PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μήπως "γέννησε" αυγό χωρίς τσόφλι;

Antigoni87
26-05-2010, 23:07
Καλησπέρα! :hi:
Η Τιάρα χτες έκανε το τρίτο της αυγό (άσπορα όλα, εφόσον δεν έχει ζευγαρώσει). Της είχα βάλει τη φωλιά γιατί έχει πυρώσει με το αρσενικό που είναι κοντά της σε άλλο κλουβί, και εκτός του ότι είχε κάνει 2 αυγά πριν 2 βδομάδες στον πάτο του κλουβιού, τις τελευταίες μέρες άρχισε να ξεπουπουλιάζεται από το στήθος προφανώς για να κάνει φωλιά και δεν ήθελα να ταλαιπωρείται και να αγχώνεται.
Σήμερα το πρωί περίμενα να δω τέταρτο αυγό, αλλά αυτό που είδα ήταν το εξής: πορτοκαλοκίτρινο υγρό σαν από κρόκο αυγού, και γύρω του άσπρο υλικό σαν μπλάνκο, που είχε στερεοποιηθεί ακανόνιστα. Δεν είναι λευκές κουτσουλιές, είναι μάλλον ασβέστιο στερεοποιημένο, αν μπορεί να συμβεί αυτό... Μπορεί και να λέω βλακείες! Αλλά μοιάζει με ασβέστιο.
Το θέμα είναι ότι εδώ και 2 βδομάδες περίπου έχει βραστό αυγό με το τσόφλι μέρα παρά μέρα (ίσως μια φορά έκανα 2-3 μέρες να της βάλω, αλλά μόνο μια φορά συνέβη), έχει σουπιοκόκαλο (δεν της αρέσει) και γενικώς είναι πλήρης η διατροφή της: καλό μείγμα σπόρων, μπρόκολο, πιπεριά, αυγό και άμμος. Και τηε έβαζα omnivit μέχρι πριν μια βδομάδα, για 2 βδομάδες κάθε 3 μέρες.
Τις τελευταίες μέρες που κλωσάει, δεν τρώει σχεδόν τίποτα από αυτά. Άλλοτε τρελαινόταν, και τώρα αγνοεί και το αυγό. Την πετυχαίνω 1-2 φορές που πίνει νερό και τρώει κανα σποράκι, αλλά γενικώς είναι στη φωλιά συνέχεια. Δεν είμαι όμως όλη μέρα σπίτι για να την παρατηρώ.
Ανησυχώ μήπως αυτό που είδα στο χαρτί είναι αυγό που δεν κατάφερε να "δέσει" και το έκανε σε υγρή μορφή. Δύσκολο να είναι κουτσουλιά. :(
Επίσης νιώθω ότι και τα άλλα της αυγά δεν είναι όσο σκληρά θα έπρεπε, αν και δεν έχω ξαναδεί αυγά για να σας πω αν μοιάζουν με τα "φυσιολογικά". Αλλά φαίνεται λεπτό το τσόφλι.
Δε βρήκα calci form σε δυο φαρμακεία που πήγα, και πήρα cal-c-vita, πάλι σε ταμπλέτες, που όμως θέλω να μου πείτε αν κάνει να της βάλω στο νερό γιατί έχει τα εξής συστατικά:
Ασέστιο 120 mg
Μαγνήσιο 120 mg
Ψευδάργυρος 9,5 mg
Βιταμίνες C, B1, B2, B6, B9, B12, B8, B5, Nικοτιναμίδιο
Και δεν ξέρω αν κάτι κάνει κακό στα καναρίνια από τα παραπάνω... :dontknow:
Γενικώς λέτε να έχει έλλειψη ασβεστίου; Τι προτείνετε;

(στην καθαρή φωτό, εκεί που είναι το πορτοκαλί μεσαίο κομμάτι, αριστερά βρίσκεται το λευκό στερεό υλικό αλλά δε φαίνεται στη φωτό τόσο, όσο με το μάτι. Είναι ανάγλυφο και σε μικροσκοπικές μάζες ακανόνιστες)

jk21
27-05-2010, 00:15
αντιγονη οι κουτσουλιες ετσι υδαρες ειναι σε σταθερη βαση;

οπως και να χει (αυριο θα μαι στις πανελλαδικες το πρωι θα τα πουμε μετα) διελυσε 1/5 της ταμπλετας σε μισο λιτρο νερου και δωσε στην ποτιστρα.αν το πουλακι ξυπνησει και δεν δειχνει καλα και ειναι στον πατο καθισμενη δωστην στο στομα 3 σταγονες με συρριγγα ή σταγονομετρο ανα 3-4 ωρες.

δεν ειμαι σιγουρος για το τσοφλι που λες ...

Antigoni87
27-05-2010, 11:31
Δεν την έχω δει ποτέ ως τώρα στον πάτο, αν εννοείς μήπως πάθει δυστοκία. Είναι όλη την ώρα στη φωλιά... Τρώει κανονικά όσο είναι στη φωλιά; Επειδή δεν έχει αρσενικό να την ταϊζει.
Πάντως πριν λίγο της έβαλα στην ποτίστρα το διάλυμα και βλέπουμε. Δεν ξέρω πότε θα σηκωθεί να πιεί νερό!
Οι σημερινές κουτσουλιές στην καινούρια Α4 είναι πολύ υδαρές και ανακατεμένες με άσπρη ουσία, σαν το χτεσινό που είδα. :(
Όμως δεν δίνω λαχανικά εδώ και 3 μέρες, και όσα έδινα δεν ήταν παρά μπρόκολο και πιπεριά, που δεν πρέπει να προκαλούν τόσο υδαρές κουτσουλιές. Άλλωστε τόσους μήνες τα έδινα και δεν το είχε πάθει ποτέ.
Δεν της έδινα ούτε αγγούρια, μαρούλια και τέτοια, που είναι πιο "υγρά", ούτε ασβέστιο με κάποιο τρόπο. Σήμερα μόνο το διάλυμα που είπαμε.
Ξέρει κανείς πώς εξηγείται η μορφή και το χρώμα των κουτσουλιών της φωτογραφίας παραπάνω; :dontknow: :( :(

Antigoni87
27-05-2010, 12:02
Σήμερα το πρωί οι κουτσουλιές ήταν έτσι :( .... Ποια είναι η γνώμη σας;

jk21
27-05-2010, 15:56
αντιγονη αν και τα ειπαμε και τηλεφωνικα ,τωρα που βλεπω τις φωτο ,εχει ξεκαθαρη διαρροια αλλα δεν βλεπω να λειπει καποιο χρωμα απο το φυσιολογικο των κουτσουλιων .δεν ξερω αν παιζει ρολο το αυγο που πιθανοτατα εκανε αφου και τις προηγουμενες ειχε κανει,αλλα απο τη στιγμη που οπως μου ειπες οι κουτσουλιες ηταν υδαρες πριν το ασβεστιο που εδωσες σημερα,δεν εχει σχεση ουτε με αυτο.παρακολουθησε την πορεια και δωσε κυριως κεχρι οπως ειπαμε .δες την κοιλιτσα της

xXx
28-05-2010, 17:47
στις δεύτερες φωτογραφίες παρατηρώ μία απλή και όχι σημαντική διάρροια

Antigoni87
28-05-2010, 21:42
Ευχαριστώ Βασίλη! Πάντως σήμερα η διάρροιά της ήταν πολύ πιο έντονη. ΕΛπίζω να οφείλεται μόνο στο ότι γέννησε τα αυγά και να περάσει.
Πάντως δεν έχει καρίνα το πουλάκι ούτε κάποιο πρόβλημα σήμερα που την έλεγξα στην κοιλιά.

xXx
29-05-2010, 12:53
κάνουν μεγάλες κουτσουλιές όταν γεννάνε αυγουλάκια