PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κάντε το budgie σας να μιλάει

budgiefun
25-04-2010, 22:03
Ελπίζω να μην έχει αναρτηθεί κάτι παρόμοιο
Εύχομαι πάντως καλή επιτυχία σε όποιον επιχειρήσει κάτι τέτοιο

Ας ξεκινήσουμε θέμα - το οποίο έχει να κάνει με το πώς να κάνετε το budgie σας να μιλήσει Για να διδάξετε budgie σας να μιλάει, θα πρέπει να επινοήσετε τρόπους και μέσα για να δελεάσετε το budgie σας να μιμηθεί νέους ήχους.Όπως θα ανακαλύψετε, διδάσκοντας την πρώτη λέξη στοBudgie σας είναι πάντα η πιο δύσκολη.Μόλις περάσετε αυτό το εμπόδιο, τα πράγματα γίνονται πολύ ευκολότερα!Καταρχάς, όπως πιθανότατα γνωρίζετε,τα Budgies δεν έχουν
λεξιλόγιο σαν το δικό μας.Θα μάθει να λέει μόνο αυτά που θα ακούει .Και για να τα βοηθήσετε να μιμηθούν κάποιους ήχους , θα πρέπει με επιμέλεια επαναλαμβάνετε τις φράσεις και λέξεις.Όσο περισσότερο ακούνε ορισμένες λέξεις, τόσο πιθανότερο είναι να τους μιμηθούν.
Ένας σημαντικός παράγοντας που θα μπορούσε να παρεμποδίσει το budgie σας να μιλήσει είναι η μη συχνή συναναστροφή μαζί του.Εργαστηριακές μελέτες δείχνουν ότι Budgies με κοινωνική αλληλεπίδραση μαθαίνουν καλύτερα σε σχέση με κάποια άλλα.Αν τα budgie σας αργούν να μάθουν νέες λέξεις, θα πρέπει να βεβαιωθείτε ότι αλληλεπιδρά μαζί σας επαρκή περίοδο.Ακριβώς όπως και τα μικρά παιδιά, τα Budgies έχουν την ανάγκη διέγερσης και επιβράβευσης για την πρόοδο τους.Πρέπει δηλαδή να επιτύχετε την <<Ένωση>>.
Επαναλάβετε παρόμοιους τύπους λέξεων για κάθε φορά που κάνετε κάτι, ενώ το αγαπημένο κατοικίδιο ζώο σας κοιτά προσεκτικά.Για παράδειγμα, ας πούμε 'θα σε δω αργότερα! " όταν φεύγετε από το σπίτι , ή «Χαίρομαι που σε βλέπω!" όταν επιστρέψετε. Μετά από λίγο, το budgie θα συνδέσει αυτές τις φράσεις με την άφιξη και την αναχώρησή σας αντίστοιχα.Ο καλύτερος τρόπος για να ενθαρρυνθεί budgie σας για να σας μιμηθούν είναι
να εισαγάγει τεράστιες ποσότητες ενθουσιασμού και τη συγκίνησης στη φωνή σας.Εάν επαναλαμβάνετε μια επιθυμητή λέξη σε ένα ενθουσιασμένο τόνο,
με αρκετή σαφήνεια, το πουλί θα είναι σύντομα σε θέση μιμηθεί αυτά τα λόγια.
Όταν το κάνει αυτό, μπορείτε να τον ανταμείψει για την παροχή της επιθυμητής ανταπόκρισης.Ένα budgie δεν μιλάει με στόχο να συνομιλήσει
Θέλει μόνο την προσοχή σας και την έγκριση.Ώστε να μπορεί να μιμηθεί τους ήχους του ανθρώπου, να μιλάτε καθαρά και δυνατά, θα πρέπει να δίνετε έμφαση σε κάθε συλλαβή.

Λέξεις με ζήλο - χρήση σκληρών συμφώνων - είναι εύκολα για τα Budgies να τα μάθουν. σε αυτούς που θα επιχειρήσουν κάτι τόσο δύσκολο

Niva2gr
23-05-2010, 11:13
Πολύ καλό Γιώργο!
Να συμπληρώσω οτι πάρα πολύ σημαντικό για να καταλάβει το πουλί οτι έκανε κάτι σωστό, μόλις πει αυτό που θέλουμε, είναι να το επιβραβεύσουμε εκείνη ακριβώς τη στιγμή που το κάνει. Αν την επιβράβευση την κάνουμε π.χ. ένα λεπτό μετά, δεν πρόκειται να καταλάβει ποιά είναι η σύνδεση.

budgiefun
23-05-2010, 18:36
Ναι και πολύ χρήσιμο επίσης θα ήταν το μηχανηματάκι που παράγει ήχους click για να συνδυάζει οτι μετά τον ήχο έρχεται αμέσως λιχουδιά.

chrissa
09-05-2011, 00:27
Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σας παιδιά, ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι με απασχολεί αρκετά το θέμα τελευταία. Έχω ένα πανέμορφο budgie, 3 μηνών, απόλυτα εξοικειωμένο, ζει ελεύθερο στο δωμάτιο μου αλλά δεν ήξερα με πιο τρόπο θα μπορούσα να το κάνω να μιλήσει. Είχα δει κάποιο βιντεάκι στο youtube όπου ένας εκτροφέας μάθενε στα καναρίνια του να κελαηδούν ξεχωριστά βάζοντας τα σε ένα σκοτεινό μέρος και είχε ένα άλλο να τραγουδάει. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να λειτουργήσει αυτός ο τρόπος στο budgie μου. Δηλαδή να το βάλω στο απόλυτο σκοτάδι και ένα cd να επαναλαμβάνει μια συγκεκριμένη λέξη. Θα μπορούσε να μάθει έτσι;;;;

Nikkk
15-07-2011, 17:14
Δε ξέρω αν θα μπορούσε να μάθει ετσι αλλά μου ακούγεται κάπως βάρβαρο για τα καημένα τα πουλάκια...