PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ήρθε ο αντρούλης της κανάρας μου!

Antigoni87
13-05-2010, 13:38
Καλησπέρα!!! :hi:
Σήμερα ήρθε στο σπίτι ο αρραβωνιάρης της Τιάρας! Είναι ένας τιμπράντο, μάλλον 4 ετών, κοτσωνάτος και ευθυτενής κύριος με ωραία κορμοστασιά! :bliss:
Ο μικρός μάλλον έχει άσθμα και παίρνει tabernil, δυστυχώς προς το παρόν δε μπορεί να βγάλει κανέναν ήχο αν και προσπαθεί ανοιγοκλείνοντας το ράμφος του. Πιστεύω με καλή διατροφή, αγάπη και τη θεραπεία του θα γίνει καλά και θα ακούσω τη φωνή του!
Πάντως είναι μες στο κέφι και την κίνηση! Όταν τον πήγαινα σπίτι, ενώ περίμενα στη στάση λεωφορείο, αυτός μες στη φασαρία του δρόμου και τον κόσμο έκανε μπάνιο επί 5 λεπτά στο μπολάκι που του είχα νερό!! Και πιτσιλούσε τους ανθρώπους κι αυτοί γελούσαν "fullyhappy"
Η Τιάρα είναι κανονικά στη ζευγαρώστρα της και ο μικρός πήρε το παλιό της κλουβάκι, για να γνωριστούν πρώτα. Τα κλουβάκια τα έχω κοντά αλλά όχι κολλημένα. Παρότι δεν κελαηδάει εκείνος, η Τιάρα όλο προς το μέρος του πηγαίνει, τον κοιτάει επίμονα και του σφυρίζει! Επειδή όμως δεν παίρνει απάντηση, αν και αυτός είναι όλο κολλημένος στα κάγκελα για να τη βλέπει, φεύγει και κάνει τις δουλειές της αλλά σύντομα ξανάρχεται κοντά του :lol: :lol:
Σε καμιά βδομάδα που θα τα βάλω μαζί, ελπίζω να ταιριάξουν και να δούμε μωρά :party:
Και πάνω απ' όλα, το πιο σημαντικό για μένα, να γίνει καλά ο μικρός και να αρχίσει σύντομα να μας κελαηδάει!! Περαστικά! Πολύ χαίρομαι που η Τιάρα θα έχει παρεούλα.
(Δημήτρη σ' ευχαριστώ πολύ!!!!)
Θαυμάστε τον!

Evie
13-05-2010, 13:55
Καλώς ήλθες στην κοινότητά μας αρραβωνιάρη της Τιάρας! Εμ πως να μην είσαι κολλημένος στα κάγκελα με τέτοια τσαχπίνα! Καλούς απογόνους εύχομαι![lhappy:3t4n5del][/lhappy:3t4n5del]

jk21
13-05-2010, 14:49
αντιγονη να ευχαριστησεις τον φιλο μου που μας τον εδωσε :biiiggrin: εγω απλα το ειχα λιγες μερες μεχρι να ρθει σε σενα.να σου διευκρινισω οτι ηταν πολυ καλος τραγουδιστης αλλα οχι απαραιτητα τιμπραντο.αν βεβαια δεν μας τραγουδισει ο φιλος μας αργα ή γρηγορα (το ελπιζω) του χρονου θα της βρουμε πιο καλλιφωνο αγορι "fullyhappy"

Dream Syndicate
13-05-2010, 15:26
Καλώς τον δέχτηκες και καλούς απογόνους. :wave:

ΑΓΓΕΛΟΣ2
13-05-2010, 15:29
να τον χαιρεσε!!!πολυ ομορφος ειναι!!!

παλια και εμενα ενα καναρινι το εκανε αυτο..ενω κελαϊδουσε υπεροχα..καποια στιγμη σταματισε..ανοιγοκλεινε το στομα σαν να τραγουδουσε...αλλα δεν εβγαζε φωνη.σαν να ειχα πατισει παυση ηχου..τοτε μου ειχαν δωσει μια σκονη απο το πετ σοπ..που του την εβαζα στο νερο...βρηκε την φωνη του...αλλα οχι στην παλια του ενταση....

douke-soula
13-05-2010, 16:13
καλε ο αντρουλης της καναρας σου ειναι ιδιος με τον ναμνακο μας :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
κουκλος δηλαδη :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τιαρα καλως τον δεχτηκες τον αρραβωνιαρη
αντε καλους απογονους[lparty:eo71qc6q][/lparty:eo71qc6q]
Αντιγονη σε βλεπω πολυ γρηγορα μικρογιαγια :lol: :lol: :lol:

xXx
13-05-2010, 16:57
Να τον χαίρεσαι τον νέο σου φίλο Αντιγόνη και καλούς απογόνους με μαμά την Τιάρα εύχομαι! Μην σε ανησυχεί το ότι δεν κελαηδάει, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ασθενεί το πουλί! Εγώ έχω ένα αρσενικό σατινέ κόκκινο μωσαικού που από τη μέρα που το πήρα δεν τον έχω ακούσει να κελαηδά παρά μόνο ελάχιστες φορές και χαμηλόφωνα. Παρόλα αυτά είναι ο πιο ''ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΣ'' στα καθήκοντά του αρσενικός, στα ζευγαρώματά του και σαν πατέρας άψογος κλωσάει, ταΐζει και έχει πάει με 2 κανάρες ως τώρα και τώρα θα αναλάβει μία τρίτη "fullyhappy"

Antigoni87
14-05-2010, 00:47
Ευχαριστούμε πάρα πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια!!!!! :bliss:
Τώρα μένει να τον βαφτίσουμε κιόλας. Άντε να περάσουν οι μέρες να τα δω μαζί πώς θα τα πάνε! Είχε πλάκα η Τιάρα σήμερα που τον κοιτούσε και έστριβε το κεφαλάκι τιτιβίζοντας σα να του έλεγε συγχυσμένη "μίλα μου ντε!" :lol:
Ελπίζω Άγγελε να βρει κι ο δικός μου τη φωνή του σαν τον δικό σου, και ας μην έχει τη δυνατότερη ένταση! Εσύ τι φάρμακο του έδινες;
Είδες Βασίλη, λιγομίλητος και λακωνικός ο δικός σου, σωστός βαρύς άντρας δηλαδή, αλλά στα υπόλοιπα κύριος!!! Μακάρι να μου βγει και μένα καλά το ζευγάρωμα, να χαρούν κι αυτά, να μεγαλώσω κι εγώ την παρέα!!!
[lhappy:wfjuedb9][/lhappy:wfjuedb9]

Antigoni87
14-05-2010, 00:49
καλε ο αντρουλης της καναρας σου ειναι ιδιος με τον ναμνακο μας :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
κουκλος δηλαδη :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τιαρα καλως τον δεχτηκες τον αρραβωνιαρη
αντε καλους απογονους[lparty:1uac7ivg][/lparty:1uac7ivg]
Αντιγονη σε βλεπω πολυ γρηγορα μικρογιαγια :lol: :lol: :lol:

Είδες Σούλα, τελικά δεν έλαχε να γίνουν ζευγάρι η Τιάρα με το Ναμ Ναμ αλλά δεν είχε ξεχάσει τον έρωτά της για κείνον γιατί πάλι σε παρόμοιο αγόρι έπεσε!!!! Χαχαχα! :wave:
Μικρογιαγιά και χαζογιαγιά δε λες τίποτα!! Με το καλό!

jk21
14-05-2010, 08:55
λοιπον ΑΝΤΙΓΟΝΗ ,κατι λιγο για να με κραξετε μαζικα γιατι το ξεχασα να το κανω,κατι για να γελασουν λιγο και οι υπολοιποι με την δουλεια που θα αναγκαστεις να κανεις,εχω να σου ανακοινωσω οτι ειχα παρατηρησει πως παρολο που δεν ειναι γκλοστερ ,ειχε αρκετα πουπουλα και μαλιστα στην επιμαχη ( χρησιμη για να χαρει η ΤΙΑΡΑ "fullyhappy" ) περιοχη του...

με λιγα λογια παιρνεις ενα ψαλιδακι και παιζεις την κομμωτρια...κοβεις ενω φυσας την περιοχη παραλληλα για να μην κανεις κανενα ανεπανορθωτο λαθος και κοψεις τον ...ανδρισμο του ΛΕΩΝΙΔΑ (γνωστος ενδοξος ΛΑΚΩΝ που σε μυρια περσες το μονο που αρκεστηκε να πει ηταν << μολων λαβε>> ).λιγομιλητος και αυτος σαν ....και μενα :bliss: "fullyhappy"

xXx
14-05-2010, 11:48
ναι μπορώ να πω ότι μοιάζετε πολύ σε αυτό είστε τόσο λιγομίλητοι.......... ούτε νερό δεν θα ζητούσατε να πιείτε :aaaah: :aaaah: :bliss:

Antigoni87
15-05-2010, 00:37
:eek: :eek: :eek: Παιδιάααα! Μου είναι πολύ δύσκολο να ασχοληθώ με την κομμωτική στα καναρίνια! Σήμερα που έπιασα τον κύριο για να του βάλω epithol ανάσαινε πάρα πολύ γρήγορα και νόμιζα ότι πήγαινε να σπάσει η καρδιά του. Γενικώς ανασαίνει πολύ γρήγορα και ακόμη δε βγάζει κανέναν ήχο. Όσο του έβαζα την αλοιφή με τσιμπούσε κιόλας ο γλυκός μου :lol:
Πάντως αν δυσκολεύομαι μια φορά με την αλοιφή, φαντάσου Δημήτρη με το κούρεμα! :doh: :-P Θα βάλω κάποιον να τον κρατάει και θα προσπαθήσω να μην κόψω τίποτα παραπάνω από όσα πρέπει... Αγχώθηκα πολύ!!
Άσε που και η Τιάρα είναι μες στο πούπουλο, εκεί να δεις! Είναι υπερβολικά αφράτη, ίσως βέβαια γι' αυτό να είναι πιο εύκολο να κουρέψω αυτήν...
Δηλαδή τι πρέπει να φαίνεται για να καταλάβω ότι πρέπει να σταματήσω να ψαλιδίζω; Αρκεί να φτάσουν τα πούπουλά τους στο μισό μήκος; Αν υπάρχει και φωτό φρεσκοκουρεμένου καναρινιού θα σας είμαι ευγνώμων!
Δεν υπάρχει κάνα κομμωτήριο ειδικό για τέτοιες περιπτώσεις; Ωιμέ! Πάντως θα κλατάρει αυτός από τη δύσπνοια και το χτυποκάρδι, σας το λέω!

vagelis76
15-05-2010, 00:46
Αντιγόνη καλώς τα δέχτηκες...δηλαδή όχι εσύ αλλα η Τιάρα μας!!!!! :lol: :lol:
Καλά ζευγαρώματα και μωρά σύντομα.....
προσοχή στα ψαλίδια και τα μπιστολάκια ε???? "fullyhappy"

Antigoni87
15-05-2010, 00:52
Αχ βρε Βαγγέλη, που να βρω το κουράγιο να πιάσω ψαλιδάκι και να αρχίσω να κουρεύω.... Και μάλιστα ΕΚΕΙ;;;!!! :dontknow: :lol:
Πόσο να κουρέψω, μισό μήκος ή παραπάνω; Και σε τι διάμετρο; Μην πάρουμε και όλη την κοιλιά και κρυώνουνε μετά! :-P
Άντε, και με τα πούπουλα (γιατί είναι μπόλικα) θα σας φτιάξω μίνι μαξιλαράκια και θα σας τα στείλω

jk21
15-05-2010, 01:14
αχ ρε αντιγονη... "fullyhappy"

τον κρατας ανασκελα και φυσας στην επιμαχη περιοχη.βλεπεις εκει μια ΣΑΦΗ διαφορα "fullyhappy" απο το αν κοιταξεις στην ΤΙΑΡΑ .ψαλιδιζεις σιγα σιγα μεχρι να ειναι σχετικα εμφανης χωρις να φυσας

παρομοια κανεις και στην τιαρα

Antigoni87
15-05-2010, 11:16
Οκ Δημήτρη! Αύριο έχουμε κομμωτήριο. :dance: Απλώς δεν εμφανίζεται εικόνα!! Θα ήταν χρήσιμη, αν μπορείς ξαναβάλε την.

Σήμερα που έπιασα τον κύριο για epithol, έτρεμε όπως η δόνηση του κινητού κυριολεκτικά και ακουγόταν ένα "κ-κ-κ-κ" από το στήθος του, όχι από το ράμφος. Σα να έβγαινε από τα πνευμόνια του, δεν ξέρω, πάντως όχι από το στόμα. Είναι σημάδι βελτίωσης; Διότι αύριο σταματάμε το Tabernil αλλά δε βγάζει κιχ... Και αυτό το "κ-κ-κ-κ" το έκανε μόνο τότε που φοβήθηκε, κατά τ' άλλα δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο όταν είναι ήρεμος στο κλουβί.
Επίσης έτσι όπως ανασαίνει έτσι γρήγορα, ανεβοκατεβάζει την ουρά του ρυθμικά. Η Τιάρα δεν το κάνει. Τι είναι αυτό;

Συγγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις! Μακάρι να κελαηδήσει :(

Antigoni87
15-05-2010, 12:36
Υγ. Μιας και ο κάναρος κάνει αυτόν τον ήχο, υπάρχει κίνδυνος για την Τιάρα αν τα βάλω μαζί; Το ρωτάω γιατί τον άκουγα να το κάνει σχετικά δυνατά αυτό το "κ-κ-κ-κ" και δεν ξέρω μην τυχόν κινδυνεύει η μικρούλα... :dontknow:

tasrek
15-05-2010, 16:01
Εγώ είμαι της άποψης να μην τα βάλεις ακόμα μαζί. Παρατήρησε λίγο τον γαμπρό και αν δεν δείξει σημάδια αδυναμίας (φούσκωμα, νωχελική συμπεριφορά κλπ...) τότε μετά από προετοιμασία (ενισχυμένη τροφή και βιταμίνες) βάλτα μαζί να πάρει πρώτα και αυτός τις δυνάμεις του!!

Αυτές οι ...δουλειές :lol: ... ξέρεις τώρα θέλουν και αποθέματα ενέργειας.

jk21
15-05-2010, 16:50
οπως ισως δεν ξερουν οι περισσοτεροι το πουλακι δοθηκε στο φιλο μου απο καποια κυρια η οποια ανεφερε οτι αυτο και καποια αλλα ειχανε δεχθει επιθεση γατας.δεν ξερω αν αυτο εχει παιξει το ρολο του αλλα αυτο που ακους το ξερω και ειναι ο εντονος χτυπος στην καρδια τους ,ειτε απο δυσκολια στην αναπνοη (δεν ακουγεται ομως βραχνα οσο και να το κοιταξα) ,ειτε απο σοκ (αν και τωρα επρεπε να μειωθει) .το πουλακι τρωει κανονικα και οι κουτσουλεις του ειναι ενταξει.βεβαια δεν βλεπω ουτε το pulmosan για ακαραια να εχει εστω μικρη βελτιωση φερει ,ουτε το antiasmatico.... το τιναγμα της ουρας αν πηγαινει με το ρυθμο της αναπνοης (φαινεται η κινηση της αναπνοης) ειναι απο εκει.αν ομως ειναι με τυχαιες κινησεις και οχι ρυθμικο ισως ειναι κατι νεο.

αντιγονη τι να σου πω.ας πουνε και τη γνωμη τους και τα παιδια.το πουλι το ειχα καποιο διαστημα και κατα τα αλλα ειναι κινητικοτατο και καθολου αδυνατο ,μαλιστα εχει και ελαχιστο λιπος..

* η φωτο εμφανιζεται κανονικα .για ξανακοιτα.μονο την πρωτη στιγμη που την ανεβασα ειχα κανει τροποποιση .αμα μπορουν και τα παιδια ας την βαλουν σαν επισυναπτομενο αρχειο (ειναι και τεραστια )γιατι με επεξεργασια μετα τη δημοσιευση δεν εχω τη δυνατοτητα να το κανω

xXx
15-05-2010, 17:49
αυτή είναι η φωτογραφία που είχε βάλει ο Δημήτρης και δεν φαινότανε

Antigoni87
15-05-2010, 20:03
Η ουρά ανεβοκατεβαίνει με την αναπνοή. Το πουλάκι φαίνεται υγιές και δραστήριο κατά τ' άλλα, και της Τιάρας τουλάχιστον της έχω κάνει καλή προετοιμασία για αναπαραγωγή. Εμένα με ενδιαφέρει να μην έχει κάτι ο μικρός που να κολλιέται, ώστε να μη μου αρρωστήσει η Τιάρα! Αν δεν κολλιούνται τα θέματα με το αναπνευστικό, τότε μια χαρά, και πιστεύω μπορώ να τα βάλω μαζί! Ο μόνος λόγος να μην τα βάλω είναι για να προστατεύσω την Τιάρα που την αγαπώ πολύ :chick:
Ο γαμπρός πάντως δεν κάνει κάποιο κελάηδημα, μόνο ακούγεται αυτός ο ήχος και ανεβοκατεβαίνει η ουρά γρήγορα, στο ρυθμό που ανασαίνει και χτυπάει η καρδιά του. Όταν τον πιάνω ειδικά τρέμει ολόκληρος.
Δημήτρη να σταματήσω το επιθόλ ή χρειάζεται κι άλλο; Απλώς δεν ξεπρήζεται το ποδαράκι εκεί που είναι το δαχτυλίδι.
Αν δεν έχει κάνει τίποτα το πουλμοσάν και το αντιασμάτικο αναρωτιέμαι τι μπορεί να έχει το πουλάκι!

xXx
15-05-2010, 21:36
το πόδι του τι ακριβώς έχει??για το θέμα του αναπνευστικού αν έχει ακάρεα είναι κολλητικό

jk21
15-05-2010, 21:51
για το θεμα των ακαρεων εχω πει την αντιγονη να τα εχει χωρια προς το παρον .ομως αν ηταν ακαρεα (εχω βαλει επανειλημμένα το αυτι και τον χαρακτηριστικο ηχο δεν τον ακουω) θα ειχε εστω και ελαχιστο αποτελεσμα ,ενα τσιου βραχνο,το pulmosan μετα απο τοσες μερες .δεν εχει ουτε ηχο με σπορακια να σπαζουν ουτε ρογχο ουτε συριγμα .μονο ταχυκαρδια -γρηγορη αναπνοη που οταν το πιανεις ακουγεται τουκ τουκ .επισης οταν κανει κινηση να κανει τσιου δεν ακουγεται τιποτα.δεν εχει ουτε ανορθωμενο πτερωμα ουτε κατι αλλο σαν ενδειξη ισως βακτηριακης αναπνευστικης λοιμωξης. :( :dontknow:

Antigoni87
16-05-2010, 00:20
Όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι... Και μάλιστα μου είπε να μην είναι τόσο κολλητά τα κλουβάκια ώστε να μη να μπορούν να έρθουν σε επαφή τα ράμφη τους, μέχρι να δούμε τι έχει το πουλάκι, για να μην κολλήσει η Τιάρα κάτι. Όμως ακάρεα μάλλον δεν είναι από όσα λέτε, γιατί δεν έχει κάποιο τέτοιο σύμπτωμα. Τελικά ίσως καλύτερα να είχε ακάρεα, που θα ήταν κάτι πιο σαφές και μάλλον θα περνούσε με τη θεραπεία! :( :dontknow:
Άρα αύριο βάζω τελευταία μέρα αντιασμάτικο όπως είπες Δημήτρη, και βλέπουμε...
Αν είναι τα βάζω μαζί προς Πέμπτη-Παρασκευή, να κλείσουν 1 εβδομάδα χώρια συνολικά. Τι λέτε;

Υγ. Το πόδι Βασίλη θα στο περιγράψει καλύτερα ο Δημήτρης! Πάντως εγώ βλέπω σαν να του είναι στενό το δαχτυλίδι, δηλαδή δεν ανεβοκατεβαίνει, και το πόδι μέσα και πάνω-κάτω από το δαχτυλίδι φαίνεται πιο πρησμένο, πιο διογκωμένο. Όπως είπε ο Δημήτρης, ίσως του το έβαλαν σε λάθος μέρα. Πάντως του βάλαμε και ακόμη του βάζω επιθόλ μετά το πρωινό μπάνιο (που το απολαμβάνει πολύ-το μπάνιο, όχι το επιθόλ :lol: !!!), δεν ξέρω όμως πότε έχει βελτιωθεί για να σταματήσω! Μέχρι στιγμής δεν άλλαξε το πρήξιμο, αλλά είναι πιο "μαλακά" τα πόδια, όχι τραχιά. :welldone:

jk21
16-05-2010, 01:16
βασιλη σκεψου το ποδι πριν και μεσα στο δακτυλιδι να εχουν διαφορετικη διαμετρο.δεν ξερω αν συμβαινει συχνα γιατι δεν εχω εμπειρια χρονων και μαλιστα στα κλειστου τυπου δακτυλιδωματα.η επιθολ κυριως μπηκε γιατι για πουλι αν ειχα διαβασει καλα του 2006 (ασημενιο κλειστο δαχτυλιδι που ειχε καθετα το 06 αν διαβασα σωστα -λογω της ταχυκαρδιας δεν τον κρατουσα πολυ ) μου φανηκε αρκετη η υπερκερατωση του και φοβηθηκα ακαρεα των ποδιων.την αλοιφη την ξεκινησα λιγο πριν της το δωσω και για να υπαρχει βελτιωση προφανως ειτε απλα μαλακωσαν ,ειτε ειχανε προβλημα και διορθωνονται.αντιγονη συνεχισε της 2-3 μερες ακομη ,οχι τοσο για το προβλημα στο δαχτυλιδι αλλα για να εχει σιγουρα ιαθει αν υπηρχαν ακαρεα το υπολοιπο ποδι

* και ενω εμεις συζηταμε για αυτον τον γαμπρο ,ο αρχικος προοριζομενος για την τιαρα πριν ακομα την δωσω στην αντιγονη ,ο γκλοστερινος μου(με το προβλημα της κυστης που ειχε βγαλει) τρελαμενος απο τη στερηση ,οταν δεχθηκε το μεγαλυτερο απο τα μικρα μου στον οροφο που εχω για κλουβα πτησης κελαηδουσε σαν τρελος,το διπλαρωνε κανονικα ,κανονικο κολλητηλικι δηλαδη αλλα αυτο φυσικα δεν ενεδωσε .και κεινος συντομα απογοητευθηκε και συνεχισε απλα την φυσιολογικη συγκατοικιση ...συμπερασμα: λετε να τον εχω ,για να τεσταρω απο την αντιδραση του καθε φορα ,το φυλο των μικρων ;-) "fullyhappy"

xXx
16-05-2010, 02:03
Από τη μία και μοναδική φωτογραφλια που μπορώ να δω το πουλί στο πρώτο ποστ δεν φαίνονται και τα 2 πόδια παρά μόνο το ένα του....αν και τα δάχτυλά του φαίνονται παρόμοια δεν μπορώ να δω το καλάμι του δεξιού ποδιού του! Το χρώμα που αντιστοιχεί στο 2006 είναι το κόκκινο RAL 3002 οπότε το ασημί αν έγραφε όντως 06 είναι απλά κλειστού τύπου αλλά όχι το κανονικό του εκτροφέα μπορεί να είναι από αυτά που δίνει ο σύλλογος. Δεν μπορώ να καταλάβω τι σόι ταχυκαρδία παθαίνει το πουλί μάλλον θα του έτυχε κάτι και θα φοβάται με το παραμικρό. Μου θυμίζει εκείνο το lizard που είχα που μόλις το έπιανα στα χέρια και μετά το άφηνα μέσα στο κλουβί έκανε σα να παρέλυε άνοιγε τις φτερούγες και έκανε ένα λεπτό να συνέλθει και να σταθεί στα πόδια του! Βέβαια έχει κανά 2 μήνες που μας άφησε χρόνους το συγκεκριμένο. Αυτό επίσης το καναρίνι που έχω το αρσενικό, που σας είπα τόσο καιρό το έχω και δεν μου χει κελαηδήσει παρά ελάχιστες φορές και σιγανόφωνα ,αλλά είπα επίσης ότι είναι ο πιο καλός αρσενικός σε όλες τις υποχρεώσεις του, τον ακούω και εγώ πολλές φορές όταν πλησιάζω στο κλουβί να κάνει ένα θόρυβο περίεργο σαν να μην μπορεί να πάρει ανάσα και προσπαθεί ένα νι νι νι νι κάπως έτσι, ποτέ όμως συμπτώματα ταχυπαλμίας. Αυτό βέβαια το πουλί που προανέφερα του χω χορηγήσει pulmosan και το Γενάρη αλλά και μέσα στο Μάρτη από ότι θυμάμαι. Νομίζω όταν κουράζεται, αν βάζω το χέρι μέσα στο κλουβί να κάνω δουλειά και πεταρίζει πέρα δώθε τότε το παρατηρώ. Δεν ξέρω δεν μπορώ να συμπεράνω τι έχει. ....Βασικά όλα τα πουλιά αν τα πιάσεις στο χέρι νιώθεις την καρδιά τους να χτυπάει, μήπως εννοείται αυτό και απλά το κρίνεται σε υπερβολικό βαθμό?? Δεν ξέρω τι να πω...δηλαδή σε σχέση με άλλα πουλιά που πιάνεται στο χέρι αυτού η καρδιά χτυπάει τόσο πιο διαφορετικά από τα υπόλοιπα είστε σίγουροι??Ή μήπως είστε λίγο υπερβολικοί?

jk21
16-05-2010, 11:44
οχι βασιλη δεν ειμαστε υπερβολικοι .εχει εντονο πιο γοργο χτυπο απο τον ηδη πιο γοργο των καναρινιων σε σχεση με των ανθρωπων,διαφορα την οποια γνωριζω.τα ασημι δαχτυλιδια κλειστου τυπου εχω διαβασει οτι την χρονολογια την δηλωνουν με τον αριθμο καθετα .δεν δηλωνει το ασημι ετος .ειναι χρωμα πασπαρτου που δινεται πργματι απο συλλογους σε καποιους εκτροφεις μεμονωμενα(δεν θυμαμαι για ποιους λογους ,αναφερει κατι εκει που το διαβασα).την γρηγορη αναπνοη την διακρινεις και οταν δεν το κρατας στα χερια σου .ομως δεν δειχνει να κουραζεται καθολου .κατα τα αλλα δειχνει υγειεστατο και δυναμικο

Φάμπιο
16-05-2010, 13:38
Το ασημι δαχτυλιδι αν θυμαμαι σωστα, ειχε αναφερει ο κ.Μακης(mgerom)οτι τα βαζουν σε πουλια που δεν τα προοριζουν για εκθεσεις μορφολογιας!
Οτι το πουλι δεν πληρει τα στανταρς του ειδους του και δεν μπορει να διαγωνιστει...

xXx
16-05-2010, 14:54
Τα ασημί δαχτυλίδια δίνονται για παράδειγμα όταν θέλεις να δαχτυλιδώσεις πουλιά και δεν έχουν έρθει τα κανονικά σου δαχτυλίδια ακόμη (πχ τα πορτοκαλί για το 2010), είναι δαχτυλίδια κλειστού τύπου συλλόγου και μπορείς κανονικά να κατεβάσεις τα πουλιά αυτά στο διαγωνισμό ΜΟΝΟ του συλλόγου σου έχω την εντύπωση!

Antigoni87
16-05-2010, 19:54
Δεν ξέρω για τα δαχτυλίδια :dontknow:
Απλώς όπως είπε ο Δημήτρης η ταχυκαρδία είναι πολύ έντονη, σας είπα προχτές το έπιασα και έκανε σαν δόνηση κινητού από το τρέμουλο! Και η καρδιά του χτυπούσε πάρα πολύ δυνατά, πράγμα που δεν κάνει ποτέ η Τιάρα όταν την πιάνω (και φοβάται κι εκείνη, δεν είναι ότι με έχει συνηθίσει).
Θα προσπαθήσω να βγάλω μια καλύτερη φωτό το πόδι με το δαχτυλίδι να το δείτε. Πάντως σήμερα ήταν η τελευταία μέρα του αντιασμάτικο αλλά δεν κάνει ήχο, απλώς ανοιγοκλείνει το στόμα :(

Antigoni87
17-05-2010, 11:00
Η Τιάρα μου έκανε κι άλλο αυγό σήμερα το πρωί!
Επίσης εδώ και 2 μέρες παρατηρώ τις κουτσουλιές της και είναι κάπως πιο υγρές, σα να έχουν διάφανο υγρό ή λίγο νερό τριγύρω. Ίσως επειδή της βάζω λαχανικά κάθε μέρα... Κατά τ' άλλα είναι τέλεια!
Ίσως την ενέπνευσε η παρουσία του μικρού να κάνει κι άλλο αυγουλάκι :chick:
Η θεραπεία του με το αντιασμάτικο τέλειωσε (χωρίς αποτέλεσμα κανένα), χτες ήταν η τελευταία μέρα, άρα μπορώ να της βάλω να ετοιμάζει φωλιά από αύριο για 2 μέρες και μετά να τα βάλω μαζί;
Ή να βάλω τη φωλιά ταυτόχρονα με τον αρσενικό για να τη φτιάξουν μαζί; ;-)

xXx
17-05-2010, 11:33
Λαχανικά κάθε μέρα??Θα το πιάσει διάρροια το πουλί.2 φορές την εβδομάδα να του βάζεις καλό είναι όχι πιο πολύ

Antigoni87
17-05-2010, 11:39
Λαχανικά κάθε μέρα??Θα το πιάσει διάρροια το πουλί.2 φορές την εβδομάδα να του βάζεις καλό είναι όχι πιο πολύ

Ok! Το έκανα στα πλαίσια της προετοιμασίας (λαχανικά, αυγά, σπόρους, άμμο με όστρακα) αλλά έχεις δίκιο για τα λαχανικά, υπερέβαλα! Απλώς σκέφτηκα μήπως έχει σχέση με τη γέννηση του αυγού το ότι είδα λίγο σα νερό γύρω από τις κουτσουλιές.

Όσο για το ζευγάρωμα; Τι να κάνω, μιας και βλέπω να κάνει αυγά έχοντας τον αρσενικό στο διπλανό κλουβί; Να της βάλω φωλιά σε 1-2 μέρες και μετά από άλλες 2 μέρες να τα βάλω μαζί τα πουλάκια ή όχι; Δεδομένου ότι ο μικρός δεν έχει βελτίωση ούτε στις αναπνοές ούτε στη φωνή.

xXx
17-05-2010, 12:16
Μη σε αγχώνει το ότι γεννάει αυγά...άστην να τα κάνει άσπορα και να τα κλωσήσει μερικές μέρες και μετά αφαίρεσέ της τα....το βασικό είναι η υγεία των πουλιών...και σε 10 μέρες να τα βάλεις μαζί δεν έχεις πρόβλημα θα ξαναγεννήσει το πουλάκι....απλά όσο περνάνε οι μέρες και φτάνει ο Ιούνιος θα έχουμε και άνοδο θερμοκρασιών αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα...απορώ τώρα άρχισε το πουλί να γεννάει τα πρώτα του αυγά??τόσο αργά??πότε είναι γεννημένο??είναι αργά μέσα στην περσινή άνοιξη??ίσως και αρχές καλοκαιριού 2009??μου κάνει εντύπωση γιατί εμένα έχω θηλυκά που είναι στην 4η γέννα!

Antigoni87
17-05-2010, 13:11
Ναι, αν θυμάμαι καλά μου είχε πει ο Δημήτρης ότι γεννήθηκε πέρσι Μάιο. Νομίζω!
Πάντως δε μπορεί να τα κλωσήσει γιατί τα κάνει στον πάτο του κλουβιού και σπάνε, δεν έχει φωλιά. Δεν της την έβαζα για να μην ενθαρρύνω τις ανούσιες γέννες και εξαντληθεί. Έλεγα να βάλω φωλιά μόνο λίγο πριν της βάλω και τον αρσενικό.
Το πρώτο αυγό το έκανε πριν 5-6 μέρες, μπορεί και 7, και το δεύτερο σήμερα.

jk21
17-05-2010, 15:28
αν θυμαμαι καλα βασιλη προς το τελος της ανοιξης περυσι.
αν και ειναι θεμα της αντιγονης ( θα σε παρω να τα πουμε ,τωρα γυρισα ;-) ) η γνωμη μου ειναι οτι απο τη στιγμη που δεν ειδαμε καμμια βελτιωση με το pulmosan (οχι να κελαηδαει ,απλα ενα τσιου εστω βραχνο) μαλλον δεν υπαρχουν ακαραια .επισης αναπνευστικο προβλημα μερες κοντα μου δεν ειχα διαπιστωσει με ρογχο ή συρριγμα.ουτε καθοτανε νωχελικο να αναπνεει με ανοιχτο το στομα .μονο αφωνια οταν εκανε ποτε ποτε κινηση για τσιου.η ταχυκαρδια μονο ειναι το προβλημα κατι που εχει αρχιζει να με υποψιαζει για προβλημα υπερθυροειδισμου.εχω ακουσει για ανθρωπους οτι πολλες φορες αν υπαρχει ελαφρυ κρυφο προβλημα επειδινωνεται με ξαφνικα γεγονοτα οπως τρομο ή συγκινηση .ισως εχει σχεση η γατα...

Antigoni87
17-05-2010, 21:57
Από τη στιγμή που ήρθε το πουλάκι σπίτι για συντροφιά στην Τιάρα (όσο για δική μου κελαηδηστή συντροφιά, ελπίζω να κελαηδάνε τα μωρά! :party: ), τότε λέω να τα βάλω μαζί. Μέχρι στιγμής ο αρσενικός δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα πέρα από ταχυκαρδίες, αφωνία (και ότι είναι και μυγιάγγιχτος!), οπότε φαντάζομαι δεν κινδυνεύει η μικρή από κάτι...
Αύριο-μεθαύριο θα της βάλω φωλιά, θα ελέγχω παράλληλα ότι ο αρσενικός δεν έχει άλλο πρόβλημα υγείας, και προς τέλος βδομάδας εκτός απροόπτου θα τα βάλω μαζί!
Αλλιώς δεν έχει νόημα να τα έχω μονίμως σε άλλα κλουβάκια, γιατί τότε δε θα έψαχνα και για δεύτερο καναρινάκι. Κρίμα μόνο για αυτά τα προβλήματα. Δε μου φαίνεται περαστικό αυτό που έχει το πουλάκι...
Να το πάω σε κάποιον καλό κτηνίατρο που να ξέρετε ότι ασχολείται; Να του πω ότι έχει κάνει αυτές τις θεραπείες και να μου πει τι μπορεί να έχει.

Antigoni87
18-05-2010, 11:02
Τα κλουβάκια τα έχω δίπλα δίπλα, κάποια εκατοστά απόσταση ώστε να μην ακουμπάνε τα κάγκελα και άρα ούτε τα ράμφη, αλλά σήμερα τα μικρά προσπαθούν να ταϊστούν!! :bliss:
Δεν βλέπω τροφή, αλλά γαντζώνονται στα κάγκελα απέναντι το ένα από το άλλο και πασχίζουν να ενώσουν τα ράμφη. Δεν τα καταφέρνουν όμως, και αρχίζει πρώτα ο αρσενικός να δαγκώνει τα κάγκελα και μετά εκείνη.
Σημαίνει ότι έχουν γνωριστεί και έχουν δεχτεί ο ένας τον άλλο; Είναι δηλαδή σημάδι ότι θέλουν να γίνουν ζευγάρι; :wave:

jk21
18-05-2010, 11:05
αντιγονη νομιζω ειναι φανερο :biiiggrin:

προσπαθησα να μιλησω με το γιατρο που λεγαμε .θα τον βρω μαλλον το απογευμα.ελειπε

Antigoni87
18-05-2010, 11:12
Ωραία! Έτσι κι αλλιώς δε θα τα βάλω για 2 μέρες ακόμη μαζί γιατί πρέπει πρώτα να τα κουρέψω ( :lol: ) και να της βάλω τη φωλιά (σήμερα;..) άρα μάθε από το γιατρό καμιά πληροφορία, μήπως και προκύψουν νέα δεδομένα και τελικά αλλάξουν τα σχέδια... Πάντα για ασφάλεια της Τιάρας.
Αν και ελπίζω δε θα ανακαλύψει ο γιατρός κανένα σοβαρό πρόβλημα! Όμως αν αυτός δεν πει κάτι, τότε τα βάζω μαζί σύντομα :bliss:

jk21
18-05-2010, 20:00
οι γνωμη των γιατρων ειναι οτι μαλλον υπαρχουν ακαρεα (απο την περιγραφη τουλαχιστον ) .απο τον ενα προταθηκε σαν πιο ουσιαστικο το scatt και τελικα θα το χορηγησουμε αφου αν και δυσκολοευρετο εχει καποιο καλο μου φιλαρακι

Antigoni87
18-05-2010, 21:50
Επομένως με αυτά τα δεδομένα διατηρώ τα πουλάκια σε χωριστά κλουβιά. :dontknow:
Αν δεν ακουμπήσουν τα ράμφη τους, υπάρχει περίπτωση να κολλήσει η Τιάρα ακάρεα (αν είναι αυτό τελικά το πρόβλημα); Μήπως ακόμη και όταν κάνει μπάνιο ο μικρός και τινάζει νερό τριγύρω, είναι επικίνδυνο γι' αυτήν αν έρθει σε επαφή; Δεν έχω και πολύ χώρο για να έχω τα κλουβιά σε διαφορετικά σημεία...
Ίσως μόνο σε άλλο δωμάτιο αν χρειαστεί. Εκτός αν δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι τα κλουβάκια δίπλα, αρκεί να μην αγγίζονται τα πουλιά.

jk21
19-05-2010, 00:07
να μην πλεκονται τα σκευη ταισματος και το μπανακι αντιγονη.απο κει και περα την ωρα που κανουν μπανιο απομακρυνε τα λιγο

Antigoni87
20-05-2010, 17:32
Παιδιά έχει αφηνιάσει η Τιάρα... Σήμερα αρκετές φορές κοκάλωσε σε μια συγκεκριμένη στάση σώματος (παραθέτω φωτό), και δεν αντιδρούσε ούτε όταν έβαζα το χέρι στο κλουβί και την πλησίαζα. Σα να μην υπήρχα. Δεν είχε κοκαλώσει από φόβο, γιατί τη βλέπω να το κάνει όταν δεν είμαι καθόλου κοντά, και ξαφνικά μετά από κανα 5λεπτο σα να ξυπνάει και ξαναείναι δραστήρια. Μήπως είναι στάση ζευγαρώματος; :dontknow: Παρατηρήστε πώς είναι κολλημένα τα πόδια στο σώμα, οριζόντια και όχι κάθετα με την πατήθρα.
Επίσης, μαδιέται από το στήθος της και κουβαλάει τα πούπουλά της πέρα δώθε. Ανησυχώ όταν τη βλέπω να προσπαθεί να ξεπουπουλιαστεί. Δε φαίνεται να της δημιουργεί πρόβλημα στο στήθος γιατί είναι πολλά και αφράτα τα πούπουλά της, αλλά το κάνει σχετικά συχνά. Επίσης, όταν δεν είναι κοκαλωμένη, καμιά φορά πετάει απότομα από τη μια πλευρά στην άλλη και σχεδόν χτυπάει στα κάγκελα. Αυτά δεν τα έκανε ποτέ, γι' αυτό τα αναφέρω! Μπορεί και να μην είναι τίποτα, αλλά μιας και δεν τα έχω ξαναδεί, είπα να ρωτήσω... :chick:
Με τα νέα δεδομένα (μιλήσαμε με το Δημήτρη) μάλλον ο αρσενικός τελικά έχει ακάρεα, άρα άκυρο το ζευγάρωμα προς το παρόν... :( Όμως μήπως θα ήταν καλό να της βάλω τη φωλιά για να μην είναι στην τσίτα συνέχεια; Ή καλύτερα όχι, για να μην τη μπερδέψω;
Συγγνώμη για τις χαζές απορίες, απλώς δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για να μην αγχώνεται τόσο το πουλάκι!!

Antigoni87
20-05-2010, 18:10
Σας πρήζω.... Αλλά τελικά παρατήρησα ότι η Τιάρα στο στήθος έχει ξεπουπουλιαστεί αρκετά ώστε να έχει κάνει μια "τρυπούλα" σαν το νύχι του μικρού μας δακτύλου, και τριγύρω έχει κανονικά τα κιτρινωπά της πούπουλα ενώ εκεί φαίνονται τα από κάτω, τα μαύρα :( :(

jk21
20-05-2010, 19:32
αντιγονη καταρχην κοιτα αν ξυνεται συχνα στην περιοχη που εχει μαδηθει.ειχες παρει καποιο σπρει για παρασιτα; μπορει βεβαια να ειναι αντιδραση για να μαζεψει πουπουλα για φωλια;τα παιρνει με το ραμφος και τα παιζει;

βαλε μια φωλια ή ενα καθαρο μπανακι αν δεν εχεις φωλια και δωστης νημα ή βαμβακι να παιζει με αυτο .αν τυχον αυτη ειναι η αιτια ,ειναι καλυτερο απο το να μαδηθει

το αν εχει ακαραια ,ειναι πιθανοτητα απο τις ενδειξεις .δεν ειναι σιγουρο .μετα το σκαττ θα δειξει σιγουρα.απλα καλα ηταν να μην ρισκαραμε και την υγεια της τιαρας...

αν συνεχισει την ιδια συμπεριφορα αν μπορεις μετεφερετον μηπως ηρεμησει .αν και θυμαμαι που μου πες οτι ειναι δυσκολο..εστω και εξω.

....ηθελα το καλο και των δυο αλλα τα εμπλεξα τα πουλακια.. :(

Antigoni87
20-05-2010, 21:16
Ναι Δημήτρη, όταν βγάλει κάποιο πούπουλο το κρατάει στο ράμφος και το παίζει και τιτιβίζει. Μετά από λίγη ώρα το αφήνει. Κι εγώ νομίζω την έχει πιάσει μανία να κάνει φωλιά από τότε που ήρθε ο μικρός και γι' αυτό "μαδιέται" εδώ και λίγες μέρες! Θα της βάλω το πρωί τη φωλιά και λίγο νήμα μήπως το σταματήσει. Θα αραδιάσει άσπορα βέβαια, αλλά καλύτερα μάλλον.
Επίσης ραμφίζει συχνά και επίμονα τα κάγκελα, όπως και ο αρσενικός.
Ξύνεται στο κεφάλι που και που αλλά φυσιολογικά πιστεύω! Αν παρατηρήσω κάτι ύποπτο θα σου πω.
Όσο για τη στάση που παίρνει και κοκαλώνει έτσι περίεργα στην πατήθρα και δε φοβάται όταν πλησιάζω; Σαν ανάγκες για ζευγάρωμα μου κάνουν αυτά!
Όπως λες κι εσύ, επειδή τον έχει δίπλα της και πυρώνει, αν δεν ηρεμήσει (μιας και δυστυχώς ακυρώνουμε το ζευγάρωμα για την ώρα...) θα τον αλλάξω δωμάτιο για να μην αγχώνεται η καημενούλα! Δε μας έκατσε καλά από πλευράς υγείας αλλά δεν πειράζει!! Ελπίζω να περάσει το πρόβλημα του μικρού, και εκεί να δεις χαρές μετά "fullyhappy" Εννοείται ότι ήθελες και θέλεις το καλό τους, εσύ δεν έχεις ευθύνη για κάτι!! :star:

Antigoni87
23-05-2010, 19:47
Εχθές το πρωί έβαλα τη φωλιά στην Τιάρα για να ηρεμήσει και να μη μαδιέται! Και σε λίγες ώρες την έπλεξε πολύ όμορφα, και σήμερα το πρωί έκανε το 3ο στη σειρά άσπορο αυγό. Χτες μάλιστα το βράδυ φαινόταν έτοιμη, αφού χαμηλά στην κοιλιά κάτω από την ουρά είχε "πρηστεί" το σημείο και κατάλαβα ότι είχε κατέβει το αυγό :chick:

Ο μικρός σήμερα για πρώτη φορά έκανε έναν ελαφρύ ήχο σαν βηχαλάκι, όχι έντονο, τον κατάλαβα όταν τον πλησίασα πολύ, αλλά μάλλον βελτιώνεται αφού μέχρι πρότινος δεν έβγαζε άχνα! Χτες βάλαμε scatt και περιμένουμε. Μακάρι να βελτιωθεί, και θα τα βάλω μαζί όταν περάσει η επίδραση του φαρμάκου!

Υγ. Πρέπει να το βγάλω το αυγό από τη φωλιά ή δεν πειράζει να το αφήσω; Δεν τη βλέπω να το κλωσσάει... Μήπως επειδή ξέρει ότι είναι άσπορο; Πάντως αρκετές ώρες που την παρατηρώ δεν ασχολείται μαζί του. :dontknow:

vagelis76
23-05-2010, 22:48
Μάλλον έχει σκοπό να κανει κι άλλο Αντιγόνη και να τα κλωσήσει μαζί...
Χάρηκα που ο αντρούλης πάει καλύτερα!!!!!!!

Antigoni87
23-05-2010, 23:58
Ευχαριστώ Βαγγέλη μου "fullyhappy"
Ελπίζω κάθε μέρα να καλυτερεύει, να ακούσουμε και τη φωνή του!
Τώρα που γύρισα σπίτι η μικρή κοιμόταν μες στη φωλιά.
Θα ενημερώσω για τυχόν εξελίξεις!! Ανυπομονώ να δω το ζευγαράκι μου μαζί :chick:

Antigoni87
24-05-2010, 14:16
Μάλλον έχει σκοπό να κανει κι άλλο Αντιγόνη και να τα κλωσήσει μαζί...

Τελικά είναι όπως τα είπες Βαγγέλη! Κι άλλο αυγό σήμερα! :welldone:

xXx
24-05-2010, 18:07
Παιδιά σας παρακαλώ επειδή έχει ξεφύγει πολύ το θέμα και εμπεριέχονται δημοσιεύσεις που αφορούν ασθένειες - φαρμακευτικά κλπ να προσέχετε λίγο και να μην επεκτείνεται τα θέματα τόσο πολύ σε μία αρχική δημοσίευση, γιατί είμαστε εκτός θέματος τελικά και αυτό δεν βοηθάει γιατί χάνονται πολλά τα οποία θα μπορούσαν να υπάρχουν σε κάποιο άλλο θέμα πιο συγκεκριμένο και να βοηθήσουν κάποιον σε αντίθεση με την υπάρχουσα κατάσταση.Καλό είναι να ανοίγουμε ένα νέο θέμα αν θέλουμε να μπούμε σε άλλη συζήτηση και αν ακόμη αφορά τα ίδια τα πουλιά από το να μπερδεύουμε σε θέμα 6-7 σελίδων τόσες πολλές επιμέρους συζητήσεις

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να μην ληφθεί αρνητικά το σχόλιό μου και να ήμουν κατανοητός