PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κλουβι!!!

elena1996
23-05-2010, 16:12
Καλησπερα σας!!! :star: Ειπα μεχρι να παρω το κοκατιλακι να παρουσιασω το κλουβι μου για να μου πειτε αν ολα ειναι οκ! :welldone:
Το κλουβι εχει διαστασεις 50 επι 30 επι 53.Ολα τα σχολια/παρατηρησεις δεκτα!! :bliss:
Ελπιζω να καταφερω να ανεβασω φοτος..

elena1996
23-05-2010, 16:18
και αυτη!

elena1996
23-05-2010, 16:22
και αυτες!! :pingu:

ΑΓΓΕΛΟΣ2
23-05-2010, 16:26
πολυ καλο!
αν και πιστευω λιγο στενο για το ανοιγμα φτερων του κοκατιλ..αν ηταν 40 αντι για 30 θα ηταν πολυ καλυτερο!

vicky_ath
23-05-2010, 17:08
Ελενα κ εγω ακριβως το ιδιο εχω!Ειναι πολυ βολικο κ αν βαλεις παιχνιδακια κ πατηθρες απο φυσικο ξυλο θα γινει τελειο!
Σ'αυτο που λεει ο Αγγελος εχει δικιο βεβαια!Αν το κοκατιλακι σου δεν εχει κομμενα φτερα θα το παιρνει ισα ισα οταν τα ανοιγει!Για το λογο αυτο εγω εχω βαλει πατηθρες κ στο μηκος του κλουβιου ωστε να ειναι ανετα!
Αν τα κοψεις βεβαια(τα φτερα εννοω) δε θα εχει κανενα προβλημα!Η Φροσω μου ηταν μια χαρα κ πριν κανω τη διαρρυθμιση αυτη, αλλα το μωρο μου δυσκολευοταν λιγο!

Antigoni87
23-05-2010, 17:12
Δες αυτό Έλενα!
viewtopic.php?f=9&t=106 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=9&t=106)

Αλλά αφού έχει η Βίκυ το ίδιο κλουβί και την έχει βολέψει, μάλλον όλα είναι μια χαρά! Αρκεί να προσέξεις το θέμα με το άνοιγμα των φτερών ;-)

demis
23-05-2010, 17:27
πραγματικα πολυ ωραιο κλουβι μακαρι να μπορυσα να βρω κι εγω ενα ολοιδιο για το μελοντικο μου κοκατιλακι!!!!!

elena1996
23-05-2010, 17:27
Ευχαριστω πολυ παιδια για τα σχολια!! :bliss: Τα φτερα θα του τα κοψω,και για να ειναι πιο ανετα και για να το αφηνω ελευθερο καμια ωριτσα την ημερα στο δωματιο μου... :dance: Θα βαλω 1-2 παιχνιδακια ακομα και μερικες πατηθρες κατα μηκος του κλουβιου οπως ειπε η Βικυ και ολα θα ειναι οκ! :welldone: Μονο για τις πατηθρες εχω ενα θεματακι,δεν βρισκω ξυλινες!!Πουλανε στα πετ ή πρεπει αναγκαστικα να φτιαξω εγω??

elena1996
23-05-2010, 17:29
πραγματικα πολυ ωραιο κλουβι μακαρι να μπορυσα να βρω κι εγω ενα ολοιδιο για το μελοντικο μου κοκατιλακι!!!!!

Ευχαριστω πολυ!!Εγω το δικο μου το πηρα απο το πετ σιτι της αγ.παρασκευης!Ριξε κι εκει μια ματια(το ειχε σε 2 χρωματα) ;-)

vicky_ath
23-05-2010, 17:34
Ελενα εγω εχω βρει κ σε μεγαλο πετ σοπ της Θεσ/νικης, οποτε σιγουρα υπαρχουν κ στην Αθηνα!
Ειναι βιδωτες κ υπαρχουν σε διαφορα μεγεθη!Εγω εχω παρει μια τετοια κ εχω φτιαξει κ δικες μου απο ξυλα που βρηκα στο εξοχικο μου!Βεβαια για να τις κανεις βιδωτες θελει να πιανουν λιγο τα χερια σου ή αλλιως να σε βοηθησει ο μπαμπας σου ας πουμε!!

elena1996
23-05-2010, 17:41
Ελενα εγω εχω βρει κ σε μεγαλο πετ σοπ της Θεσ/νικης, οποτε σιγουρα υπαρχουν κ στην Αθηνα!
Ειναι βιδωτες κ υπαρχουν σε διαφορα μεγεθη!Εγω εχω παρει μια τετοια κ εχω φτιαξει κ δικες μου απο ξυλα που βρηκα στο εξοχικο μου!Βεβαια για να τις κανεις βιδωτες θελει να πιανουν λιγο τα χερια σου ή αλλιως να σε βοηθησει ο μπαμπας σου ας πουμε!!

ευχαριστω Βικυ!!Μαλλον θα παω να ρωτισω σε πετ σιτι,και θα παω και μια βολτα στο βουνο για ξυλα!!! :pingu:

ΑΓΓΕΛΟΣ2
23-05-2010, 18:23
προσοχη Τι ξυλα ομως...2 καλα ειδοι που μπορεις να βρεις πολυ ευκολα ειναι της ελιας και του ευκαλιπτου...καλο καθαρισμα και μετα στο κλουβι...

Niva2gr
28-05-2010, 12:58
To κλουβάκι είναι οκ απο άποψη μεγέθους. Αν πάρεις μόνο ένα κοκατίλ θα είναι εντάξει, αλλά αν σκέφτεσαι να πάρεις και άλλο στο μέλλον αυτό το κλουβί είναι στενό.
Τις πατήθρες μάλλον θα σε βολέψει περισσότερο να τις βάλεις κατά πλάτος. Έτσι το πουλί θα έχει περισσότερο χώρο για να κινηθεί.
Επίσης έχε στο νου σου οτι ίσως σε βολέψουν περισσότεροι οι εσωτερικές ταϊστρες που πιάνουν κάποιο χώρο μέσα στο κλουβί. Συνήθως τα κοκατίλ, λόγω μεγέθους, δεν βολεύονται να τρώνε απο τις κλασικές εξωτερικές ταϊστρες.

Παρ' όλ' αυτά θα δεις και μόνη σου οτι μόνο όταν μπει και το πουλί μέσα θα καταλάβεις τελικά τί βολεύει περισσότερο.

elena1996
28-05-2010, 14:16
Ευχαριστω πολυ Μαρια!! :hi: Μονο ενα κοκατιλ σκεφτομαι να παρω,για δευτερο δεν το πολυβλεπω(ελλειψη χωρου στο δωματιο μου...).Πηγα και πηρα και ενα παιχνιδι ακομα(με καμπανακι στην ακρη "fullyhappy" )Και εμενα μου φαινοντουσαν πολυ μικρες οι ταιστρες,οποτε την Δευτερα που θα παω σε πετ να παρω πατηθρες ξυλινες θα παρω και εσωτερικες ταιστρες.Εχω 2 ερωτησεις...Τι ποτιστρα??Την κλασσικη ή αυτη με το σωληναριο??Τι θα βολεψει περισσοτερο το πουλακι??Ακομη,εχω βρει σε πετσοπ κατι πραγματα που εφαρμοζουν γυρω απο τις πατηθρες και χρησιμευουν στην καλυτερη φθορα νυχιων-ραμφους.Αυτα χρειαζονται??Κανουν καποια δουλεια??Η να αφησω τις πατηθρες οπως ειναι??

Niva2gr
28-05-2010, 14:27
Μιά κανονική, κλασική ποτίστρα με κάπως μεγάλο στόμιο θα είναι μιά χαρά!
Αν εννοείς αυτά που εφαρμόζουν στην πατήθρα και είναι σαν γυαλόχαρτο, δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Κάνουν καλό στα νύχια, αλλά ερεθίζουν τα πόδια των πουλιών. Με τις ξύλινες πατήθρες πάντως δεν χρειάστηκε ποτέ να κόψω τα νύχια των πουλιών μου.

elena1996
28-05-2010, 15:08
Ναι,αυτο εννοω,κατι σαν γυαλοχαρτο ηταν...Οποτε αφου δεν ειναι καλες,δεν θα παρω :dontknow:
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!! :star:

Antigoni87
28-05-2010, 21:00
Α κατάλαβα τι λέτε! Τα έχω πάρει αυτά τα "γυαλόχαρτα" για τις πατήθρες για τα καναρίνια μου. Τα έχω αρκετούς μήνες στην Τιάρα, τα αλλάζω βέβαια κάθε τόσο, και τρελαίνεται. Ειδικά όταν βγάλω τα παλιά και βάλω καινούρια, κάθεται μια ώρα και ακονίζει το ράμφος της :biiiggrin:
Αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να ενοχλεί τα πόδια. Θα πάω και εγώ σιγά σιγά για φυσικό ξύλο!

valeria kokou
02-06-2010, 10:59
παιδιά εμένα μου φαίνεται στενό το κλουβάκι.βέβαια αν είναι μόνος του ίσως να είναι εντάξει αλλά θα προτιμούσα ένα πιο φαρδύ κλουβί.