PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ας συστηθούμε και εμείς

Lorelei
02-06-2010, 09:27
Ώρα να μάθετε λίγα πράγματα και για μας.

Γεια σας μιας και μόνο τις απορίες μας ίσως έχουν δει κάποιοι μέχρι στιγμής, είπα να συστηθούμε κάπως καλύτερα

Ο Πιου Μιου και η Μια!!!!

Ο Πιου Μιου βρέθηκε πέρυσι στις 16 Αυγούστου σε μια παραλία ακριβώς εκεί που σκάει το κύμα έτοιμο να τον καταπιεί. Χωρίς πολλά φτεράκια τότε καθότι ήταν πολύ μικρούλης περίπου 13ων ημερών κατ’ εκτίμηση, τον περιμαζέψαμε και άρχισε ένας αγώνας για να τον σώσουμε, με την ελπίδα μέχρι να φύγουμε από το νησί να μείνει εκεί. Έλα όμως που δεν πετούσε και τα φτεράκια του είχανε πρόβλημα και εξακολουθούν να έχουν. Πήγαινε κάθε μέρα στην παραλία μαζί μας γιατί ήθελε τάισμα κάθε 20 περίπου λεπτά, με αποτέλεσμα να γίνει η ατραξιόν του νησιού καθότι όλοι οι λουόμενοι θέλανε να τον καμαρώσουν.

Αποτέλεσμα ένα κοινωνοικότατο σπουργίτι. Αναγκαστικά τον φέραμε στην Αθήνα μέχρι να δούμε τι θα γίνει. Εκεί όμως άρχισαν και κάποια άλλα προβλήματα: Καθώς ήταν μαθημένος με συνεχή παρέα, άρχισε να μελαγχολεί φοβερά μόνος του. Εμείς λείπαμε αρκετές ώρες από το σπίτι και το βράδυ που γυρίζαμε βρίσκαμε ένα μαραζωμένο πουλάκι. Εκείνο το διάστημα παράλληλα αρχίσαμε να ερχόμαστε σε επαφή με διάφορες φιλοζωικές οργανώσεις αλλά και με ανθρώπους που είχαν μεγαλύτερη εμπειρία από εμάς, για να βρούμε μια λύση για το πρόβλημα των φτερών του. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε καταφέρει καμία βελτίωση. Παράλληλα λοιπόν βρέθηκε άλλο ένα σπουργιτάκι το οποίο είχε μεγαλώσει με αντίστοιχο τρόπο αλλά η κοπέλα που το ανέθρεψε δεν μπορούσε να το κρατήσει, οπότε ήρθε να κάνει παρέα στον Πιου Μιου. Όχι ότι αυτός χάρηκε ιδιαίτερα θα έλεγα ότι τη μισούσε αρχικά και δεν την άφηνε την κακομοίρα σε…. χλωρό καναπέ αλλά τουλάχιστον έπαψε να είναι σε μελαγχολία. Οπότε έχουμε πια μια πανέμορφη ντίβα και ένα (ΣΜΕΑ: Σπουργίτι Με Ειδικές Ανάγκες).

Μου αρέσουν πολύ τα Σαββατοκύριακα γιατι κάθομαι με τη μαμά και όχι με το βρομόπουλο!!!

http://i952.photobucket.com/albums/ae1/lorelei-N/pioumiou.jpg

Ουστ!!! Βρομόπουλο :lol:
http://i952.photobucket.com/albums/ae1/lorelei-N/sparrows.jpg

demis
02-06-2010, 10:26
ωραια ειναι αν και ειμαι κατα της αιχμαλωσιας αλλα αν εχει προβλημα στα φτερα του και αφου εμαθε μαζι σας!! κι εγω τα αγαπαω πολυ τα σπουργητακια!!!! καθε μερα τους δινω να φανε ψωμι, ρυζι και διαφορους σπορους τωρα αυτη τη νεποχη αναπαραγωντε και τους βοηθαω με την τροφη να ταισουν τα μικρα τους. σε λιγο καιο θα γεμισει η γειτωνια γεματω μικρα σπουργιτακια!!!!!!!!!!!!

Antigoni87
02-06-2010, 11:29
ωραια ειναι αν και ειμαι κατα της αιχμαλωσιας αλλα αν εχει προβλημα στα φτερα του και αφου εμαθε μαζι σας!!

Συμφωνώ Θέμη, είμαι απόλυτα κατά της αιχμαλωσίας αλλά αυτό δε θα το ονόμαζα σε καμία περίπτωση αιχμαλωσία! Αιχμαλωσία είναι να πάρεις ένα ζώο ή πτηνό από το φυσικό του περιβάλλον ενώ δεν έχει ανάγκη τη βοήθειά σου, με σκοπό το κέρδος ή την ικανοποίηση της ματαιοδοξίας σου. Αν είχε ανάγκη, και αρκούδα θα μπορούσα να περιθάλψω (μικρή κατά προτίμηση :lol: ) αλλά δε θα έλεγα πως κρατείται σε αιχμαλωσία :biiiggrin:

Απίστευτη η ιστορία του Πιου Μιου! Δέθηκε τόσο πολύ μαζί σας που μελαγχόλησε μόνο του... Και δεν ήθελε "αδερφάκι", μην τυχόν δεν παίρνει ο μικρός όλη σας την αγάπη!! Πόσο ζουν; Να τα χαίρεστε!! Μπράβο που τα βοηθήσατε, έξω δε θα τα είχαν καταφέρει...

ΑΓΓΕΛΟΣ2
02-06-2010, 12:19
μπραβο σας για το σπουργιτακο!!!!ειχε τυχη που βρεθηκε στον δρομο σας!!!

την σπουργιτουλα γιατι δεν την επανενταξε στην φυση οσο ηταν νωρις?

περιμενουμε να διαβαζουμε τις περιπετειες σας!!!

elena1996
02-06-2010, 12:20
Καλωσορισες!!Μπραβο που τα κρατησες τα πουλακια,και ειναι πραγματικα δυσκολο να επιβιωσουν οταν τα φροντιζει ο ανθρωπος και οχι η μαμα τους στην νεαρη ηλικια που τα βρηκες!! :wave:

Lorelei
02-06-2010, 12:41
Αντιγόνη από όσο ξέρω μπορούν να φτάσουν έως και 15 ετών. Ξέρω ήδή ένα άτομο που μεγάλωσε ένα σπουργιτάκι με τον ίδιο τρόπο και έφτασε σε αυτή την ηλικία!! Ευελπιστώ το ίδιο να γίνει και με τα δικά μου :biiiggrin:
Άγγελε το γιατί δεν την απελευθέρωσε μικρή δεν το γνωρίζω, καθότι εγώ δεν ήρθα σε άμεση επαφή μαζί της, την είχε ήδη δώσει αλλού, και την ιστορία της την έμαθα από τρίτους. Πιθανόν να κρίνανε πως είναι ακατάλληλη προς απελευθέρωση γιατί είναι και αυτή εξαιρετικά φιλική αν και πιο δύσπιστη με όσους δεν γνωρίζει καλά, και δεν έχει αίσθηση του κινδύνου των πιθανών εχθρών της. π.χ. και αυτή δε φοβάται καθόλου τη γάτα μου.
Σας ευχαριστώ όλους για το θερμό καλωσόρισμα και τα καλά σας λόγια :biiiggrin:

Antigoni87
02-06-2010, 12:58
15 χρόνια :eek: Τέλεια!!! :wave: Μακάρι να φτάσουν τόσο και τα δικά σου! Έχει πλάκα που έχεις σπουργιτάκια, είναι από τα αγαπημένα μου και τα χαζεύω στο δρόμο ή αν τύχει να κλέψουν φαϊ από περιστέρια (είναι φοβερά όταν το κάνουν) ή κάποιες φορές που τα πέτυχα να κάνουν "μπάνιο" σε χώμα! Είχα δει σε ντοκιμαντέρ ότι τους αρέσει πολύ το μπάνιο αυτό, οπότε εκτός από πισινούλα με νερό, κάνε τους και καμιά δοκιμή με άμμο γάτας πχ!
Να σου ζήσουν! :party:

demis
02-06-2010, 13:05
παιδια ειναι απιστευτο!!!! τωρα που διαβαζα το θεμα αυτο ακουγα ηχους απο τα δικα μου σπουργιτακια, (δηλαδη αυτα που ταιζω στη γειτονια μου) το πρωι τους ειχα ριξει πολυ ψωμι να φανε κατω απο το μπαλκονι μου κια τωρα τα ακουγα να φωναζουν! βγηκα στο μπαλκον και ηταν ολα πανω στη γλαστρα που ειχα αφισει λιγο κεχρι για να φυτρωσει!! φαγανε ολο το ψωμι και στο τελος θελησανε να φαγανε και τους σπορους που αφησα επανω στη γλαστρα

vagelis76
02-06-2010, 13:42
Καλώς όρισες !!!
Να σου ζήσουν τα μικρά σου και η αγάπη που τους προσφέρεις να σου επιστραφεί πολλαπλάσια !!!!!!!

ΑΓΓΕΛΟΣ2
02-06-2010, 14:05
ειχα διαβασει μια ιστορια για ενα που το αφισαν να φυγει και αυτο ξαναγυρισε...εχω ακομα φετος δεν βρηκα..ελπιζω αν μην βρω...

σε αλλο για γατες δεν νομιζω να κανουν μπανιο αντιγονη..ειναι αρκετα χοντρη...ισως σε αμμο για τσιντσιλα...!
πολυ πλακα εχουν τα αρσενικα οταν φλερταρουν με τα φτερα χαλαρα και τα χοροπιδητα!

jk21
02-06-2010, 14:46
καλως ηρθες και ενεργα στην παρεα μας νεκταρια!! ευχομαι συντομα ο φιλαρακος μας να ειναι καλυτερα με τα φτερακια του!

νεκταρια εκει που ειχες απευθυνθει αλλα και υοθετησει την μικρη ,ειμαι σιγουρος οτι ξερανε αν επρεπε τα πουαλακια να επανελθουν.εσυ το ξερεις ;-) το λεω και για τα υπολοιπα παιδια!

michael
02-06-2010, 21:30
καλως ηρθες στην παρεα μασ και να χαιρεσαι τα πουλακια σου!!!!παιδια εγω σχεδον καθε χρονο βρισκο στο μπαλκονι μου μικρα σπυργιτακια(1 περιπου εβδομαδασ)που οι γονεισ τα εχουν πεταξει απο την φωλια!!!αν περασει λιγη ωρα και οι γονεισ τουσ δεν φανουν τα περνω ταταιζω για μια δυο μερες και αν ειναι υγειη τα στελνω στο εκπαζ(ελληνικο κεντρο περιθαψης αγριων ζωων)λογικα τα πετουν απο την φωλια τουσ γιατι ειναι η αρρωστυα η εχουν παρασιτα!!και παλι νεκταρια να τα χαιρεσαι :bliss: "fullyhappy"

Niva2gr
02-06-2010, 23:21
Καλωσήρθες Νεκταρία!
Να σου ζήσουν τα σπουργιτάκια σου!
Μόνο θα σε παρακαλούσα να ανεβάζεις φωτογραφίες με το κατάλληλο εργαλείο του φόρουμ, για να μην βγαίνουν έτσι τεράστιες. :biiiggrin:

Lorelei
03-06-2010, 22:39
Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας :biiiggrin:
@Αντιγόνη
Ναι καταλάβαμε ότι τους αρέσουν πολύ τα αμμόλουτρα την πρώτη φορά που τον βγάλαμε από το κουτάκι που τον κουβαλούσαμε μαζί μας στην παραλία. Οπότε μετά του παίρναμε άμμο και στο σπίτι έχω και ένα σύντομο βίντεο με το δεύτερο του μπάνιο, κάποια στιγμή θα χαρώ να το μοιραστώ μαζί σας. Δεν βάζω άμμο γάτας γιατί φοβάμαι τον μπετονίτη. Έχουν από μια μπανιέρα με νερό και ένα μπολ με τα μέταλλα ιχνοστοιχεία και τρώνε και κάνουν και κανένα αμμόλουτρο σε αυτά. Ο Πιου Μιου είναι μέγας βρομύλος και δεν κάνει μπάνιο σε νερό, πράγμα που επιδεινώνει και το πρόβλημα με τα φτερά ( ίσως του έμεινε ψυχολογικό από το σημείο που τον βρήκαμε :lol: ). Τον κάνω εγώ αναγκαστικά. Η Μια πάλι το λατρεύει φοβερά!!!

@jk21
Εδικά εσένα σε ευχαριστώ παρα μα πάρα πολύ για τη σημαντική βοήθεια που μου έχεις προσφέρει όλο αυτόν τον καιρό. Πάντα πρόθυμος και υπομονετικός να μου εξηγήσεις από την πιο βλακώδη απορία που μπορεί να είχα μέχρι την πιο σοβαρή. Τι να πω είμαι καταϋποχρεωμένη!!!!
@Niva
Ζητώ συγγνώμη, πρέπει να δω πιο προσεκτικά κάποια πράγματα :reading:

jk21
03-06-2010, 22:54
ειπαμε....οτι γινεται ,γινεται μηπως του ανεβασουμε το << κεφι >> και δει χαρα η φιλεναδα του "fullyhappy"

..με τα φτερακια σε αυτη την κατασταση η αυτο εκτιμηση του εχει τραυματιστει και αντιδρα ασχημα απεναντι στο κοριτσι ;-)

Dream Syndicate
03-06-2010, 23:21
Καλωσήρθες Νεκταρία!

abscanary
04-06-2010, 17:03
Πολύ ωραία ιστορία. Μπράβο Νεκταρία. Να σου ζήσουν ;-)

douke-soula
05-06-2010, 17:34
γεια σου κουκλε Πιου Μιου!!!!!!!μην το μαλωνεις το κοριτσι μωρε
και ειναι και ομορφο!!!!!για σενα το φερανε για να εχεις καποια να σου ζεσταινει τα ποδαρακια τις κρυες νυχτες του χειμωνα :lol: :lol: :lol:
καλως ορισατε οοολοι σας και καλη διαμονη :biiiggrin: :biiiggrin:

Lorelei
07-06-2010, 12:53
:lol: :lol:
Καλά έχω πεθάνει στο γέλιο με τα σχόλια. Να είστε καλά παιδιά, τουλάχιστον όταν σας διαβάζω μου φεύγει κάπως το άγχος :biiiggrin:
Το φοβερό νέο είναι ότι ο Πιου Μιου επιτέλους άρχισε να βγάζει δυο νέα φτερά στην ουρά. Παρότι μικρά, έχει ανακτήσει φοβερά την ισορροπία του :party: Άντε τώρα μένει να δούμε αν θα είναι γερά ή θα ξαναμαδήσουν.

xXx
08-09-2010, 22:36
Καλώς ήλθατε στην παρέα μας