PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Παρένθετη μητέρα!

Antigoni87
30-05-2010, 13:28
Χαιρετώ!!
Θυμάστε που η Τιάρα έκανε 3 άσπορα αυγά και τα κλωσούσε πυρετωδώς; Ε, τώρα θα "βγάλουν" και πουλάκια!
Της τα αντικαταστήσαμε με τον αγαπητό Βασίλη με 4 δικά του, και τώρα η μικρή θα πάρει τη χαρά να γίνει μάνα, χωρίς βέβαια να έχει γνωρίσει πρώτα τον έρωτα :-P .
Ανοίγω αυτό το θέμα για να παρακολουθούμε μαζί την πορεία του κλωσήματος, και μετά με το καλό και της ανάπτυξης των μικρών.
Βλέπετε δεν είναι μόνο της Τιάρας η πρώτη φορά, αλλά και η δική μου στα γεννητούρια πουλιών! :party:
Σήμερα άρχισε το κλώσημα των αυγών!

jk21
30-05-2010, 14:00
[youtube:1u6kpc8l]http://www.youtube.com/watch?v=oKIqGhqMv60[/youtube:1u6kpc8l] "fullyhappy"

Antigoni87
30-05-2010, 14:11
:haha: :haha: :haha: :haha:
XAXAXAXA!! Είσαι φοβερός :lol: :lol:

Dream Syndicate
30-05-2010, 14:16
[youtube:169f46yb]http://www.youtube.com/watch?v=oKIqGhqMv60[/youtube:169f46yb] "fullyhappy"

:lol: :lol: :lol: :lol:
[lidea:169f46yb][/lidea:169f46yb]

xXx
30-05-2010, 14:24
just for the very first timeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :bliss:

douke-soula
30-05-2010, 15:13
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
καλη επιτυχια σε ολες τις παρθενικες σας προσπαθειες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: [lparty:162lc16d][/lparty:162lc16d]

vicky_ath
30-05-2010, 19:45
Μηπως απο Τιαρα να την μετονομασεις σε Χουανα η παρθενα???
Αντε Αντιγονη μου, θα γινεις κ γιαγιουλα!!!!Καλη επιτυχια!!!

Antigoni87
30-05-2010, 20:47

Χαχαχαχα!! :lol: :lol:
Ήδη με κοιτούσε περίεργα σήμερα: "Μα εγώ είχα 3 αυγά, το άλλο από πού ξεφύτρωσε; :waiting: "
Και φαντάσου ότι θα λέει μετά τα γεννητούρια στις άλλες κανάρες "Βρε κορίτσια, αλήθεια σας λέω, δεν κάναμε τίποτα! Ούτε καν με άγγιξε σας λέω!" και αυτές θα την κοιτάνε με μισό μάτι :noway: Τσ τσ τσ!!
Και άντε μετά να πείσει τα θετά παιδιά της ότι ναι, γεννήθηκαν με τον κρίνο!! Σε τι πλάνη θα ζει η γλυκιά μου Τιάρα :-P

Ευχαριστώ πολύ Σούλα και Βικάκι για τις ευχές!!

xXx
30-05-2010, 21:02
Και φαντάσου ότι θα λέει μετά τα γεννητούρια στις άλλες κανάρες "Βρε κορίτσια, αλήθεια σας λέω, δεν κάναμε τίποτα! Ούτε καν με άγγιξε σας λέω!" και αυτές θα την κοιτάνε με μισό μάτι :noway: Τσ τσ τσ!!
Και άντε μετά να πείσει τα θετά παιδιά της ότι ναι, γεννήθηκαν με τον κρίνο!! Σε τι πλάνη θα ζει η γλυκιά μου Τιάρα :-P

αχαχαχαχαχ έλιωσα στα γέλια Αντιγόνη make my day :bliss:

Dream Syndicate
30-05-2010, 22:24

Λιώνωωωωωωωωωωωωωωωω :bliss: :bliss: :bliss: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Dream Syndicate
30-05-2010, 22:25

αχαχαχαχαχ έλιωσα στα γέλια Αντιγόνη make my day :bliss:

Χτυπιέμαι συμφωνώ με το Βασίλη. :party: :party: :party: :party: :doh: :doh: :doh: :lol: :lol: :lol: :haha: :haha: :haha:

tasrek
30-05-2010, 23:26
Σε κάτι τέτοια ελπίζουν οι φεμινιστριες για να μας ξεκάνουν εμάς τους άνδρες!!!

Με αυγά του σωλήνα δεν θα πάμε μπροστά σε αυτήν την κοινωνία. :party:

Antigoni87
31-05-2010, 01:15
Με αυγά του σωλήνα δεν θα πάμε μπροστά σε αυτήν την κοινωνία. :party:

:haha: :haha:
Γιατί καλέ; Δεν κατάλαβα, δηλαδή τι είναι τα αυγά του σωλήνα; Αυγά ενός κατώτερου Θεού; :lol: :lol:

Σσσσστ, μην τα λέτε δυνατά και ακούσει. Της είπα ότι έπιασε τα αυγά με το μπρόκολο

tasrek
31-05-2010, 17:48
Καρπερό το μπρόκολο. Μάλλον θα το αποφεύγω από δω και στο εξής..... :-P

Antigoni87
05-06-2010, 20:22
Παιδιά κανονικά σήμερα ή αύριο πρέπει να σκάσει το πρώτο αυγουλάκι!!! :party:
Με βάση τις ημερομηνίες γέννησης που είπε ο Βασίλης, το περιμένουμε 5 ή 6/6. Αλλά επειδή πέρασε η μέρα, θα δείξει αύριο. Άντεεε!
Σήμερα που κλωσούσε η περήφανη μάνα τιτίβιζε πολύ, κάτι που δεν το έκανε ως τώρα όσο καθόταν στα αυγά, και σηκωνόταν σχετικά πιο συχνά. Ελπίζω αύριο να δω μωράκι!!
Σκάνε μέσα στη μέρα λογικά, ή μπορεί να γίνει και νύχτα;

jk21
05-06-2010, 20:33
αντιγονη δε ξερω για τα αλλα παιδια αν συμβαινει διαφορετικα αλλα εμενα γεννανε αυγα γυρω στις 7-9.30 και τα αυγα ανοιγουν στη διαρκεια του πρωινου μεχρι το μεσημερι αλλα συνηθως νωρις

xXx
05-06-2010, 20:40
Όλη μέρα και όλη νύχτα μπορούν να σκάσουν τα αυγά δεν έχουν συγκεκριμένες ώρες

vagelis76
05-06-2010, 20:58
Το τιτίβισμα που κάνει σημαίνει οτι μάλλον κάτι έρχεται :party: (αυτό είχα παρατηρήσει τουλάχιστον παλιότερα),όπως και ο πατέρας μια μέρα πριν σκάσουν τα αυγά και κατα τη διάρκεια που βγαίνουν κελαηδάει,ενώ τη περίοδο που κλωσάει η μάνα είναι σιωπηλός....
****στη περίπτωσή σου βέβαια μη περιμένεις το μπρόκολο να κελαηδήσει ούτε το κρίνο φυσικά.... :lol: :lol: :lol:
Με το καλό να έρθουν τα μωρα!!!!!!!

demis
05-06-2010, 22:46
αντιγονη περιμενουμε με ανυπομονησια να σκασει το αυγουλακι!! και μενα αρχισε να γενναει η καναρα μου εχουμε ηδη δυο αυγουλακια και αυριο που θα ξυπνισω ειμαι σιγουρος πως θα εχει και τριτο!!!! το συμπερασμα ειναι πως θα εχουμε και οι δυο μωρακια την ιδια εποχη!!! μονο που τα δικα σου ισως ειναι λιγο μεγαλυτερα......

Antigoni87
05-06-2010, 22:49
Καλά γεννητούρια Θέμη!!!! :wave: :party:
Να μας ζήσουν όλα τα καναρινόπουλα που πρόκειται να σκάσουν απ' τα αυγά!!!
Ελπίζω αύριο να ακούσω "κρακ" και τιτιβίσματα!

voutsigoutsi
05-06-2010, 23:05
Παρθενογένεση και άλλα «θαύματα»

Οι ζωόφιλοι γιορτάζουν αυτές τις ημέρες μια περίπτωση παρθενογένεσης που εμφανίστηκε στον ζωολογικό κήπο Witchita, στην πολιτεία του Κάνσας των ΗΠΑ: αυτή, σε αντίθεση με την προηγούμενη, είναι απόλυτα διασταυρωμένη, καθώς μεταδόθηκε από όλα τα διεθνή ειδησεογραφικά πρακτορεία. Οι φύλακες του ζωολογικού κήπου έπαθαν το σοκ της ζωής τους, όταν ανακάλυψαν αβγά μέσα στο κλουβί της σαύρας Komodos: πρόκειται για μια μεγάλη σαύρα που κατάγεται από την Ινδοκίνα. Αυτά τα αβγά -δύο από τα οποία είχαν εκκολαφθεί- είχαν γεννηθεί από ένα θηλυκό που δεν είχε δει αρσενικό για περίπου μία δεκαετία. Μια ανάλογη περίπτωση είχε αναφερθεί στη Βρετανία το προηγούμενο έτος. Φαίνεται ότι αυτές οι σαύρες χρησιμοποιούν κατά καιρούς την παρθενογένεση ως στρατηγική αναπαραγωγής. Το έμβρυο, όπως συμβαίνει στις περιπτώσεις άφυλης αναπαραγωγής, είναι γενετικός κλώνος της μητέρας.

Οι σαύρες Komodos -καθώς και πολλά ψάρια, αμφίβια και ερπετά- χρησιμοποιούν πολλά αναπαραγωγικά τεχνάσματα. Ετσι, π.χ., αποθηκεύουν σπέρμα το οποίο χρησιμοποιούν όταν οι συνθήκες είναι ευνοϊκές. Απ' αυτή την άποψη, οι σαύρες θα μπορούσαν να είχαν γονιμοποιηθεί από το σπέρμα ενός αρσενικού, με το οποίο είχαν κάνει παρέα... στο παρελθόν. Ομως, μια ανάλυση του DNA των «θαυματουργών εμβρύων» έδειξε ότι όλο το DNA τους προερχόταν από το θηλυκό.

Η «επιλεκτική» παρθενογένεση έχει παρατηρηθεί και σε άλλα είδη τα τελευταία χρόνια. Ορισμένες άλλες σαύρες παράγουν καμιά φορά απογόνους με αυτόν τον τρόπο. Σε ορισμένα είδη γκέκο (τροπικά σαμιαμίδια), τα αρσενικά είναι ανύπαρκτα, ενώ τα θηλυκά γεννούν αβγά, τα οποία είναι γενετικά πανομοιότυπα με τη μητέρα που προηγήθηκε, αλλά και με τις κόρες που θα ακολουθήσουν. Επίσης, ορισμένες αφίδες (μελίγκρα) γεννούν πολλές φορές κόρες χωρίς να έχουν κάνει σεξ, ενώ τον υπόλοιπο καιρό ζευγαρώνουν κανονικά και αποκτούν γιους. Σε ένα είδος σαλιγκαριού που ζει στις λίμνες της Νέας Ζηλανδίας, οι πληθυσμοί με αφυλετική αναπαραγωγή ουσιαστικά ζουν δίπλα σε αυτούς που αναπαράγονται με σεξ.

Αξιοσημείωτη είναι και η περίπτωση ενός θηλυκού σφυροκέφαλου καρχαρία, που βρίσκεται στον ζωολογικό κήπο της Ομάχα, στην πολιτεία της Νεμπράσκα. Αυτός ο καρχαρίας γέννησε πρόσφατα μια απόγονο χωρίς -και εδώ- τη συμβολή του αρσενικού. Η περίπτωση του καρχαρία είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα για εμάς τους ανθρώπους, διότι προερχόμαστε από έναν κοινό πρόγονο που έζησε πριν από 400 εκατομμύρια χρόνια.

Ομως, οι ζωολόγοι κάθε φορά που αντιμετωπίζουν μια περίπτωση παρθενογένεσης, δεν καίνε... θυμιατά ούτε κάνουν... τρισάγια. Πρόκειται για ένα σπάνιο μεν, φυσικό δε φαινόμενο. «Οπως υπάρχει σεξ χωρίς αναπαραγωγή, έτσι υπάρχει και αναπαραγωγή χωρίς σεξ», δηλώνει η καθηγήτρια Βιολογίας, Ζουκ (Μαρλέ Ζουκ: «Γεμάτοι Ζωή: Φιλικά σκουλήκια, μικρόβια που χαρίζουν υγεία και αφροδισιακά παράσιτα», εκδ. «ΑΒΓΟ»).

Η ποικιλία σε αναπαραγωγικές στρατηγικές που βρίσκουμε στο ζωικό βασίλειο ξεπερνά κάθε όριο φαντασίας, επισημαίνει με τη σειρά του ο γνωστός καθηγητής Ιχθυολογίας του Πανεπιστημίου του Σικάγο, Neil Shubin. Η κλωνοποίηση -το αποτέλεσμα της παρθενογένεσης- είναι μια παλιά στρατηγική, την οποία έχουν εφεύρει τα ζώα πολύ πριν το κάνουν οι επιστήμονες. Είναι ένας από τους πολλούς τρόπους που χρησιμοποιούν διάφορα είδη για να αναπαραχθούν, σε έναν δύσκολο και επικίνδυνο κόσμο.

Σε μια άλλη τακτική που χρησιμοποιούν ορισμένα ερπετά, το φύλο δεν προσδιορίζεται γενετικά, αλλά βασίζεται σε διάφορες θερμοκρασίες επώασης. Αυτές θα καθορίσουν το φύλο του νεογνού. Αλλα πάλι είδη αλλάζουν το φύλο τους κατά τη διάρκεια της ζωής τους - γεννιούνται αρσενικά και αναπτύσσονται ως θηλυκά.

«Δεν υπάρχει ένας και μοναδικός τρόπος», γράφει ο Shubin, «με τον οποίο τα έμβια όντα γεννιούνται, αναπτύσσονται και διαμορφώνουν το φύλο τους. Υπάρχουν πολλοί τρόποι. Δυστυχώς, εμείς οι άνθρωποι φαίνεται να το ξεχνάμε αυτό, όταν αναφερόμαστε στη φύση για να μας καθοδηγήσει στις δύσκολες επιλογές που αντιμετωπίζουμε, όπως π.χ. αν η ζωή αρχίζει στη σύλληψη ή ποια είναι η σωστή δομή της οικογένειας. Σε όλες αυτές τις διαμάχες και οι δύο πλευρές θεωρούν ότι γνωρίζουν τι είναι το "φυσικό". Ομως, αν κρίνουμε από τους Komodos, τις σαύρες και τους καρχαρίες, η απάντηση φαίνεται να είναι ότι για την αναπαραγωγή τα πάντα επιτρέπονται».
:bliss: :bliss: :bliss: :bliss: :bliss: :party: :party: :party: :party: :party:

Antigoni87
05-06-2010, 23:15
Πάω στοίχημα Νικόλα ότι αντικατέστησαν κι αυτοί το αυγό της σαύρας Κόμοντο με άλλο ένσπορο για να κάνουν πάταγο :haha: :-P Βασίλη, εσύ την έκανες κι εκεί τη δουλειά;
Θα πάρω τηλ το Γκίνες να πω να βάλουν και την Τιάρα στη λίστα!

Πέρα από την πλάκα, πολύ ενδιαφέρον άρθρο, είχα δει και ντοκιμαντέρ για τις Κόμοντο και τα γκέκο σαυράκια και όντως είναι ένα φαινόμενο καταπληκτικό!! :party: :party:
Οι πρώτες φεμινίστριες τελικά δεν ήταν οι γυναίκες του είδους homo sapiens sapiens!

demis
05-06-2010, 23:24
παντως εγω πιστευω πως το αυγο θα σπασει οταν δνε το περιμενεις! αυτα τα πραγματα οσο και να το προσπαθεις δε μπορεις να το κοψεις και να τα ραψεις στα μετρα σου και αυτο ειναι η μαγια!!!!!

tasrek
06-06-2010, 18:15
Στείλτε τα κανάλια στον Χολαργό να τους βάλουμε τα γυαλιά. Άντε Αντιγόνη θα γίνεις και διάσημη. :reading:

Antigoni87
08-06-2010, 10:59
:party: :party: :party: Βγήκε απ' το αυγό το πρώτο πουλάκι!!!!
Το δέρμα του δεν είναι λευκό αλλά όχι και πολύ σκούρο, είναι σκυμμένο το κεφαλάκι κι έχει πλάκα που φαίνεται τόσο εύθραυστο, το τσόφλι του μάλλον το έφαγε η μαμά γιατί δεν υπάρχει ίχνος, και τώρα περιμένουμε τα αδερφάκια του "fullyhappy"
Τους έβαλα αυγοτροφή της beaphar με αυγό βραστό και έγινε ένα ωραίο αφράτο μίγμα χτυπημένο στο μπλέντερ.
Είμαι πολύ χαρούμενη! :bliss:

jk21
08-06-2010, 13:39
αντε με το καλο να σκασουν και τα 4 !!! αντιγονη - μπιλη να
το-τα χαιρεσται!!!

vagelis76
08-06-2010, 14:26
:party: :party: :party: Βγήκε απ' το αυγό το πρώτο πουλάκι!!!!
Το δέρμα του δεν είναι λευκό αλλά όχι και πολύ σκούρο, είναι σκυμμένο το κεφαλάκι κι έχει πλάκα που φαίνεται τόσο εύθραυστο, το τσόφλι του μάλλον το έφαγε η μαμά γιατί δεν υπάρχει ίχνος, και τώρα περιμένουμε τα αδερφάκια του "fullyhappy"
Τους έβαλα αυγοτροφή της beaphar με αυγό βραστό και έγινε ένα ωραίο αφράτο μίγμα χτυπημένο στο μπλέντερ.
Είμαι πολύ χαρούμενη! :bliss:

Πωωω πωωω....ζηλεύωωωωω ,χαίρομαι όμως πάρα πολύ για την εξέλιξη!!!!
Να σας ζήσουν Αντιγόνη και Βασίλη :party: :party: :party:
Ένα φιλί στη Τιάρα που με τη ζεστασιά της τα βοήθησε να σκάσουν από το αυγό!!!!!
Άντε και στο κλαδί εύχομαι παιδιά!
:wave: :party: :wave:

douke-soula
08-06-2010, 14:48
ειδες τι νυφουλα διαλεξα εγω;το καμαρι του σαϊτ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
μπραβο Τιαρα χρυσο μου :welldone: :welldone: :welldone:
να σας ζησουν γιαγια Αντιγονη παππου Βασιλη

vagelis76
08-06-2010, 16:28
ειδες τι νυφουλα διαλεξα εγω;το καμαρι του σαϊτ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
μπραβο Τιαρα χρυσο μου :welldone: :welldone: :welldone:
να σας ζησουν γιαγια Αντιγονη παππου Βασιλη

Εσύ Σούλα μου τη διάλεξες τη νυφούλα αλλά ο κρίνος(μπρόκολο?) έκανε τη δουλεια......
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Συγκρατήστε με ...αρχίζω τα off topic ...αλλά λόγο χαράς για τα γεννητούρια και παρένθετη μητέρα !!!!!

Antigoni87
08-06-2010, 16:37
AAAA!! Eίδα μόλις τώρα το δεύτερο μωρό να βγαίνει!!
Πριν 3 λεπτά που κοίταξα το πρώτο, τα αυγά ήταν στη θέση τους και η Τιάρα έτρωγε. Και ξαφνικά τη βλέπω να τρέχει προς τα εκεί και άρχισε να τρώει το τσόφλι του μικρού που μόλις είχε ανοίξει!
Παιδιά σας προειδοποιώ, θα σας λέω εξελίξεις για καθένα από τα μωρά-αυγά μέχρι να βγουν όλα (ή να βαρεθείτε) :lol:
Από μια ματιά που έριξα (μετά έκατσε η μαμά) ίσως το δεύτερο να είναι λίγο πιο ανοιχτόχρωμο, θα δούμε!
:bliss: :bliss: :bliss:

douke-soula
08-06-2010, 17:37
φυσικα και θα μας ενημερωνεις και για την παραμικρη λεπτομερεια με αναλυτικο ρεπορταζ, φωτογραφιες (το
φωτομονταζ επιτρεπεται) εκτακτα δελτια... ξερεις τωρα
Βαγγελη μου ειδες με την νυφουλα μου σε ολα συμφωνουμε
ο κρινος απο τα αγαπημενα μου λουλουδια και το μπροκολο απο τα αγαπημενα μου φαγητα :lol: :lol: :lol:
(off topic ποσο πολυ μου αρεσουν τα off topic)
ΜΠΡΑΒΟ ΤΙΑΡΑ :wave: :wave:

Antigoni87
08-06-2010, 19:05
Να και οι πρώτες μας φωτό (με ζουμ από κάποια απόσταση για να μην ενοχλήσουμε). Αυτό που μου έκανε φοβερή εντύπωση είναι η ταχύτατη ανάπτυξη! Το πρωί ήταν σα τσίχλα, γυμνό και ανήμπορο, και ανά μια ώρα μεγάλωνε και έβγαζε πούπουλο! Το ήξερα ότι μεγαλώνουν γρήγορα, αλλά είναι εκπληκτικό το πόσο αλλάζει μέσα σε μισάωρα ένα πουλάκι! Τώρα είναι διεκδικητικό και γκρινιάζει, το αδερφάκι του είναι λίγο πιο ανήμπορο και δεν πολυσηκώνεται ακόμη.
Το δεύτερο είναι ροζ, λευκά πούπουλα όπως φαίνεται στη φωτό λιγάκι, και πιθανότατα έχει κόκκινα μάτια!! Θα δείξει!
Μα τα τερατάκια πόσο γρήγορα μεγαλώνουν, έμεινα άναυδη :eek: Πότε έβγαλε τόσο πούπουλο και πήρε μπόι!! Είναι πάντως καλοταϊσμένο, κάθε 10-15 λεπτά τα ταϊζει (ελπίζω να τρώει και το μικρό). Να τη δω πώς θα τα προλαβαίνει και τα 4 με το καλό!
Υγ. τώρα κατάλαβα τη μεγάλη σημασία του να αφαιρείς τα αυγά και να τα βάζεις για κλώσημα όλα μαζί. Αν έχουν τόσο εμφανή διαφορά σε λίγες ώρες, φαντάζομαι ότι σε νεοσσούς με διαφορά 4 ημερών, ο μικρότερος θα είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρει!

xXx
08-06-2010, 20:28
αυτό που έχει σηκωμένο κεφάλι έχει μαύρα μάτια, το άλλο δεν το βλέπω Αντιγόνη. Η μάνα έχει και σκουφί έχε υπόψιν ότι μπορεί να δεις και σκουφάκι σε κάποιο!

Antigoni87
08-06-2010, 20:47
Το άλλο ήταν πολύ κατσιασμένο και δεν το πέτυχα στη φωτό σωστά για να φανούν τα μάτια, αλλά δεν είναι μαύρα! Ροζ είναι.
Πάντως μεγάλωσαν κι άλλο, τι' ναι αυτό το πράγμα! :eek: :wave:
Έχει πολύ γέλιο το μεγάλο που κάθεται έτσι σα ζόμπι, και μόλις ακούσει τη "μαμά" του πετάγεται και ανοίγει το στόμα! Και αν αγνοηθεί, ξαναπέφτει μέχρι το επόμενο τιτίβισμα (ναι, ξέρω, τα ξέρετε αυτά και τα έχετε ξαναδεί αλλά τι να κάνω που ξαφνικά βρέθηκα μαμά-γιαγιά και έχω κουφαθεί με τα μωράκια!) :lol:
Ελπίζω όταν βγουν όλα να τρώνε αρκετά, γιατί το μεγάλο ήδη έχει απλώσει πολύ την αρίδα του

xXx
08-06-2010, 21:01
Ανεβάζω και δύο φωτογραφίες Αντιγόνη για να δείτε πώς είναι οι γονείς του.Το λαδί με το σκουφί είναι η μάνα του και στη δεύτερη φωτογραφία που ανεβάζω το καναρίνι είναι ίδιο με τον πατέρα (επειδή δεν έχω φωτογραφία του) σατινέ κόκκινο μωσαϊκού με κόκκινα μάτια.

Antigoni87
08-06-2010, 21:17
Θα σας στείλω με το δικηγόρο μου τα χαρτιά υιοθεσίας να τα υπογράψουν οι γονείς.
Αυτό που γεννήθηκε δεύτερο είναι φτυστός ο μπαμπάς :-P . Έχει λευκά πούπουλα και ροζ μάτια, αυτό είναι σίγουρο μέχρι στιγμής.
Βασίλη τη νύχτα ταϊζει καθόλου ή κοιμάται και ξαναταϊζει πρωί;
Ελπίζω αύριο να σκάσουν και τα άλλα δύο, να μην αργήσουν περισσότερο γιατί δεν πρόκειται να φάνε τίποτα μ' αυτά εδώ τα φαγανά!

xXx
08-06-2010, 21:35
Όχι το βράδυ δεν ταΐζει που να δει....εκτός και αν την ανοίξεις κατά τις 12 κανά μισάωρο το φως, να ταΐσει και μετά το ξανακλείΩεις να κοιμηθούνε, έτσι κάνω εγώ συνήθως, αν και τώρα πλέον είναι μεγάλη η μέρα.

Lorelei
09-06-2010, 09:52
Τι όμορφη ιστορία!!!
Να σας ζήσουν τα.... μπροκολομωρά :lol: :lol:
και με το καλό και τα υπόλοιπα που περιμένετε!!!
Οι φωτό μου θύμισαν πολύ τον μικρό που βρήκα το καλοκαίρι. Με το που σε έβλεπε... τσακ σηκωνότανε και άνοιγε το ράμφος να πέσει το φαγητό!!!
Και περιμένουμε και άλλες φωτό :biiiggrin:

Antigoni87
09-06-2010, 17:28
Ευχαριστούμε πολύ! :lol:
Τώρα μπήκα σπίτι, έχουμε και τρίτο μωρόοοο!!
Είναι κι αυτό καστανό αλλά μέχρι στιγμής έχει πιο ανοιχτά πούπουλα από το καστανό αδερφάκι του. Πρέπει να είναι γεννημένο το πολύ πριν 1 ώρα! Είναι μικροσκοπικό και είναι άδειος ο πρόλοβός του, ελπίζω να ταϊστεί κι αυτό! Ε ρε χαρές και γεννητούρια :party: :party: :party:

xXx
09-06-2010, 17:38
Άντε Αντιγόνη αύριο και το 4o και μετά με το καλό και στο κλαρί.

jk21
09-06-2010, 17:50
:party: :party: :party: :bliss:

Antigoni87
09-06-2010, 22:13
[youtube:2w1k7f7b]http://www.youtube.com/watch?v=Xh_ed0IXZaY[/youtube:2w1k7f7b]

Εδώ ταϊζουμε τα μωρά :bliss:

Antigoni87
09-06-2010, 22:15
[youtube:1v8n4yr8]http://www.youtube.com/watch?v=l6w125oDGrk[/youtube:1v8n4yr8]

Εδώ θαυμάστε τα τρία γλυκύτατα και πανέμορφα ( :-P ) ζελεδάκια

vagelis76
09-06-2010, 22:34
Ψυχούλες όμορφες :bliss: :bliss: :bliss: :bliss:
Μπράβο Τιάρα :welldone: :welldone: :welldone:

ΑΓΓΕΛΟΣ2
09-06-2010, 22:40
αντιγονη ειναι απιθανα!τωρα ειδα το θεμα(ειμαι αχαϊρευτος) μπραβο σας παιδια!!!μπραβο και στην καλη μαμα!!!!

τα μωρακια θα τα κρατισεις?αν ψαχνετε για γονεις ισως σας κλεψω ενα μωρο!!!αν φυσικα δεν ειναι ηδη ταγμενα ή δεν τα κρατισετε οι παππουδες(αντιγονη-βασιλης)!

xXx
09-06-2010, 23:30
Προς το παρόν βλέπω δύο σκουρόχρωμα με μαυρα μάτια και ένα ανοιχτόχρωμο με κόκκινα.....αααααααα και από το πρώτο βίντεο εγώ βλέπω ότι τα ταίζει και τα τρία Αντιγόνη νομίζω την αδικείς την Τιάρα "fullyhappy"

jk21
09-06-2010, 23:36
βασιλη το μεσαιο δεν ξερω αν τρωει στην αρχη που η καμερα ειναι μακρια αλλα μετα :(

xXx
09-06-2010, 23:38
το μεσαίο είναι ολίγων ωρών δεν μας απασχολεί τόσο :bliss:

Antigoni87
09-06-2010, 23:46
Προς το παρόν βλέπω δύο σκουρόχρωμα με μαυρα μάτια και ένα ανοιχτόχρωμο με κόκκινα.....αααααααα και από το πρώτο βίντεο εγώ βλέπω ότι τα ταίζει και τα τρία Αντιγόνη νομίζω την αδικείς την Τιάρα "fullyhappy"

:eek: Μα είναι πάντα άδειος ο πρόλοβός του! Μπορεί την ώρα που τραβούσα βίντεο (ούτε που πρόσεξα αν όντως το τάισε κείνη τη στιγμή!) να του έδωσε μια μπουκιά επειδή σκέφτηκε τι θα πει ο κόσμος :lol:
Πλάκα κάνω! Αν είναι έτσι, κανένα πρόβλημα και βλέπουμε από αύριο. Αλλά προβληματίστηκα μόνο επειδή σε 10 ταϊσματα δεν είχε φάει μπουκιά, γιατί τα παρατηρούσα επίτηδες :dontknow:
Ευχαριστώ πολύ όλους! Είδατε ρε τι μάνα και τι μωράκια έχω εγώ;;!!

Antigoni87
09-06-2010, 23:51
Δημήτρη αυτό το μεσαίο είναι το μικρούλι που σου έλεγα ότι δεν έτρωγε. Σε άλλο βίντεο που δε με άφηνε το σύστημα να ανεβάσω, φαίνεται πώς το βάζουν στην άκρη τα άλλα και μετά η μαμά κάθεται πάνω τους χωρίς να το ταϊσει. Αλλά κοιμήθηκε φαγωμένο απόψε τουλάχιστον :bliss:
Αύριο θα δείξει!

το μεσαίο είναι ολίγων ωρών δεν μας απασχολεί τόσο :bliss:

Ε όχι και δε μας απασχολεί! Πρόσεξε πώς μιλάς μπροστά στο παιδί ( :lol: :-P )

xXx
09-06-2010, 23:55
Στο βίντεο έφαγε 5-6 μπουκιές και πολύ του ήταν :angry:

jk21
09-06-2010, 23:57
αντιγονη απο κεκτημενη ταχυτητα σημερα δεν προσεξα οτι το μικρο εχει λιγες ωρες γεννημενο.αν και για να ζηταει θα πειναει,ξερω οτι οταν βγουν τα μικρα απο το αυγο δεν εχουν αμεση αναγκη φαγητου αν οχι ολη εστω την πρωτη μιση μερα ,γιατι εχουν παρει εφοδια απο το εσωτερικο του αυγου.αυριο θα δειξει αν η τιαρα δεν ταιζε γιαυτο το λογο ή υπαρχει προβλημα

*βρε μπιλη που τις ειδες 5-6 μπουκιες στο μεσαιο πουλακι; :(

xXx
10-06-2010, 00:06
Μα αυτό τα δύο που τρώνε στην αρχή είναι το ανοιχτόχρωμο που είναι αριστερά και το μικρότερο που είναι στη μέση....το σκούρο και πιο μεγάλο από τα τρία στο τέλος του βίντεο σηκώνει το κεφάλι του στο 0:22 και μετά

jk21
10-06-2010, 00:14
στην αρχη αυτο που σιγουρα τρωει ειναι το αριστερο.τρωει ή τρωνε και καποιο-α απο τα αλλα αλλα δεν φαινεται.το δεξιο πεταγεται προς το τελος αλλα κανει κινηση προς τα πανω και πισω.ηταν λιγο πιο μπροστα μαλλον αρα μπορει να ετρωγε και κεινο .οπως και να χει ειναι πρωτη μερα και αυριο η αντιγονη θα τα δει καλυτερα.μακαρι ολα να συνεχισουν ενταξει
αντε καληνυχτα!

xXx
10-06-2010, 00:19
Καιρού επιτρέποντος και Θεού θέλοντοςςςςςςςςςςςςςς να έρθουν όλα ΔΕΞΙΑ :bliss:

Antigoni87
10-06-2010, 15:27
Δεν έχει σκάσει το 4ο αυγουλάκι :waiting:
Μπορεί και να μην τα κατάφερε μέσα ο νεοσσός; Αν δε σκάσει και αύριο λογικά δεν ζει...

vicky_ath
11-06-2010, 15:03
Αντιγονη ειναι τελεια τα καναρινακια σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Να σου ζησουν ολα κ να τα δεις ολα στο κλαδι συντομα!!!
Παντως αυτο που πηρε απο το μπαμπα θα γινει κουκλι!!!
Βρε την Τιαρα....!!! :bliss: :bliss:

Dream Syndicate
11-06-2010, 18:44
Κοίτα η Τιάρα που εξελίχτηκε σε σούπερ μαμά.Καλορίζικα. :pingu:

Antigoni87
11-06-2010, 20:42
Και νέες φωτογραφίες από το τρίο Στούτζες ή τη Λερναία Ύδρα :lol: :-P

Δεν έσκασε το 4ο τελικά :( . Αλλά ας είναι γερά αυτά τα 3 και δεν πειράζει! Το έχουν σαν σκαμπό τώρα! Άσε που μπορεί να μην το τάιζε η μαμά κι αυτό αρκετά, και μετά θα είχα τόσα στόματα να θρέψω!!

ΑΓΓΕΛΟΣ2
11-06-2010, 21:34
πολυ ωραια αντιγονη!!!δεν πηραζει που δεν εσκασε το 4ο...συμβενουν αυτα...
να δεις για ποτε θα μεγαλωσουν!!!

βασιλη τους γονεις τους αστοργους δεν θα τους βαλεις καμια φωτο να τους δουμε?

xXx
11-06-2010, 21:37
τους έχω βάλει Άγγελε στο ίδιο θέμα είναι
viewtopic.php?f=35&t=2427&st=0&sk=t&sd=a&start=30 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=35&t=2427&st=0&sk=t&sd=a&start=30)

Antigoni87
11-06-2010, 21:45
πολυ ωραια αντιγονη!!!δεν πηραζει που δεν εσκασε το 4ο...συμβενουν αυτα...
να δεις για ποτε θα μεγαλωσουν!!!

βασιλη τους γονεις τους αστοργους δεν θα τους βαλεις καμια φωτο να τους δουμε?

Χαχαχα! :haha: Μωρέ όχι οι καημένοι, καλοί είναι αυτοί, εμείς τους πήραμε τα παιδιά με ψεύτικα χαρτιά υιοθεσίας και πλαστά πιστοποιητικά :-P
Ήδη βλέπω πόσο γρήγορα μεγαλώνουν, ειδικά το πρωτότοκο είναι μικρός γίγαντας. Να δούμε αν θα του μπαίνει την Κυριακή το δαχτυλίδι Βασίλη!!
Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα, εκτός από το μικρό που είναι λίγο πιο αργοί οι ρυθμοί του (σε σύγκριση με την ανάπτυξη των άλλων, αναλογικά) αλλά όλα καλά! Ναι Άγγελε, δεν πειράζει για το 4ο γιατί πολλά της έπεσαν μαζεμένα της πρωτάρας μου, καλά της είναι 3 ;-)

Antigoni87
13-06-2010, 00:23
Τελικά αφαίρεσα σήμερα το 4ο αυγό γιατί είχε αλλάξει χρώμα το μισό, είχε σκουρύνει, και είχε κι ένα ράγισμα, σαν ράμφισμα ήταν. Μετά βέβαια η αδέξια το έσπασα επειδή το έπιασα άτσαλα και έφυγε το τσόφλι και φάνηκε η μεμβράνη κολλημένη στο μωρό. Λευκό θα έβγαινε κι αυτό το καημένο... :(
Τουλάχιστον το πήρα χαμπάρι το αυγό, γιατί σίγουρα θα άρχιζε με τη ζέστη να δημιουργεί μικρόβια (φαντάζομαι ότι δε συνέβη ήδη).
Από ότι είπε κι ο Βασίλης, μάλλον δεν είχε αρκετή υγρασία για να σπάσει το τσόφλι και δεν τα κατάφερε...
Πάμε δυνατά το τρίο Στούτζες!
Τα δυο έχουν και δαχτυλίδι τώρα :biiiggrin:
Το τρίτο μόλις πάρει λίγο απάνω του γιατί είναι χτικιάρικο :-P

vagelis76
13-06-2010, 00:28
Μάλιστα φορέσανε και δαχτυλίδι και μια φωτογραφία δεν έβαλες έτσι?????τι φοβάσαι μη στα ματιάσουμε????

Antigoni87
13-06-2010, 00:37
:-P :-P Όχι μωρέ, είχα σκοπό να τραβήξω και βίντεο και να βγάλω φωτό αλλά πού μυαλό! Ξεχάστηκα!
Και το μεγαλύτερο μωρό τον ίδρωσε το Βασίλη μέχρι να μπει το δαχτυλίδι (με λάδι, αμ πώς) γιατί έχει ποδάρα για την ηλικία του :biiiggrin:
Μην ανησυχείς, μεθαύριο θα έχει πιο πολύ γέλιο γιατί μάντεψε ποιος θα κάνω το δαχτυλίδωμα του υποσιτισμένου :party:

vicky_ath
13-06-2010, 00:58
:wave: :wave: :wave:
Α ρε Αντιγονη....!!!Επαγγελματια εκτροφεα θα σε κανουμε!!!!!!!!!!!!! :welldone: :welldone:

Antigoni87
13-06-2010, 16:07
Ορίστε και νέες φωτογραφίες των μωρών, που είναι τώρα 5 και 6 ημερών. Και στο ένα φαίνεται και το δαχτυλίδι Βαγγέλη, για να μη λες "fullyhappy"
Το μεγαλύτερο και μοσχαναθρεμμένο στην τελευταία φωτογραφία κοιμάται με το κεφαλάκι εκτός φωλιάς, όπως τις περισσότερες ώρες της μέρας, γιατί κάνει ζέεεστη μαμάαα.
Όποιος θέλει να δει και βίντεο με το τάισμα των μωρών από εμένα, σε παγκόσμια πρώτη και αποκλειστική μετάδοση, να μου δώσει 5 ευρώ και να ανοίξει το παρακάτω λινκ :bliss:
Αν δεν μείνετε ικανοποιημένοι από το βίντεο, τα χρήματα δεν επιστρέφονται :-P
viewtopic.php?f=35&t=2555&p=22043#p22043 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=35&t=2555&p=22043#p22043)

vicky_ath
13-06-2010, 16:38
Καλα τα αλλα 2 ειναι σαν γιγαντες μπροστα στο τριτο το καημενο!!!
Μπραβο Τιαρα κ Αντιγονη!!
Ειδα κ το βιντεο!Τα 5 ευρω που τα στελνω???Εχεις ανοιξει λογαριασμο??? :lol: :lol:

douke-soula
13-06-2010, 18:25
και γω ειδα το βιντεο :lol: :lol: :lol: γελασα πιο πολυ με την Τιαρα που την περισσοτερη ωρα καθοταν απο κατω ακουνητη
να επιβλεπει :lol: :lol:
ωραιο και το δαχτυλιδι του μικρου
και ΦΥΣΙΚΑ περιμενουμε βιντεο με το δαχτυλιδωμα του junior
(και αυτο 5 ευρω θα στοιχισει ή να αρχισω οικονομιες;)

Antigoni87
13-06-2010, 18:33
Α Σούλα, το δαχτυλίδωμα χρεώνεται εξτρά γιατί είναι δύσκολη δουλειά. Οικονομίες να αρχίσεις, κρίμα να χάσεις τέτοιο ντοκουμέντο :-P
Καλά, πού να δεις όταν δε σηκώνεται από τη φωλιά και πρέπει να ταϊσω το μωρό. Γαντζώνεται από παντού, τσιμπάει, δεν ξεκολλάει! Αλλά σήμερα ήταν πολύ ήσυχη, με άφησε και την πήρα σηκωτή και την έβαλα στην πατήθρα και απλώς κοιτούσε "fullyhappy"
Και όταν της τα πήγα πίσω, έλεγξε ότι όλα οκ και πήγε στη μπανιέρα της. Είναι φάτσα!
Βέβαια 9 στις 10 φορές δεν τη σηκώνω αλλά ταϊζω ενώ είναι αλλού, τη σηκώνω μόνο όταν το μωρό είναι νηστικό κι αυτή το πλακώνει και το λυπάμαι ;-)
Χάνει ο ναμ ναμ νύφη, χάνειειει! :bliss:

douke-soula
13-06-2010, 18:39
τι χανει ;;;;;πως χανει;;;;;
ακου να σου πω χρυσο μου εμεις ειμαστε Κρητικοι
καναμε αμαν να βρουμε εμπειρη παρθενα πολυτεκνη μαμα
και μου λες χανει;;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
( το ξερω οτι ειναι φατσα η Τιαρα ξεχνας οτι ειναι το πιο ομορφο καναρινακι που εχω δει;)

vagelis76
13-06-2010, 21:27
Είμαι off topic αλλά δε μπορω....

τι χανει ;;;;;πως χανει;;;;;
ακου να σου πω χρυσο μου εμεις ειμαστε Κρητικοι
καναμε αμαν να βρουμε εμπειρη παρθενα πολυτεκνη μαμα
και μου λες χανει;;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
( το ξερω οτι ειναι φατσα η Τιαρα ξεχνας οτι ειναι το πιο ομορφο καναρινακι που εχω δει;)

Τα ίδια λές σε όλους μου φαίνεται Σούλα...και για την ολλανδέζα μου τα ίδια.....
και να σου θυμίσω τι λέει ο λαός..."παπούτσι από το τόπο σου...."(οι κρητικοί με τις κρητικές :lol: :lol: :lol: )

Αντιγόνη πότε θα δούμε το δαχτυλίδωμα του μικρού?????

Antigoni87
13-06-2010, 22:30
Αύριο το δαχτυλίδωμα Βαγγέλη!!
Αν κάνω καμιά ζημιά θα γελάσετε. Δίνω και μάθημα αύριο απόγευμα και δεν ξέρω τι με αγχώνει πιο πολύ, αυτό ή το δαχτυλίδι :aaaah:
Είδες η Σούλα, τάζει το γαμπρό από δω κι από κει και τελικά καμία δεν τον χαίρεται :-P

Antigoni87
15-06-2010, 15:25
Παιδιά το δαχτυλίδωσα χτες και το μικρό! Ήμουν μόνη μου και άρα δε μπόρεσα να έχω καμεραμάν, αλλά έγινε η δουλειά ;-)
Ένα έχω να πω: το πάλευα 5 λεπτά! Ίδρωνα και ξίδρωνα, φοβόμουν μην το πονέσω, έπρεπε και να το κρατάω μέσα στο ένα χέρι, να του κρατάω το πόδι και με το άλλο χέρι να περνάω δαχτυλίδι, αλλά κουνούσε τα δαχτυλάκια του και με ταλαιπώρησε! Ε μετά κουράστηκε κι αυτό και έπεσε και κοιμήθηκε και του το πέρασα "fullyhappy"
Ήταν βέβαια πολύ εύκολο για κάποιον έμπειρο γιατί ήταν μικρό ακόμη το ποδαράκι, για μένα ήταν πρόκληση όμως :-P Ευτυχώς είχα δει βιντεάκια και το Βασίλη που πέρασε στα άλλα 2, και πήγε καλά.
Υπήρχε περίπτωση να βγει, αλλά τα δαχτυλάκια ήδη ανοιγόκλειναν αρκετά και δεν το άφησαν να γλιστρήσει έξω. Οπότε είμαστε όλα δαχτυλιδωμένα, η Τιάρα δεν έχει δώσει σημασία άρα το πήρε καλά το θέμα, και απλώς σκάμε από τη ζέστη.
Κρεμασμένα κεφαλάκια με ανοιχτά τα ράμφη έξω από τη φωλιά βλέπεις μόνο! Επειδή δεν έχω αιρκοντίσιον (θα έχω σε λίγες μέρες), τώρα θα πάρω αυτό το ψεκαστήρι που πετάει νερό σε μικροσκοπικά σταγονίδια σα σύννεφο για να δροσίζω το κλουβί από μακριά και να ανακουφίζονται κάπως. Ανεμιστήρα έχω, να μην κοιτάει πάνω τους, αλλά δεν αλλάζει κάτι!

douke-soula
15-06-2010, 16:38
μπραβο Αντιγονη!!!!!
αυτη την φωτογραφια με το κεφαλι εξω απο το κλουβι πως την καταφερες; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
και απο οτι βλεπω ετοιμα να σκασουν απο το φαϊ το μικρακια :lol: :lol: :lol: :lol:
το ταϊζεις ακομα το junior;

Antigoni87
15-06-2010, 20:21
Σούλα όλη την ώρα έτσι είναι, με το κεφάλι έξω από το κλουβί! Διαλέγει αυτό το κενό και κάθεται εκεί για να δροσίζεται. Έχουν μεγαλώσει πολύ τα 2 πρώτα, σα σκαντζοχοιράκια είναι :lol: Το μικρό δεν έχει ακόμη τα τσιμπιτερά φτεράκια, μόνο χνούδι, και είναι νανάκι, αλλά ταϊζεται και όλα καλά! Απλώς λείπω κάποιες φορές 4 ώρες πχ και δεν τρώει... Γι' αυτό είναι πίσω στην ανάπτυξη. Ο,τι μπορώ θα κάνω!

ΑΓΓΕΛΟΣ2
15-06-2010, 21:00
αντιγονη μπραβο !!!
ειναι πανεμορφα ολα!!!!!ο μικρος με το κεφαλι απεξω απιθανος :lol: ...

και η μαμα ειναι πολυ ομορφη και καλη!!

Antigoni87
18-06-2010, 16:53
Μεγαλώσαμε! :bliss: Δείτε εδώ φτερό και πούπουλο.
Το μεγάλο έχει βγάλει φτεράκια, το άσπρο είναι μόνο λίγες ώρες πιο πίσω σε ρυθμό ανάπτυξης, και το στερνοπούλι είναι ακόμη μικρό (δεν έχει ακόμη μεγάλα φτερά όπως τα άλλα, είναι σα να έχουν 2-3 μέρες διαφορά) αλλά μακραίνει ο λαιμός του και τώρα κρεμιούνται και τα 3 έξω από τη φωλιά!

douke-soula
18-06-2010, 17:01
τι ΜΕΓΑΛΑ ΜΩΡΑ ειναι αυτα; :star: :star: :star: :star:
και αυτο το junior ενα γλυκισμα εχει γινει :welldone: :welldone:
το μεγαλο εχει σκουφι Αντιγονη;
και το ασπρο σαν φαντασματακι ,σκετο Casper ειναι :lol: :lol: :lol:
μπραβο Αντιγονη και Τιαρα :welldone: :welldone: :welldone: :welldone:

vicky_ath
18-06-2010, 17:16
Πεθαινωωωωωωωωωωω!!!!!!!! :bliss:
Αντιγονη με εχεις κανει να ξανασυμπαθησω τα καναρινια!!!!!! ;-)

ΑΓΓΕΛΟΣ2
21-06-2010, 20:25
!!!τι ομορφα καναρινονια ειναι αυτα?

τα "σπουργιτε" σου μοιαζουν με το δικο μου το ενα!!!ετσι ηταν και αυτο!

ο πρωτος βγαζει σκουφι ή κανουν σκουφια τα ματια μου?

μπραβο!!!αξιοι ..γονεις,παρενθετη μαμα και παππουδες!

ο μικρος βλεπω δεν τρωει καθολου :eek:

Antigoni87
21-06-2010, 21:03
Χαχα!! Ναι Άγγελε, σκουφάτο είναι το μεγάλο και είναι κι όμορφο, ολοστρόγγυλο σκουφί, όχι ότι είναι εγγόνι μου!
Το μικρό δε φτάνει τα άλλα σε ανάπτυξη ακόμη, αλλά σκάει στο φαϊ και εδώ και μέρες το ταϊζει και η Τιάρα! Κι εγώ ταϊζω λιγάκι για να μη με φοβούνται, χεχε ;-)
Απόψε ή αύριο θα θαυμάσετε φτέρωμα του λευκού να τρίβετε τα μάτια σας, τι να λέμε τώρα "fullyhappy"
Κι εσύ Άγγελε να χαίρεσαι τα δικά σου!

xXx
21-06-2010, 21:16
άντε κάνε μας ένα update με νέες φωτογραφίες μη μας αφήνεις στην αμάθεια :bliss:

vagelis76
21-06-2010, 21:37
άντε κάνε μας ένα update με νέες φωτογραφίες μη μας αφήνεις στην αμάθεια :bliss:

θα συμφωνήσω με το Βασίλη μας και θα απαιτήσω ΤΩΡΑΑΑ φώτο.....
Ζήσαμε εγκυμοσύνες...γέννες...ταΐσμ ατα ..και τώρα μας τα κρύβεις??????

Antigoni87
23-06-2010, 00:52
Στην πρώτη φωτογραφία, πριν 3 μέρες, ακόμα "ημίγυμνα". Δείτε μετά όμως φτέρωμα! "fullyhappy"
Τα δυο καφέ είναι κορώνα, το μικρό ακόμη δεν έχει σχηματιστεί πλήρως αλλά τα άλλα 2 όπως βλέπετε είναι σχεδόν έτοιμα καναρινάκια!
Το αλμπίνο μάλιστα σήμερα για πρώτη φορά σηκώθηκε και έκατσε στο χείλος της φωλιάς και ρέμβαζε :bliss:
Τέλος, τα 2 μεγάλα κοιμούνται με το κεφαλάκι στα φτερά, αλλά το μικρό δε μπορεί ακόμη όπως φαίνεται στη φωτό :lol:

vagelis76
23-06-2010, 09:16
κουκλάκια ζωγραφιστά είναι Αντιγόνη ΜΠΡΑΒΟ !!!!

Lorelei
23-06-2010, 16:17
Πω πω!!! Είναι υπέροχα να τα χαίρεσαι :welldone:
Τα 2 σπουργιτέ είναι φανταστικά (εντελώς ανικειμενική :lol: )
Αλλά και με το λευκό έπαθα πλάκα. Αυτό θα μείνει με άσπρα φτερά?

Antigoni87
23-06-2010, 17:38
Χεχε! "fullyhappy"
Τα σπουργιτέ τυχαίνει να είναι μικρογραφίες της Τιάρας (επειδή σκουφάτη σπουργιτέ ήταν και η μαμά τους, του Βασίλη) και το άλλο είναι μπεζ, στη φωτό φαίνεται λευκό! Βασικά είναι σαμπανί που λέμε, κάνει πολύ ωραία νερά το χρώμα! :bliss: Λογικά έτσι θα μείνει, το πολύ πολύ να αποκτήσει τα κόκκινα μπαλώματα του μπαμπά του (θα είναι κουκλάκι τότε).
Σήμερα βρέθηκε το μεγάλο σκουφάτο στο πάτωμα του κλουβιού :lol:
Όταν τα βρίσκω κάτω τι να κάνω; Να τα ξαναβάζω στη φωλιά; Είναι 15 και 14 ημερών.

Dream Syndicate
23-06-2010, 17:47
Η τελευταία φωτογραφία είναι όλα τα λεφτά.Μια φωλιά με φτερωτές μπαλίτσες. :welldone:

xXx
23-06-2010, 20:12
Σήμερα βρέθηκε το μεγάλο σκουφάτο στο πάτωμα του κλουβιού :lol:
Όταν τα βρίσκω κάτω τι να κάνω; Να τα ξαναβάζω στη φωλιά; Είναι 15 και 14 ημερών.

Αν θέλεις τα βάζεις και αν δεν θέλεις πάλι πρόβλημα δεν είναι....το πιο πιθανό είναι πως θα ανέβει πάλι μόνο του Αντιγόνη

ΑΓΓΕΛΟΣ2
23-06-2010, 21:37
ειναι κουκλια!!!
ολα...!!!

αντιγονη...θα σου ειναι πολυ δυσκολο να διαλεξεις ποιο θα κρατισεις...σιγουρα...

Antigoni87
24-06-2010, 20:16
Άγγελε ήδη αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα :lol:
Είναι καταπληκτικά! Αφράτα, πολύ όμορφα και γλυκά...! Σήμερα μάλιστα το μεγάλο διακτινίστηκε στην πιο απομακρυσμένη πατήθρα, στην άλλη άκρη της ζευγαρώστρας, και καθόταν με τη μαμά του. Δεν το είδα, αν πήγε από πατήθρα σε πατήθρα ή αν πέταξε κατευθείαν, αλλά ήταν για να το χαζεύεις....
Και το αλμπινάκι σήμερα το είδα στον πάτο να τριγυρίζει. Μετά έβαλα δυο μικρές πατήθρες σαν σκαλάκια προς τη φωλιά, και μετά από λίγο τις χρησιμοποίησε και ανέβηκε πάνω! :bliss: :aaaah:

Antigoni87
24-06-2010, 22:47
:bliss: :bliss: :bliss: Ειδικά η φωτό που κοιμάται δίπλα στη μαμά του φουσκωμένο είναι η αγαπημένη μου!

tasrek
24-06-2010, 23:00
Εντάξει τα δύο σκουφάτα έμοιασαν στην μάνα τους. Το αλμπίνο όμως έμοιασε στον πατέρα του ......που είναι φάντασμα! :-P

douke-soula
25-06-2010, 12:00
εγω παντως λεω οτι το φαντασματακι θα κρατησεις
και ειδικα αν την περναει συνεχεια πανω στο χερι σου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
φτου φτου φτου πολυ ομορφα εγιναν και το junior μια χαρουλα μεγαλωσε και αυτο

vicky_ath
25-06-2010, 12:06
Εγω το φαντασματακι θα κρατουσα παντως!!!Ειναι κουκλι!!!!!!
Αλλιως το μικρουλι, που το ταιζες κ μονη σου!!!

vagelis76
25-06-2010, 12:13
Το φαντασματάκι λέω κι εγώ.....άλλωστε ταιριάζει γάντυ και με τις ποντικομικρούλες σου Αντιγόνη......κάνε τα κοπέλα μου σετάκι ...βάζεις και ένα σεντονάκι λευκό στον Ιντεφιτ(καλά το είπα?)στο σκυλάκο σου ....και το σπίτι των φαντασμάτων είναι έτοιμο... :wave: :wave: :wave: :wave:
Πέρα από τη πλάκα...εγώ θα κρατούσα αυτό που θα είχα ταΐσει με τη σύριγγα, :dontknow:
εσύ αποφασίζεις...

elena1996
25-06-2010, 12:15
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!Ειναι υπεροχα!! :dance: Κι εγω λεω να κρατησεις την....χιονατη(μην το λεμε φαντασματακι το καημενουλι :lol: )....Παντως ειναι τοσο γλυκα που εγω δεν θα μπορουσα να αποχωριστω κανενα!! "fullyhappy"

demis
25-06-2010, 12:20
πανεμορφα ολα αλλα εγω θα κρατουσα αυτο που θα μεγαλωνα εγω γιατι με αυτο θα ειχα δεθει πολυ περισσοτερο...

Antigoni87
25-06-2010, 12:40
Ωχ! Κερδίζει το φαντασματάκι! Είναι πειρασμός Βαγγέλη να τα κάνω σετάκι με ποντίκια και Ιντεφίξ :lol: αλλά προϋπόθεση για να κρατήσω κάποιο/κάποια είναι να κελαηδάει! Οπότε θα κρατούσα βασικά ένα αρσενικό, κι όποιο να' ναι, αφού είναι πανέμορφα πλέον όλα. Αλλά αν βγουν όλα αρσενικά, είμαι ανάμεσα στο αλμπίνο και στο μωρό που τάισα (που τώρα με φοβάται κι αυτό λιγάκι, και μόνο όταν καταλάβει ότι η σύριγγα έχει φαϊ ανοίγει το στόμα, τρώει και ξαναφοβάται μετά!). Σίγουρα έχω δεθεί πιο πολύ με το μικρότερο βέβαια, και με βλέπω να μη μπορώ να αποφασίσω :aaaah:
Παρατηρώ ότι είναι δύσκολο να εξημερωθεί ένα καναρίνι που ζει με γονιό μη εξημερωμένο, γιατί μιμείται. Πχ στην αρχή που δεν έβλεπαν ή μετά που δεν πετούσε το μεγάλο ακόμη, δε φοβόντουσαν. Τώρα με αποφεύγουν αρκετά, αλλά αν βάλω το δάχτυλο κολλητά με την πατήθρα, μπορεί να ανέβει το μεγάλο αλλά για λίγο. Το λευκό κάθεται πιο πολύ και χωρίς φόβο, αλλά όταν αρχίσει να κόβει βόλτες μπορεί κι αυτό να φοβάται πιο πολύ! Είναι φοβερό πάντως πόσο μιμείται στα πάντα την Τιάρα το μεγάλο, που πλέον περνάει τις περισσότερες ώρες του στην πατήθρα μαζί της :bliss: Τρελό γέλιο!

Lorelei
25-06-2010, 14:50
Τελικά είναι πανέμορφο και το άσπρο!!!! Ζηλεύωωωωω (με την καλή έννοια "fullyhappy" ) Εγώ πολύ θα ήθελα να είχα ένα!!!! Αλλά δυστυχώς δε γίνεται.... φοβάμαι μη μου χαλάσουν τη φωνή των σπουργιτιών :lol: :lol: :lol:
Φτου Φτου :)

Antigoni87
27-06-2010, 13:24
Η οικογένεια σε πλήρη απαρτία! :bliss: :bliss:
Πότε αρχίζουν τα μικρά να τρώνε μόνα τους και να πίνουν νερό; Τώρα είναι περίπου 20 ημερών. Πετάνε κανονικά (λίγο ασταθή είναι ακόμη), τσακώνονται κιόλας, γαντζώνονται στα πλαϊνά κάγκελα μιμούμενα την Τιάρα (το κάνει για να βλέπει τον Σωπέν καλύτερα :lol: ) και γενικά μεγάλωσαν. Μπορώ πλέον να δίνω φρούτα και λαχανικά; Να αλλάξω κάτι στη διατροφή για να εμπλουτιστεί λίγο περισσότερο;

(και για να μην ανοίξω νέο θέμα μόνο για μια ερώτηση: το λευκό είναι πολύ ήσυχο και ήμερο, ανεβαίνει πιο άνετα στο χέρι και δε δείχνει να φοβάται, τα άλλα είναι πιο υπερκινητικά, τσακώνονται 3-4 φορές τη μέρα τουλάχιστον (με τσιρίγματα και τσιμπήματα και πτώσεις από πατήθρα!) και είναι γενικά πιο δραστήρια. Είναι θέμα χαρακτήρα ή ένδειξη ότι το φαντασματάκι είναι θηλυκό και τα άλλα αρσενικά; :chick: )

tasrek
27-06-2010, 15:35
το λευκό είναι πολύ ήσυχο και ήμερο, ανεβαίνει πιο άνετα στο χέρι και δε δείχνει να φοβάται, τα άλλα είναι πιο υπερκινητικά,

Έτσι γίνεται Αντιγόνη μου αυτοί που βλέπουν τα φαντάσματα είναι οι υπερκινητικοί ( για να μην πω κατουρημένοι επάνω τους) :eek: . Έχεις δει εσύ κανένα φάντασμα να φοβάται;

Πάντως αν βγει αρσενικό το Κάσπερ είναι ότι πρέπει για όνομα. "fullyhappy"

Κωνσταντίνος.
27-06-2010, 15:45
το λευκό είναι πολύ ήσυχο και ήμερο, ανεβαίνει πιο άνετα στο χέρι και δε δείχνει να φοβάται, τα άλλα είναι πιο υπερκινητικά,

Έτσι γίνεται Αντιγόνη μου αυτοί που βλέπουν τα φαντάσματα είναι οι υπερκινητικοί ( για να μην πω κατουρημένοι επάνω τους) :eek: . Έχεις δει εσύ κανένα φάντασμα να φοβάται;

Πάντως αν βγει αρσενικό το Κάσπερ είναι ότι πρέπει για όνομα. "fullyhappy"

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :haha: :lol: :lol: έλεος πια :lol: :lol: δεν περίμενα ποτέ να ακούσα κάτι τέτιο , ειδικά αυτό το τελευταίο με τον Κάσπερ ήταν φαντασ-ΜΑ-τικο :haha: :lol: :lol:

vicky_ath
27-06-2010, 17:20
ενταξει οτι κ να πω θα ειναι λιγο.....
Το φαντασματακι κλεβει μακραν την παρασταση!!!!!Ειδικα εκει που τα αλλα το εχουν αναμεσα, ειναι κουκλιστικη φωτο!!!! :wave:

angelfarm
27-06-2010, 21:00
ειναι πολυ ομορφα.......να τα χαιρεσαι.......!!!!!!

Antigoni87
28-06-2010, 08:15
Πότε αρχίζουν τα μικρά να τρώνε μόνα τους και να πίνουν νερό; Τώρα είναι περίπου 20 ημερών. Μπορώ πλέον να δίνω φρούτα και λαχανικά; Να αλλάξω κάτι στη διατροφή για να εμπλουτιστεί λίγο περισσότερο;

Αν κάποιος έχει μια γνώμη επί του θέματος ας μου πει! :bliss: Θέλω βασικά να μάθω αν μπορώ να δίνω στην Τιάρα λαχανικά κτλ γιατί τα έχει κόψει εδώ και καιρό η καημένη :chick: αλλά δε θέλω και να πάθουν καμιά διάρροια τα μωρά. :dontknow:

xXx
28-06-2010, 09:27
Δώσε και φρούτο και λαχανικά , όσο για το πόσες μέρες για σιγουριά επέλεξε τις 30 :hi:

maria
28-06-2010, 14:41
Δώσε και φρούτο και λαχανικά , όσο για το πόσες μέρες για σιγουριά επέλεξε τις 30 :hi:
Aπο τη πρόσφατη εμπειρία μου γύρω στο μήνα άρχισαν να πειραματίζονται με το αυγό και να τσιμπολογάνε βιταμίνη και μου φάνηκε σα να παίζουν ή να το περιεργάζονται τώρα (40ημερών)τρώνε και σπόρους αλλά όχι και πολύ ευχάριστα τα λαχανικά.Επίσης- άσχετο - βλέπω ότι "παίζουν" τραβόντας το ένα πουπουλάκια απ το άλλο και τους έδεσα ένα σχοινί ξεφτισμένο στις άκρες και τώρα εκτονώνουν την ενεργεία τους σ'αυτό(συμβουλή που έχει δώσει στο παρελθόν ο κ. Μάκης).

fadom1
28-06-2010, 18:51
γενικά, αν δεν ενοχλούν το θυλικό που θέλει να ξανακάνει φωλιά, μπορείς να τα αφήσεις και αρκετά πάνω από μήνα.. τώρα, εγώ συνήθως τα χωρίζω 24-26 ημερών, τα βάζω σε ένα κλουβάκι με μπόλικη αυγοτροφή που τη λιγοστεύω μέρα τη μέρα και μετά από μια βδομάδα τα βάζω στη μεγάλη κλούβα με τα άλλα νεαρά!

fadom1
28-06-2010, 18:58
Aπο τη πρόσφατη εμπειρία μου γύρω στο μήνα άρχισαν να πειραματίζονται με το αυγό και να τσιμπολογάνε βιταμίνη και μου φάνηκε σα να παίζουν ή να το περιεργάζονται τώρα (40ημερών)τρώνε και σπόρους αλλά όχι και πολύ ευχάριστα τα λαχανικά.Επίσης- άσχετο - βλέπω ότι "παίζουν" τραβόντας το ένα πουπουλάκια απ το άλλο και τους έδεσα ένα σχοινί ξεφτισμένο στις άκρες και τώρα εκτονώνουν την ενεργεία τους σ'αυτό(συμβουλή που έχει δώσει στο παρελθόν ο κ. Μάκης).
όταν λες τσιμπολογάνε βιταμίνη; τι εννοείς; αν λες αυτό το κύτρινο που έχει και λίγο νιζερ μέσα, δεν είναι βιταμίνη.. μην τους το βάζεις.. είναι μπισκότο-ζάχαρη-χρωστικές-άρωμα-συντηριτικά.. τίποτε χρήσημο, παρά μόνο θερμήδες... να πας να αγοράσεις κάποια επώνμη αβγοτροφή, εν είναι μεγάλη διαφορά στη τιμή... και σκέψου πως για κάθε πουλί αρκεί μία κουταλιά του γλυκού..

Antigoni87
29-06-2010, 11:36
Η Τιάρα κάθεται στη φωλιά και δείχνει έτοιμη να ξαναπιάσει δουλειά με το μπρόκολο.... Επειδή είναι να λείψω ανά διαστήματα λίγες μέρες και θα τα προσέχει ο φίλος μου, ελπίζω να μην κάθεται στα αυγά (αν κάνει) και δεν ταϊζει τα μικρά! :aaaah:
Κι εμένα τσιμπάνε πού και πού τα πούπουλα των άλλων, θα βάλω το παιχνιδάκι που λες Μαρία για να εκτονωθούν!
Μέχρι στιγμής τους έχω αυγοτροφή για να τα ταϊζει, άμμο και σπόρους. Έλεγα, αφού καλύτερα είναι να βάλω λαχανικά γύρω στις 30 μέρες, να βάλω έστω βραστό αυγό μπας και τσιμπήσουν!
Το μεγαλύτερο κάθεται πού και πού στην ταϊστρα και παίζει με τους σπόρους. Επίσης πλέον δεν κάθονται καθόλου στη φωλιά και άρα δεν είναι ότι η Τιάρα τα διώχνει για να κλωσήσει.
Αυτά τα ολίγα από εμάς! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :bliss:

vagelis76
29-06-2010, 15:04
Μήπως θα ήταν καλύτερα να της πάρεις τη φωλιά ωστε να την αποτρέψεις να μυρίσει ξανά το κρίνο-πρόκολο??Αφού λες οτι τα μικρά δε μπαίνουν πια μέσα ίσως είναι περιττή εκεί η φωλιά.
θα σου πουν βέβαια οι έμπειροι καναρινάδες καλύτερα Αντιγόνη.

xXx
29-06-2010, 15:11
Ας τα γεννήσει τα αυγά κανονικά μέσα στη φωλιά και της τα παίρνεις μετά, από το να τα γεννάει όρθιο το πουλί στον πάτο του κλουβιού, καλύτερα να μην ζορίζεται άστο να γεννήσει μέσα. Τα μωρά μην τα φοβάσαι δώσε και αυγό και πρασινάδα κανονικά.

tasrek
29-06-2010, 15:19
Αντιγόνη όντως πρέπει να βγάλεις την φωλιά δεν έχει νόημα ύπαρξης πλέον. Βασίλη πιστεύεις ότι μπορεί να κάνει και άλλα αυγά; Μου φαίνεται λίγο δύσκολο :dontknow: .

xXx
29-06-2010, 15:37
Γιατί σου φαίνεται δύσκολο??Το συγκεκριμένο πουλί έχει κάνει μία μόλις γέννα ως τώρα έχει και άλλα αυγά να γεννήσει με πολλές πιθανότητες. Ήταν αργά γεννημένο πέρυσι την άνοιξη το πουλί και άργησε να κάνει πρώτη γέννα φέτος.

tasrek
29-06-2010, 16:43
Γιατί σου φαίνεται δύσκολο??Το συγκεκριμένο πουλί έχει κάνει μία μόλις γέννα ως τώρα έχει και άλλα αυγά να γεννήσει με πολλές πιθανότητες. Ήταν αργά γεννημένο πέρυσι την άνοιξη το πουλί και άργησε να κάνει πρώτη γέννα φέτος.

Έχεις δίκιο. Αυτό δεν το είχα συνυπολογίσει. :welldone:

maria
29-06-2010, 23:05
όταν λες τσιμπολογάνε βιταμίνη; τι εννοείς; αν λες αυτό το κύτρινο που έχει και λίγο νιζερ μέσα, δεν είναι βιταμίνη.. μην τους το βάζεις.. είναι μπισκότο-ζάχαρη-χρωστικές-άρωμα-συντηριτικά.. τίποτε χρήσημο, παρά μόνο θερμήδες... να πας να αγοράσεις κάποια επώνμη αβγοτροφή, εν είναι μεγάλη διαφορά στη τιμή... και σκέψου πως για κάθε πουλί αρκεί μία κουταλιά του γλυκού..
Επειδή δεν ξέρω πως ακριβώς λέγεται χρησιμοποιώ τον όρο βιταμίνη αλλά τους παίρνω συσκευασμένη cede ή vitakraft

jk21
29-06-2010, 23:47
αυγοτροφη ειναι αυτο μαρια :biiiggrin: ξηρη αυγοτροφη ;-)

Antigoni87
02-07-2010, 18:25
Επειδή σας λείψαμε ( :lol: :-P ) επανέρχομαι με νέες λεπτομέρειες από τα κανάρια-καμάρια μου και τις περιπέτειές τους!
1ον, το άσπρο ακούει ήχους όπως "μπιπ" από το αιρκοντίσιον όταν ανεβάζω τη θερμοκρασία, και κάνει τσίου τσίου συνέχεια, καθισμένο στο κεχρί (που το περνάει για κούνια)!
2ον, το μεγάλο σκουφάτο μιμείται την Τιάρα καθισμένο στη διπλανή ταϊστρα. Όποτε αυτή τσιμπάει σπόρο, κάνει κι αυτό την κίνηση πάντα κοιτώντας την, και τον παίζει στο ράμφος χωρίς αποτέλεσμα φυσικά!
3ον, το μικρό σκουφάτο έκανε το πρώτο του μπάνιο σήμερα "fullyhappy"
Ορίστε και μερικές φωτό (και η Τιάρα επί τω έργω παρακαλώ!)

EVI.1968
02-07-2010, 19:12
Καλέ τι όμορφα που είναι όλα μαζι!!!

dim74
02-07-2010, 23:42
να τα χαιρεσαι,ειναι κουκλια!

budgiefun
03-07-2010, 12:59
Κουκλιά είναι τα άτιμα,ποτε σκοπεύεις να τους πεις οτι είναι υιοθετημένα :-P

Antigoni87
03-07-2010, 13:28
Δε θα το μάθουν ποτέ για να μην πάθουν καμιά κρίση ταυτότητας :-P
Τους έβαλα σήμερα ένα βιντεάκι με ένα τιμπράντο και έπιασαν το τραγούδι "fullyhappy"

Επί τη ευκαιρία, Χιούστον έχουμε πρόβλημα!
Η Τιάρα έκανε αυγό, και όχι μόνο δεν τα ταϊζει ενώ τη μαρκάρουν στενά και τρέχουν από πίσω της με ανοιχτό το στόμα, αλλά και τα τσιμπάει όταν πάνε στη φωλιά και την ενοχλούν με το κλώσημα...
Μάλλον πεινάνε αρκετά γιατί προσπαθούν να φάνε αυγοτροφή.
Τι κάνουμε; Βγάζω αυγό, βγάζω φωλιά και αυγό, ή τα αφήνω ως έχουν μέχρι να δω αν τα ταϊζει;

tasrek
03-07-2010, 14:10
Με βεβαιότητα της βγάζεις το αυγό. Τώρα αν της βγάλεις την φωλιά ίσως να μην πετύχεις πολλά γιατί η Τιάρα εξακολουθεί να είναι πυρωμένη και θα θέλει να φτιάξει καινούργια με όλα τα διαθέσιμα υλικά στα πέριξ (συμπεριλαμβάνονται και τα φτερά των μικρών στον όρο υλικά). :noway:

Σε αυτές τις περιπτώσεις οι θηλυκιά συνεχίζει να γεννάει και ο αρσενικός ταΐζει τα μικρά. Τώρα που δεν έχουμε πατέρα ίσως να τον υποκαταστήσεις εσύ ταΐζοντάς τα επικουρικά για να μην εξασθενίσουν. Ούτως η άλλως απέχεις λίγες μέρες από την ημερομηνία που είναι να τα βάλεις πλέον μόνα τους. :waiting:

ΑΓΓΕΛΟΣ2
04-07-2010, 21:38
αντιγονη τα μωρα ειναι ολα απιθανα!!!
πραγματικα ελπιζω να παν ολα καλα να βλεπω ενα τους καθημερινα απο κοντα και να το φροντιζω...μονο ΜΗ με βαλεις να διαλεξω γιατι δεν μπορω...!!!

να σου πω οτι απο τα μωρα που εχω...δεν κελαϊδουσε κανενα...μολις χωρισα το δικο μου μικρο τζακ απο αδελφακι και μαμα την 3-4 μερα το ακουσα να κελαϊδα!

Antigoni87
04-07-2010, 22:12
Άγγελε είναι όντως ακαταμάχητα! "fullyhappy"
Σε ποια ακριβώς ηλικία τα χώρισες και άρχισε ο μικρός Τζακ να κελαηδάει όταν βρέθηκε μόνος του; Πόσων εβδομάδων;
Άσε, έχω θέμα με το χωρισμό τώρα που πλησιάζουν οι μέρες γιατί δεν είχα ιδέα ότι πρέπει να χωρίζονται από τη μαμά τους, και δεν έχω πού να τα βάλω... :dontknow:
Χώρος για άλλο κλουβί πολύ πολύ δύσκολα να βρεθεί, κι αν συμβεί θα πρέπει να είναι προσωρινή λύση. Δυστυχώς είμαι αναγκασμένη να μείνω με λίγα πουλάκια έτσι κι αλλιώς, μέχρι κάποτε να βρεθώ σε μεγάλο σπίτι με πολύ χώρο... Θα δείξει!

ΑΓΓΕΛΟΣ2
04-07-2010, 22:32
μπαλκονι δεν εχεις ?η δεν θες να τα εχεις στο μπαλκονι?

εγω περιπου 30 ημερων και λιγο ποιο νωρις τα αφισα μονο με τον πατερα τους γιατι η μαμα τους τα μαδουσε...αλλα δεν ταϊζε αυτος...τωρα ποτε αρχισε να κελαϊδαει πρεπει να ηταν 1,5 περιπου μηνων...μολις αρχισουν να τρωνε βαζετα ενα ενα σε ενα μικο κλουβακι να δεις...αφου δεν εχεις χωρο...