PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πως θα εκπαιδευσω το cockatiel μου?

sober256
13-05-2010, 20:03
καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μου πείτε μερικές συμβουλές για το πως θα εκπαιδεύσς το cockatiel μου... σήμερα είναι η πρώτη μέρα σπίτι λέω να ξεκινήσω κάποια προσέγγυση αύριο ... αλλά τι πρέπει να κάνς ακριβώς?

sober256
13-05-2010, 21:01
ο ΡΙΚΟ μου :D

Dream Syndicate
14-05-2010, 16:54
Tάσο δεν έχεις να κάνεις τίποτα είναι πολύ νωρίς ακόμα.Άστο μερικές μέρες να συνηθίσει το σπίτι σου,τους ήχους του,το πρόγραμμά σου.Θα καταλάβεις όταν θα έχει ηρεμήσει.Π.χ ο δικός μου πεταγόταν με το κουδούνι,μετά από μία εβδομάδα το είχε συνηθίσει και δεν τρόμαζε.Θα σου γράψω και κάτι ακόμα αλλά δεν έχω χρόνο τώρα.

sober256
15-05-2010, 15:35
οκ σε ευχαριστώ πολύ , σήμερα είναι η 3η μέρα στο σπίτι και τον βλέπω οτι είναι πολύ καλήτερα, του σφηράω μου απαντάει .. βέβαια οταν πλησιάζω το κλουβί δεν μπορω να πώ ότι φοβάτε .. δεν απομκρίνεται δλδ ... θα δείξει .. για την ώρα τον καμαρώνω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

copa
15-05-2010, 16:14
Sober καλησπέρα και από εμένα,
Να σου ζήσει ο νέος σου φιλαράκος, να είναι πάντα καλά. Για αρχή θα σου έλεγα να τον αφήσεις να συνηθίσει τόσο εσένα όσο και τον χώρο σας. Μόλις αρχίσει και δεν φοβάται, τρώει από το χέρι σου, πρώτα έξω από το κλουβί και μετά από μέσα, τότε έφτασε ο καιρός στον φιλαράκο σου να του ανοίξεις το κλουβί του και να έχει τις πρώτεσ πτήσεισ του.
Δες το ακόλουθο post σχετικά με το δικό μου ringneck και πως με τις συμβουλές που πήρα από τα παιδιά από το forum τώρα πετάει στο σπίτι και έρχεται σε εμένα.
Φιλικά
Κώστας

viewtopic.php?f=10&t=401 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=10&t=401)

Niva2gr
20-05-2010, 20:35
Καλησπέρα Τάσο με τον Ρίκο σου! Αν είναι όμως πάνω απο 6 μηνών δεν αποκλείεται ο Ρίκο να είναι Ρίκα! Μπορείς να μας δείξεις μιά φωτογραφία με το κάτω μέρος της ουράς του;
Δείξε μας και το κλουβάκι του!

Τώρα που το πήρες το πουλάκι οπλίσου με υπομονή και θα επιβραβευθείς γι' αυτό! Προς το παρόν πρέπει να του δώσεις μερικές μέρες για να ξεπεράσει το σοκ και να συνηθίσει την εικόνα, τους ήχους και τις μυρωδιές του σπιτιού σου. Επίσης, εφόσον δείχνει να μην φοβάται, μπορείς να του μιλάς με μαλακή φωνή, ή να του σφυρίζεις. Αυτά για αρχή!

vassilis29
20-05-2010, 21:24
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. Είναι πολύ νωρίς ακόμη για να αρχίσεις εκπαίδευση. Άστο ήσυχο μερικές μέρες, φρόντισέ το, κάνε αργές και όχι απότομες κινήσεις, πλησίασε αργά το κλουβί και μίλησέ του με ήρεμη φωνή. Πρέπει να καταλάβει σιγά σιγά πως βρίσκεται σε φιλικό και όχι σε εχθρικό περιβάλλον. Δώστου χρόνο να προσαρμοστεί στις αλλαγές. Όταν το δεις να είναι ήρεμο και να έχει συνηθίσει το περιβάλλον του (θα το καταλάβεις όταν αρχίσει να καθαρίζει τα φτερά του ενώ είσαι εσύ μπροστά) κάνε μερικές προσπάθειες να το προσεγγίσεις, για αρχή προσπάθησε να το ταίσεις έξω απο το κλουβί. Με το καιρό όλα θα γίνουν. Υπομονή!

sober256
21-05-2010, 08:26
καλημέρα παιδιά , τελικά ο ΡΙΚΟ είναι ΡΙΚΑ ... εχει εντονεσ ασπρες βούλες κάτς απο τα φτερά και έντονες ραβδωσεις στην ουρά αν δεν κάνω λάθος το 5ο παιδι μου είναι θυλικό "fullyhappy" ¨
εδώ και 2 - 3 μέρες όμως μου φένεται κάπως στεναχωριμένη... δεν παίζει δεν κάνει τπτ ... όταν την ωγάζω έξω απλά κάθετε δεν σφυράει δεν κάνει τπτ ... τι μπορεί να έπαθε?

sober256
21-05-2010, 08:30
........

sober256
21-05-2010, 08:32
.....2

sober256
21-05-2010, 08:34
......3

Niva2gr
21-05-2010, 09:02
Γιώργο, είναι πάρα πολύ νωρίς για όλα αυτά!
Όταν λες οτι το βγάζει έξω τί εννοείς; Το πιάνεις και το βγάζεις, ή ανοίγεις την πόρτα και βγαίνει μόνο του;
Πράγματι, στις φωτό φαίνεται πολύ αγχωμένο.

Γενικώς άφησε το πουλί να πάρει τον χρόνο του. Η εξημέρωση θα σου πάρει αρκετό χρόνο και θέλει υπομονή, ιδιαίτερα αφού το πουλί είναι απο πετ σοπ.

Άφησέ του την πρωτοβουλία να βγει μόνο του έξω αν θέλει, και αν δεν θέλει μην το πιέζεις.