PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Υδαρά πράσινα περιττώματα

angelfarm
28-04-2010, 21:28
πριν απο περιπου μια εβδομαδα αγορασα απο πετ στο αιγαλεω ενα ωδικο θυληκο παπαγαλο.......απο την ημερα που τον εχω τρωει ελαχιστα ....πινει ελαχιστα.....ειναι νοχελικος αλλα μερικες φορες "τραγουδαει" συνεχομενα........τα περιτοματα του εχουν μεγεθος περιτοματων σπουργιτιου ,ειναι πρασινο σαν το χρωμα μαιντανου,και ειναι αρκετα υδαρα.................σημερα ειδα μεγαλυτερη ποσοτητα περιτοματων αλλα ακομη πιο υδαρα και το χρωμα το αυτο.......
τι να ναι?...τι μπορω να κανω?του εβαλα ριγανονερο με σκορδο ως αντισυπτικο και lactobacillus casei(beneflora) για την καλη φυσιολογια του εντερου.............
θα βαλω φωτο αυριο

angelfarm
28-04-2010, 21:42
ααα και κατι ακομα....ειναι σχηματισμενα σαν σκουλικακι και μερικες φορες σαν μια στρογγυλη μαζα,δεν μυριζουν,αλλα ειναι μεσα σε πολλα υγρα.εβαλα λευκο χαρτι κατω για μια πιο ξεκαθαρη εικονα και υπαρχουν σημεια που εχει ενα μικροσκοπικο κομματακι κουτσουλιας και γυρω γυρω απο αυτην εχει βαψει το χαρτι πρασινο ανοιχτο περιπου δυο εκατοστα......ειναι ουρα?πρασινα?τοσα πολλα?

angelfarm
29-04-2010, 21:10
.........ολα οκ...!!!!!τον πηγα σε εναν κτηνιατρο....κι ολα οκ ευτυχως!!!μου ειπε οτι ηταν μαλλον απο το στρες-διατροφικες συνηθειες ........αυτο που υπεθεσα κι εγω..............σημερα ειναι καλυτερα-φυσιολογικοτερα τα περιτοματα......ευτυχως.......... .

angelfarm
29-04-2010, 21:16
να ευχαριστησω κι δημοσια τον κυριο jk21 για την πολιτιμη βοηθεια του και τον χρονο του στην παραθεση πληροφοριων σε σχεση με ειδη τροφων -υγεια με ως αμεσο αποτελεσμα την γρηγοροτερη εξυγειανση του παπαγαλου μου.....ο κτηνιατρος ηρθε προς επιβεβαιωση............και παλι ευχαριστω

vassilis29
29-04-2010, 22:33
Ευτυχώς Άγγελε δεν ήταν τίποτα και το πουλί είναι καλά, το ίδιο έπαθε και αυτό που αγόρασα εγώ. Τις πρώτες μέρες έτσι ήταν οι κουτσουλιές του και ανησύχησα αλλά όλα καλά, το στρές κάνει κακό στα πάντα τελικά....

jk21
29-04-2010, 22:40
αγγελε αφου σε ευχαριστησω και γω για τα καλα σου λογια , επειδη τα παιδια ακουν αλλα δεν βλεπουν πληροφοριες "fullyhappy" ,να διευκρινισω οτι ηταν μεσω pm κυριως μεσοπροθεσμες διατροφικες και εφοσον ολα πηγαινανε (που πηγανε τελικα ) καλα με τον φιλαρακο σου.οταν προκειται για ασθενεια και ξερω να πω κατι ,το λεω και δημοσια για οποιονδηποτε το χρειαστει και θα διαβασει αργοτερα το ιδιο θεμα.το μονο που σου ειπα μεχρι να αναλαβει καποιος γιατρος ηταν το παρακατω που βεβαια το εχω ξαναγραψει και σε αλλα ποστ ;-)

<< το πρωι ,στο ριγανονερο (βραζεις με οσο το δυνατον πιο πιπερατη ριγανη βρεις ) ξεχωριζεις καμμια 20 αρια ml και σπας εκει μιση σκελιδα σκορδου (μεσα του με κατι βαρυ ωστε να ποτισει στο νερο ) .το αφηνεις μονο 5 λεπτα και παινεις λιγα ml με τη συρριγγα και δινεις στο στομα.το υπολοιπο νερο το αφηνεις στην ποτιστρα με το σκορδο.το ιδιο κανεις και πριν κουρνιασει το βραδυ με την υπολοιπη σκελιδα .εχει σημασια να δινεις με τη συρριγγα σε λιγα λεπτα γιατι μετα χανει την δυναμη της η αλισινη ,η αντιβιοτικη ουσια του σκορδου >>

χαιρομαι με τα καλα νεα!! ελπιζω να μην ξαναεπανεμφανισθει προβλημα !!

*και γω ειχα προβληματα με δυο μικρα δικα μου που δοξα τω Θεω καθε μερα ειναι καλυτερα και ομολογω με ειχανε αγχωσει αυτες τις μερες με αποτελεσμα να κανω και ενεργειες εν θερμω που ευτυχως τελικα ειχανε θετικο αποτελεσμα ..

* ασχετο αλλα επειδη δεν προλαβαινω να το ετοιμασω σημερα ,σας προειδεαζω για ενα βιντεακι με τον κοτσυφα της γειτονιας μας !! καθε μερα και μια γλαστρα σκαμενη .... "fullyhappy"

αγγελε σορρυ για το offtopic.. :biiiggrin: