PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : S.O.S.

budgiefun
27-04-2010, 11:35
Πριν από λίγο απέκτησα ένα νεοσσό budgie και έχω κάποιες απορίες σχετικά με την περιποίηση του.

1ον: Ο πουρές που αγόρασα πρέπει να είναι νερουλός ή σφιχτός ? (είναι μάρκας αλλά ο μαγαζάτορας μου έβγαλε λίγο επειδή είχε την μεγάλη συσκευασία και δεν ξέρω τις οδηγίες χρήσης)

2ον: Κάθε πότε θα πρέπει να το ταΐζω ?

3ον:Πολτοποιημένα φρούτα από πότε μπορώ να του δίνω ?

4ον:Υπάρχει κάτι άλλο βασικό που πρέπει να λάβω υπόψη μου ?

margie
27-04-2010, 11:57
Δεν ταϊζουν οι γονείς; Γιατί θες να ταϊσεις από τώρα; Περίμενε να γίνει 10 ημερών ο νεοσσός και μετά ξεκίνα. Πιο πριν μην επέμβεις κατά τη γνώμη μου εκτός και αν δεν ταϊζουν οι γονείς. Μετά έχεις σκοπό να το πάρεις εντελώς από τους γονείς; Αν ναι, πρέπει να ταϊζεις συχνά και από λίγο, κάθε μία με δύο ώρες ας πούμε, μέχρι να βλέπεις το χυλό που θα δίνεις να γεμίζει τον πρόλοβο του μικρού. Φρούτα αφού γίνει 10 ημερών και αυτά. Η αναλογία είναι ένα μέρος σκόνη και τρία μέρη χλιαρό νερό, ούτε νερουλό, ούτε σφιχτό. Γενικά οι νεοσσοί είναι πολύ ευαίσθητοι. Να έχεις υπόψη σου και τη θερμοκρασία που θα έχεις το νεοσσό, πρέπει να είναι γύρω στους 28 βαθμούς.

budgiefun
27-04-2010, 12:01
Να και μερικές φωτογραφίες του

vicky_ath
27-04-2010, 12:18
Γιωργο να σου ζησει το πουλακι!Ειναι πολυ γλυκουλι! :wave:
Ομως θα συμφωνησω με τη Μαρτζη!Γιατι θες να το ταισεις εσυ απο τοσο νωρις??Δεν το ανελαβαν οι γονεις?
Αστο τουλαχιστον 10 μερες οπως σου ειπε κ μετα αν θες μπορεις να το ταιζεις παραλληλα με τους γονεις!Δηλαδη να αναλμβανεις 2-3 γευματα τη μερα, αναλογα με τον χρονο σου!
Αν το παρεις αποκλειστικα εσυ θα πρεπει να το ταιζεις καθε 2 ωρες επι 24ωρου βασεως, κατι που μπορει να γινει πολυ κουραστικο!
Κ φυσικα να εισαι πολυ προσεκτικος με τη θερμοκρασια της τροφης για να μην καει το μωρακι σου!Να το δοκιμαζεις στο εσωτερικο του καρπου σου πρωτα, οπως κανουν κ στα ανθρωπινα μωρα!Κ επισης να μην ειναι ουτε κ κρυο!
Καλη επιτυχια σου ευχομαι!Να μας ενημερωνεις κ να μας βαζεις φωτογραφιες να βλεπουμε την αναπτυξη του! :welldone:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΙΛΚΙΣ
27-04-2010, 12:21
Γιωργο αν οι γονεις ταιζουν δεν χρειαζεται να επεμβεις. Επισης θεωρω το γεγονος να μπλεκεις με ειδικη τροφη χασιμο χρόνου.
Το κλασσικο βραστο αυγουλακι τριμενο και ανακατεμενο με αυγοτροφη κανει πολυ καλη δουλεια και φυσικα ειναι πολυ πιο υγιεινο.

budgiefun
27-04-2010, 12:42
το πουλάκι δεν έχει γονείς :cry:
Είναι νεκροί και οι δυο ( πολύ μελό )
Είναι ενός φίλου που είχε 3 και μου έδωσε το ένα γ'αυτο και εγώ έχω αναλάβει αποκλειστικά την περιποίηση του.

vicky_ath
27-04-2010, 12:58
Ωχ μωρε...ειναι ορφανο το καημενο!Δεν το ξεραμε..
Ποσων ημερων ειναι Γιωργο?
Τοτε λοιπον θα πρπει να κανεις οσα αναφερθηκαν παραπανω, ταισμα καθε 2 ωρες κτλ!Για το αν ειναι καλυτερη η τροφη σε σκονη ή το αυγο, εγω δεν το ξερω, δικη σου αποφαση θα ειναι τι θα διαλεξεις!
Καλο κουραγιο!! :star:

vagelis76
27-04-2010, 13:27
Kαλή δύναμη και πολύ κουράγιο!!!!!!!πανέμορφο το μωρό.....
Δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα αλλά αν το κάνεις με τη ψυχή σου θα τα καταφέρεις σίγουρα!!!!!
Η ανηψιά μου(8 ετών) με τον αδερφό μου έχουν μεγαλώσει ένα μπατσάκι και λένε οτι είναι απίστευτη εμπειρία,έχει δεθεί πολύ με τη μικρή και έχουν γίνει κολλητάρια!!!!!!!

budgiefun
27-04-2010, 13:55
Θα βάλω τα δυνατά μου και πιστεύω ότι θα το καταφέρω

margie
27-04-2010, 14:29
Κρίμα το ορφανό πουλάκι.. :cry:
Αφού θα το ταϊσεις αποκλειστικά εσύ μην περιοριστείς στη σκόνη, να του δίνεις και αβγό βρασμένο και αραιωμένο με νερό. Συμφωνώ ότι είναι πιο φυσικό και υγιεινό. Πολύ σημαντική είναι και η θερμοκρασία πάντως. Αφού δε θα το ζεσταίνουν οι γονείς πρέπει να βάλεις λάμπα. Πρόσεχε μην τη βάλεις πολύ κοντά και καεί το μικρό. Μια καλή λυση είναι η ηλεκτρική κουβέρτα, υπάρχει και σε μικρό μέγεθος που είναι για πόδια, μέση και τέτοια ασθενών και είναι πολύ βολική, χωρίς το άγχος της λάμπας. Βρες μια λύση πάντως γιατί οι νεοσσοί δεν επιβιώνουν χωρίς ζέστη. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

budgiefun
27-04-2010, 19:30
Όσων αφορά το αυγό ολόκληρο ή μόνο τον κρόκο ?

Φάμπιο
27-04-2010, 21:47
Κοιτα..αν θες την γνωμη μου επειδη βλεπω οτι δεν εχεις αναλογη εμπειρια παρε ενα κουτι κρεμα ειδικη για μωρα,100% θα χρειαστεις ολοκληρο το κουτι και ταισε το με συρριγγα!
Η θερμοκρασια που θα ειναι η κρεμα θα την δοκιμαζεις στο χερι σου και θα νιωθεις αρκετη ζεστη ετσι πρεπει να του την δωσεις για να παραμενει ζεστο!Δεν πρεπει να αισθανεσαι εντονο καψιμο γιατι αν του την δωσεις ετσι θα το καψεις!Η κρεμα πρεπει να ειναι ουτε νερουλη ουτε πηχτη θα την ανακατευεις πολυ καλα..
Βαλε το πουλακι σε μικρο κουτι με χαρτοπετσετα και πριονιδι!Οσο πιο μικρος ο χωρος τοσο καλυτερα!
Οσο ζηταει το πουλακι θα του δινεις αλλα οχι τοσ ωστε να γεμισει υπερ βολικα η γουσα του γιατι θα σκασει δεν καταλαβαινουν ακομα ποτε να σταματανε!
Φτιαχτου ενα προγραμμα με ταισματα(συγκεκριμενες ωρες με τελευταιο ταισμα το βραδυ για να ειναι γεματο φαι το βραδυ ως το πρωι) και θα το ταιζεις οταν αδειαζει τελειως η γουσα!!!!!
Καλη επιτυχια και καλο κουραγιο!!!

Υ.γ.:Δεν υπονοησα οτι αυτο που προταθηκε με το αυγο ειναι λαθος δεν το ξερω δεν το εχω ξανακουσει αλλα επειδη ο φιλος δεν εχει ιδεα ας το κανει πιο απλα με την κρεμα!