PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Βοήθεια για κοκατίλ παρακαλώ.

pepelina
30-04-2010, 11:19
Καλημέρα!!
Χαίρομαι πολύ που βρήκα το forum γιατί έχω αρχίσει να στεναχωριέμαι πολύ για το ζευγαράκι μου!! :(
Ο αρσενικός είναι περίπου 2 χρονών και η θυληκιά 3,5. Πέρσι το καλοκαίρι γέννησαν 2 φορές αλλά μία μόνο μπόρεσαν να βγάλουν ένα μικρό το οποίο καταφερε να ζήσει λίγες μόνο μέρες. Πρέπει να ομολογήσω όμως ότι δεν είχα τις κατάλληλες γνώσεις για να τα βοηθήσω.
Φέτος νομίζω οτι έχω ενημερωθεί πολύ καλύτερα και νομίζω οτι έκανα ότι μπορούσα...προετοιμασία βιταμίνες κτλ. Τους έβαλα λοιπόν την φωλιά πριν 1 μήνα. Γέννησαν 4 αυγά απο τα οποία τα τρία τουλάχιστον ήταν ένσπορα (όχι οτι τα είδα αλλά το κατάλαβα εκ του αποτελέσματος δυστηχώς). Ο αρσενικός ήταν πολύ βιαστικός βέβαια,άρχισε να την τσιμπάει και να τιν κυνηγάει να μπεί στην φωλιά.Καθόταν και τα δύο στα αυγά ...Για να μην μακρυγορώ μετά απο 27 30 μέρες τα πήρα τα αυγά και τα ανοιξα για να τα δώ και τα μικρα ήταν νεκρά αλλά είχαν σχηματιστεί σε αρχικο στάδιο ίσως και λίγο πιο μεγάλα.
Τους έβγαλα λοιπόν την φωλιά για να ξεκουραστεί και την είχα σε ένα ράφι κοντά στο πάτωμα. Μετα απο 7 10 μέρες βρήκα την πεπελίνα μέσα και είχε μόλις γεννήσει ένα αυγό. Αναγκαστικά λοιπόν την ξαναέβαλα στο κλουβί. Τώρα έχει ήδη δυο αυγά και μάλλον πάμε για το τρίτο γιατί κάθετε όλη την ώρα μέσα. Ααα και ο χώρος αερίζεται και έχει πολύ φως....
Εκλιπαρώ για τα φώτα σας γιατί τα βλέπω οτι θέλουν σαν τρελλά να γίνουν γονείς. Τι φταίει νομίζετε?? Μπορεί να τα χάλασε ο αρσενικός απο τιν βιασύνη του. Να τον χωρίσω (αν και τώρα τον βλέπω κάπως πιο χαλαρό)? Παρακαλώ βοήθεια!!!! :bliss:
ΥΓ. συγνώμη για το τεράστιο post αλλά καταλαβαίνετε νομίζω......

Φάμπιο
30-04-2010, 11:33
Εγω δεν καταλαβα αφου τους εβγαλες την φωλια πως την ξαναβρηκαν και εκαναν αυγο μεσα;;

pepelina
30-04-2010, 12:27
Κι όμως!!!!! Είναι απίθανη !!!
Και ο αρσενικός φώναζε σαν τρελλός γιατί την έψαχνε!!!

Φάμπιο
30-04-2010, 12:40
Και παλι δεν καταλαβα.... ;-)

Τα πουλια ειναι μονιμως ελευθερα και βρηκαν την φωλια σε καποιο σημειο του δωματιου που την ειχες αφησει;;

pepelina
30-04-2010, 14:37
Σωστά συγνώμη!!
Ναι η πόρτα του κλουβιού είναι συνεχεια ανοιχτή και βγαίνουν οποτε θέλουν. Και δίπλα στο κλουβί τους έχουν ένα κλαδί μεγαλο δέντρου.
Καποια στιγμή θα βάλω και μια φωτο για να καταλαβετε ακριβως...

Windsa
30-04-2010, 22:14
...όταν το θηλυκό κλωσάει ο αρσενικός την ταΐζει... δεν πρέπει να απομακρύνεις τον αρσενικό, μονο αν θα κινδυνεύει τη ζωή της.
Φρόντισε να μην κάνει κρύο η να μην υπάρχουν ρεύματα στο δωμάτιο...ίσος τα προηγούμενα μικρά κρυώσαν...
Το θηλυκό κάθεται συνεπής στα αυγά? Την τάιζε ο αρσενικός? Περίγραψε τη συμπεριφορά τους.

Φάμπιο
01-05-2010, 11:51
Καταλαβα τωρα "fullyhappy"

Αν δεν κατσουν στην φωλια ετσι οπως ειναι η κατασταση τωρα,δοκιμασε να τα κλεισεις στο κλουβι με την φωλια για να το παρουν κι αυτα σοβαρα οτι τωρα κλωσσαμε και αυγα ;-)

pepelina
02-05-2010, 19:55
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!
Ναι νομιζω οτι καθεται κανονικά και καθεται και ο αρσενικός πολύ!!!
Ισως πρέπει να το δοκιμάσω το κλεισιμο της πόρτας αλλα νομιζω οτι θα φωνάζουν...Σήμερα έχει τέσσερα αυγα αλλα δεν καθεται ακομα, μάλλον θα έχουμε και πέμπτο! Ας ελπίσουμε οτι αυτή την φορά θα πανε καλύτερα τα πράγματα!!