PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Είναι φυσιολογικό ή να ανησυχώ????

vassilis29
25-04-2010, 20:32
Παιδιά το αρσενικό budgie που αγόρασα την Παρασκευή το απόγευμα δεν έχει φάει ούτε πιεί ακόμη και κάθεται την περισσότερη ώρα ακίνητο στο κλαδί ή στον πάτο του κλουβιού, αυτό βέβαια δεν με ανησυχεί και τόσο αφου είναι φυσιολογικό σύμπτωμα της προσαρμογής. Εκείνο όμως που με παραξενεύει έιναι πως ενώ το Σάββατο το πρωί στον πάτω είχαν μαζευτεί κανονικά κουτσουλιές απο το μέσημέρι κ έπειτα τα περιτώματα γινόταν όλο και πιο υδαρά και έπαιρναν ένα χρώμα σκούρο πράσινο σαν μαύρο, δε βγάζει πολύ αλλά πίσω έχει λερωθεί στα φτερά και φαίνεται να το ενοχλεί. Δεν έχει άλλα συμπτώματα, τα μάτια και τα ρουθούνια είναι φυσιολογικά, δεν φουσκώνει και όταν του σφυρίζω ή του βάζω πουλιά στο pc κάνει άγαρμπες βόλτες στο κλουβί, σήμερα πήγε και λιγάκι στην ταίστρα και τσίμπισε ένα δύο σποράκια αλλά επιφυλακτικά και φοβισμένα έφυγε πάλι. Είναι κάτι αυτές οι κουτσουλιές ή επειδή δεν έχει φάει τιποτα δυο μέρες τώρα??? Εννοείται πως όταν το αγόρασα το κοίταξα πίσω και τα φτερά ήταν πεντακάθαρα και άσπρα.

petros
25-04-2010, 20:57
Βασσιλη δεν νομιζω να ειναι κατι το σοβαρο και συμφωνω μαζι σου οτι ειναι φυσιολογικο συμπτωμα προσαρμογης αλλα δεν το παιρνω και πανω μου.....καλυτερα να σου πει καποιος με μεγαλυτερη εμπειρια..... ;-) ;-) :hi:

Dream Syndicate
26-04-2010, 15:01
Τώρα πωε είναι το πουλάκι;Εμένα ο πάτος με ανησυχεί.Συνήθως στα μαγαζιά επειδή είναι πολλά μαζί κρύβουν την ασθένειά τους.

Συμπλήρωσε και αυτή το φόρμα.

viewtopic.php?f=67&t=384 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=384)

vassilis29
26-04-2010, 19:04
Και εμένα το ότι κάθονταν στον πάτο με ανησύχησε. Σήμερα ήταν ευδιάθετο και ανέβηκε στα κλαδιά, δείχνει όμως αρκετά φοβισμένο ακόμη και επιφυλακτικό. Δέν έχει φάει ακόμη, πηγαίνει στην ταίστρα βιαστικά, βάζει μέσα το κεφάλι του αλλά φεύγει γρήγορα και φοβισμένο. Στο πετ σοπ ήταν παρα πολλά πουλιά σε μια σχετικά μικρή κλούβα. Από εμφάνιση δείχνει καλά, αλλά είναι φοβισμένο. Τα περιτώματα δείχνουν να είναι μόνο υγρά χωρίς τροφή, φυσικό αφου δεν έχει φάει καθόλου απ' όταν το πήρα. Το πρώτο πρωινό στο σπίτι τα περιτώματά του ήταν κανονικά, αφού το προηγούμενο απόγευμα είχε φάει στο πετ. Ελπίζω να είναι μόνο θέμα προσαρμογής, έτσι δείχνει.

angelfarm
26-04-2010, 19:10
βασιλη,καπου διαβασα δεν θυμαμαι που οτι οι σκουρες πρασινες εως μαυρες κουτσουλιες,ειναι απο το οτι δεν εχει φαειτο πουλακι κι ετσι εκρινει κατι σαν χολη..........αυτο συμβαινει κυριως απο τον φοβο του πουλιου σε ενα νεο περιβαλλον...........οποτε λιγη υπομονη μεχρι να εγκληματιστει................αρα μην ανυσηχεις ειναι κατι το φυσιολογικο και προσπερασιμο............
καλη συνεχεια........

vassilis29
26-04-2010, 20:01
Αυτό που διάβασες άγγελε με καθησυχάζει πολύ. Σ' ευχαριστώ που μου το μετέφερες. Ακριβώς τέτοιο χρώμα έχουν οι κουτσουλιές του. Ξέρει κανείς πόσο αντέχει ένα μπάτζι χωρίς τροφή, έχει να φάει τρεις μέρες. Το απογευμα έκανε κάτι ακροβάτικά, κάτι κολοτούμπες γυριστές στα κάγκελα, γέλασα πολύ. Υπομονη μέχρι να πάρει το χρόνο του :dontknow: :dontknow:

vicky_ath
26-04-2010, 22:21
Βασιλη μηπως τρωει οταν δεν το βλεπεις εσυ?Γιατι κ εγω οταν ειχα παρει το Ρικο τις πρωτες μερες δεν ετρωγε μπροστα μου, ειδικα μεχρι να τον δω να πινει νερο περασε σχεδον ενας μηνας...

angelfarm
26-04-2010, 22:50
αν τρωει ή οχι θα το καταλαβεις εαν δεις τον φλοιο των σπορων ειτε στον πατο του κλουβιου ειτε μεσα στην ταιστρα................!!δεν νομιζω να κανει τουμπες και γενικοτερα να εχει μια δραστηρια πορεια στην μερα χωρις απο καπου να περνει ενεργεια...(?)

vicky_ath
26-04-2010, 22:54
αν τρωει ή οχι θα το καταλαβεις εαν δεις τον φλοιο των σπορων ειτε στον πατο του κλουβιου ειτε μεσα στην ταιστρα................!!δεν νομιζω να κανει τουμπες και γενικοτερα να εχει μια δραστηρια πορεια στην μερα χωρις απο καπου να περνει ενεργεια...(?)
Αυτο ακριβως σκεφτηκα εγω Αγγελε!Δε μπορει να μην εχει φαει 3 μερες κ να τα κανει αυτα...

vassilis29
27-04-2010, 16:44
Σήμερα είδα φλοιούς απο σπόρους στον πάτο του κλουβιού, μάλλον κάποια στιγμή έφαγε απο τους σπόρους που είχα σκορπίσει στον πάτο, τί να πω, μάλλον όταν δεν τον είδα εγώ θα έφαγε λιγάκι. Παραμένει όμως αρκετά φοβισμένος και πως να μην είναι, αν βλέπατε πως τον έπιασε ο πετ σοπάς για να τον βγάλει απο το κλουβί, λες και έπιανε πέτρα, κοντεψε να το λιώσει το μικρό, το κατατρόμαξε, θα δυσκολευτούμε σίγουρα να ξεπεραστεί ο φόβος του χεριού, έχουμε δρόμο μπροστά μας!!!! Αλλά θα τον βοηθήσω να το ξεπεράσει.... :welldone: :welldone:

vicky_ath
27-04-2010, 16:49
Βασιλη σε καταλαβαινω απολυτα γιατι ετσι ακριβως ηταν κ ο Ρικο μου!Μηνες ολοκληρους μας πηρε για να αφησει να τον χαιδευω!Πολυ υπομονη κ αγαπη χρειαζεται!
Φροντισε να συνδεσει το χερι σου με κατι ευχαριστο..με μια λιχουδια για παραδειγμα!

vassilis29
28-04-2010, 18:10
Σήμερα άρχισα σιγά σιγά να προσεγγίζω το πουλί. Αρχικά προσπαθώ να μάθει το χέρι μου έξω και κοντα στο κλουβί, κάθε φορά πλησιαζω όλο και πιο πολύ. Δε βλέπω την ώρα να του μάθω μερικά πραγματάκια και να κάνω τις συστάσεις με τη Φοίβη :lol: :lol: :lol:

vassilis29
28-04-2010, 18:13
Καλύτερα όμως να κλείσω αυτό το θέμα εδώ, μιας και το πουλί δείχνει καλύτερα και σιγά σιγά προσαρμόζεται. Θα ανοίξω ένα άλλο στη σχετική ενότητα για την εκπαίδευση για να μην χάνονται και οι συμβουλές που δίνονται..τα λέμε εκεί!!! :hi: