lol:
περαστικα του

Antigoni87
03-06-2010, 12:25
Ευχαριστούμε! Ναι, ταλαιπωρήθηκε πολύ... Έπρεπε να το είχα πάει εξαρχής, αφού το δαχτυλίδι δεν κουνιόταν, αλλά αφού το πατούσε δε φαινόταν να ενοχλείται, κι έτσι δε μου έκοψε... Μετά που δεν το πατούσε περίμενα η χαζή μερικές μέρες με επιθόλ, αλλά ευτυχώς το προλάβαμε το ποδαράκι. Στο εξής άμεσα στο γιατρό γιατί δε μπορούμε να ξέρουμε πόσο πονάνε ή ενοχλούνται :( :(
Βαγγέλη η γιατρός είπε να μη βάλω απολύτως τίποτα. Μπεταντίν έβαλε εκείνη, τη ρώτησα αν πρέπει να βάλω και είπε όχι. Φάνηκε να ξέρει τι λέει (τουλάχιστον από το πώς αντιμετώπισε το πουλάκι, με πολλή προσοχή) οπότε...
Στην τρίτη φωτό φαίνεται πώς είχε το ποδαράκι σηκωμένο όσο είχε δαχτυλίδι, αλλά όχι και η όψη του, που ήταν άσχημη.
(οι ημερομηνίες στις φωτό είναι άσχετες, λόγω ονομασίας φακέλων. Ισχύει η τελευταία -χθεσινή- και οι άλλες είναι με τη σειρά χρονικά).

Ελπίζω να του περάσει γρήγορα, το σίγουρο είναι ότι υπέφερε αρκετά αλλά καλύτερα σε σχέση με κομμένο ποδαράκι :(

Antigoni87
05-06-2010, 20:11
Το ποδαράκι του Σωπέν είναι λίγο πιο πρησμένο τώρα από όσο είναι στην τελευταία φωτό παραπάνω, και πάλι ίσα ίσα το πατάει πολύ σπάνια και γέρνει όπως και πριν στη μια πλευρά προσπαθώντας να στηριχτεί.
Κανονικά δε θα έπρεπε να υποχωρεί το πρήξιμο και όχι να αυξάνεται; Η γιατρός είχε πει καμιά βδομάδα, πέρασαν 5 μέρες αλλά τίποτα....
Επειδή ίσως να έχει κάταγμα (η γιατρός ανέφερε κάτι τέτοιο) μπορώ να κάνω κάτι; Να το ξαναπάω δεν προλαβαίνω αυτή τη βδομάδα, γίνεται πανικός με την εξεταστική και δεν έχω πολύ χρήμα :(
Αν όμως αφήνω τις μέρες να περνάνε και χειροτερεύει;
Ξέρετε σε περιπτώσεις τέτοιες πόσος καιρός χρειάζεται κανονικά για να δέσει το πόδι ή να επουλωθεί η πληγή;
Εμφανισιακά πάντως δεν είναι καλά το πόδι :dontknow: :(

xXx
05-06-2010, 20:41
Αν έχει πληγή εξωτερική θέλει και χορήγηση αλοιφής.Αν είναι κάταγμα θα αρχίσει να το πατάει το πόδι αλλά θα περάσει καιρός εκτός και αν του το δέσεις ,τότε θα δέσει πιο γρήγορα το πόδι του Αντιγόνη. Δες και εδώ μπορεί να σε βοηθήσει

viewtopic.php?f=67&t=678 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=678)

Antigoni87
05-06-2010, 21:01
Ευχαριστώ! :welldone: Πολύ χρήσιμο το λινκ, απλώς δεν είναι βέβαιο αν πρόκειται για κάταγμα, γιατί αν δεν είναι και του βάλω νάρθηκα-καλαμάκι, μπορεί να μην αφήσει το πόδι να επουλωθεί. Αύριο θα το βγάλω μια καλή φωτό να το δείτε, είναι πάντως πολύ πρησμένο, αν δεν ήταν το πρήξιμο να έβαζα καλαμάκι. Τώρα δεν ξέρω... :dontknow:
Τι αλοιφή Βασίλη; Κάποια που ξέρεις εσύ ή να ρωτήσω κτηνίατρο;
Απλώς αυτή τη φορά λόγω έλλειψης χρόνου θα το πάω σε κοντινότερο γιατρό, όχι σε εκείνη που αφαίρεσε το δαχτυλίδι.
Θα περιμένω μέχρι Τρίτη να δω πώς πάει, και αν είναι έτσι και δεν αλλάζει θα το πάω

Edit: πώς να το έπαθε το κάταγμα άλλωστε; Με το δαχτυλίδι δύσκολο... Να το έκανε η γιατρός αφαιρώντας το;

xXx
05-06-2010, 21:25
Μπορείς να του βάλεις μία εκ των τριών :

- HISTOPLASTIN RED

- HELIXDERM

- EPOULODERM

παρουσιάζουν συγχρόνως μια τριπλή φαρμακολογική δράση: επουλωτική, αντιμικροβιακή και αντιφλεγμονώδη

Antigoni87
05-06-2010, 21:38
Ευχαριστώ Βασίλη! Θα πάω στο φαρμακείο τη Δευτέρα. Λογικά μόνο καλό θα κάνει, όχι πάντως να το χειροτερέψει φαντάζομαι, άρα θα πάρω μια γιατί όπως λες η δράση τους είναι και αντιμικροβιακή και αντιφλεγμονώδης, και το ποδαράκι πρέπει να έχει και από τα 2.
[schild=25,1,00008B,00FFFF:1ge99rez]Thank you![/schild:1ge99rez]

jk21
06-06-2010, 00:27
για λογους που δεν ξερω το ποστ μου ειχε ξεφυγει και δεν ειχα δει τις φωτο .μου κανει εντυπωση οτι ενω το δαχτυλιδι ηταν χρονια πανω του ο ερεθισμος (διογκωση ) ηταν μικροτερος οταν ηρθε στα χερια μου το πουλακι πριν παει στην αντιγονη.υποθετω οτι δημιουργηθηκε απο τα ακαρεα των ποδιων και τον ερεθισμο που δημιουργηθηκε απο τη δραση τους.ηταν σε πολυ πιο εντονη μορφη η παρουσια τους στα ποδια του πουλιου πριν βαλουμε epithol.βασιλη πραγματι ειναι χρησιμη μαλλον μια επουλωτικη αλοιφη αρκει να μπαινει και σε ανοιχτη πληγη (αν δεν εχει θρεψει ακομα)

Antigoni87
06-06-2010, 00:55
Τα βράδια τα σκεπάζω τα καναρίνια, και τώρα τον ξεσκέπασα προσεκτικά από μια γωνία να δω πώς είναι, και το λυπήθηκα έτσι που κοιμάται :(
Γερμένο λίγο στη μια πλευρά, η ουρά κάθετη με την πατήθρα (για να ισορροπεί), αλλά εντελώς κάθετη και κουνιέται με τους χτύπους της καρδιάς, και τα φτερά όχι όπως είναι κανονικά κολλημένα στο σώμα αν και φουσκωμένα, αλλά ελαφρώς ανοιχτά. Όχι πολύ, αλλά δεν είναι και φυσιολογικό. Παρ' όλα αυτά κοιμάται ο Σωπέν, αν και δυσκολεύεται μέχρι και σ΄αυτό...
Πολύ το λυπάμαι, αλλά δεν ξέρω ούτε αν έχει κάταγμα στο πόδι για να δεθεί με νάρθηκα, ούτε τι να κάνω για να ανακουφιστεί αν γίνεται.
Αλοιφή τη Δευτέρα πρωί πρωί!

xXx
06-06-2010, 01:09
τα φτερά τα έχει ανοιχτά μάλλον επειδή ζεστένεται

xXx
10-06-2010, 17:56
Αντιγόνη τι κάνει ο μικρός?

Antigoni87
10-06-2010, 19:07
Ο μικρός έχει ακόμη πρησμένο πόδι όπως πριν, απλώς η κόκκινη-πληγωμένη επιφάνεια είναι η μισή πλέον! Οπτικά καλυτερεύει, αν εξαιρέσεις το πρήξιμο, αλλά το πατάει ελάχιστα ακόμη. Ούτε φωνή φυσικά! Έχουν περάσει 11 μέρες από τότε που πήγε στη γιατρό.

Antigoni87
11-06-2010, 21:09
Σήμερα φρίκαρα με τον Σωπέν και το σπλάτερ κλουβί του! Μάλλον τσίμπησε το πόδι του κι άρχισε να αιμορραγεί, και το κατάλαβα αρκετά αργότερα, όταν είδα το κόκκινο πόδι. Και μετά την πατήθρα και μετά τον πάτο...
Αλλά η γιατρός που του έβγαλε το δαχτυλίδι (πήρα τηλ) είπε ότι είχε μεγάλο αιμάτωμα από το δαχτυλίδι και κάτω, εξ' ου και το πρήξιμο, και δε μπόρεσε να απορροφηθεί άρα έπρεπε να αποβληθεί. Τον έβλεπα που το τσιμπούσε λίγο από χτες, θα τον ξύνει/ενοχλεί. Είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, λογικά προς το καλύτερο θα πάει και το αίμα ήταν μια ένδειξη.
Τελοσπάντων, το καθάρισα με βαμβάκι και έβαλα ιώδιο στο πόδι και πέταξα βέβαια την πατήθρα με το αίμα (το "γυαλόχαρτο" που ενσωματώνεται δηλαδή, κι έβαλα καινούριο).
Γενικά είναι καλά, πέρα από την αναπνοή που είναι γρήγορη πάντα και την ταχυπαλμία. Έτρωγε, έπινε, τιμάει δεόντως την αυγοτροφή και κουνάει το λαιμό του με τρέμουλο σα να κελαηδούσε. Να δούμε... :waiting:
Ελπίζω να φύγει το πρήξιμο! Αν και μετά την αιμορραγία είναι ίδιο

tasrek
11-06-2010, 21:53
Καναρίνι είναι αυτό ή ο κόμης Δράκουλας;;;;;;[schild=29,1,000000,C0C0C0:12iaqyhg]Dracula!![/schild:12iaqyhg]

Είδες τι σου είναι το ένστικτο της αυτοσυντήρησης!
Ακόμα και στα καναρίνια.

Antigoni87
13-06-2010, 00:49
Καλά, έχασες σήμερα :haha:
Τον πιάνει ο Βασίλης μας στο χέρι, σκάει το πρήξιμο και αρχίζει να τρέχει το αίμα στην παλάμη του. Μετά, ματωμένα βαμβάκια, πίσω το πουλί στο κλουβί, κόκκινο πόδι από αίμα και μπεταντίν, κόκκινο το πούπουλο τριγύρω, και ράμφος μάντεψε... κόκκινο!
Δεν τον τράβηξα φωτό, δεν το σκέφτηκα, αλλά αυτό ήταν ο κόμης Δράκουλας μαζί με τη συνοδεία του από νυχτερίδες και απέθαντους :-P
Πάντως καλύτερα, γιατί με αυτή τη 2η αιμορραγία ήδη μειώθηκε αρκετά το πρήξιμο, και φοβάμαι ότι αύριο θα του προκαλέσω άλλη μια για να φεύγει το κακό αίμα και να επουλώνεται το ποδαράκι. Τι πέρασε το πουλί!
Περαστικά Σωπέν

Antigoni87
13-06-2010, 00:52
Κόκκινο, δεν ήταν κόκκινοοοοοοο :bliss:

douke-soula
13-06-2010, 20:21
περαστικα σου Σωπεν
πως σου φαινεται Αντιγονη σημερα το πατουσε λιγο καλυτερα;

Antigoni87
13-06-2010, 20:32
Ναι Σούλα, το πατάει καλύτερα και περισσότερες ώρες, αλλά νομίζω ότι πρέπει να τον ξαναπιάσω να ανοίξει πάλι λίγο το πρήξιμο γιατί είναι όλο μαζεμένο αίμα που δε χρειάζεται να υπάρχει και δε μπορεί να απορροφηθεί! Τη φοβάμαι τη δουλειά αλλά θα το κάνω αύριο πρωί.
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!! :bliss:
Σήμερα έκανε μπάνιο πολλές φορές, και του έβαζα κάθε λίγες ώρες δροσερό καθαρό νερό και βούταγε αμέσως!
Ο Σωπέν σ' ευχαριστεί που ρωτάς γι' αυτόν "fullyhappy"

Κωνσταντίνος.
13-06-2010, 21:02
Xέρομαι για τον Σωπέν με το καλό και Σοπέν ;-) .

Antigoni87
19-06-2010, 14:16
Δυστυχώς ο Σωπέν είναι πολύ άσχημα :cry:
Σήμερα έφυγα το πρωί στις 9 από το σπίτι, ήταν στην πατήθρα και είχε πάλι αίμα κάτω. Παρεμπιπτόντως, και προχτές είχε μεγάλη αιμορραγία και τον κρατούσα 5 λεπτά με βαμβάκι για να σταματήσει να τρέχει το αίμα. Σήμερα λοιπόν είχε αίμα κάτω και στα κάγκελα του κλουβιού αλλά δεν έτρεχε πια. Επέστρεψα σπίτι στις 10 και ήταν στον πάτο του κλουβιού αλλά σαν φοβισμένος, όχι άσχημα, πράγμα που το κάνει μεν αλλά σπάνια, και έτσι έφυγα πάλι και γύρισα στις 2. Τότε όμως η κατάσταση είχε χειροτερέψει...
Τον βρήκα εκεί που τον άφησα, με το κεφάλι να το ανασηκώνει που και που κ μετά να το ρίχνει στο πλάι, το πόδι σαν παράλυτο, και πηγαίνοντας να τον πιάσω αντιδρούσε ελάχιστα ή καθόλου :(
Είχε 2 μικρές κουτσουλιές μόνο κάτω, εκεί που καθόταν ακριβώς, άρα μπορεί να μην είχε φάει-πιει. Του έβαλα το ράμφος στην ποτίστρα, δεν προσπάθησε να πιει, και τον πήρα αμέσως και πήγαμε στον κτηνίατρο εδώ δίπλα.
Τότε έχανε εντελώς την ισορροπία του κάτω, γύρναγε ανάσκελα και ήθελε βοήθεια για να σηκωθεί, έτρεμε και μετά σταματούσε, και γενικά τι να σας λέω...
Ο γιατρός του έδωσε στο ράμφος σκόνη άρνικας από μια κάψουλα (για την αιμορραγία είπε, και να του δώσω κι εγώ αν ξαναέχει αιμορραγία-νόμιζα ότι η άρνικα είναι μόνο σε αλοιφή για τραυματισμούς). Μετά του έβαλε πάλι στο ράμφος κάτι σταγόνες από ένα φάρμακο Rescue κάτι (δεν το θυμάμαι, μήπως Rescue Remedy; ) και είπε ότι θα τον βοηθήσει στο σοκ κυρίως, και θα τον ηρεμήσει. Σύντομα άρχισε πάλι να ταρακουνιέται, να πέφτει και μετά να κλείνει τα ματάκια του.
Τώρα είναι εδώ, τον ψεκάζω πού και πού με νερό, του έβαλα στον πάτο σπόρους και νερό με το Rescue που είπε ο γιατρός, και δεν ξέρω τι να κάνω...
Υγ. ο γιατρός μου πήρε 35 ευρώ.... Δυστυχώς δε μπορώ να του ξαναπάω τη Δευτέρα το Σωπέν όπως είπε, γιατί είχα δώσει και για το δαχτυλίδι, σήμερα αυτά, και δυστυχώς έτυχαν πολλά έξοδα με αιρκοντίσιον που βάζω τώρα και λογαριασμούς :( και άλλα 35 για τη Δευτέρα δεν τα έχω. Τι μπορώ να κάνω για τον Σωπέν; :cry:

Antigoni87
19-06-2010, 14:27
Δείτε πώς είναι :(

tasrek
19-06-2010, 17:52
Πολύ χάλια ρε παιδί μου το πόδι. Το κακό είναι ότι έχει χάσει την ισορροπία του και δεν μπορεί να φάει και να πιεί νερό αφού η ισορροπία είναι απολύτως απαραίτητη για τα πουλιά.

Μήπως να προσπαθήσεις να το ταΐσεις όπως έκανες με τα μικρά σου; Όσο τρέφεται κερδίζει χρόνο για την θεραπεία. Αν υποσιτίζεται δεν θα τα καταφέρει. Δεν δοκιμάζεις να του δίνεις λίγο αυγοτροφή ή νερό με μία σύριγγα;

Antigoni87
19-06-2010, 18:19
Του έδωσα νερό με σύριγγα κάποιες φορές, και τώρα βράζω αυγό για να φάει ή να του το δώσω λιωμένο με σύριγγα.
Ανέβηκε στην πατήθρα εδώ και καμιά ώρα, και κοιτάει συνέχεια το ίδιο σημείο και δεν αντιδρά σχεδόν σε τίποτα. Πίνει μηχανικά νερό από τη σύριγγα μετά από πίεση, και τον έπιασα και τον τοποθέτησα στην άλλη πατήθρα, ούτε που αντέδρασε (γενικώς είναι πολύ φοβητσιάρης ενώ τώρα είναι πολύ ήρεμος) και απλώς έχασε λίγο την ισορροπία του αλλά έκατσε τελικά. Και πάλι ακίνητος και καρφωμένο το βλέμμα στο κενό.
Το πόδι το έχει στο πλάι ακουμπισμένο στην πατήθρα χωρίς να στηρίζεται σε αυτό (και ο "αντίχειρας" είναι σαν νεκρωμένος, είπε κι ο γιατρός ότι λόγω κακής κυκλοφορίας δε "λειτουργεί" αλλά λογικά θα φτιάξει αν περάσει αυτή η ιστορία).
Επίσης κλείνει τα μάτια του χωρίς να κρύβει το κεφάλι μέσα στα φτερά, πράγμα που έκανε χτες μια φορά αλλά σήμερα συνέχεια... Λογικά το προκαλεί κάτι απ' αυτά που έδωσε ο γιατρός; Είπε για το δεύτερο φάρμακο νομίζω ότι προκαλεί υπνηλία.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Έχω στεναχωρηθεί που τον βλέπω έτσι, αλλά τουλάχιστον ανέβηκε και δεν είναι πια στον πάτο. Σήμερα το πρωί φοβήθηκα ότι θα πέθαινε έτσι όπως έκανε και γύρναγε ανάποδα στον πάτο.
Δεν κάνει τίποτα πέρα από το να κάθεται, όπου τον αφήνω εκεί τον βρίσκω, ούτε καν να δοκιμάσει λαχανικά που του έβαλα ενώ συνήθως ορμάει αμέσως. :( Και πάλι ευχαριστώ!

Antigoni87
19-06-2010, 18:39
Δε μπορώ να του ανοίξω το ράμφος με τίποτα... Ούτε ενοχλώντας το από το πλάι. Έβρεξα αυγοτροφή, έλιωσα αυγό, τίποτα... Και πάλι από την αρχή, στον πάτο σαν παράλυτος και στο πλάι. Ελπίζω να τα καταφέρει :( .

tasrek
19-06-2010, 18:48
Ψυχραιμία δεν είναι και εύκολο αυτό που προσπαθείς ούτε εσύ ούτε το πουλί. Μην ξεχνάς ότι μπορεί να είναι και η επίδραση του φαρμάκου που του προκαλεί αυτήν την κακουχία. Βάλε και την αιμοραγία αυτών των ημερών και την καταπόνηση από την διαρκή στήριξη στο ένα πόδι. Όλα αυτά μαζί είναι πολλά, πάρα πολλά για ένα καναρίνι.

jk21
21-06-2010, 01:01
αντιγονη μολις τωρα το ειδα :( ημουνα επαρχια...δεν πηρες και κανενα τηλ

το πουλακι εχει χασει πολυ αιμα και ελπιζω αυτη τη στιγμη που γραφω να ζει αν και δεν ειμαι αισιοδοξος .αν ναι τοτε δωσε κροκο στο στομα οσο μπορεις και νερο με βιαμινες σιγουρα.

pulvo του εριξες;

Antigoni87
21-06-2010, 01:14
Ζει Δημήτρη! :biiiggrin:
Χτες αργά το βράδυ ανέβηκε στην πατήθρα, δεν έκανε κάτι αλλά το θεώρησα καλό σημάδι ότι μπορεί να σταθεί εκεί μετά από τόσα επεισόδια, και απλώς έκλεινε τα μάτια του πού και πού κ τα ξανάνοιγε. Σήμερα έλειπα αρκετές ώρες από το σπίτι, αλλά το πρωί ήταν στην ίδια κατάσταση, πάντως όχι χειρότερα. Όταν γύρισα είχε φάει σπόρους γιατί είδα τσόφλια στον πάτο (είχα βάλει επίτηδες καινούρια λευκή κόλλα για να το ελέγξω). Τον ψεκάζω και με νερό όσο μπορώ, γιατί νερό δεν πίνει όσο η Τιάρα πχ, ή όσο έπινε αυτός πριν.
Το πόδι του τη μια πάνω, την άλλη κάτω, αλλά το πουλάκι ευτυχώς ζει και δείχνει καλύτερα. Συνολικά είναι 4-5 οι αιμορραγίες, αλλά μια μέρα μετά την τελευταία έπαθε αυτό που έπαθε.
Τι είναι το pulvo; Δεν του έδωσα κάτι, έχω μόνο τη σκόνη άρνικα που είπε ο γιατρός να δώσω στο στόμα αν αιμορραγήσει ξανά... :dontknow: Καλά ήταν αυτά που του έδωσε; Τι ήταν αυτό το πρώτο φάρμακο, το "rescue..."; Ρωτάω γιατί μετά από αυτό έκανε σπασμούς και άνοιγε το ράμφος κλείνοντας τα μάτια και ο γιατρός είπε ότι είναι φυσιολογικό με το φάρμακο αυτό.
Υγ. η αναπνοή του έχει ηρεμήσει εδώ και κανένα διήμερο.
Δε σε ενόχλησα αφού είδα ότι γύρισε η κατάσταση προς το καλύτερο!

jk21
21-06-2010, 01:34
ο γιατρος μαλλον δινει φαρμακα ομοιοπαθητικης .δεν ξερω αν εχεις ακουσει για τα ανθοιαματα του μπαχ...δεν εχω γνωμη γιατι δεν εχω χρησιμοποιησει αντιστοιχα για ανθρωπους

http://www.rescueremedy.com/pets/

για την αρνικα διαβασε εδω.ειναι κατα της αιμοραγιας
http://www.drosostalida.com/forum/index.php?topic=342.0

για το pulvo αντιγονη νομιζω σου ειχα πει απο το τηλεφωνο .το σπρει που εχει περα απο αντιβιωση και επουλωτικη δραση

http://sfee.gr/files/medicine/Pulvo%2047.pdf

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟ !!

Antigoni87
21-06-2010, 02:03
Α ναι, θυμήθηκα τώρα... Μου είχε διαφύγει εντελώς μ' αυτά και μ' αυτά! Να του βάλω pulvo λοιπόν στο πόδ αύριο;
Ναι, τα έχω ακούσει τα ανθοϊάματα αυτά, αλλά για ανθρώπους, κ δε φαντάστηκα ότι θα έδινε στο καναρίνι να πιει τέτοιο! Και δεν ξέρουμε καν από τι το έπαθε όλο αυτό, αν ήταν η ζέστη, η αιμορραγία ή ο,τι άλλο.
Πάντως πρέπει να έκανε δουλειά ο Bach. Εγώ να δεις πόσο χαίρομαι που τα κατάφερε! Αν τελειώσει η ιστορία με το πόδι του πιστεύω ότι θα είναι μια χαρά. Σήμερα με φοβόταν πάλι, οπότε καλά πάμε "fullyhappy"
Σ' ευχαριστώ!

Υγ. πολύ χρήσιμα τα λινκ. Τελικά η άρνικα είναι θαυματουργή :eek:

tasrek
21-06-2010, 18:18
Αντιγόνη καλό θα είναι να πραγματοποιήσης κάποια εφαρμογή στο πόδι του ούτως ώστε να μην το ξαναπληγιάσει με το ράμφος του. ( οι πλέον έμπειροι θα ξέρουν πολύ περισσότερο να σου πουν κάποιον τρόπο)

Μην ξεχνάς ότι η αιμοραγία αποδυναμώνει τις άμυνες ενός οργανισμού που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι αναγκαίες και για την επούλωση του τραύματος αλλά και την αντιμετώπιση τυχόντων λοιμόξεων.

Καλή σίτιση και ορθή επούλωση χρειάζονται τώρα για να ανακτίσει τις δυνάμεις του :welldone: .

xXx
21-06-2010, 21:40
Πίνει μηχανικά νερό από τη σύριγγα μετά από πίεση

Έχω χάσει πουλί έτσι, μην του δίνεις πιεστικά νερό στο στόμα ιδίως με σύριγγα...εμένα μου έμεινε στο χέρι λόγω του ότι γεμίζουν με νερό οι αερόσακκοί του.

Του έβαλες καμιά αλοιφή από αυτές που σου είχα πει για επούλωση και με αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες?

- HISTOPLASTIN RED

- HELIXDERM

- EPOULODERM

Antigoni87
22-06-2010, 19:24
Τελικά αγόρασα pulvo και terramycin σκόνη, και του έβαλα το δεύτερο. Αν δεν έκανα καλά, πείτε μου να βάλω pulvo απόψε πριν κοιμηθεί, το απέφυγα γιατί λογικά παγώνει πάρα πολύ το πόδι του και τον φοβήθηκα έτσι σε πανικό που βρίσκεται όταν τον πιάνω.
Έβαλα terramycin με τη λογική ότι έχει παρόμοια αντιβιωτική δράση με του pulvo.
Σήμερα τρώει και πίνει κανονικά!

jk21
22-06-2010, 23:28
αντιγονη το εχω χρησιμοπιησει πολλες φορες χωρις κανενα προβλημα.το συν του ειναι η επουλωτικη του δραση σε συνδιασμο με την αντιβιοτικη.η τεραμμυκινη ειναι μονο αντιβιοτικο.και οι αλοιφες που λεει ο βασιλης ειναι επισης επουλωτικες αλλα δρουν μονο προστετευτικα και οχι θεραπευτικα σε ενδεχομενη μολυνση αφου εχουν ηπια αντιβακτηριακη δραση.βεβαια αν το τραυμα ειναι πια κλειστο και δεν συνεχιζεται η ροη αιματος και δεν εχει παρατηρηθει επιπλεον πρηξιμο εκ νεου τοτε και κεινες κανουν.βεβαια τωρα εχεις πουλβο και αυτο να βαλεις .αν μαλιστα το πουλακι νοιωθει και φλεγμονη θα δροσιστει κιολας απο αυτο ;-)

Lorelei
25-06-2010, 14:38
Τώρα διάβασα την ιστορία του Σωπέν με κομμένη ανάσα. Εύχομαι περαστικά στο πουλάκι και θαυμάζω την ψυχραιμία σου.
Εκτός από το pulvo υπάρχει και η Madecassol που έχει επουλωτική δράση και είναι σε σκόνη. Αυτό στο λέω για την περίπτωση που ανησυχείς επειδή το pulvo "παγώνει" το σημείο που γίνεται η εφαρμογή, αλλά και σε περίπτωση που το πουλάκι τρομάξει από τον ήχο του spray. Εγώ την είχα χρησιμοποιήσει στη γάτα μου όταν είχε μια μεγάλη πληγή και φοβότανε τρομερά τον ήχο του pulvo.
Εύχομαι περαστικά σύντομα:)

Antigoni87
25-06-2010, 15:38
Σ' ευχαριστώ πολύ! :star: Ο Σωπέν είναι καλύτερα, το ποδαράκι φαίνεται να φτιάχνει, θα βάλω φωτό να το δείτε να μου πείτε μια γνώμη. Και τελικά έπαθε σοκ με το pulvo και τον έπιασε μια δύσπνοια άλλο πράγμα, οπότε έβαλα τερραμυκίνη πάλι.
Αν δείτε από τη φωτό ότι δεν κάνει κάτι η τερραμυκίνη (αν δηλαδή φαίνεται κλειστή η πληγή πχ και είναι δώρον-άδωρον) τότε βλέπουμε μήπως χρειαστεί να δοκιμάσω κάτι άλλο, ή και τίποτα (μακάρι!).

Antigoni87
25-06-2010, 22:23
Στη δεύτερη φωτό που είναι πιο καθαρή βλέπετε και το κόκαλο, που ακόμη δεν έχει καλυφθεί από δέρμα και δε φαίνεται να προσπαθεί το δέρμα να το "κλείσει". Πάντως οπτικά δε φαίνεται καλύτερα; :star: Είναι πιο κοντά στο φυσιολογικό χρώμα και λιγότερο πρησμένο! Επίσης είναι πιο "συνεχές" ενώ μετά την αφαίρεση του δαχτυλιδιού υπήρχε κενό εκεί που ήταν το δαχτυλίδι, άρα η επούλωση προχωράει καλά. Εσείς πώς το βλέπετε;

Κωνσταντίνος.
25-06-2010, 22:28
Άντε μακάρι τουλάχιστον να τελιώσει κάποτε αυτή η ιστορία και το πουλάκι να αναρώσει πλήρος ;-) .
Ελπίζω κάποτε να το βλέπεις και να μην θυμάσαι καν οτι είχε αυτό το πρόβλημα στο πόδι ;-) .
Δεν έχω παρατηρήσει πολύ το θέμα αλλά χαίρομαι που βλέπω το πουλάκι να ανρώνει :welldone: .

xXx
25-06-2010, 22:29
Είναι σε πολύ καλό δρόμο το πουλί μπράβο Αντιγόνη για τις προσπάθειές σου

jk21
25-06-2010, 22:34
αντιγονη το πουλακι δειχνει να εχει κλειστη πληγη πια.νομιζω ειναι θεμα χρονου να ειναι ακομα καλυτερα.οι αιμοραγιες μαλλον ηταν για να φυγει το πυον που ειχε συσσωρευθει ισως.αν παρολα αυτα δεις ξανα αιμοραγια τα φαρμακα ειναι στα χερια σου που τωρα πια χαρακτηριζονται ΕΜΠΕΙΡΑ!! ;-)

η ταχυπαλμια εχει διορθωθει;

douke-soula
25-06-2010, 22:36
φαινεται πολυυυυυ καλυτερα το ποδαρακι του
το παταει καλυτερα ;τρωει; πως τον βλεπεις Αντιγονη;

Antigoni87
25-06-2010, 22:45
Σας ευχαριστώ! Χαίρομαι που κι εσείς το βλέπετε καλύτερα! :star:
Ναι Σούλα μου, τρώει και πίνει κανονικά, του βάζω αυγό ή αυγοτροφή, μπρόκολο, τους σπόρους του και άμμο πάντα, και τα τιμάει όλα. Το πατάει πλέον πολύ περισσότερο, και το μαζεύει όταν τον κουράζει. Έχει φτιάξει αρκετά και η ισορροπία του!
Δημήτρη λες να κλείσει η πληγή τελείως και να μείνει το οστό απ' έξω; Αν δεν τον ενοχλεί, εμένα δε με νοιάζει! Αλλά όπως λες και εσύ, φαίνεται πια κλειστή η πληγή αλλά αυτό δεν καλύφθηκε.
Η αναπνοή έχει βελτιωθεί σημαντικά! :biiiggrin: Τον πιάνει κάτι σα δύσπνοια αν τον πιάσω και τρομάξει, κάνει και ένα ήχο από τα πνευμόνια, αλλά μετά ηρεμεί. Δεν είναι και σαν την Τιάρα ήρεμη η ανάσα, δηλαδή πάλι φαίνεται να μην ανασαίνει όπως ένα υγιές πουλί, αλλά δόξα τω Θεώ μόνο βελτίωση βλέπω "fullyhappy"

tasrek
25-06-2010, 23:12
Αντιγόνη πάνω απ' όλα η περιπέτειά σου μας γέμισε χρήσιμες πληροφορίες για μια παρόμοια κατάσταση που μπορεί να συμβεί σε κάποιο από τα πουλιά μας.

Μπράβο σε σένα διότι με επιμονή και συνεχή παρακολούθηση έδωσες μεγάλη μάχη για να σωθεί το πουλί. :hi:

Μπράβο και σε όσους προθυμοποιήθηκαν να βοηθήσουν προτείνοντας λύσεις θεραπείας ή ανακούφισης του πτηνού. :hi:

Ελπίζω η βελτίωση να συνεχιστεί μέχρι να εξαλειφθεί κάθε πτυχή του προβλήματος του Σωπέν. :bliss:

tasrek
03-07-2010, 16:32
Αντιγόνη πως τα πάει ο μικρός; :dontknow:

Antigoni87
04-07-2010, 17:00
Ο Σωπέν είναι καλά! Το πόδι του έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, το οστό για πρώτη φορά φαίνεται να καλύπτεται από δέρμα και έχει σχεδόν το φυσιολογικό χρώμα! Μόνο επειδή είναι ακόμη "ανώμαλη" η επιφάνεια του ποδιού φαίνεται ότι υπήρχε πρόβλημα.
Και με την πτερόρροια θα φύγουν επιτέλους και τα κόκκινα φτερά από το μπεταντίν και θα είναι κούκλος :star:
Μένει μόνο να βρει τη φωνή του, αν την έχασε από την ταλαιπωρία με το δαχτυλίδι.
Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον! :biiiggrin:

Lorelei
05-07-2010, 14:39
Έλειπα τις προηγούμενες εννέα ημέρες και με το που γύρισα μπήκα να δω τα νέα σας και χάρηκα πάρα πολύ που ο Σωπέν τα πάει καλύτερα :star:
Χίλια μπράβο!!!