PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Δεν γνωρίζω αν ζευγάρωσαν τα καναρίνια μου

director
01-05-2010, 22:31
το κοκινοπο ειναι η καναρα και το κιτρινο ο αρσενικος..εχω ομως ενα προβλημα φοβαμε μηπως δεν ειναι ζευγαρι,απο το καταστημα μου τα δωσανε για ζευγαρι.πρην 4μερες ειδα την φωλια στρωμενη και μαλον την εστρωσε το αρσενικο οπως ειδα.δεν τα εχω δει να ζευγαρωνουνε ο λογος οτι τα πρωινα δουλευω. σημερα ειδα το πρωτο αυγο. στην φωλια καθετε τις πιο πολλες ωρες το αρσενικο. και καποιες φορες τα βλεπω επιθετικα μεταξυ τους.εχω μπερδευτει...... και θελω να πιστευω οτι δεν ειναι ασπορα τα αυγα τους...

vas
01-05-2010, 22:44
τίτλοι του τύπου "sos" δεν έχουν κανένα ουσιαστικό νόημα,μη νομίζεις πως έτσι θα τη δουν πιο γρήγορα,ίσα ίσα που δε βοηθάει και καθόλου γιατί ο άλλος δεν καταλαβαίνει τι έχεις,εκτός αυτού δε νομίζω οτι το "πρόβλημα" που αντιμετωπίζεις είναι τόσο τραγικό.(Φιλικά πάντα)Στο θέμα μας τώρα,δεν κατάλαβα :dontknow: τελικά ποιο είναι το ερώτημά σου?αν είναι ζευγάρι?

director
01-05-2010, 22:56
ναι εαν ειναι ζευγαρι.....ευχαριστω φιλε μου

alexandr0s
01-05-2010, 23:48
Φίλε μή σε παραξενεύει που το αρσενικό κάνει όλη τη δουλειά, ακόμα και το κλώσσημα και το στρώσιμο φωλιάς.. Το έχω δεί και εγώ με τον έναν απο τους αρσενικούς που έχω...είδε κι απόειδε οτι η θηλυκιά δέν καθόταν να κλωσσήσει, και όχι μόνο έστρωσε τη φωλιά μόνος του, αλλά τα βράδια που έβγαινα στο μπαλκόνι τον έβλεπα που καθόταν και κλωσσούσε αυτός, αντί να κάθεται η θηλυκιά :lol:

xXx
02-05-2010, 00:33
τι ακριβώς εννοείς ότι δεν είναι ζευγάρι??τι θα πει στα δώσανε για ζευγάρι και εσύ πιστεύεις ότι δεν είναι??δεν μπορώ να σε καταλάβω....εννοείς ότι δεν έχουνε ζευγαρώσει και ότι τα αυγά θα είναι άσπορα??από κάτω τα κοίταξες τα πουλιά να δεις τι είναι καταρχήν ή τα πήρες από το μαγαζί και έφυγες??ρίξε μια ματιά εδώ για αρχή και τα ξαναλέμε

viewtopic.php?f=35&t=1464 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=35&t=1464)

vas
02-05-2010, 08:21
ναι εαν ειναι ζευγαρι.....ευχαριστω φιλε μου
Φίλη :-P

director
02-05-2010, 08:38
καλημερα.xxx-Birdy-75 το κιτρινο το ζητησα για αρσενικο και μετα απο κανενα 10ρι μερες πηγα για την καναρα{δεν νομιζω να κανανε λα8ος.πιστευω να ειναι αυτο που λει ο alexandr0s.σημερα την κοιταω απο τις 8 η ωρα το πρωι και ειναι μεσα η καναρα.να στε καλα καπως ησυχασα :sleep:

fadom1
02-05-2010, 12:02
κοιτα.. αν είναι το ένα αρσενικό και τ άλλο θυλικό τότε γίνονται ζευγάρι.. τώρα όσο για τα αβγά και το κατά πόσο να περιμένει πουλάκια δε μπορεί κάποιος να σου πει σήγουρα.. θα πρέπει να κάνεις οωσκόπηση..το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως η φωλιά δεν είναι και πολύ καλά φτιαγμένη.. και το αβγό μικρό μου φαίνεται... και πολύ σκούρο για ένσπορο.. αλλά ποτέ δεν ξέρεις.. για τα μικρά αβγά συχνά φταίει η έλειψη ασβεστίου αλλά τότε είναι και σχετικά πιο μακρόστενα απ' όσο έχω παρατηρήσει γενικά με τα δικά μου...γενικά έχε υπόψιν πως δεν είναι η καλύτερη εποχή να αγοράσεις πουλιά γιτί δεν έχουν περάσει καμία προετμασία στα πετ σου έχονται πυρωμένα αλλά όχι και τόσο γόνιμα και συχνά η πρώτη γένα γίνεται χωρίς να έχουν προλάβει να ζευγαρώσουν.. άσε που αν ήταν σε χώρους με ρκετή θερμοκρασία μπρεί να έχουν πυρώσει πολύ καιρό και τα θυλικά να έχουν κάνει 1-2 γένες στις ταίστρες στο πετ σοπ χωρίς καν αρσενικά.. δίνε βιταμίνες ασβέστιο κλπ και αν δεις το παραμικρό (αδιαθεσία, πρόωρη πτερόροια κλπ) χώρισέ τα και τα ζευγαρώνεις του χρόνου.. αλιώς σε βλέπω του χρόνου τέτοιο καιρό να μας ρωτάς για ένα ακόμη νέο ζυγάρι γιτί τα προιγούμενα για άγνωστους λόγους μας άφησαν χρόνους...

director
02-05-2010, 12:37
φιλε γιώργος τα πουλια τα εχω εδω και 8 μηνες περπου.....τα ειχα χωρια και τα εχω βαλει μαζι περιπου εδω και ενα μηνα...

jk21
02-05-2010, 14:02
δημητρη τον αρσενικο τον εχεις ακουσει να κελαηδα; το διαστημα των 8 μηνων ειναι αρκετο ωστε να το εχει δειξει.

director
02-05-2010, 21:39
ναι jk21 κελαηδα.απλα με αγχωσε λιγο η συμπεριφορα του αλλα μαλλον ολα πανε καλα.εχω 2 αυγα σημερα και μακαρι να πανε ολλα καλα....

fadom1
02-05-2010, 23:48
α..οκ απλα κατάλαβα πως πρόκειτε για καινούρια πουλιά..τότε μάλλον α έχουν ζευγαρώσει λογικά... περίμενε μερικές μέρες και θα δεις ..

sleopard
13-10-2010, 12:49
παιδια εγω εχω βαλει στην ζευγαρωστρα τον αρσενικο μου και το καναρινακι μου που δεν ειμαι σιγουρος γιατο τι ειναι.....τα εχω ηδη μια μερα...αμεσως πηγαινουν και τα δυο στο χωρισμα και ενωνουν τα ραμφη τους....ο αρσενικος δεν τραγουδα οπως τραγουδουσε απλακανει καποια τσιου οταν κοιταει το αλλο.....υπηρχε ποτε περιπτωση να ηταν και τα δυο αρσενικα και να φιλιουνται ετσι???εχει τυχει σε κανεναν????

voutsigoutsi
13-10-2010, 21:58
παιδια εγω εχω βαλει στην ζευγαρωστρα τον αρσενικο μου και το καναρινακι μου που δεν ειμαι σιγουρος γιατο τι ειναι.....τα εχω ηδη μια μερα...αμεσως πηγαινουν και τα δυο στο χωρισμα και ενωνουν τα ραμφη τους....ο αρσενικος δεν τραγουδα οπως τραγουδουσε απλακανει καποια τσιου οταν κοιταει το αλλο.....υπηρχε ποτε περιπτωση να ηταν και τα δυο αρσενικα και να φιλιουνται ετσι???εχει τυχει σε κανεναν????

Ομο-καναρινο-φιλος!!! :aaaah: :aaaah: :aaaah: :aaaah: :aaaah: :aaaah: :aaaah: