PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κινδυνος μεταφορας

Kiriaki
01-05-2010, 20:23
Γεια σας.επειδη ειμαι φοιτητρια κ ενδιαφερομαι να αγορασω εναν παπαγαλο κ θα χρειαζεται να ταξιδευω ειτε με καραβι ειτε με αεροπλανο!φοβαμαι μηπως παθει το οτιδηποτε ο παπαγαλος υπαρχει αυτη η πιθανοτητα να παθει κατι?

vassilis29
01-05-2010, 20:58
Οι περισσότεροι απο εμάς που έχουμε παπαγάλους έχει τύχει κάποια στιγμή να τον μεταφέρουμε απο μια πόλη σε μια άλλη είτε για διακοπές είτε στα πλαίσια μιας μετακόμισης. Δεν μπορώ να πω πως θα πάθει κάτι κακό ο παπαγάλος κατα τη μεταφορά, αρκεί βέβαια να πάρεις τα κατάλληλα μέτρα. Σημαντικό ρόλο στον καθορισμό των προϋποθέσεων μεταφοράς παίζουν το είδος του παπαγάλου, η διάρκεια του ταξιδιού, το μέσο μεταφοράς, αν είναι εξημερωμένος ή όχι, αν επιτρέπεται σε κάποια μέσα μαζικής μεταφοράς ή όχι κλπ. Υπάρχουν πουλιά που στρεσάρονται με τις αλλαγές και την ταλαιπωρία, άλλα πάλι στρεσαρονται λιγότερο και προσαρμόζονται πιο εύκολα, ανάλογα το χαρακτήρα του πουλιού. Πάντως δεν έχω ακούσει από κάποιον ότι έχει πάθει κάτι κακό το πουλί κατα τη μεταφορά.

Kiriaki
01-05-2010, 21:13
Οταν λες καταλληλα μετρα δηλαδη τι μετρα μπορεις να παρεις?Με αεροπλανο ειναι 45 λεπτα περιπου κ αν ειναι μεχρι 5 κιλα μπορεις να τον εχεις μαζι σου κ οχι στις αποσκευες ενω με καραβι μπορεις παλι να τον εχεις μαζι σου αλλα ειναι 12 ωρες συνηθως ταξιδευω με αεροπλανο.Δεν υπαρχει δηλαδη πιθανοτητα να πεθανει η να αρρωστησει?

vassilis29
01-05-2010, 21:31
Για αεροπλάνο εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί δεν ξέρω, ας σου δώσει σχετικές πληροφορίες κάποιος που γνωρίζει, έτσι θα είσαι σίγουρη. Καλό είναι όταν μεταφέρουμε ένα πουλί να σκεπάζουμε το κλουβάκι του με ένα σκούρο ύφασμα για να μη τρομάζει και να παραμενει ήρεμο. Σ' ένα ήσυχο μέρος του πλοίου ή στην καμπίνα μπορείς να το ξεσκεπάσεις για να φάει και να πιεί νερό. Στο κλουβί μπορείς να έχεις ένα φρούτο πχ μήλο για να μην αφυδατωθεί. Αυτά είναι που μου έρχονται στο μυαλό.

Kiriaki
01-05-2010, 21:45
Ναι θα ρωτησω για να ειμαι σιγουρη!Απλα θελω πολυ να αγορασω τον παπαγαλο και δεν θελω να ειναι αυτο που θα με σταματησει!

Alexandros
01-05-2010, 22:27
Και στο καράβι και στο αεροπλάνο δεν έχει πρόβλημα το παπαγαλάκι.
Αλλα πρέπει να έχει τροφή και νερό.
Να προσεχεις να μην έχει ρεύμα από αέρα.
Καλύτερο είναι στο αεροπλάνο γιατί πιο γρήγορα τελειώνει το ταξίδι, αλλα πρέπει να ρωτάς πρώτο, πολύ αεροπορικές εταιρίες δεν σε αφήνουν να τον παίρνεις μαζί σου στο αεροπλάνο.

Kiriaki
01-05-2010, 23:04
Και εγω αυτο πιστευω οτι ειναι καλυτερα με αεροπλανο απλα με τρομαξε καποιος κ μου ελεγε διαφορα!Ναι το ξερω αυτο θα ρωτησω για να ειμαι κ σιγουρη!

Φάμπιο
02-05-2010, 16:46
Αν το παρεις κι απο μωρο θα συνηθισει και θα γινει ταξιδιαρικο ;-)

Kiriaki
02-05-2010, 18:00
Ναι απο μωρο θα το παρω!Οντως μπορει να το συνη8ησει.Μακαρι δηλαδη. ;-)

vagelis76
02-05-2010, 18:47
Όταν το έχεις από μωρό και και έχεις φροντίσει να μεγαλώσει με τέτοιου είδους μετακινήσεις με κατάλληλα μέσα μεταφοράς...δεν έχει πρόβλημα και ελάχιστο στρες.Αρκεί συνεχώς να είσαι κοντά του και να αισθάνεται ασφάλεια ...
Το πλοίο για μένα είναι η καλύτερη λύση....και φυσικά αν υπάρχει καμπίνα είναι η τέλεια λύση....γιατί υπάρχει η δυνατότητα να βγει το πουλί από το κουτί μεταφοράς του ωστέ να ξεμουδιάσει και να παίξει μαζί μας....
Εμείς αυτό κάνουμε με το Ντεννη και μέχρι στιγμής δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
Απ ότι ξέρω στο αεροπλάνο δε σε αφήνουν να το πάρεις μαζί σου και στα πλοία αν σου τύχει στραβόξυλο επίσης....χρησιμοποιούν τη ψιττάκωση και τη μετάδοσή της στον άνθρωπο...

Και όπως λέει και η Φάμπιο ....φρόντισε να το κάνεις ταξιδιάρικο και να δεις μετά χαρές που θα κάνει όταν καταλαβαίνει ότι ετοιμάζεστε για ταξιδάκι... :pingu: :pingu:

Kiriaki
02-05-2010, 19:22
Στο αεροπλανο σε αφηνουν αν ειναι μεχρι 5 κιλα αλλα θα παρω τηλεφωνο τηλεφωνο για να το βεβαιωσω..Αλλα τωρα το καλοκαιρι η καλυτερη λυση ειναι το καραβι!Ελπιζω να γινει ετσι οπως τα λετε και παλι ευχαριστω πολυ! "fullyhappy"

vicky_ath
02-05-2010, 19:25
Ετσι ακριβως ειναι η δικια μου κοκατιλινα!!Οποτε εχει χρειαστει να παμε καπου(πτηνιατρο, ταξιδι, επισκεψη στον αδερφο της) κ βλεπει οτι πλησιαζω το κλουβι της στην εξωπορτα χαιρεται πολυ!!
Κ δεν εχει κανενα προβλημα απο την αλλαγη περιβαλλοντος!!

Kiriaki
02-05-2010, 20:47
Οποτε ειναι καλο να το μαθεις απο μικρο και να του δωσω να καταλαβει οποτε ειναι να ταξιδευουμε ετσι θα το συνηθησει.

Kiriaki
03-05-2010, 18:13
Τελικα με αεροπλανο δεν γινεται να μεταφερω τον παπαγαλο οποτε η μονη λυση ειναι το καραβι!

vassilis29
06-05-2010, 20:21
Αφού λοιπόν έμαθες τις πληροφορίες που χρειαζόσουν σχετικά με τον τρόπο μεταφοράς, και αφού έχεις σκεφτεί και όλα τα άλλα σχετικά με τη φροντίδα ενός παπαγάλου, βουρ για την αγορά! Όταν πάρεις παπαγάλο περιμένουμε να μας τον συστήσεις!!

Kiriaki
07-05-2010, 15:43
Σε ευχαριστω παρα πολυ!Θα τον εχω συντομα στα χερια μου κ φυσικα αν θελετε θα σας τον συστησω! :biiiggrin:

Niva2gr
07-05-2010, 23:28
Στο αεροπλανο σε αφηνουν αν ειναι μεχρι 5 κιλα αλλα θα παρω τηλεφωνο τηλεφωνο για να το βεβαιωσω..Αλλα τωρα το καλοκαιρι η καλυτερη λυση ειναι το καραβι!Ελπιζω να γινει ετσι οπως τα λετε και παλι ευχαριστω πολυ! "fullyhappy"

Κυριακή, απ' ότι ξέρω αυτό ισχύει μόνο για σκύλους και γάτες. Ρώτησε συγκεκριμένα τις αεροπορικές εταιρείες που σε ενδιαφέρουν για τον αν δέχονται παπαγάλους μέσα στην καμπίνα. Διαφορετικά πάνε στον χώρο που βάζουν και άλλα ζώα, κοντά στις αποσκευές, που έχει πολλή φασαρία.

Κατά τα άλλα το πουλί δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με τα ταξίδια. Οι παπαγάλοι είναι ευπροσάρμοστα πουλιά και αν ακολουθήσεις τις συμβουλές που έδωσαν τα παιδιά παραπάνω θα τα πάτε μιά χαρά.

Kiriaki
07-05-2010, 23:38
Ναι πηρα τηλεφωνο τις αεροπορικες εταιριες και δεν επιτρεπουν μονο στις αποσκευες αλλα δεν 8ελω να τον βαλω με τιποτα στις αποσκευες προτιμω να παω με καραβι και να ταλαιπωρηθω περισσοτερο..μονο αν ειναι χειμωνας κ δει ταξιδευουν καραβια λογω καιρου τοτε δεν θα εχω αλλη επιλογη παρα μονο το αεροπλανο αλλα οσο μπορω θα πηγαινω με καραβι!Θα προσπαθησω οσο μπορω για να του ειναι ευχαριστο ολο αυτο!

Niva2gr
07-05-2010, 23:50
Πάντως το βλέπω στο μέλλον να γίνεται η μασκότ του καραβιού!

Kiriaki
07-05-2010, 23:56
:lol: Το ιδιο πιστευω και εγω!! "fullyhappy"