PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κλουβάκια βόλτα στο μπαλκόνι!

Antigoni87
24-05-2010, 00:29
Τα καναρινάκια μου τα έχω κανονικά μέσα στο σπίτι, επειδή δεν ήθελα να τα κρεμάσω σε τοίχο στο μπαλκόνι και να μην τα βλέπω καθόλου.
Σκέφτηκα λοιπόν να τα βγάζω όταν έχει ωραία μέρα στο μπαλκόνι, αλλά με τρόπο που να τα βλέπω!! Πήρε ο μπαμπάς μου από το ΙΚΕΑ κάτι σαν γάντζους που τύχαινε να προσαρμόζονται στο κάγκελο του μπαλκονιού, και ιδού!
[lidea:290dbyne][/lidea:290dbyne]
Το καταχάρηκαν τα μικρά "fullyhappy" Έτσι παίρνουν τον ήλιο και τον αέρα τους, αλλά τα βλέπω κι εγώ από τον καναπέ του σαλονιού :bliss:

Antigoni87
24-05-2010, 00:37
Και επί τη ευκαιρία να σας συστήσω και τα φυτά μου...! Μικρό το μπαλκόνι, εγώ άπειρη με τα γεωπονικά αλλά μου αρέσουν τα λουλούδια και το πράσινο και έχω όσα μπορώ να φροντίσω!
Από αριστερά ο κύριος (Φι)φίκος, δίπλα του ο κυρ-Κάκτος ο Ατσίμπητος, παραδίπλα η δεσποινίς Ντοματιά η Άγουρη (προορίζεται για τις σαλάτες μου!!), ακολουθεί ο Βασιλικός ο Μυρωδάτος και μια νότα χρωματιστή και ανοιξιάτικη, ο κύριος Κατηφές.
Και μου είπε ο Δημήτρης (jk21) ότι ο κατηφές είναι εντομοαπωθητικός και θα είναι ωραίο να είναι δίπλα στα πουλάκια, άρα μ' ένα σμπάρο δυο... καναρίνια! :-P
Αυτή ήταν μια μικρή περιήγηση στο "εξοχικό" της Τιάρας και του λεβέντη της!

tasrek
24-05-2010, 10:48
Αντιγόνη θα πρότεινα να μην τα έχεις όλη μέρα εκτεθημένα έτσι στο μπαλκόνι γιατί υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να δεχθούν επίθεση από άλλα πουλιά και σου το λέω γιατί το έχω πάθει 2 φορές και μάλιστα μέρα μεσημέρι.

Antigoni87
24-05-2010, 12:02
:eek: :eek: Αλήθεια; Είχα ξαναδιαβάσει για επιθέσεις αλλά δε φανταζόμουν μέρα μεσημέρι... Τα έχω μόνο όσες ώρες είμαι και εγώ σπίτι, και μάλιστα μόνο με ανοιχτή μπαλκονόπορτα και δουλεύω ή κάθομαι κοντά στο χώρο, για να έχω οπτική επαφή.
Δηλαδή για να καταλάβω, θα πέσει σφαίρα καμιά δεκαοχτούρα πάνω στο κλουβί; Ή θα πλησιάσει πρώτα ώστε να έχω χρόνο να τη διώξω;
Και όλοι όσοι έχουν κλουβιά στο μπαλκόνι μόνιμα, τι γίνεται;

elena1996
24-05-2010, 12:18
Αντιγονη πολυ καλη και πρακτικη κατασκευη!! :welldone: Αλλα οντως πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικη....Δεν θελω να γινω μαντης κακων αλλα απο στιγμη σε στιγμη μπορει να γινει το κακο..Εγω τον Πιπη(το καναρινακι μου)τον ειχα εξω στο μπαλκονι για 9 ολοκληρους μηνες και το επαιρνα μεσα μονο οταν εκανε κρυο,και ποτε δεν φανταζομουν οτι θα συνεβαινε αυτο που συνεβη...Μια μερα που ειχε λιακαδα τον ειχαμε βγαλει εξω στο μπαλκονι και μετα φυγαμε απο το σπιτι για να φαμε εξω.Κατα τις 3 που επιστρεψαμε,το βρηκαμε μισο... :cry: :cry: :cry: Στην αρχη δεν ηξερα τι εγινε,αλλα μετα που ειδα 2 καρακαξες την επομενη μερα στο μπαλκονι, καταλαβα(ειχαν ερθει φαινεται να φανε το υπολοιπο) :cry: Γι'αυτο,αν θελεις να βγαζεις εξω τα καναρινακια σου,καλο θα ειναι να παρεις κατι προστατευτικο(ενα πλεγμα ας πουμε)που να το βαζεις γυρω-γυρω απο το κλουβι,και τα καναρινακια θα ειναι μια χαρα!! :party:

αγγελος
24-05-2010, 12:43
πολυ ωραια και περιποιημενα τα λουλουδακια και τα καναρινακια σου...μπραβο!!!!!!!ελπιζω με περισσοτερα.....να γεμισουν τα τσιμεντα λουλουδια..........!!!!!!το συντομοτερο θα βαλω κι εγω φωτο απο το μπαλκονι και τον κηπο μου........!!!!προσφατα αποκτησα μια στρελιτζια πανεμορφη απο την εκθεση στο παρκο γουδι......

υγ.:εχει εκθεση λουλουδιων στο μπαρουταδικο στο αιγαλεω....ειναι πολυ ωραια!!!!!!!!!σπευσατε!!!!!!

αααα!!!τον κατηφε να τον βαλεις κοντα στην κυρα ντοματα γιατι
αλληλοβοηθουντε με τα ακαρεα τους...!!!βλεπε βιολογικη συγκαλλειεργια.........!!!!!

επισης στο μπαλκονι μου ερχονται δεκαοχτουρες,σπουργιτια,κο τσυφια ...αλλα το μονο που κανουν ειναι να τρωνε τα πεσμενα σπορακια απο τα κλουβια και να τσουρομαδουν τον βασιλικο μου...........

elena1996
24-05-2010, 12:49
Και εγω αγγελε,δεν νομιζω οτι οι δεκαοκτουρες και τα σπουργιτια βλαπτουν τα καναρινια,μαλιστα εχω βιντεακι που ειναι ο Πιπακος μου μεσα στο κλουβι του εξω απο το μπαλκονι και απο πανω ενα σπουργιτακι και παιζουνε!! :lol: :lol: Τα πουλια που πρεπει να προσεχουμε πολυ ειναι καρακαξες(προσωπικη μου εμπειρια αλλα και πολλοι αλλοι στο χωριο μου ειχαν χασει τα καναρινακια τους απο αυτο),τις κουκουβαγιες(μια φιλη της μαμας μου την ειχε πατησει ετσι,και μαλιστα 2 φορες),και μερικες φορες τα περιστερια/δεκαοκτουρες(μιας φιλης μου εφαγε το καναρινακι 1 περιστερι).Στα λεω ολα αυτα και επιμενω πολυ,διοτι δεν θελω κανεις να περασει αυτα που περασα εγω τοτε!! :dontknow:

tasrek
24-05-2010, 13:18
Και τις δυο φορές ήταν καρακάξες και πρέπει να σου πω ότι ήμουν μέσα στο σπίτι και δεν ακούστηκε τίποτα. Βέβαια δεν χρειάζεται να σου περιγράψω τι αντίκρισα μετά....

Τώρα πια για να τα έχω έξω, έχω τα κλουβιά ψηλά στον τοίχο και τις τέντες κατεβασμένες. Στην περίπτωση που θέλω να δει ο ήλιος κάθομαι και εγώ μαζί τους στο μπαλκόνι για όσο χρειάζεται γιατί το πάθημα γίνεται μάθημα. :doh:

Το θέμα είναι να τα προστατεύουμε εμείς διότι από μόνα τους έχουν περιορισμένες δυνατότητες προστασίας. Ο τρόπος διαφυγής των μικρών πουλιών στην φύση είναι η απόκρυψη, οι ελιγμοί κατά την πτήση και η ασφάλεια των μεγάλων σμηνών. Όπως βλέπεις σε αυτή την περίπτωση δεν μπορούν να ακολουθήσουν τίποτα από τα τρια.

Δες και τα παρακάτω links για βοήθεια:
http://petbirds.gr/forum/t63/
http://petbirds.gr/forum/t4051/

Antigoni87
24-05-2010, 13:47
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις πληροφορίες! Καλό είναι να προσέχουμε για να έχουμε...
Επειδή είναι μικρό το μπαλκόνι, δεν ξέρω αν έχω δυνατότητα να φτιάξω πλέγμα για προστασία των κλουβιών, και άλλωστε αφού τα έχω μόνιμα μέσα στο σπίτι, δεν θα είχε νόημα μια τέτοια κατασκευή αν είναι να χρησιμοποιείται σπάνια.
Θα κάνω αυτό που λες tasrek, μπακόνι όταν είμαι κι εγώ δίπλα ή πολύ κοντά ώστε να παίρνουν ήλιο αλλά να μην κινδυνεύουν. Διότι από τα λινκ που έδωσες βλέπω ότι δεν είναι μεμονωμένα τα περιστατικά!! Ακόμα και μέσα στην πόλη... :eek:
Ευχαριστώ!! :welldone:

Antigoni87
24-05-2010, 15:36
Καλά, ούτε προφητική να ήταν η συζήτηση!! :eek: :eek:
Ήμουν πολλές ώρες σε οπτική επαφή με το μπαλκόνι γιατί δούλευα στον υπολογιστή, και κάποια στιγμή πήγα στην κουζίνα να βάλω φαγητό. Πέντε λεπτά αργότερα, κυριολεκτικά πέντε, έφερα το φαϊ στο σαλόνι και βγήκα να δω τα πουλάκια.
Και μια δεκαοχτούρα ήταν στο κάγκελο του μπαλκονιού ακριβώς πάνω από τα κλουβιά και τα κοιτούσε και πήγαινε πέρα δώθε! Μόλις πλησίασα έφυγε βέβαια.
Αλλά μάλλον ήθελε να κλέψει σπόρους (δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα ήθελε να φάει τα καναρίνια μου!! :angry: ). Όμως και τίποτα να μην έκανε τελικά, ποιος ξέρει τι αρρώστιες κουβαλάει και θα μπορούσε να κολλήσει στα καναρίνια.
Τώρα όπως καταλαβαίνετε τα κλουβάκια είναι πάλι μέσα! Να λείπει το βύσσινο

elena1996
24-05-2010, 16:27
Ειναι λογικο οταν βγαζεις τα καναρινακια σου εξω να μαζευονται αλλα πουλια! :dontknow: Παντως μπορεις να τα βγαζεις εξω να τα βλεπει και αυτα λιγο ο ηλιος και να εισπνεουν καθαρο καυσαεριο :lol: ,απλα με επιτηρηση δικη σου,ετσι ωστε να διωχνεις τα αλλα πουλια που πλησιαζουν. ;-)

xXx
24-05-2010, 20:20
Και εγω αγγελε,δεν νομιζω οτι οι δεκαοκτουρες και τα σπουργιτια βλαπτουν τα καναρινια,μαλιστα εχω βιντεακι που ειναι ο Πιπακος μου μεσα στο κλουβι του εξω απο το μπαλκονι και απο πανω ενα σπουργιτακι και παιζουνε!!

προσοχή σε αυτά γιατί είναι φορείς πολλών ασθενειών

Αντιγόνη μπορεί να σε βοηθήσει αυτό το ποστ

viewtopic.php?f=36&t=1561 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=36&t=1561)

voutsigoutsi
24-05-2010, 22:39
Αντιγόνη οι δεκαοκτούρες ΔΕΝ ειναι σαρκοβόρα. Τα πουλάκια σου δεν διατρέχουν κανένα κίνδυνο απ αυτές εκτός απο ασθένειες αλλά μην γινόμαστε υπερβολικοί....
Άσε έξω τα πουλιά να λιαστούνε ,εκεί που είναι προστατευμένα απ το κρύσταλλο και το κάγκελο της βεράντας δεν έχουν κανένα φόβο μέρα μεσημέρι. Μια χαρά τα βάζεις έτσι ωραία πατέντα!!!
Κι εν πάσει περιπτώση καλύτερα στον καθαρό αέρα και με κινδύνους παρά κλεισμένα όλη την ζωή τους μέσα σε 4 τοιχους.
Είναι ζωντανά κι έχουν ανάγκη απο φώς , ήλιο, καθαρό αέρα την αίσθηση του καιρού και της μάνας φύσης...

Antigoni87
25-05-2010, 00:06
Συμφωνώ στην ουσία Νικόλα! Γι' αυτό και άρχισα να βγάζω στο μπαλκόνι τα πουλάκια. Απλώς τρόμαξα με όλα αυτά και δε θα ήθελα να μου συμβούν αυτά που περιέγραψαν τα παιδιά παραπάνω :dontknow:
Ξέρω ότι οι δεκαοχτούρες δεν τρώνε καναρίνια ( :lol: ), μόνο οι αρρώστιες που είπανε τα παιδιά είναι ένα θέμα... Από την άλλη, έχεις δίκιο ότι έτσι όπως τα έχω (όχι σε τοίχο ψηλά, αλλά κάτω από το επίπεδο της κουπαστής του μπαλκονιού) δεν κινδυνεύουν από αρπακτικά, και μάλλον οι άσχημες εμπειρίες των παιδιών θα ήταν σε πιο ανοιχτούς και εκτεθειμένους χώρους...
Ευχαριστώ για τη συμβουλή! Θα τα βγάζω στο μπαλκόνι (όχι στους καύσωνες όμως) γιατί τα λυπάμαι κλεισμένα μέσα :welldone:
Αλλά για να μην ξεφεύγω άλλο από το αρχικό θέμα, μπορούμε να συζητήσουμε σε νέο θέμα τους κινδύνους στο μπαλκόνι για να βοηθηθούν και άλλα μέλη στο μέλλον! "fullyhappy"
Αν είχα μεγάλη βεράντα θα έκανα (με τη βοήθεια φίλων!) μια κατασκευή μούρλια, τεράστια...! Επιφυλάσσομαι για το μέλλον όμως. Για την ώρα καλά είμαστε με τα κλουβάκια και τις γλαστρούλες στο μπαλκονάκι!

voutsigoutsi
25-05-2010, 19:29
Αντιγόνη αν μου επιτρέπεις ,επειδή η δουλειά μου εχει να κάνει με την διακόσμηση χώρων, να σου πω κατι :
Οι μικροί χώροι μπορούν να γίνουν εξαιρετικά καλαίσθητοι αν τους χειριστείς με φαντασία. Οι μεγάλοι χώροι είναι πάντα πιο "απρόσωποι" και χάνεται η λεπτομέρεια που κάνει την διαφορά.
Και αφού λύσαμε το θέμα με τ αρπακτικά-ξαναλέω είναι προστατευμένα οπως τα βλέπω τα πουλάκια σου- και τις ασθένειες (εδώ διαφωνώ με τον φίλο μου Βασίλη και ξαναλέω οτι είναι υπερβολή να φοβόμαστε ασθένειες απ τα περιστέρια. Δεν έρχονται άλλωστε σε άμμεση επαφή με τα πουλιά μας.) να σου πω οτι μου αρεσε ΠΑΡΑ πολυ το κρέμασμα των κλουβιών στην κουπαστη της βεράντας με τους γάτζους που πήρε ο Μπαμπάς σου (Α ρε πατεράδες τι κάνουμε για τις κόρες!!!)
Αν αραιώσεις λίγο τα κλουβια μεταξύ τους ώστε να πιάσουν σχεδόν όλο το μήκος της βεράντας κι ανάμεσα τους βάλεις πιο ψηλα και πιο φουντωτά φυτά θα γίνει ΚΟΥΚΛΑ το μπαλκόνι πιστεψε με !!! ;-)

voutsigoutsi
25-05-2010, 19:48
Και κατι τελευταίο.
Ασε τα κλουβια σου έξω όλο το καλοκαίρι και το φθινόπωρο ως τα χοντρά τα κρύα έστω..(και τις μέρες που χτυπάει 40-42β)
Καλύτερα σε σταθερές συνθήκες και περιβάλλον με τις φυσικές αυξομειώσεις της θερμοκρασίας παρά μέσα-έξω συνέχεια...
Απ αυτό ΠΡΑΓΜΑΤΙ κινδυνεύουν...

ΑΓΓΕΛΟΣ2
25-05-2010, 20:06
πολυ ωραια!ολα τα πουλακια το χαιροντε το εξω...εγω τα καναρινια τα εχω μονιμος εξω...και απο σημερα βγηκαν και τα μπατζακια για καλοκαιρι...μεσα τωρα εχω μονο 2...το παροτλινι και τον νομπελ...

tasrek
25-05-2010, 22:01
Όλοι συμφωνούμε πως τα πουλιά δεν χρειάζονται συνεχείς μεταφορές μέσα έξω και αλλαγή του περιβάλοντός τους.

Βέβαια όπως τα έχει η Αντιγόνη στο μπαλκόνι (σύμφωνα με τις αναρτημένες φωτογραφίες πάντα) με 40-42 βαθμούς το καλοκαίρι το πολύ-πολύ να αποκτήσει ψητά καναρίνια.

Όλοι έχουν διαφορετικές εμπειρίες από την εκτροφή πουλιών μακάρι να κάνω λάθος και η περίπτωσή μου να είναι η εξαίρεση όσον αφορά τις επιθέσεις από άλλα πουλιά.

Λίγες προφυλάξεις πάντως (απλές στην εφαρμογή) δεν θα έκαναν κακό.

voutsigoutsi
25-05-2010, 22:25
Φίλε Tasrek συμφωνώ πρέπει να παίρνουμε πάντα τις απαραίτητες προφυλάξεις. Και πάλι ατυχήματα θα συμβαίνουν πάντα.
Μακάρι να μπορούσαμε να τα προλάβουμε όμως είναι ο τρόπος που λειτουργεί η ίδια η φύση.
Σκληρός και αδυσώπητος.
Γεμάτος κινδύνους που η χαρά του ναι είσαι λιγο πιο κοντά στην φύση σημαίνει παράλληλα και να παιρνεις και αυτούς τους κινδύνους.
Ισχύει για όλα....Εμας, τα πουλάκια μας...όλους κι όλα...
Κι όπως έλεγε κι ο Sting σ ενα τραγουδάκι...
Nothing like the Sun...

Antigoni87
26-05-2010, 00:59
να σου πω οτι μου αρεσε ΠΑΡΑ πολυ το κρέμασμα των κλουβιών στην κουπαστη της βεράντας με τους γάτζους που πήρε ο Μπαμπάς σου (Α ρε πατεράδες τι κάνουμε για τις κόρες!!!)
Αν αραιώσεις λίγο τα κλουβια μεταξύ τους ώστε να πιάσουν σχεδόν όλο το μήκος της βεράντας κι ανάμεσα τους βάλεις πιο ψηλα και πιο φουντωτά φυτά θα γίνει ΚΟΥΚΛΑ το μπαλκόνι πιστεψε με !!! ;-)

Ευχαριστώ Νικόλα για τα καλά σου λόγια!! "fullyhappy" Όσο για το μπαλκόνι, είναι περίπου 4 φορές σε μήκος από όσο φαίνεται στη φωτό, πιάνει για να καταλάβεις 3 δωμάτια του σπιτιού από τη μια άκρη ως την άλλη, άρα και να αραιώσω τα κλουβιά δε θα πιάνουν όλο το μήκος της βεράντας! Γι' αυτό τα έχω έτσι κοντά, για πιο "συμμαζεμένα". Αλλά αυτό με τα φουντωτά φυτά θα γέμιζε ωραία το χώρο, τουλάχιστον το 1/3 του μπαλκονιού, και τότε θα τα αραίωνα τα κλουβάκια! Πήρα σήμερα μια γλαστρούλα ωραίο φύλλο, θα το μεταφυτεύσω αύριο σε μεγαλύτερη, αυτό πρέπει να φουντώνει αρκετά, ε;
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! :chick:

gwt
17-06-2010, 23:31
Αντιγόνη, να χαίρεσαι τα καμάρια σου! :star:

Σχετικά με τις κατεβασμένες τέντες και το αν παρέχουν ασφάλεια: οι δικοί μου πάντα είχαν αγάπη για τα πουλιά (εγώ άργησα να προσηλυτιστώ ;-) ) και κρεμούσαν τα κλουβιά στο μπαλκόνι, ψηλά και με κατεβασμένες τέντες. Ειλικρινά δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, αλλά την τελευταία φορά που είχαν καναρίνια, ένα καταραμένο πουλί είδε το κλουβί μέσα από ένα πλαϊνό άνοιγμα στις τέντες, όχι μεγαλύτερο από 50εκ.x50εκ., πέταξε μέσα απ' αυτό το άνοιγμα και βρέθηκε στο κλουβί που ήταν 5-6 μέτρα στο βάθος.

Ξέρω ότι έγινε ακριβώς έτσι, γιατί το είδαν οι δικοί μου να ξανάρχεται με αυτόν τον τρόπο (είχε καλομάθει).

Οι δεκαοχτούρες δεν επιτίθενται στα καναρίνια, αλλά συμφωνώ ότι δεν είναι και τα καθαρότερα πουλιά. Ακόμα κι αν δεν έχουν κάποια ασθένεια, κάποια ψειρούλα πιθανώς θα την κουβαλάνε.

Για καλό και για κακό, όταν βγάζω τον δικό μου έξω, κάθομαι και γω μαζί, όπως είπε και η Έλενα.

michael
18-06-2010, 16:23
μπορεις να κρμασεις δυο τρεια αχρηστα CD στο μπαλκονι ωστε να αντανακλουν τον ηλιο και να διωχνουν τις δεκαοκτουρες!!αλλα προσεχε τα πουλακια σου να μην εχουν οπτικη επαφη με την την πλευρα του CD που ειναι σαν καθρεφτης γιατι αν το κοιτανε πολυ ωρα μπορει μεχρι και να τυφλοθουν!! :pc:

Antigoni87
18-06-2010, 16:32
Έτσι κι αλλιώς κόπηκαν οι εκδρομές στο μπαλκόνι γιατί θα θρηνήσουμε θύματα από τη ζέστη! Είναι όλο το πρωί και μεσημέρι ο ήλιος ντάλα, δεν έχω τέντα, έχω και τα μωρά οπότε τα κεφάλια μέσα! Αλλά όταν θα μεγαλώσουν και τα μωρά θα βγαίνουμε όλοι μαζί βόλτα στο μπαλκόνι αργά το απόγευμα "fullyhappy"
Παρεμπιπτόντως, έφαγα τις ντοματούλες μου, καμιά δεκαριά κατακόκκινες, και ήταν ΜΟΥΡΛΙΑ. Τώρα έχουμε 7-8 άγουρες ακόμη, τις περιμένω :biiiggrin:

michael
18-06-2010, 18:09
:haha: για νμα γινουν μεγαλιτερες βαλε η κατακαθι απο καφε η αποτσιγαρα!!

gwt
19-06-2010, 15:22
μπορεις να κρμασεις δυο τρεια αχρηστα CD στο μπαλκονι ωστε να αντανακλουν τον ηλιο και να διωχνουν τις δεκαοκτουρες

Μιχάλη, η ιδέα σου για τα CD πράγματι κυκλοφορεί πολύ, αλλά δυστυχώς έχω να αναφέρω καρατσεκαρισμένα ότι περιστέρια και δεκαοχτούρες δε μασάνε τέτοια. Ακόμα κι αν τις πρώτες μέρες διστάζουν να πλησιάζουν, μετά από ελάχιστο καιρό έρχονται και κάθονται, μη σου πω και δίπλα στα CD. Το μόνο που κάνουμε είναι να τους προσφέρουμε ένα ντίσκο σκηνικό. :dance:

Άλλο πράγμα αυτές οι ντομάτες, ε; Κάποια χρονιά φύτρωσαν κάτι ντοματιές σε μια ζαρντινιέρα και δε θα ξεχάσω ποτέ τη γεύση που είχαν! Καμία σχέση με του μανάβη. Τι τρώμε ρε να πάρει η ευχή...

για νμα γινουν μεγαλιτερες βαλε η κατακαθι απο καφε η αποτσιγαρα!!

Συμφωνώ με τον φίλο Μιχάλη για το κατακάθι του καφέ (για όλα τα φυτά μάλιστα), αλλά δεν ξέρω αν θα συμφωνήσω για τα αποτσίγαρα. Ο καπνός χρησιμοποιείται ως φυσικό εντομοκτόνο γιατί είναι τοξικός, και έχω την εντύπωση ότι δε συνιστάται για φυτά που προορίζονται για κατανάλωση.