PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κόκατιλ

gian_nikola
30-04-2010, 02:24
Καλησπέρα!
Εδω και ένα περίπου μήνα έχω ένα κόκατιλ 2,5μηνών. Πρίν μία βδομάδα του έκοψα την κρέμα αφού τον τάιζα μέχρι τότε με σύριγκα.
Τώρα τρώει σποράκια απο τροφή που του έχω πάρει( Xtra Vital Prenium food) και του αρέσει πάρα πολύ το μήλο(τρώει πάρα πολύ κάθε μέρα) και το βραστό αυγό (μου έχουν πεί 1φορά την εβδομάδα).
Απο άλλα φρούτα και λαχανικά δεν τρώει τίποτα και το βλέπω συνέχεια να κάνει πως πεινάει και να μου κλαίει!
Μήπως δεν του επαρκούν αυτές οι τροφές?
Μου δείξανε κάτι βιταμίνες σε σκόνη, να του πάρω? Μπορείτε να μου πείτε τί τροφές να του δίνω την βδομάδα? πρέπει να τρώει συγκεκριμένες ποσότητες μην το πειράζει?
Ευχαριστώ

vicky_ath
30-04-2010, 12:15
Γιαννη καλησπερα κ καλως ηρθες!!Να σου ζησει το κοκατιλακι!! :party:
Αφου τρωει μηλο σε ερκετη ποσοτητα οπως περιγραφεις γιατι δε δοκιμαζεις να το ανακατεψεις με καποιο αλλο φρουτο(π.χ. μπανανα, αχλαδι)?Ουσιαστικα να το εξαπατησεις δηλαδη για να δοκιμασει κ κατι αλλο!
Μην εγκαταλειπεις την προσπαθεια με οτι δεν τρωει...μπορει επι 1 μηνα να του βαζεις κατι, π.χ. καροτο, κ να μην το δοκιμαζει καν κ ξαφνικα μια μερα να το φαει σαν τρελο!!Απλα μην το παρακανεις με λαχανικα γιατι μπορει να παθει διαρροια!2-3 φορες την εβδομαδα νομιζω ειναι αρκετες!Δοκιμασε κ τα διαφορα "τρικ" που εχουμε κανει οι περισσοτεροι απο εδω κατα καιρους με τα δικα μας πουλακια(θα τα βρεις σε καποια αλλα θεματα της ενοτητας Διατροφη)κ ειναι πολυ πιθανο να φαει κ αλλα πραγματα!Ειδικα επειδη ειναι μωρακι ακομα, εχεις πολλες πιθανοτητες να τα καταφερεις!
Αυτο που λες οτι κανει με το κλαμα δεν ειναι απαραιτητα επειδη πειναει..κ τα δικα μου κοκατιλ το εκαναν αυτο οταν τα ειχα πρωτοπαρει κ ηταν στην ηλικια του δικου σου!Οποτε μας βλεπανε κλαιγανε για κανενα 10λεπτο!!!Απλα πιθανοτατα σε θεωρει μπαμπα του γι'αυτο τα κανει αυτα!Παρτο αγκαλια χαιδεψε το λιγη ωρα κ θα δεις οτι τελικα θα σταματησει..θελει να σου τραβαει την προσοχη συνεχως!!Σταδιακα θα το σταματησει, μην ανυσηχεις!!!
Καληεπιτυχια σου ευχομαι στην ανατροφη κ εκπαιδευση του!!Κ να μας βαλεις φωτογραφιες στην αναλογη ενοτητα να το δουμε!! ;-)

Φάμπιο
30-04-2010, 12:35
Μπορει να θελει ακομα λιγο κρεμουλα!
Για δοκιμασε το..
μην του δινεις πολυ απλα αν θελει κι αλλο να του δινεις πολυ λιγο.

gian_nikola
30-04-2010, 16:27
Κρέμα θέλει σίγουρα ακόμα, απλά του την έκοψα επειδή μου είπαν οτι σε αυτήν την ηλικία πρέπει να μάθει να τρώει μόνο του.
Να σας ρωτήσω, αυγό μία φορά την εβδομάδα ισχυει ή να του δίνω παραπάνω?
Κάτι φασόλια και τέτοια Φαγητά αλλα με λάδι όπως τα τρώμε εμείς να του δώσω? κάνει?
Τα λαχανικά να τα βράζω πρίν ε? Τις βιταμίνες να τις πάρω?
ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα ανεβάσω φωτογραφία κάποια στιγμή!

Dream Syndicate
30-04-2010, 16:40
Γιάννη δεν νομίζω ότι χρειάζεται τις βιταμίνες αφού τρώει και μήλο.Η αλλαγή από τη κρέμα γίνεται σταδιακά επειδή μπορεί να μην χορταίνει με τα σποράκια όπως έγραψε και η Νίκη.Όταν πήρα τον δικό μου τριών μηνών συνέχισα να του δίνω κρέμα μία φορά τη μέρα και από λίγο 5 ml στη σύριγγα.Οπότε δώστου μία φορά τη μέρα το απογευματάκι προς βράδυ για κάνα δύο εβδομάδες ακόμα παράλληλα με τις άλλες τροφές.Κάποια στιγμή δεν θα τη θέλει άλλο.Λαχανικά ωμά δεν παθαίνει τίποτα απλά να τα κόψεις σε πολύ μικρά κιβάκια και να βάλεις και μερικά σποράκια.Καλό του κάνει μια φορά την εβδομάδα,το αυγό έχει πρωτεΐνες.Εγώ δεν του έδωσα καθόλου.Λίγο κίτρινο τυράκι η λίγο κοτόπουλο επίσης καλό του κάνει.Μπορείς να του δίνεις και φαγητό που τρως εσύ αρκεί να είναι υγιεινό.Όχι γλυκά δεν μπορεί να τα αφομοιώσει εύκολα ο οργανισμός του και θα έχει πρόβλημα με το συκώτι του αργότερα.Λίγο χυμό πορτοκάλι η μήλο η ότι φρούτο θες.Πάρε κριμ κράκερ ολική αλέσεως η λίγο ψωμί πολύσπορο ,έχεις πολλές επιλογές.ότι είναι υγιεινό για εσένα είναι οκ.Δεν του δίνουμε πχ τηγανιτά η καφέ,αλκοόλ.

Niva2gr
05-05-2010, 22:15
Κωνσταντίνε, συμπληρώνω οτι απαγορεύεται και το αλάτι. Επομένως μπορούμε να δίνουμε μόνο ανάλατα, ή πολύ ελαφρώς αλατισμένα (εως καθόλου) φαγητά στους παπαγάλους.

valeria kokou
02-06-2010, 10:58
paidia emena trone ta kokatilakia m k makaronia!
alla den hksera peri vraston laxanikon.to augo to exo akousta.marouli trone dikoi m epishs,psomi,korn flakes,friganies alla auta oxi kathe mera mia fora sto toso.mono lixoudies apo pet shop tous deino k vasikh trofh.poluvitaminew kapoies fores k worm mia fora to mhna prepei na deinoume gia proliptikous logous gia parasita klp
tora tha ithela na matho ti frouta mporo na touus deino!
diavasa pio pano gia kotopoulo!ma ti sxesh exei to pouli me to kreas?den pathainoun tipota an trone kotopoulo?

Κώστος
09-06-2010, 18:11
Το αυγό να το δίνουμε μαζί με το τσόφλι έτσι όπως είναι και αυτό θα φάει όσο θέλει;

vicky_ath
09-06-2010, 18:26
Ναι μαζι με το τσοφλι!!Ειναι πηγη ασβεστιου! :welldone:

Κώστος
09-06-2010, 19:26
Σε ευχαριστώ. "fullyhappy"