PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Σκευάσματα βιταμίνης Ε + Σελήνιο (se)

xXx
11-05-2010, 16:27
Στο θέμα αυτό,

θα καταθέσουμε τις απόψεις μας, σχετικά με τα

Σκευάσματα βιταμίνης Ε + Σελήνιο (se) (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?40947-%CE%A3%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1-%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7%C F%82-%CE%95-%CE%A3%CE%B5%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B9%CE%BF-(se))

http://img10.imageshack.us/img10/9637/backsaq.th.jpg (http://img10.imageshack.us/i/backsaq.jpg/)

Αλέξανδρος96
16-01-2011, 09:33
το ivasept που μπορω να το βρω σε κτινιατρο...????
απο τιμη ποσο κανει..??

xXx
16-01-2011, 09:54
ναι σε μαγαζί με κτηνιατρικά φάρμακα θα το βρεις...για τιμή μόλις το βρήκα σε μία ιστοσελίδα ρουμάνικη γύρω στα 2+ ευρώ αλλά ρώτησα μόλις τον φίλο μου που το χρησιμοποιεί να μου πει σε τι τιμή το πήρε από εδώ από Ελλάδα...θα περιμένεις όμως μέχρι να μου απαντήσει!

http://mondocane.ro/product_info.php?manufacturers_id=15&products_id=94

jk21
16-01-2011, 15:11
να διευκρινιστει οτι το ivasept ειναι σε φακελλα των 100γρ τα οποια περιεχουν τα 2000 mg (2gr ) βιταμινης Ε .στα 1000 γρ σκευασματος που συνηθως δινουν συσταση αλλα προιοντα παρομοια εχει 20000 mg βιταμινης παρομοια με το mutavit το οποιο βεβαια δεν εχει σεληνιο .

Αλέξανδρος96
16-01-2011, 18:53
τι εννοείς Δημήτρη δεν κατάλαβα...???
εγώ θέλω να το πάρω για προετοιμασία κάνει??? για τα καναρίνια?
αν δεν κάνει αυτό ποια είναι καλή βιταμίνη E ,με σελήνιο να πάρω????
θέλω να πυρώσω τα καναρίνια και να δυναμώσω και το σπέρμα στον αρσενικό

xXx
16-01-2011, 21:06
Αλέξανδρε θέλω να σε παρακαλέσω να μην γράφεις με greeklish...εάν δυσκολεύεσαι, υπάρχει και ειδικό gadget για μετατροπή των greeklish σε ελληνικά στην κεντρική σελίδα του φόρουμ δεξιά

Η τιμή του σύμφωνα με πόσα μου είπε ο φίλος μου είναι 3,5-4 ευρώ για το ivasept

jk21
16-01-2011, 21:07
αλεξανδρε εννοω οτι και αυτο εχει παρομοια συσταση με τα αλλα και οχι μικρη οσο φαινοτανε γιατι η συσταση του απο την εταιρια δινεται για ποσοτητα 100γρ και οχι 1 κιλου ή λιτρου οπως στα υπολοιπα.

τα πουλια δεν ντοπαρονται (πυρωνουν ) αν δεν υπαρχουν παραγοντες οπως η αυξηση των ωρων του ηλιακου φωτος ,η αυξηση της ποικιλοτητας της τροφης ,ο επιθυμητος συντροφος που θα νοιωθουν οτι τους ελκει .η βιταμινη ε και το σεληνιο βοηθουν στην σωστη ορμονικη λειτουργια αν αυτη δεν υπαρχει.δεν δημιουργουν επιθυμια για ζευγαρωμα απο μονες τους αλλα αν υπαρχει οργανικο προβλημα (πχ εισαι για τα καλα στην ανοιξη και τα πουλια ειναι χαλαραααααααααα ,τοτε ναι βοηθουν.οπως και τροφες οπως η γυρη που περιεχει γοναδοτροπες φυτικες ορμονες και βοηθα στην ορμονικη σωστη λειτρουργια αλλα και στην αυξηση της γονιμοτητας.εγω σαν βασικη πηγη βιταμινης ε χρησιμοποιω την μεγαλυτερη φυσικη πηγη της το σιτελαιο που ενα κουταλακι του γλυκου καλυπτει τις ημερησιες ανθρωπινες φυσιολογικες αναγκες ,ενω σαν πηγη σεληνιου το βραζιλιανικο φυστικι (brazil nuts ) που 2 μονο απο αυτα καλυπτουν τις ανθρωπινες ημερησιες αναγκες.να ξερεις επισης οτι το οργανικο σεληνιο εχει σωστοτερη αφομοιωση απο το συνθετικο οπως και η φυσικη βιταμινη ε .το σεληνιο επισης σε υψηλες δοσεις μπορει να δημιουργησει αντιθετα αποτελεσματα στειροτητας .τα σκευασματα εχουν οδηγιες που πρεπει να τηρουνται πληρως!!!!! η μοναδικη ουσια που δημιουργει κατα καποιο τροπο πυρωμα στο πουλι ειναι το αμινοξυ αργινινη που δεν δημιουργει διαθεση για ζευγαρωμα αλλα καλη αιματωση της γενετησιας περιοχης οπως και το βιαγκρα .ιδανικες πηγες του ειναι το αυγο και το φυτρο του σιταριου .το σιταρι επισης (αρα και το αλευρι ολικης αλεσης που περιεχει το φυτρο του και χρησιμοποιω στις συνταγες αυγοτροφης που εχω προτεινει ) εχει και ψευδαργυρο επισης απαραιτητο για τη γονιμοτητα και τη σπερματογενεση.η καμελινα επισης ειναι πολυ καλη πηγη βιταμινης ε (η δευτερη φυσικη πηγη μετα το σιτελαιο ειναι το ελαιο της ) .

οπως θα καταλαβες δεν συστηνω συνθετικα συμπληρωματα παρα μονο σαν εκτακτη λυση αν διαπιστωθει υπαρκτο προβλημα γονιμοτητας.ολα αυτα τα θεωρητικα μπορεις να βρεις και εδω

http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?25308-%CE%94%CE%99%CE%91%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%99%C E%9A%CE%97-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%C E%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%93%C E%A9%CE%93%CE%97%CE%A3

οπου υπαρχει και αυτος ο συνδεσμος http://www.springerlink.com/content/gu2vg63205h7h625/ που με επιστημονικη ερευνα αποδικνυεται οτι στον ανθρωπο τουλαχιστον η βιταμινη ε δεν αυξανει την ερωτικη επιθυμια .ομως η αντιοιξειδωτικη της δραση προστατευει τα σπερματοζωαρια απο την καταστροφη τους απο τις ελευθερες ριζες .

τα πρακτικα αποτελεσματα ομως οσων πιστευω θα τα δεις εδω στις πρωτες στιγμες ενος ζευγαριου μου αρχες μαρτη περυσι σε εξωτερικη εκτροφη

http://www.youtube.com/watch?v=WWxKxRcZqgA

για να ειμαι ειλικρινης δινω σε μικροτερη δοση απο την προτεινομενη ενα συνθετικο συμπληρωμα το οποιο περιεχει πολυβιταμινη ,αμινοξεα ,ιχνοστοιχεια και γαλακτοβακιλλους δηλαδη προβιοτικο (και αυτος ειναι ο κυριος λογος χορηγησης του ) 3 μερες το πολυ ανα μηνα στο νερο ή 4 μερες ανα μηνα στην αυγοτροφη (μαζεμενες) .η συσταση του σε βιταμινη Ε ειναι μονο 1000 mg ανα κιλο σκευασματος τη στιγμη που αυτα που συζηταμε εδω εχουν απο 20000 εως 50000 mg

mitsman
16-03-2011, 19:19
Αν καταλαβα καλα το σκευασμα με την περισσοτερη βιταμινη Ε ειναι το Sel Ε 200 της Ornisol-Ornitalia δηλαδη?

jk21
16-03-2011, 20:03
..αν μπορουσαμε να ξερουμε αυτα τα mg αν ειναι ανα κιλο ή ανα λιτρο προιοντος ισως να ειχαμε μετρο συγκρισης πιο σαφες.αν ειναι πχ ολα ανα κιλο τοτε ναι ειναι πιο πυκνο αλλα στη δοσολογια βαζουμε σε αυτο 1 γρ ενω πχ σε καποιο αλλο 2 ml .και αυτα δεν ειναι σαφη σαν συγκριση πιο τελικα δινει παραπανω.σημασια εχει επισης στην συγκριση η τιμη ανα σκευασμα.

παντως προσωπικα δεν πιστευω οτι ειναι απαριαιτητες ντε και καλα τοσο μεγαλες τιμες....πχ αναμεσα σε σκευασματα της ιδιας εταιριας (mutavit - fertivit ) εγω βρισκω πιο χρησιμο το πρωτο αφου τα αμινοξεα του βοηθουν και αυτα στην αναπαραγωγη και στη σπερματογενεση ενω δεν υπολοιπεται σε βιτ ε (20.000mg ενω το fertivit 50000mg και μια βιταμινη της ιδιας εταιριας για ολο το χρονο που η βιτ ε ειναι επισης χρησιμη σαν αντιοξειδωτικη εναντιον των ελευθερων ριζων εχει γυρω στις 5000mg ) και κανει και για την πτεροροια

mitsman
17-03-2011, 08:33
προσωπικα δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος εκτος απο calci lux για ασβεστιο επειδη δεν ετρωγαν απο το σουπιοκοκκαλο, δεν χρησιμοποιησα κανενα σκευασμα!Αυγοτροφη, κινοα, καμελινα, κια κλπ.φρουτα, λαχανικα κ χορταρικα!κ μεχρι στιγμης ολα καλα!απλα θα ηθελα να καταλαβω αν αυτο που διαβαζω το καταλαβαινω σωστα κ πως γινεται να υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα!

jk21
17-03-2011, 12:53
προσωπικα δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος εκτος απο calci lux για ασβεστιο επειδη δεν ετρωγαν απο το σουπιοκοκκαλο, δεν χρησιμοποιησα κανενα σκευασμα!Αυγοτροφη, κινοα, καμελινα, κια κλπ.φρουτα, λαχανικα κ χορταρικα!κ μεχρι στιγμης ολα καλα!απλα θα ηθελα να καταλαβω αν αυτο που διαβαζω το καταλαβαινω σωστα κ πως γινεται να υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα!

δημητρη οπως ειπαμε και σε προσωπικη επικοινωνια το grow more plus που δινεις ειναι πληρη πολυβιταμινη και αμινοξεα.δεν ειναι μονο προβιοτικο οπως νομιζες .αρα δινεις και να δινεις στη χαμηλη ποσοτητα που ειχαμε πει στην αυγοτροφη.

το αλλο που γραφεις μετα δεν καταλαβαινω σε τι αναφερεσε << ...θα ηθελα να καταλαβω αν αυτο που διαβαζω το καταλαβαινω σωστα κ πως γινεται να υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα! >>

εννοεις για τις διαφορες μεταξυ σκευασματων; απλα τα συστατικα που αναφερονται σε αυτα αν δεν ειναι σε κοινη περιεκτικοτητα (ποσοτητα,δοση ,μοναδα μεγεθους πχ γρ ή ml ) δεν ειναι ευκολες οι συγκρισεις.παντως μην κολλας στις τιμες.ολα τα συνθετικα σκευασματα εχουν περιεκτικοτητες αρκετα παραπανω απο τις ημερησιες φυσιολογικες αναγκες.περισσοτερο το τι στοιχεια εχει το καθενα εχει σημασια....και αν φυσικα εχει αυτα που αναγραφει .γιατι σε σκευασματα που δεν ελεγχονται απο τον εοφ μην παιρνεις και σαν αποδεκτο οτι οσα λενε εχουν κιολας.

mitsman
17-03-2011, 13:19
ηθελα να πω οτι αν αυτες οι περιεκτικοτητες ειναι απο την ιδια ποσοτητα σκευασματος,δηλαδη στα 5 γραμμαρια απο ολα τα σκευασματα (λεμε τωρα) το ενα εχει 9000mg το αλλο 50000 και ο αλλο 200000 mg βιταμινης ε τοτε η διαφορα απο το ενα σκευασμα στο αλλο ειναι τεραστια!αλλα προφανως ειναι σε διαφορετικες ποσοτητες ή οι μοναδες μετρησης ειναι διαφορετικες!οποτε απο αυτον τον πινακα μπορουμε μονο να δουμε την αναλογια βιταμινης Ε-σεληνιου!ετσι δεν ειναι?
Υ.Γ:Ειλικρινα συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος κ ρωταω συνεχεια κατι που για ολους εσας ειναι αυτονοητο αλλα μεχρι πριν 5-6 μηνες δεν ηξερα τι ειναι η αυγοτροφη κ γιατι βαζουν σουπιοκοκκαλο στο κλουβι κ ολα σχεδον τα αυτονοητα!

jk21
17-03-2011, 13:33
σε καποια υπαρχει μετρο συγκρισης και ας μην φαινεται πληρως στο αρθρακι ,σε καποια ειναι διαφορετικο

Αλέξανδρος96
31-03-2011, 21:31
παιδια να ρωτησω σημερα αγορασα το ivasept
δοσολογεια που εχει πανο απευθηνετε μονο για κοτες
η δοσολογια για τα πτηνα το 1 γρ στο λιτρο ,απο που εχει βγει??? ποιος το λει αυτο??
για τα καναρινια δεν υπαρχει προβλημα να παθουνε κατι?? λογο του οτι το σελινιο ειναι τοξικο?? μπορει να τους τιναξει τα νεφρα στον αερα μου ειπε καποιος γνωστης απο αυτα
ειναι σωστη η δοσολογια του για τα καναρινια??
ποσες φορες την βδομαδα το δινουμε σε περιοδο αναπαραγωγης???
το χροισημοποιει κανεις να μου πει εαν εχει αποτελεσματα και αν τα πουλια του δεν εχουνε παθει τιποτα???
μπορει ολα αυτα να ειναι υπερβολες που αναφερω,,ουτε εγω το ηξερα αλλα τυχεα μηλισα με ενα ατομο που γνωριζει πολυ καλα απο αυτα και μου ειπε αυττα που σας λεω
και εχω αρχισει να φοβαμε να το δοσω στα πουλια μου

φιλικα...

xXx
31-03-2011, 21:55
100gr σε 100lt νερού δεν σου λέει πάνω??...άρα 1gr σε 1 lt νερού θα κάνεις διάλυση....η ποσότητα είναι η ίδια, δεν αλλάζει, απλά το πουλί σε σχέση με την κότα πίνει λιγότερο νερό και παίρνει μικρότερες ποσότητες

georgekouk
01-04-2011, 08:22
Καλημέρα.
Η ερώτηση απαντήθηκε από τον Βασίλη. Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια και δεν έχω πρόβλημα. Έχει άλλωστε σχετικά λιγότερη περιεκτικότητα από άλλα σκευάσματα. Και εδώ θα πώ κάτι.
Δεν είναι υποχρεωτικό κατ' εμέ να ακολουθεί κάποιος πιστά την δοσολογία και ιδιατέρως την επανάληψη. Αν η διατροφή είναι τέτοια που παρέχονται στα πουλιά οι απαραίτητες βιταμίνες, κλπ, τότε επικουρικά και μόνο μπορεί να χρησιμοποιήσει τα σκευάσματα. Π.χ. Αν δίνεις μπρόκολο ή σπόρους που έχουν αυξημένες τιμές βιταμίνης Ε και Σελήνιου, δεν χρειάζεται να φορτώνεις τον οργανισμό τους με κατά γράμμα ακολουθία την χορήγηση σκευασμάτων.

jk21
01-04-2011, 14:26
...αφου συμφωνησω πληρως με το γιωργο απλα να διευκρισω (το ιδιο ειμαι σιγουρος οτι εννοει και κεινος) οτι η μη πιστη τηρηση μπορει να γινεται προς το λιγοτερο ,οχι προς το περισσοτερο!

giorgos
01-03-2012, 08:17
Θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με αυτο το προιον Vitamin E + Selene της Backs.Το χρησιμοποιουμε επι 5ημερο;

jk21
01-03-2012, 09:12
θα δω αν αναγραφει καποιο φυλλαδιο της backs που εχω σπιτι .παντως με βαση τη συσταση του που ειναι χωρις αλλες λιποδιαλυτες βιταμινες που θα περιοριζαν το διαστημα χορηγησης (γιατι συσσωρευονται σε περισσεια στο συκωτι ) και με βαση οτι η βιταμινη ε εχει αποκλιση στην ημερησια φυσιολογικη δοση μεχρι την μεγιστη μη τοξικη (κατι που δεν την καθιστα πολυ επικινδυνη στην υπερχορηγηση που συμβαινει στις δοσεις των συμπληρωματων ) θα ελεγα οτι εγω αν την ειχα θα την εδινα ξεκινωντας 1 μισυ μηνα πριν την ενωση του ζευγαριου ανα 2η μερα για τις πρωτες 30 μερες σε μιση προτεινομενη δοση και ανα δευτερη μερα στην κανονικη δοσολογια τις τελευταιες 15 μερες .απο εκει και περα θα συνεχιζα μεχρι την ελευση των αυγων μονο με φυσικα συμπληρωματα χωρις αυτην και θα την ξαναρχιζα μονο αν στην ωοσκοπηση των αυγων ειχα εμφανως αρνητικα αποτελεσματα σε αριθμο πανω αππο το 40 % των αυγων .η βιταμινη ε σε μικρες δοσεις σε σχεση με τις προτεινομενες στην αναπαραγωγη (στο 1/5 ) ,αν ειναι σκετη χωρις αλλες πολυβιταμινες ,λογω της αντιοξειδωτικης της ικανοτητας ,μπορει να δινεται και για ολο το χρονο 1 φορα την εβδομαδα

jk21
25-10-2012, 01:02
παραθετω καποιες αναλυτικες μελετες και αναφορες για την συνεργατικη δραση βιταμινης Ε και σεληνιου ,σε σχεση με την ενισχυση της γονιμοτητας στα πτηνα

http://en.engormix.com/MA-poultry-industry/news/how-selenium-can-improve-t12619/p0.htm

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&ved=0CC4QFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.harrisonsbirdfoods.com%2Favme d%2Farticles%2Fvitamin-e.doc&ei=UkeIUKbaEM3Isgb1jYGADQ&usg=AFQjCNEy5bjRjVoUSUp2S9xy1hvCMR_Ulg&sig2=fFxihqwv3ThIIOSNiAKPhg

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.harrisonsbirdfoods.com/avmed/articles/vitamin-e.doc&prev=/search%3Fq%3Dvitamin%2Be%2Bselenium%2Bincrease%2Bf ertility%2Bbirds%26hl%3Del%26biw%3D1280%26bih%3D90 9%26prmd%3Dimvns&sa=X&ei=UkeIUKbaEM3Isgb1jYGADQ&ved=0CC8Q7gEwAg

http://ica.canaryfans.com/community/viewtopic.php?f=3&t=176#.UIhHeG8xpk0

βεβαια θα ηθελα να διαβασετε και αυτο http://www.versele-laga.com/Nutri/Nutrition/Library/Versele-Laga/PDF/Ornitho/Info35en.pdf το οποιο αφου μας λεει για τα πλεονεκτηματα του σεληνιου και ειδικα στην οργανικη μορφη του , επισημαινει τα πλεονεκτηματα της οργανικης φυσικης μορφης σεληνιου και της επικινδυνοτητας της συνθετικης μορφης ,αν γινει καταχρηση

<< Supplementing high levels of selenium in the form of sodium selenite can be toxic. Organic selenium
however is not only much more available, it is also
much safer. Even at high dosages, organic selenium
is not toxic at all >>

πηγη οργανικου σεληνιου;

Διατροφική προετοιμασία για την περίοδο της αναπαραγωγής στα καναρίνια (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?25308-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%C E%BA%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%C E%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%C F%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9%C E%B1)
<< Ένας μόνο καρπός αρκεί να καλύψει ακόμα και τις μισές ημερήσιες ανθρώπινες ανάγκες.Στα πουλιά μου τον χορηγώ σε αραιά διαστήματα τριμμένο με λίγη φρυγανιά ή λόγο τριμμένο αυγόψωμο και ανεμιγμένο στη συνέχεια με το υπόλοιπο αυγόψωμο που χρησιμοποιώ σαν βάση της αυγοτροφής που φτιάχνω.Για 200 γρ αυγοτροφης 1 μονο καρπός είναι αρκετός.Στην αυγοτροφή της προετοιμασίας τον χορηγώ σε σταθερή βάση.Υπερδοσολογία σεληνίου μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα ! Για το λόγο αυτό πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τα συνθετικά συμπληρώματα που τον περιέχουν σε σημαντική ποσότητα και να τα χορηγούμε αυστηρά όπως προετείνουν οι οδηγίες. >>

http://www.eufic.org/page/el/show/latest-science-news/page/LS/fftid/Brazil-nuts-may-be-effective-in-improving-selenium-status/

Gardelius
12-01-2013, 16:24
<< Oleovita της Tafarm περιεκτικότητα Βιταμίνης Ε 9.100 mg, σελήνιο 22 mg (5-8 σταγόνες / 100 ml νερού)>>

Καλησπέρα τι γνωμη έχετε για το σκεύασμα αυτό?? Αν κάποιος το εχει χρησιμοποιήσει αναπαραγωγικά ..... :confused0006:

jk21
12-01-2013, 17:01
Γνωμη οσοι το εχουν χρησιμοποιησει ....

Εγω απλα θα σου πω οτι δεν θα παρεις αυτο ,γιατι καπου εχω αποθηκευσει καβατζα ivasept (βιτ ε με σεληνιο ) που το χωρισαμε με ενα φιλαρακι που ειχε παρει .οταν ανεβεις απανω ... χωρια που αν παρεις την πολυβιταμινη που ελεγες και με λιγο brazil nuts για σεληνιο ,δεν το χρειαζεσαι καν ..

panos70
12-01-2013, 17:23
Εγω το συγκεκριμενο δεν το εχω χρησιμοποιηση αλλα τα αλλα της ταφαρμ που εχω δωσει κατα καιρους ειμαι ευχαριστημενος γιατι ειναι ελαφρια κι εγω δεν θελω να δινω δυνατες βιταμινες λογο οτι δινω`` αυγο αυγοτροφη σπιρουλινα και γυρη

joncr
13-01-2013, 04:42
Kαλημερα. Εγω καταφερα και βρηκα σημερα αυτο το σκευασμα της tafarm , αλλα 5-8 σταγωνες που προτεινει η συσκευασια σε 100 ml νερο , σημαινει 100 - 160 σταγωνες στα 2 λιτρα νερου ( τοσο χρειαζωμαι καθημερινα να γεμισω στις ποτηστρες ,εστω μεχρι την μεση ) και το μπουκαλακι ειναι 15 ml μονο. Προφανως θα χρειαζομαι 1 μπουκαλακι τη μερα , και φυσικα δεν συμφερει με τιποτα..
Επισης γραφει επανω , να χρησιμοποιηθει 10 μερες πριν απο το ζευγαρωμα.
Εχει καποιος να μου πει καποιο αλλο σκευασμα να βρω και που; Για Αθηνα μιλαω , και με πμ. Ευχαριστω!

ninos
13-01-2013, 06:55
10 μερες πριν το ζευγαρωμα γραφουν σχεδον ολα κ ισως ειναι λαθος.
Η βελτιωση γονιμοτητας του αρσενικου, διοτι πιστευω πως τα συγκεκριμενα μονο για τον αρσενικο θα εχουν καποιο νοημα (σεληνιο), θελει τουλαχιστον 3 μηνες. Εγω τους δινω 3 μηνες πριν, 1 φορα την εβδομαδα κ στην μιση δοση κ αυξανω σταδιακα με πολυ αργους ρυθμους.
Βεβαια δεν υπαρχει πουθενα επισημα αυτος ο τροπος χορηγησης, απλα ετσι το εφαρμοζω εγω. Παντως θελει προσοχη, διοιτι σε μεγαλες δοσεις μπορει να γινει τοξικο.

joncr
13-01-2013, 07:07
Σε ευχαριστω.
Αν το δινω 2 φορες την εβδομαδα για περιπου 1 μηνα μεχρι την αναπαραγωγη , στην προτεινομενη ποσοτητα , πιστευεις θα ειμαι ενταξει; Η θα πρεπει να το δινω καθημερηνα καποια στιγμη;

jk21
13-01-2013, 09:09
Γιαννη ποιο αλλο πολυβιταμινουχο εχεις αυτη τη στιγμη; ισως δεν χρειαζεσαι καποιο με σκετη βιταμινη ε και σεληνιο .πες μου και θα σου πω

επισης ψαξε σε καταστηματα με κτηνιατρικα φαρμακα το ivasept .ειναι παμφθηνο σε σχεση με αυτο (σε μορφη σκονης ) .

προγραμμα χορηγησης θα βρεις εδω στα επισυναπτομενα αρχεια με πινακες για καθε μερα του χρονου στα ποστ 1 ή 35

Ετήσιο πρόγραμμα διαχείρισης εκτροφής (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?33021-%CE%95%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%C E%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B9%C F%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82)

joncr
13-01-2013, 10:12
Εχω το BOGENA MULTI-VIT ( beaphar) .

jk21
13-01-2013, 10:19
αν εχεις αυτο και θες να μεινεις με αυτο ,ελλειψει αμινοξεων ,εισαι μια χαρα αν εισαγεις τη γυρη μονιμα στην αυγοτροφη (ειναι σημαντικοτατη πηγη αμινοξεων ) .Αν και πιστευω οτι με την προσθηκη brazil nuts στην αυγοτροφη καλυβεσαι πληρως και με σεληνιο ,ενω παραλληλη η οποια νορμαλ δοση βιτ ε που εχει το σκευασμα σου (οχι εξτρα ) μπορει να σου καλυψει τις αναγκες ,αν δεις στην πρωτη γεννα μειωμενα ποσοστα ενσπορων ,παιρνεις τοτε σκευασμα με εξτρα βιταμινη e ( πχ ivasept )

joncr
13-01-2013, 10:36
Γυρη βαζω στην αυγοτροφη ( την δικη σου συνταγη για αυγοψωμο) μου μονιμα πλεον , καθως και σπιρουλινα , καρδαμο σε σκονη , κινοα βρασμενο και chia . Φυσικα αυγο βρασμενο με το τσοφλι , ρηγανη , και λινελαιο
Ειμαι στην αναζητηση μπραζιλ νατς , μιας και στην περιοχη μου βρηκα μονο αλατισμενα

ninos
13-01-2013, 10:38
Σε ευχαριστω.
Αν το δινω 2 φορες την εβδομαδα για περιπου 1 μηνα μεχρι την αναπαραγωγη , στην προτεινομενη ποσοτητα , πιστευεις θα ειμαι ενταξει; Η θα πρεπει να το δινω καθημερηνα καποια στιγμη;

Δεν ξερω κ δεν υπαρχουν μαγικες συνταγες Γιαννη.
Η γονιμοτητα του αρσενικου, δεν αλλαζει σιγουρα ομως σε 10 μερες. Επισης η καλη γονιμοτητα ειναι αποτελεσμα της συνολικης διατροφης που κανει το πουλι ολο τον χρονο κ σιγουρα ενα πουλακι δεν χρειαζεται ολα αυτα για να ειναι γονιμο. Η γνωμη μου ειναι οτι αυτα πρεπει να δινονται, μονο εαν εχουμε υποψιες για προβλημα γονιμοτητας σε καποιο πτηνο. Γραφω υποψιες, διοτι ποτε δεν ξερεις τον πραγματικο λογο που καποιο ζευγαρι βγαζει ασπορα αυγα.

Εγω εφαρμοσα της back σε ενα πουλι που ειχα παρει απο petshop, που ηταν ευρεπης σε ασθενειες, που του χορηγηθηκε αντιβιωση κ γενικα στο πετ δεν ειχε σωστη διατροφη. Σε πουλακια δικα μου που γνωριζω την διατροφη τους καθως κ εαν εχουν παρει φαρμακα ή οχι, δεν θα τους εφαρμοσω καποια προγραμμα με σκευασματα που υποσχονται βελτιωση της γονιμοτητας

Αρα, για εμενα ακολουθεις ολο το χρονο μια σωστη ισσοροπημενη διατροφη κ εαν το πουλακι δεν εχει καποιο παθολογικο προβλημα, ισως κ να σου δωσει νεοσσους

jk21
13-01-2013, 11:51
ΓΙΑΝΝΗ αφου υπογραψω τα λεγομενα του Στελιου ,να σου πω οτι δινεις επαρκεστατα φυσικα συμπληρωματα .μην αγχωνεσαι για επιπλεον βιταμινη ε ,αν δινεις ολα αυτα αλλα και multivit .Αν οι συνθηκες δειξουν στην πορεια οτι χρειαστεις ,εχω επαρκεστατη ποσοτητα ivasept να σου δωσω λιγο (με την προυποθεση να το βρω... εχω χασει τα χναρια του και καποιων σπορων alfalfa που ειχα για φυτρα ... )

mariakappa
13-01-2013, 12:12
alfa alfa εχει στα βιολογικα.

jk21
13-01-2013, 12:41
εχω παρει απο αλλου Μαρια ,πιο οικονομικο .σε μαγαζι διπλα απο κει που παιρνω βοτανα .αν το βρω ,αν θες σου δινω .εχω αρκετο

mariakappa
13-01-2013, 12:46
εχω παρει κι εγω τωρα.σε ευχαριστω.οτι βρισκω το παιρνω σε ποσοτητες μηπως και μετα δεν το βρω.

Gardelius
22-02-2013, 17:48
<< Oleovita της Tafarm περιεκτικότητα Βιταμίνης Ε 9.100 mg, σελήνιο 22 mg (5-8 σταγόνες / 100 ml νερού)>>

Καλησπέρα τι γνωμη έχετε για το σκεύασμα αυτό?? Αν κάποιος το εχει χρησιμοποιήσει αναπαραγωγικά ..... :confused0006:

Και επιμένω στο αρχικό μου ερωτημα,...?? Εχει κάποιος παράδειγμα απο την εκτροφη του??

mitsman
22-02-2013, 17:52
Εγω βρηκα ενα νεο σκευασμα με βιταμινη Ε και σεληνιο και θα το αγορασω για να σας το παρουσιασω αυριο!

mitsman
22-02-2013, 19:08
Ακυρο.... ειναι αυτο που εχει ο βασιλης στην πρωτη σελιδα πει

Ivasept της Veterin περιεκτικότητα Βιταμίνης Ε 2.000 mg, σελήνιο 80 mg (δοσολογία 1 gr / 1 lt νερού)

serafeim
22-02-2013, 19:13
εγω δεν δινω σκευασματα για βιταμινη Ε εχω βρει τον καλυτερο τροπο!!!!
που δινω και λιπαρα πολυ-ακορεστα και μονο-ακορεστα και φυτικες στερολες αλλα και Βιταμινη Α(α,β,γ),βιταμινη Κ!!!!!

mitsman
22-02-2013, 19:17
το κρατας μυστικο?

serafeim
22-02-2013, 19:28
χαχαχαχ δεν το ειπα λοοολ συγγνωμη!!!!
το ελαιολαδο αλλα οχι οποιο να ναι... απο Εξτρα Παρθενο και Αγουρελαιο μονο!!!
τα προσφερει ολα αυτα ΩΜΟ ομως!!!

mitsman
22-02-2013, 19:34
Πως τους το δινεις δηλαδη ωμο?

serafeim
22-02-2013, 19:38
ειτε στην αυγοτροφη, ειτε ημερησιως στην τροφη...
το θεμα ειναι να υπολογισουμε ποσο θελει το καθε πουλακι... εγω βαζω στην αυγοτροφη π.χ. και μοιραζεται!!! τωρα το καθε πουλι ποση ποσοτητα δεν το εχω ψαξει :/ γιατι θελει και προσοχη διοτι ειναι παχυντικο αλλα το καλυτερο απο ολα!!!

jk21
22-02-2013, 19:52
μια χαρα ειναι το ελαιολαδο ,αλλα σαν ελαιο εχει και αυτο τα ορια του ! αυτα τα ορια περιοριζουν την ποσοτητα βιτ ε που μπορει να συνεισφερει ...αν θυμαμαι καλα εχει γυρω στα 15 mg στο λιτρο σε συγκριση με τα 220 mg του σιτελαιου ....

ΔΗΜΗΤΡΗ μια χαρα και οικονομικοτατο ειναι το ivasept (εχω βαλει μεσα στο jkmax jkmax συμπλήρωμα διατροφής .... (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?34871-jkmax-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%C E%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%C F%82) ) αλλα να ξερεις οτι δεν συνδιαζεται με το fertivit ταυτοχρονα ,εκτος αν επιλεξεις να δινεις μειωμενες μερες fertivit (αν καταλαβα το κανεις φετος ) και δωσεις τις υπολοιπες ivasept και φυσικα αλλα συμπληρωματα οπως η γυρη .Μαλιστα θα σου προτεινα επειδη το fertivit ειναι υπερεπαρκεστατο σε βιταμινη Ε και το ivasept ναι μεν εχει και σεληνιο ,αλλα δεν ειναι για καταχρηση (το σεληνιο πανω απο καποιο ποσο φερνει αντιθετο αποτελεσμα ) ,να βαζεις μειωμενη δοση ivaspet .To ivasept εχει στο κιλο σκευασματος 20000mg βιτ e ,οσο και το mutavit , οποτε 1 γρ απο το καθενα ,δινει παρομοια ποσοτητα βιτ ε

mitsman
22-02-2013, 19:58
Θέλω να κατάργησω το φερτι βιτ τελείως!!!!

serafeim
22-02-2013, 20:05
οχι Δημητρη κανεις λαθος εχει πολυ περισσοτερο το Εξτρα Παρθενο και αναλογα την ποιοτητα αυξομειωνεται η Βιταμινη Ε....
η Χημικη συσταστη του ελαιολαδου ανα 100γραμμαρια ειναι :
Ενεργεια (kcal) 884 θερμιδες

Λιπη
Κορεσμενα 13γρ
Μονο-ακορεστα 72γρ
Πολυ-ακορεστα 11γρ

Φυτικες στερολες (mgr) 221 mgr

Βιταμινη Ε
Βιταμινη Ε (τοκοφερονη α) 14,35 mgr
Βιταμινη Ε (τοκοφερονη β) 0,11 mgr

και πολλα αλλα που κανουν καλο αλλα αυτα που ενδιαφερουν κυριως τον ανθρωπινο οργανισμο και τα πουλακια μας ειναι αυτα!!! ειναι ενα φαρμακο της φυσης και κυριολεκτικα αν μπουσαμε να βρησκουμε παντα αγουρελαιο ειναι οτι το καλυτερο!!!
Βιταμινη Ε (τοκοφερονη γ) 0.83 mgr

Βιταμινη Κ 60,2 mcgr

serafeim
22-02-2013, 20:23
Επισης το σεληνιο το βρισκουμε στους ηλιοσπορους σε σημαντικο βαθμο... αλλα λιγο δυσκολο να συνδιασουμε και ελαιολαδο και ηλιοσπορους διοτι κα ιτα δυο εχου ναρκετα λιπαρα!!!

jk21
22-02-2013, 20:28
ακριβως το ιδιο μου λες Σεραφειμ .Ακομα και να αθροισεις τα 3 ειδη βγαζεις 15.5 το πολυ mg .Oμως αυτη που μας ενδιαφερει ειναι η a tocopherol

Δημητρη εννοεις να δινεις μονο βιτ ε + σελ χωρις κανενα αλλο πολυβιταμινουχο με αμινοξεα (πχ mutavit ή καποιο πιο ελαφρυ) ; αν ναι τοτε (βεβαια ετσι κι αλλιως το κανεις ) η γυρη να ειναι σε μονιμη βαση στο διαιτολογιο και αν θελεις (εχει η ατιμη γυρω στα 12 τα 800γρ ) και μαγια μπυρας και πανω απο ολα << αυγουλακι >> σε καθε μορφη του (αυγοτροφη δικια σου ή βραστο )

jk21
22-02-2013, 20:31
οι ηλιοσποροι θελουν μετρο γιατι εχουν αρκετα λιπαρα ,τα περισσοτερα απο αυτα ειναι ω6 και θελει παραλληλη χορηγηση αλλων σπορων με ω3 αλλιως εχουμε προβληματα στο αγγειακο και τελος το λαδι τους εχει μονο 40 mg βιτ ε σε συγκριση με τα 120 mg της camelina και των 220 mg του βασιλια σιτελαιου !

οποιος δεν θελει λαδια .... κανει φυτρα σιταριου απο τα οποια εξαγεται το σιτελαιο !

serafeim
22-02-2013, 20:32
ναι αλλα εσυ ειπες στο λιτρο :) ενω τοσο ειναι στα 100 γρ...

serafeim
22-02-2013, 20:33
Συμφωνω με το τελευταιο σου ποστ!!!!

jk21
22-02-2013, 20:46
μια χαρα ειναι το ελαιολαδο ,αλλα σαν ελαιο εχει και αυτο τα ορια του ! αυτα τα ορια περιοριζουν την ποσοτητα βιτ ε που μπορει να συνεισφερει ...αν θυμαμαι καλα εχει γυρω στα 15 mg στο λιτρο σε συγκριση με τα 220 mg του σιτελαιου ....

εχεις απολυτο δικιο αλλα το ιδιο λαθος (εκ παραδρομης πανω στην εκφραση ) εκανα και στο σιτελαιο

οπως και να εχει ,το σιτελαιο στην ιδια ποσοτητα εχει 15 φορες παραπανω βιτ ε

serafeim
22-02-2013, 21:12
αλλα αν το παρουμε διατροφικα το ελλαιολαδο εινα ι3 φορες καλυτερο και θρεπτικα ανωτερο!!!
Τονιζω οχι οποιο και οποιο ελαιολαδο!!!! μιλαμε για τον φυσικο χυμο ελιας που βγαινει οπως το πορτοκαλι στους 20 βαθμους κελσιου .... ΕΞΤΡΑ ΕΞΤΡΑ ΠΑΡΘΕΝΟ ή ακομα καλυτερα που ειναι και ο βασιλιας της μεσογειακης διατροφης το αγουρελαιο που δεν το χρτησιμοποιει κανεις... κακος!!! αλλα ειναι πανακριβω!!!

panos70
22-02-2013, 21:40
προσοχη στα λαδια γιατι παχαινουν τα πουλια αποτομα

jk21
22-02-2013, 22:22
ΣΕΡΑΦΕΙΜ ποιος δεν θα συμφωνησει μαζι σου για το ελαιολαδο; δεν χρησιμοποιω ιχνος αλλου λαδιου στη διατροφη μου και αν καποιος το ψαξει υπαρχουν σαφεις λογοι που υπερτερει .Εδω μιλησα ξεκαθαρα για το μειον του στη βιταμινη Ε σε σχεση με το σιτελαιο .πχ σε λιπαρα οξεα θα διαλεγα ελαιολαδο παρα σιτελαιο .Ομως οπως ειπε και ο Πανος προσοχη με τα λαδια ... παχαινουν .Για αυτο στις συνταγες μου εχω λιγο ελαιολαδο (που κανει να ψηθει ) ,ωστε να μπορω να βαζω και σιτελαιο ωμο ,πριν μπει η αυγοτροφη προς καταναλωση

.... αραγε ελαιολαδο ειναι τα φυτικα ελαια των ετοιμων αυγοτροφων; αραγε ειναι αραφιναριστα; για τα ζωικα λιπη που λενε καποιες ... δεν χρειαζεται καν να το αναφερω

serafeim
22-02-2013, 22:52
τα λογια περιττα καταλαβα τι λες...

Gardelius
26-03-2013, 09:30
Ferti-vit

(http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?30220-Ferti-vit)http://ecx.images-amazon.com/images/I/31dq48VVIwL._SL500_AA300_.jpg (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?30220-Ferti-vit)

πολυβιταμινουχο με εξτρα ποσοτητα βιταμινης ε και αμινοξεα αλλα διχως σεληνιο και αργινινη

Oleovita της Tafarm περιεκτικότητα Βιταμίνης Ε 9.100 mg, σελήνιο 22 mg (5-8 σταγόνες / 100 ml νερού)

http://imageshack.us/scaled/landing/375/oleovita.jpg

Καλημέρα!!!! Μπορει να συνδυαστουν αυτα τα δύο σκευασματα σε περίοδο προετοιμασίας ;;

jk21
26-03-2013, 09:36
μονο αν τα δινεις διαφορετικη ημερα και αν δωσεις λιγοτερες μερες φερτιβιτ ,γιατι αλλιως θα δοθει υπερβολικη ΒΙΤ Ε .Αλλα να το κανεις γιατι ; για το σεληνιο; εχουν τα βραζιλιανικα φυστικια .Αργινινη δεν εχει το ολεοβιτα ....

Gardelius
26-03-2013, 09:39
Εν ολιγοις,...ή το ενα ή το αλλο!!! Τα φυστικια ..αστα για κανενα ουισκυ!...

jk21
26-03-2013, 11:50
το ενα (fertivit ) δεν εχει σεληνιο (βασικο για να απορροφηθει η βιτ ε να υπαρχει φυσικη πηγη του εστω ή μαλλον το καλυτερο εινα να υπαρχει φυσικη πηγη αρα brazil nuts και οχι συνθετικη και το εχω εξηγησει γιατι ) και αργινινη ,το αλλο ειναι κατι εντελως διαφορετικο και ειναι μονο βιτ ε και σελ .Εχει νοημα η χορηγηση του ,αν δινεις συχνα φρεσκα χορταρικα και επισης πολυ συχνα αυγο ή αυγοτροφη με αυγα και οχι ετοιμη και συμπληρωμα φυσικο για αμινοξεα πχ γυρη .Αν οχι τοτε απο μονο του δεν αρκει .Βασικα ουτε μια πληρη πολυβιταμινη δεν αρκει (για να εχει το πουλι μακροπροθεσμα δυνατο οργανισμο ) για πουλια που τρωνε μονο σπορους και ετοιμη αυγοτροφη

Gardelius
27-03-2013, 08:19
Εχω δωσει και απ τα δύο...εναλλαξ με βαση και το προγραμμα προετοιμασιας!! Τωρα νομιζω οτι 1-2 φορες την εβδομαδα μπορω να δινω το .....

http://imageshack.us/scaled/landing/375/oleovita.jpg

jk21
27-03-2013, 08:59
μονο αν τα δινεις διαφορετικη ημερα και αν δωσεις λιγοτερες μερες φερτιβιτ ,γιατι αλλιως θα δοθει υπερβολικη ΒΙΤ Ε ....

αυτο εννοουσα οταν ειχα αναφερει την χορηγηση σε διαφορετικες μερες .Η χορηγηση του τωρα εξαρταται απο το ποσο καιρο το εδινες και σε τι δοσολογια μεχρι τωρα

Gardelius
27-03-2013, 10:46
αυτο εννοουσα οταν ειχα αναφερει την χορηγηση σε διαφορετικες μερες .Η χορηγηση του τωρα εξαρταται απο το ποσο καιρο το εδινες και σε τι δοσολογια μεχρι τωρα

Το ερωτημα ειναι τωρα...και για τα αρσενικα και για τα θηλυκα??

jk21
27-03-2013, 11:33
για ποιο λογο για τα μεν ναι και για τα δε οχι ,και το αντιθετο; αν ηταν σκευασμα πχ που κυκλοφορει με μεθυλτεστοστερονη ,σαφως οχι τα θηλυκα .αλλα εδω δεν εχεις κολλημα .αρκει να μην εχει γινει υπερχορηγηση πανω απο τις προτεινομενες βδομαδες συμφωνα με το προγραμμα της οροφαρμα για το φερτιβιτ και οι λιποδιαλυτες βιταμινες του φορτωσουν το συκωτι ή συμφωνα με το πιο μακρυ σε ημερες ετησιο προγραμμα που εχω προτεινει ,αλλα σε ενα σημαντικο διαστημα σε μικροτερες των προτεινομενων δοσολογιες και σε πιο αραιη χορηγηση

Gardelius
27-03-2013, 12:02
Γι αυτο θελω να κανω <<παυση>> ..... πρεπει να τα <<χαλαρωσω>> λιγο και να δωσω το σκευασμα όπως ειπα πριν..

jk21
27-03-2013, 12:07
κανε σουμα αριθμο ημερων και δοσολογιας για το φερτιβιτ και αν εχεις ξεπερασει τα προτεινομενα της εταιριας ,συνεχιζε αραια το ολεοβιτα και δινε γυρη ,αυγοτροφη ,χορταρικα ,και becozyme που μου ελεγες οτι εχεις (σκετες βιτ Β ) και εισαι μια χαρα