PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Βοήθεια για την επιλογή παπαγάλου blue crown conure.

thanasis76
26-05-2010, 07:43
καλημερα παιδια!!! θελω την βοηθεια σας για την επιλογη μου.
οπως ξερετε εχω αποφασισει να παρω blue crow conure .
εμαθα κατι και θελω να με βοηθησετε.
καπου διαβασα οτι τα μωρα που περνουμε εχουν πολλες πιθανοτητες πεθανουν αυτο ειναι σωστο??
ρωταω για το εξης λογο...
εχω βρει ενα blue crow conure σε εκτροφειο γεννημενο πριν 2 εβδομαδες, και εχω βρει και ενα ακομα απο ιδιωτη 9 μηνων που το δινει γιατι δεν εχει χρονο να το προσεχει και θελει να ειναι καλα...
δεν ξερω πιο να διαλεξω...
οι τιμες ειναι στα ιδια χρηματα και τα δυο ταισμενα στο χερι, το 9μηνο conure ειναι ηρεμο, καθετε με τους ανθρωπους, λεει 1-2 λεξεις και κανει και μερικα κολπακια...
πειτε μου την γνωμη σας γιατι πρεπει να αποφασισω....
ευχαριστω!!!!

vicky_ath
26-05-2010, 13:49
Δεν μπορεις να κλεισεις το μωρο απο τωρα κ να το παρεις οταν απογαλακτιστει??

thanasis76
26-05-2010, 14:13
Δεν μπορεις να κλεισεις το μωρο απο τωρα κ να το παρεις οταν απογαλακτιστει??

φυσικα και μπορω να το κανω αλλα αλλου ειναι το βασικο ερωτημα.....

καπου διαβασα οτι τα μωρα που περνουμε εχουν πολλες πιθανοτητες πεθανουν αυτο ειναι σωστο??

αυτο σκεφτομαι και οτι το 9μηνο παπαγαλακι εχει δεχθει πολυ αγαπη και εχει μαθει να αγαπαει τους ανθρωπους και αν τους θελει...

vagelis76
26-05-2010, 14:35
Είναι δίλημμα φίλε όντως....
...αν πάρεις το μωρό, έχεις τη δυνατότητα να το "διαμορφώσεις" και να το φέρεις στο πρόγραμμά σου πιο εύκολα καθώς μεγαλώνει σιγά σιγά....
...αν πάρεις το 9μηνο,δε μπαίνεις στη διαδικασία σαλιάρα-κρέμα...και είσαι πιο σίγουρος οτι οτι έχει αποκτήσει αντισώματα και δεν έχει κάποιο πρόβλημα ωστε να μας αφήσει χρόνους....
**εγώ θα ρίσκαρα να πάρω το μωρό αφού πρώτα ήμουν σίγουρος για τη καταγωγή του(εκτροφείο) και τις συνθήκες που γεννήθηκε ....γιατί θέλω να ζήσω κάποια στιγμή την εμπειρία σύριγγα-κρέμα-σαλιάρα...
Εσύ είσαι έτοιμος και έχεις το χρόνο να αναλάβεις τέτοιες υποχρεώσεις(παπαγαλομάνας)
Και ναι τα μωρά είναι πολύ ευαίσθητα και μπορεί πολύ εύκολα να αρπάξουν μικρόβιο από το περιβάλλον αλλά και να κινδυνέψει η ζωή τους από τις αλλαγές θερμοκρασίας και περιβάλλοντος...
Θανάση ζύγισε τα πράγματα και πάρε αυτό που θα σε κάνει να είσαι πιο σίγουρος .
Περιμένουμε εξελίξεις...!!!!

vicky_ath
26-05-2010, 15:45
Μα ειναι λογικο οτι ενα μωρο σε σχεση με ενα ενηλικο ζωο εχει περισσοτερες πιθανοτητες θνησιμοτητας, αλλα ολοι οι εκτροφεις δινουν μωρα, ακομα κ πριν απογαλακτιστουν!
9 μηνων ειναι λιγο μεγαλο, αλλα αφου ειναι ταισμενο στο χερι λογικα δε θα εχεις προβλημα!!
Διαλεγεις κ παιρνεις!Αν θελεις, οπως ειπε κ ο Βαγγελης, να ζησεις την εμπειρια του να γινεις γονιος, να μεγαλωσεις δηλαδη ενα πουλακι απο πολυ μωρο, με ολα τα συν κ τα πλην που αυτο συνεπαγεται, τοτε παρε το μωρο!
Αν παλι θελεις να το βρεις ετοιμο, γιατι δεν μπορεις να αναλαβεις την ευθυνη που εχει ενα μωρο κ ολο το τρεξιμο κ απλα να πρεπει να δουλεψεις πανω στη μεταξυ σας σχεση, τοτε παιρνεις το μεγαλο κ εισαι μια χαρα!!

Dream Syndicate
26-05-2010, 19:14
Εννέα μηνών δεν είναι μεγάλο το πουλάκι.Μωρό θα αγόραζα μόνο εφόσον έχει απογαλακτιστεί και έχει αρχίσει να τρώει μόνο του.Όταν πήρα τον Πάρη τον έκλεισα ενός μηνός και το πήρα όταν άρχισε να τρώει μόνος του δηλαδή τριών μηνών και κάτι ημερών.Η Άντα η Πανταζή που τον αγόρασα μου είχε πει ρητά ότι δεν θα πάρω το πουλάκι εφόσον δεν γίνει τριών μηνών ,τρώει μόνος του,είναι καλά στην υγεία του ,λαμπερό πτέρωμα.Αυτό σημαίνει να κάνεις αυτό που αγαπάς σωστά και να μη σκέφτεσαι μόνο τα χρήματα.Εσύ αποφασίζεις τώρα.Αν πάρεις το μεγάλο δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.Για το μωρό καλύτερα να απογαλακτιστεί.

Antigoni87
26-05-2010, 22:33
Καλησπέρα!! Συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο ότι δεν είναι δα και τόσο μεγάλο 9 μηνών! Ίσα ίσα, είναι ήδη ήμερο άρα δε θα μπεις στη διαδικασία να το ημερώσεις εσύ, και ξέρεις ότι έχει περάσει την πολύ δύσκολη φάση των πρώτων εβδομάδων που μπορεί να μην τα καταφέρει.
Εκτός πια αν θες να πάρεις πολύ μωρό και να αναλάβεις την ευθύνη του να το ταϊζεις κάθε λίγη ώρα κτλ. Από όσα έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ, πρέπει να ξυπνάς τη νύχτα για να το ταϊσεις, να μη λείπεις πολλές ώρες τη μέρα για να μη μένει νηστικό κτλ. Αν έχεις πολύ χρόνο και υπομονή, τότε οκ.
Κατά τα άλλα, εγώ μάλλον θα έπαιρνα παπαγαλάκι αφού θα είχε τελειώσει το τάισμά του, ας πούμε 2 μηνών, γιατί δεν ξέρω αν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου και δε θα ήθελα να το χάσω! Ή θα το έπαιρνα στα τελευταία ταϊσματα, που δίνεις λίγη κρέμα αλλά περνάς πλέον στα σποράκια.
Πες μας τι αποφάσισες!! Ό, τι και να αποφασίσεις, να το αγαπάς!! :biiiggrin:

vicky_ath
26-05-2010, 22:45
Βρε παιδια δεν ειπα οτι ειναι κ γερος 9 μηνων....!! :lol: :lol:
Απλα σε σχεση με τους 2-3 μηνες υπαρχει μια ουσιωδης διαφορα θεωρω!Μαλιστα τονισα οτι αφου ειναι ταισμενο στο χερι δε θα εχει κανενα προβλημα το παιδι!
Κ εγω το πρωτο που προτεινα ειναι να το αφησει στον εκτροφεα μεχρι τον απογαλακτισμο του κ μετα να το παρει το μωρο, εκτος αν θελει να περασει τη διαδικασια του ταισματος τουλαχιστον προς το τελος της!

thanasis76
26-05-2010, 23:50
παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και χαιρομαι που με βοηθατε...
επιδη λογο δουλειας δεν εχω τις ωρες και τον χρονο να κανω την μαμα του οσο και αν το αγαπαω, επιδη φοβαμαι το πολυ μωρο παπαγαλακι μην κανω εγω κανενα λαθος και παθει κατι, η εστω απο την φυση του δεν παρει τα απαραιτητα αντισωματα , και μετα και την βοηθεια σας θα κοιταξω να παρω το παπαγαλο που ειναι 9 μηνων , μιας και ειναι ηρεμος, ταισμενος στο χερι, αγαπαει τους ανθρωπους γιατι το φροντιζαν σωστα, και το πιο σημαντικο επιδη εχει περασει τη φαση του νεογεννητου....
θα μιλησω με το παιδι που το εχει μολις ετοιμασω το κλουβι να παω να το παρω... :bliss: :bliss:
και παλι σας ευχαριστω ολους σας!!!! :welldone: :welldone:

Dream Syndicate
26-05-2010, 23:53
Θανάση μπορεί να καταβάλεις λίγη προσπάθεια περισσότερη μέχρι να συνηθίσει το νέο του σπίτι αλλά του αξίζει να πέσει στα χέρια σου για να έχει μια καλή ζωή.Συγχαρητήρια. :bliss:Και μιας και έχω τον ίδιο παπαγάλο τρία χρόνια τώρα θα προσπαθήσω να βοηθήσω όπου μπορώ.

thanasis76
27-05-2010, 00:22
Θανάση μπορεί να καταλάβεις λίγη προσπάθεια περισσότερη μέχρι να συνηθίσει το νέο του σπίτι αλλά του αξίζει να πέσει στα χέρια σου για να έχει μια καλή ζωή.Συγχαρητήρια. :bliss:Και μιας και έχω τον ίδιο παπαγάλο τρία χρόνια τώρα θα προσπαθήσω να βοηθήσω όπου μπορώ.

σε ευχαριστω πολυ για οτι βοηθεια θα χρειαστω και θα μου δωσεις....
μιλησα με το παιδι που το εχει και του ειπα οτι θα το παρω και να κανονησουμε το πως και το ποτε...
μου εστειλε και φωτο και βιντεακι που καθετε ξαπλωμενο πανω του και το χαιδευει...
ειναι γλυκα...
και παλι σας ευχαριστω ολους!!!! :welldone: :welldone:

Niva2gr
28-05-2010, 12:48
Εγώ θέλω να σου ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ Θανάση για την επιλογή σου! Εκτός του οτι το πουλί, ακόμα και 9 μηνών, είναι μικρό και ήμερο, εγώ είμαι υπέρ της λογικής της υιοθεσίας ενός ζώου που έχει ανάγκη. Μπορεί μεν ο ιδιώτης να το πουλάει, και όχι να το χαρίζει, αλλά η ανάγκη αυτού του πουλιού να βρει οικογένεια που θα μπορεί να ασχοληθεί μαζί του παραμένει, σε αντίθεση με το μωρό που έχει ο εκτροφέας.
Και εγώ στη θέση σου αυτό θα διάλεγα!

thanasis76
28-05-2010, 12:56
Εγώ θέλω να σου ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ Θανάση για την επιλογή σου! Εκτός του οτι το πουλί, ακόμα και 9 μηνών, είναι μικρό και ήμερο, εγώ είμαι υπέρ της λογικής της υιοθεσίας ενός ζώου που έχει ανάγκη. Μπορεί μεν ο ιδιώτης να το πουλάει, και όχι να το χαρίζει, αλλά η ανάγκη αυτού του πουλιού να βρει οικογένεια που θα μπορεί να ασχοληθεί μαζί του παραμένει, σε αντίθεση με το μωρό που έχει ο εκτροφέας.
Και εγώ στη θέση σου αυτό θα διάλεγα!

σε ευχαριστω πολυ!!! εκτος απο ολα τα αλλα που επαιξαν ρολο για την επιλογη μου αυτο που λες ηταν ενα μεγαλο + για να παρω το conure απο τον ιδιωτη. το οτι δεν το χαριζει αυτο ειναι θεμα οικονομικο αλλα απο την στιγμη που εχω αποφασισει να δωσω καποια χρηματα καλητερα να τα δωσω σε αυτο το πουλι που ψαχνει να βρει σπιτι με αγαπη...