PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Απορίες σχετικά με την αγορά κοκατιλ!!

koki
30-05-2010, 21:39
Γεια σας. :hi: :hi: :hi:
Πήρα τηλ τον εκτροφές σακί σακί και τον ρώτησα για ένα "κοκατιλ" και μου είπε ότι έχει αλλα θα πρέπει να το ταΐσω εγώ μερικές 1-2 βδομάδες ακόμα.
είναι ο "εκτοφεας" που πείρε και ο φίλος ο vet.
Οι απόρροιες μου είναι οι έξεις... :pc: :pc: :pc:
1)μπορώ να τον εμπιστευτώ ότι θα μου στείλει καλο παπαγάλο?
2)θα αντέχει την διαδρομή μέχρι το Ηράκλειο περίπου 8 ώρες με το καράβι η θα μου έχει ψοφήσει?
3)ποια είναι η διαδικασία για να του ετοιμάσω την κρέμα και κάθε ποτε θα πρέπει να το ταΐζω?
4)θα τον στρεσάρει πολύ η διαδρομή με το καράβι που θα είναι όλη την ώρα μέσα σε ένα κουτάκι?

Σας ευχάριστο πολύ εκ το προτερων.

ΑΓΓΕΛΟΣ2
30-05-2010, 22:06
εχεις δει φωτογραφιες των γονεων?κλουβια εγκαταστασεις κτλ?

8 ωρες μου φενονται πολλες για ενα μωρο που θα τρωει ακομα κρεμα....

koki
30-05-2010, 22:18
εχεις δει φωτογραφιες των γονεων?κλουβια εγκαταστασεις κτλ?

8 ωρες μου φενονται πολλες για ενα μωρο που θα τρωει ακομα κρεμα....

Οχι δεν τα εχω δει απο εκει πηρε κοκατιλ ο vet.viewtopic.php?f=63&t=2391 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=63&t=2391).
νομιζω πως δεν ειναι ακριωοσ μωρο ειναι 7-8 εβδομαδον.

τωρα δεν ξερω αν θα αδεξει.... :dontknow:

ΑΓΓΕΛΟΣ2
30-05-2010, 22:25
παντως το σαϊτ του παλιοτερα ειχε φωτογραφιες με αθλια μικρα κλουβια που ειχε παπαγαλους...γιατι δεν περνεις απο καπου σιγουρα να εχεις το κεφαλι σου υσιχο?
ακομα και στην κρητη ισως βρεις κοκατιλακι μωρο..δεν ειναι τοσο δυσκολα πουλια...

ΑΓΓΕΛΟΣ2
30-05-2010, 22:28
εγω δεν θα επερνα απο αυτον παντως...βεβαια η επιλογη ειναι δικια σου...

ΑΓΓΕΛΟΣ2
30-05-2010, 22:30
γιατι δεν στο στελνει απογαλακτισμενο?να ειστε και ποιο σιγουροι?ρωτα τον και αυτο...και πες του να σου στειλει και φωτο απο τον χωρο,γονεις κτλ...

koki
30-05-2010, 22:35
γιατι δεν στο στελνει απογαλακτισμενο?να ειστε και ποιο σιγουροι?ρωτα τον και αυτο...και πες του να σου στειλει και φωτο απο τον χωρο,γονεις κτλ...

Εχω βρει κι εδω αλλα ακουσα κατι τιμες 120 ευρο και κατι τετοια....γι αυτο ψαχνω απο καπου αλλου....θα δεξει θα ξερει καλητερα ο vet που αγορασε πριν λιγες μερες ας περιμενουμε κι αυτον :dontknow: :dontknow:

ΑΓΓΕΛΟΣ2
30-05-2010, 22:48
αυτος ποσο σου ζηταει?
τοσο τα πουλανε περιπου οι εκτροφεις...

koki
30-05-2010, 23:12
αυτος ποσο σου ζηταει?
τοσο τα πουλανε περιπου οι εκτροφεις...

60 ευρο το πουλαει αυτος..

Dream Syndicate
30-05-2010, 23:20
Και εγώ θα έλεγα βρε Χρήστο, απογαλακτισμένο καλύτερα μόλις να έχει αρχίσει να τρώει μόνο του.Γιατί να μπεις σε αυτή τη διαδικασία αφού είσαι και άπειρος; :dontknow:

koki
30-05-2010, 23:46
Και εγώ θα έλεγα βρε Χρήστο, απογαλακτισμένο καλύτερα μόλις να έχει αρχίσει να τρώει μόνο του.Γιατί να μπεις σε αυτή τη διαδικασία αφού είσαι και άπειρος; :dontknow:

Απλα ξερεις τι γινεται θα ηθελα πολυ να νιώσω αυτό το συναίσθημα να το μεγαλώσω από πολύ μικρό.
και να δεθεί πολύ γρήγορα μαζί μου.απλά δεν ξέρω αν θα αντέχει το ταξίδι.
αυτός μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα....εντάξει λογικό δεν θα μου έλεγε το αντίθετο...και σχετικά με το τάισμα έχω δει πολλά βιντεάκια στο youtube με τάισμα πιστευω αν είναι 7-8 εβδομάδων μπορεί να τα καταφέρω και με τι βοήθεια σας σίγουρα...
Γιατί εδώ κάτω έχω ακούσει time γύρο στα 120 ευρώ που πιστεύω είναι αρκετά υψηλές.... :dontknow: :dontknow:

vicky_ath
31-05-2010, 00:12
Αν το θελεις πολυ τοτε σιγουρα θα τα καταφερεις!Αλλωστε κ οσοι ειναι πια εμπειροι στο ταισμα, απο καπου ξεκινησαν...κ οταν ξεκινησαν δεν ηξεραν!
Εγω πιστευω οτι το πιο δυσκολο ειναι να εχεις υπομονη με τη διαδικασια του ταισματος κ οχι η ιδια η διαδικασια!Γιατι οταν το πουλακι εχει μεγαλωσει κ αρχισει να πεταει γινεται πολυ ζωηρο, φευγει συνεχεια, κρεμες πετιουνται δεξια κ αριστερα, λερωνονται τα ρουχα σου, τα μαλλια σου, τα χερια σου, σκουπιζεις κ πλενεις συνεχεια κ την ολη διαδικασια θα την χαρακτηριζα Ο ΚΑΚΟΣ ΧΑΜΟΣ!!!Αν πιστευεις οτι θα εχεις την υπομονη για κανα 2 βδομαδες να το αντεξεις ολο αυτο, γιατι οχι?
Το ταξιδι ποση ωρα διαρκει?
Μεταφορικα δε θα πληρωσεις για το πουλακι που θα ερθει με πλοιο?
120 ευρω δεν ειναι πολλα για κοκατιλ ταισμενο στο χερι που προερχεται απο εκτροφειο!Απ'οσο ξερω εκει κυμαινονται οι τιμες!

koki
31-05-2010, 00:23
Αν το θελεις πολυ τοτε σιγουρα θα τα καταφερεις!Αλλωστε κ οσοι ειναι πια εμπειροι στο ταισμα, απο καπου ξεκινησαν...κ οταν ξεκινησαν δεν ηξεραν!
Εγω πιστευω οτι το πιο δυσκολο ειναι να εχεις υπομονη με τη διαδικασια του ταισματος κ οχι η ιδια η διαδικασια!Γιατι οταν το πουλακι εχει μεγαλωσει κ αρχισει να πεταει γινεται πολυ ζωηρο, φευγει συνεχεια, κρεμες πετιουνται δεξια κ αριστερα, λερωνονται τα ρουχα σου, τα μαλλια σου, τα χερια σου, σκουπιζεις κ πλενεις συνεχεια κ την ολη διαδικασια θα την χαρακτηριζα Ο ΚΑΚΟΣ ΧΑΜΟΣ!!!Αν πιστευεις οτι θα εχεις την υπομονη για κανα 2 βδομαδες να το αντεξεις ολο αυτο, γιατι οχι?
Το ταξιδι ποση ωρα διαρκει?
Μεταφορικα δε θα πληρωσεις για το πουλακι που θα ερθει με πλοιο?
120 ευρω δεν ειναι πολλα για κοκατιλ ταισμενο στο χερι που προερχεται απο εκτροφειο!Απ'οσο ξερω εκει κυμαινονται οι τιμες!

και εγώ έτσι πιστεύω και με την βοήθεια σας σίγουρα...
τα μεταφορικά πρέπει να είναι περίπου 10 ευρώ όχι παραπάνω...
και το καράβι κάνει 6:30 με 7 ώρες το γρήγορο....
εδώ το είχα βρει σε ένα pet shop και μου είχε πει στην άρχει 150 ευρώ και μόλις είδε που ξαφνιάστηκα μου είπε γρήγορα θα σου το αφήσω 120 ήταν γενικά πολύ ήρεμο μου το έδωσε να το κρατήσω αλλα και πάλι μου φαίνονται πολλά για pet shop...

vas
31-05-2010, 10:03
Εγώ θα σου πρότεινα να το πάρεις όταν είναι 2 μηνών και να του πεις να σου το στείλει όταν έχει αρχίσει να τρώει κανονικά αλλά του κάνει και κανένα συμπληρωματικό τάισμα με κρέμα,έτσι και θα είσαι ευχαριστημένος με τη "χαρά του ταϊσματος" και θα έχεις πολύ λιγότερες πιθανότητες να πάθει κάτι το πουλί,η απόφαση είναι δική σου βέβαια,γνώμες λέμε.. καλώς να το δεχτείς το φιλαράκι σου

vas
31-05-2010, 10:05
παντως το σαϊτ του παλιοτερα ειχε φωτογραφιες με αθλια μικρα κλουβια που ειχε παπαγαλους...γιατι δεν περνεις απο καπου σιγουρα να εχεις το κεφαλι σου υσιχο?

Δώσε βάση σε αυτό!Τώρα το είδα..είναι σημαντικό,δεν έχεις κάποιον γνωστό στην περιοχή που είναι το εκτροφείο να κάνει ένα check?

vicky_ath
31-05-2010, 13:43
Αν ειναι μονο 10ευρω τοτε δεν ειναι προβλημα!Εγω πιστευα οτι θα κανει παραπανω!
Βασιαννα αφου θα ειναι σχεδον 8 εβδομαδων θα το ταιζει 2 φορες τη μερα κ σε αυτη την ηλικια ηδη τρωνε μονα τους!Το δικο μου κοκατιλακι ειναι 6,5 εβδομαδων τωρα κ τρωει τα παντα κανονικα!
Κ με το ταξιδι δε θα εχει προβλημα αφου διαρκει τοσο λιγο!Φυσικα θα πρεπει να εχει τροφη κ νερο μεσα!
Τωρα για τον εκτροφεα εγω δεν ξερω...παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι θα προτιμουσα να το δω πρωτα το πουλι κ μετα να το παρω!
Γιατι δεν του ζητας να σου στειλει καμια φωτογραφια??

koki
31-05-2010, 16:05
σας ευχάριστο πολύ για τις συμβουλές σας "fullyhappy" "fullyhappy"
απλά αυτό είναι το θέμα οτι δεν έχω κάποιον γνωστό να πάει να τα δει από κοντά σαφώς και θα ήταν καλύτερα.....
κι εγώ δεν προλαβαίνω να ανεβώ... :( :(
θα του πω να μου στείλει φωτογραφίες και θα σας τις δείξω και βλέπουμε....και πάλι σας ευχάριστο!

Vet
31-05-2010, 18:28
Εγώ που που το πήρα από εκεί δεν μπορώ να πω ότι ήταν οι πιο καθαρές εγκαταστάσεις !! Μου έφερε 5 μικρά ςε πολύ καλή κατάσταση !! Ταισμενα στο χέρι!!
Βέβαια δεν έχουν δαχτυλίδι !! Τώρα καλυερα να πας και ΕΣΥ να το δεις από κοντά το πουλάκι ! Εγώ τώρα το έχω μια εβδομάδα και είναι μια χαρά !! Στις πρώτες 2 μέρες μου έτρωγε πολύ λίγο αλλά μετά τρελαθηκε στο φάι , αφού πήρε μέσα σε 4 μέρες 20 gr !! ΕΣΥ αποφασίζεις !!!

koki
31-05-2010, 19:20
Εγώ που που το πήρα από εκεί δεν μπορώ να πω ότι ήταν οι πιο καθαρές εγκαταστάσεις !! Μου έφερε 5 μικρά ςε πολύ καλή κατάσταση !! Ταισμενα στο χέρι!!
Βέβαια δεν έχουν δαχτυλίδι !! Τώρα καλυερα να πας και ΕΣΥ να το δεις από κοντά το πουλάκι ! Εγώ τώρα το έχω μια εβδομάδα και είναι μια χαρά !! Στις πρώτες 2 μέρες μου έτρωγε πολύ λίγο αλλά μετά τρελαθηκε στο φάι , αφού πήρε μέσα σε 4 μέρες 20 gr !! ΕΣΥ αποφασίζεις !!!

Ναι εντάξει αυτό θα ήταν το καλύτερο να πάω να το πάρω από εκεί....αλλα μένω κρήτη οποτε δεν μπορώ να ανεβώ δεν μου είναι εύκολο και λόγο σχολης....και δεν έχω και κάποιον στην αθηνα να πάει να μου το πάρει αυτό...ο εκτροφέας μου είπε ότι μπορεί να μου το στείλει και ότι δεν θα πάθει κάτι...
εσύ που τον γνώρισες πως τον είδες να τον εμπιστευτώ ότι θα μου στείλει καλο μικρό???

Vet
01-06-2010, 01:48
Είναι ένας συμπαθητικος κύριος !! Πες του ότι μιλησες με εμένα ( Διονύσης- κτηνίατρος ) πουι πήρα ένα πρόσφατα ! Είχε καλά μικρά κάποια απουπουλα και κάποια 1 μηνών και ένα λίγο παραπάνω ( εμένα αυτό μ άρεσε ) !

h3342
01-06-2010, 03:42
Φίλε όπως απάντησα σε ενα άλλο φιλο απο το φορουμ,

φίλε μου είμαι απο Ηράκλειο και τους Ξέρω όλους. έχω πάρει 2 cockatiel απο 2 διαφορετικούς πετ σοπάδες

Αυτός που στο πουλάει 150 ευρο και στο δίνει 120, ο Δαμ_____ς απο εκείνον είχα πάρει το πρώτο μου cokatiel(1.5 μηνών) 125 ευρο μου το είχε αφήσει και καλα.Μπορεί να είναι πολύ ακριβό αλλα τα προσέχει πολύ και είναι υγειέστατα όσα έχω δει και έχει φέρει, και μου φαίνετε οτι είναι πολύ ήρεμα γιατι ασχολείται πολύ μαζί τους

ο Δεύτερος ειναι ο Κώστας απέναντι απο την Yamaha την αντιπροσοπεία, συνεργάζεται με έναν και συνήθως αν του το πεις μπορεί να σου βρει και στα πουλάει μόνο 50 ευρο!! 2 μηνων περίπου απλά είναι λιγο πιο αγρια, αλλα πολύ γρήγορα γίνεται πολύ ήρεμο και απο εκει ίσως αξίζει πιστεύω

πήγαινε τότε στον Κώστα που θα το βρείς και πιο φτηνό.
Πάντως εγώ θα σου πρότεινα η καλύτερη ηλικία να το πάρεισ 1.5-2 μηνών μηνων περίπου που μολις έχει αρχίσει να τρώει και σποράκια αλλα να συνεχίζει να τρώει κρεμα, ώστε και να σε μάθει και να αποκτήσεις αυτην την εμπειρια.Είναι πολύ εύκολο, εγώ απο άσχετος τελείως, διαβασα, και μεγάλωσα 3 cockatiel 1.5 μηνων πολύ ευκολα και είναι υγειέστατα,δεν λέω βέβαια να το πάρεις 10 ημερών γιατι τότε θα είναι πολυ δυσκολο και ευαίσθητο.Απίστευτοι χαρακτήρες και πολύ παιχνιδιάρικα, δεν θα τα άλλαζα με κανένα άλλο είδος παπαγάλου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Niva2gr
03-06-2010, 13:36
Εγώ πάντως δεν θα εμπιστευόμουν με τίποτα εκτροφέα που δέχεται με τόση ευκολία να βάλει σε τέτοια ταλαιπωρία ένα τόσο μικρό πουλί. 7 ώρες με το πλοίο είναι πολλές, δεδομένου οτι θα ταξιδέψει στον χώρο αποσκευών, που είναι πολύ ζεστός κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, και έχει και αρκετή φασαρία.
Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλύτερο να βρεις κάποιον στην Κρήτη που εκτρέφει κοκατίλ. Κάτι έχω υπόψιν μου!

koki
06-06-2010, 19:03
Εγώ πάντως δεν θα εμπιστευόμουν με τίποτα εκτροφέα που δέχεται με τόση ευκολία να βάλει σε τέτοια ταλαιπωρία ένα τόσο μικρό πουλί. 7 ώρες με το πλοίο είναι πολλές, δεδομένου οτι θα ταξιδέψει στον χώρο αποσκευών, που είναι πολύ ζεστός κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, και έχει και αρκετή φασαρία.
Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλύτερο να βρεις κάποιον στην Κρήτη που εκτρέφει κοκατίλ. Κάτι έχω υπόψιν μου!

Και εγώ τελικά δεν τον προτίμησα αυτόν τον εκτροφέα..το σκέφτηκα και εγώ αρκετά για το ταξίδι και ότι είναι βρώμικα τα κλουβιά του κτλ....
το αγόρασα από ένα petshop εδώ στο ηράκλειο και μου είπε ότι είναι περίπου ενός μηνα...και μου το πουλησε 55 ευρω. "fullyhappy"
αλλα δεν έχει δακτυλίδι....το ταΐζω κρέμα 5 φορες την ημερα αλλα μερικές φορες τρώει 10 ml άλλες 3,5 άλλες 7,5 δεν έχει καμια συγκεκριμένη ποσότητα είναι καλο αυτό??
και πως μπορώ να μάθω την πλήρη ηλικία του??
να του βάλω δακτυλίδι?

Μανος ε
06-06-2010, 20:51
χρηστο καλησπερα ειμαι και εγω κοντα απο ηρακλειο και ψαχω εδω και καιρο να βρω μωρο κοκατιλ αλλα οπως ανεφερες ειναι ακριβα απο ενα σιγκεκρημενο πετ σοπ.δαμ.....ς.μπορεις να μου πεις απο που το αγορασες αν ειναι ευκολο? και κατι ακομα που διαβασα παραπανω οτι η μαρια απο Λιβαδεια εχει υποψιν τις για καποιο εκτροφεα στο ηρακλειο αν θελει ας μας βοηθησει λιγακι

ευχαρηστω!!!!