PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Παρεούλα για το Σαμμυ?

vas
24-05-2010, 15:47
Μίλησα με έναν ιδιώτη ο οποίος μου είπε πως έχει 5 αυγά peachfaced και το πρώτο θα σκάσει σε 15 μέρες.Οπότε λέω να πάρω απο αυτόν παρέα για το Σαμμάκι,μου έστειλε φωτο απο έναν απο τους γονείς,λαμπερό τρίχωμα,περιποιημένο όλα οκ.Δε με νοιάζει πολύ το φύλο,για παρέα το θέλω.Όπως ίσως θυμάστε κάποιοι έχω πάει το μικρο στο δωμάτιο του αδερφού μου,απο βδομάδα θα το φέρω πίσω στο δωμάτιο μου με κάτι έτσι ώστε να μην πέφτουν πολλά κάτω,γιατι νιώθω οτι τις 2 τελευταίες εβδομάδες το αφήνω πολύ μόνο του...Λοιπόν τι έχετε να πείτε για την παρεούλα του?Ζήτησα στο παιδί που τα έχει να με αφήσει να κάνω τα τελευταία 2-3 ταϊσματα(οταν δλδ θα τρώει και σπόρους),μετά τη βδομάδα της καραντίνας να τα βάλω στο ίδιο κλουβί?Ή υπάρχει κίνδυνος να ζευγαρώσουν και είναι πολύ μικρά?Εγώ σκέφτομαι πως αφου και τα 2 θα ναι μικρά δε θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα..

vas
24-05-2010, 19:11
μου θυμίζετε λίγο το μπλε δαχτυλίδι ποιας χρονιάς είναι? :lovebird:

Φάμπιο
24-05-2010, 21:24
Το μπλε ειναι του 2008

Καλυτερα μην τα βαλεις μαζι κατευθειαν...το μωρο ξεχωριστα..
Μπορει ο Σαμμυ να το δει σαν εισβολεα και να επιτεθει..

vas
24-05-2010, 22:39
Δε θα τα έβαζα μαζί κατευθείαν έτσι και αλλιώς,σίγουρα μια βδομάδα καραντίνα θα κρατήσουμε,απλά δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω να κλείσουν το χρόνο ή μπορώ να τα βάλω αμέσως μετά την καραντίνα(και αφού γνωριστούν εκτός κλουβιού)

vas
31-08-2010, 13:53
Πείτε "γειαα" στον/ην Μπού :-P :hi:

douke-soula
31-08-2010, 14:00
γεια σου Μπου, παρεουλα του Σαμμυ
φτου φτου φτου κουκλί ειναι :star: :star: :star:
περιμενουμε ολες τις λεπτομερειες της γνωριμιας
Βασιαννας-Μπου
Σαμμυ-Μπου

vas
31-08-2010, 14:04
πριν 1μιση ώρα το έφερα σπίτι,είναι αγριμάκι..με το Σάμμυ δεν έχουν βάλει γλώσσα μεσα,το καινούριο είναι σε καραντίνα μέχρι να διαπιστώσω αν έχει κάτι και εν καιρό αν τα πάνε καλά θα τα βάλω μαζί :biiiggrin:

elena1996
31-08-2010, 14:46
Ουυυυυ πολυ ομορφος/η ο/η Μπου!! :wave:

demis
31-08-2010, 15:10
καλως το δεχτηκες! ειναι πολυ ομορφο. τελικα το πηρες απο ιδιοτη? και τι ηλικεια εχει?

vas
31-08-2010, 16:34
Όχι δε το πήρα απο ιδιώτη,ηλικία: άγνωστη :waiting: νομίζω οτι είδα ενα "10" στο δαχτυλίδι του αλλά δεν είμαι σίγουρη,βλέπουμε..

tasrek
31-08-2010, 16:56
Καλορίζικος :wave:

vicky_ath
31-08-2010, 17:11
Βασιαννα εχει πολυ ομορφα χρωματα το νεο πουλακι!
Ομως εγω να ρωτησω κατι?Δε φοβασαι μηπως αγριεψει το Σαμμυ επειδη ο/η Μπου ειναι κ αυτο αγριο?

petros
31-08-2010, 17:26
κουκλι ειναι να το χαιρεσαι :biiiggrin:

vas
31-08-2010, 20:32
Βασιαννα εχει πολυ ομορφα χρωματα το νεο πουλακι!
Ομως εγω να ρωτησω κατι?Δε φοβασαι μηπως αγριεψει το Σαμμυ επειδη ο/η Μπου ειναι κ αυτο αγριο?
Αν φοβάμαι λέει?Το καινούριο έχει ήδη ηρεμήσει αρκετά,δλδ πλησιάζω το κλουβί και το μόνο που κάνει είναι να κάνει μερικά διακρητικά βήματα πίσω στην πατήθρα,ίσως αν βλέπει πως πιάνω το Σάμμυ και παίζουμε χωρίς να του κάνω κακό να καταλάβει κ αυτό και να εξημερωθεί γρήγορα,έχουμε μπροστά μας δουλειά.. :-P

vagelis76
01-09-2010, 00:38
Να σου ζήσει η/ο Μπου.....
και άμα ακούσουμε Μπαμ-Μπου(μ) θα είναι απο τις σφαλιάρες που θα δίνει ο Σαμμυ στο νέο του συγκάτοικο :lol: :lol: :lol:

vas
01-09-2010, 01:04
χαχαχ,οχι έχω την αίσθηση οτι θα τα πάνε πολύ καλά :biiiggrin:

demis
01-09-2010, 09:07
εγω παντα το θεωρουσα μυθος πως αν παρεις δυο πουλια το αλλο αγριευει. βεβαια δεν το εχω επιβεβαιωσει αυτο. απο σενα θα το μαθουμε αν ισχυει κατι τετειο! το λοβ ειναι πολυ πολυ ζηλιαρικα οποτε μαλλον το καινουριο θα ζηλευσει αν σας δει μαζι με το σαμμυ και σιγα σγια θα αρχισει να το αντιγραφει. το σαμμυ σε ξερει και ξερει ποσο το αγαπας και ετσι δεν νομιζω να αγριευσει.

fotis_k
01-09-2010, 10:05
Να σου ζησει Βασσιανα.Για την γνωριμια κλπ στα πα.

Ο Σαμμυ οντως μπορει να αγριεψει λιγο γιατι το πιθανοτερο ειναι να δει πλεον σαν ταιρι του το νεο lovebird κι οχι την Βασσιανα.Απο την δικη μου εμπειρια ετσι εγινε.Αλλα οντως επειδη τα lovebird ειναι πολυ περιεργα πουλια και θελουν να τα ξερουν ολα μπορει καμια μερα οπως κραταει η Βασσιανα το Σαμμυ να ερθει και η Μπουμπου.Γενικα ομως μπορεις Βασσιανα να δινεις πχ χαρτακια στο Σαμμυ να παιζει και με το καιρο 100% θα ρθει καποια στιγμη και η Μπουμπου να παρει-στην αρχη θα ειναι διστακτικη αλλα μετα θα το κανει με μεγαλη ευκολια.

demis
01-09-2010, 10:35
για να το λεει ο φωτης κατι θα ξερει. εγω λεω να εξημερωσεις πρωτα το καινουριο εστω και λιγο για να μην ειναι αγριο και μετα να το βαλεις με το σαμμυ τοτε δεν θα χεις πολυ φοβο να κανει και το σαμμυ αγρυμακι. απλα λογικο ειναι να απομαρκυνθει λιγο απο σενα αφου θα χει ταιρι αλλα αλλο αυτο και αλλο να γινει και αυτη σκετο αγρυμι..

vas
01-09-2010, 11:14
Θέμη,το Μπου ήδη (ενώ χθες πήγαινα κοντά και έτρεχε πάνω κάτω) είναι πιο χαλαρό όταν πλησιάζω το κλουβί,ίσως επειδή έπαιζα με το Σάμμυ πριν και έκατσα αρκετή ώρα κοντά του και δε με βλέπει πλέον σαν κίνδυνο(ελπίζω "fullyhappy" ) θα ενημερώνω για νεότερα..

vas
01-09-2010, 23:39
Το Μπού είναι πιο χαλαρό και το Σάμμυ πιο άγριο :dontknow:
Πήγα να του δώσω ηλιόσπορο πριν και φούσκωσε κ άρχισε να μου κουνάει την ουρά του ,ποιός ? το Σάμμυ που σκότωνε για ηλιόσπορο!

demis
04-09-2010, 11:33
εχουν περασει 2 μερες... πως τα πατε οι 3 σας?

vas
04-09-2010, 11:38
έχουν περάσει 4 μέρες βασικά :-P μια χαρά τα πάμε,αν εξαιρέσεις οτι καμια φορά το Μπου με ξυπνάει το βράδυ,για κάποιο λόγο τσιρίζει.. :dontknow: τώρα καλά είμαστε,με αγχώνει μήπως δε τα βρούνε όταν τα αφήσω για πτήση μαζί και δε μπορέσω να τα βάλω στ ίδιο κλουβί :waiting: :doh:

demis
04-09-2010, 11:57
έχουν περάσει 4 μέρες βασικά :-P μια χαρά τα πάμε,αν εξαιρέσεις οτι καμια φορά το Μπου με ξυπνάει το βράδυ,για κάποιο λόγο τσιρίζει.. :dontknow: τώρα καλά είμαστε,με αγχώνει μήπως δε τα βρούνε όταν τα αφήσω για πτήση μαζί και δε μπορέσω να τα βάλω στ ίδιο κλουβί :waiting: :doh:

:lol: :lol: :lol: εννοω οτι εχουν περασει 2 μερες που εχεις να μας πεις τα νεα σας.... εγω πιστευω οτι θα τα βρουνε! μπορει στην αρχη να ειναι καπως επιφυλακτικα αλλα η αναγκη τους για συντροφικοτητα θα τα κανει να ερθουν κοντα με τον καιρο

vas
04-09-2010, 12:35
ελπίζω..

Lucky Witch
06-09-2010, 15:19
Πολύ όμορφο το νέο σου lovebird αλλά έχω μια απορία...
γιατί κολάτε όλοι με τα peach face lovebirds μόνο?
Είναι θέμα γούστου βέβαια είναι τελεια αλλά εγώ ας πούμε έχω κόλημα με τα masked.

vas
06-09-2010, 16:44
Eυχαριστώ Νικόλ.Κοίτα πως πάει η ιστορία,εγώ ξεκίνησα για κοκατίλ όμως 2 μέρες πριν το πάρω ένας απο του πολυαγαπημένους μου γείτονες(γείτονας κατα πάσα πιθανότητα) αποφάσισε να πετάξει τα κουτάβια της σκύλας του σε ένα χωράφι,7 στον αριθμό,όπου εγώ πρόλαβα μονο τα 4 και τα πήρα σπίτι για τάισμα(κάθε 3 ώρες!),όπως καταλαβαίνεις λοιπόν (και δεδομένου οτι είχα και εξεταστική εκείνη την περίοδο) κοκατίλ δεν πήρα γιατί δε θα είχα καν χρόνο να αλλάξω φαγητό και νερό,όσο υπερβολικό και αν σου φαίνεται,εδώ δεν είχα χρόνο να κοιμηθώ :eek: 5ωρο έκλεινα κάποιος μέρες και μου φαινόταν παράδεισος(οχι συνεχόμενο βέβαια,2 ώρες και μετά κάτι λίγα για συμπλήρωμα).Το κοκατίλ φάνταζε άπιαστο όνειρο εκείνες τις μέρες,δυστυχώς τα κουτάβια λόγω της ηλικίας τους δεν τα κατάφεραν και αφου δε θα έπαιρνα εγώ το κοκατίλ το πήρε μια άλλη κοπελιά που έψαχνε και αυτή.Κάπου εκεί εμφανίζεται ο Φώτης οπου μου είπε πως έχει μικρά απο τα λοβ του και καθώς πριν το κοκατίλ η αγάπη μου ήταν τα λοβ μου έδωσε εκείνος το Σάμμυ (στην αρχή η αγάπη που ανέφερα παραπάνω ήταν τα blue masked,αλλά δεν ήθελα να απευθυνθώ σε πετ),λοιπόν εκείνη την (υπέροχη) μέρα πήγα και πήρα το Σάμμυ,και μαζί με το Σάμμυ χεράκι χεράκι ήρθε και η αγάπη μου γι'αυτο,πρώτος παπαγάλος..δικός μου :eek: :dance: peachfaced :lovebird: όμορφο :party: :bliss: καταλαβαίνεις ..

demis
06-09-2010, 19:50
μαλλον κολανε ολοι στα peach face γιατι τα βρισκουν πιο ευκολα. και εμενα μου αρεσουν τα masked και τα φισερ αλλα επειδη στο παρελθον ειχα και μασκεντ και peachface και fishcher και liliane αυτη τη φορα μου πηραν δωαρο ενα ιβρυδιο το οποιο ειναι καταπληκτικο και στον χαρακτηρα και σε ολα. μιαζει σαν peach face το μονο που μαρτυραει πως ειναι ιβρυδιο ειναι ττο ελαφρως πορτοκαλι ραμφος και το προσωπο του ειναι πιο σκουρο μουντο ροζ επισεις απο πειρα σας λεω πως το καθε ειδος lovebird εχει διαφορετικο χαρακτηρα ως ειδος.

vas
09-09-2010, 13:39
here we are! :pingu:

demis
10-09-2010, 16:02
ειναι πανεμορφα!!!!!! :biiiggrin: "fullyhappy" ;-) :star: το σαμμυ φενεται πολυ ενθουσιασμενο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :welldone: :welldone: :welldone: