PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : 3 νεογεννητα μπάντζι

terios
24-04-2010, 21:09
έχω 2 ζευγάρια μπάντζι. το καθένα είναι σε χωριστά κλούβια και είχαν γεννήσει από 5 αυγά. τελικά προχθές το ένα ζευγάρι απόκτησε 3 μικρά παπαγαλάκια!!! το άλλο ζευγάρι όπου το έχω 2 χρόνια κοντά γενναει συνεχεία αυγά αλλά δεν βγάζει ποτέ τίποτα . Μήπως να έβαζα τον αρσενικό από το ζευγάρι που γέννησε μήπως φταίει ο άλλος και δεν γίνετε τίποτα.? Η δεν κάνει? και θα ήθελα να με ενημερώσετε τώρα με τα 3 μικρά πρέπει να κάνω κάτι , έξτρα τροφή κτλ? :lovebird:

αγγελος
24-04-2010, 21:16
να σου ζησουν συντοπητη!!!!!!!!! "fullyhappy" ..............εγω τα ειχα αφησει ολα στην παπαγαλινα ........τον αρσενικο τον ειχα βγαλει απο το κλουβι.......αν χρειαστει δωσε καμοια βιταμινη στην παπαγαλινα ....................

vassilis29
24-04-2010, 21:19
Να σου ζήσουν τα μικρά Δημήτρη. Συνήθως τα παπαγαλάκια ζευγαρώνουν και παραμένουν ζευγάρι για όλη τους τη ζωή με το ίδιο ταίρι. Επομένως θεωρώ πως δεν θα ήταν σωστό να χαλάσεις τα ζευγάρια και να τα αναστατώσεις. Ακόμη κι αν το έκανες δεν είναι σίγουρο πως θα πετύχαινες αναπαραγωγή. Γνώμη μου είναι να τα αφήσεις απο μόνα τους να κάνουν τη δουλειά τους. Μήπως το αρσενικό που δεν πετυχαίνει γέννα είναι μικρό; Διατροφή τους κάνεις;
Όσο για τα μικρά εσυ δεν πρέπει να κάνεις κάτι ιδιαίτερο, θα τα ταίσουν οι γονείς τους. Καλό θα ήταν να εμπλουτίσεις λιγάκι τη διατροφή των γονιών με ειδικό πατέ εκτροφής για να τα βοήθησεις λιγάκι. Με το καλό να βγούν στο κλαρί!!!

terios
24-04-2010, 21:25
οχι δεν τα εχω βαλει μαζι το καθενα ειναι με το ζευγαρι του.οχι και ο αρσενικος ειναι 2 χρονων και αυτος. την τροφη πατε που την βρησκουμε ?οσο για διατροφη τι να τους κανω?περα απο την τροφη τους δινω μαρουλια ,κατι παστελια για παπαγαλακια και κατι βιταμινες που βαζω στο νερο περιπου μια φορα τον μηνα

αγγελος
24-04-2010, 21:30
τα παστελια καλυτερα να τα αποφευγεις..........

vassilis29
24-04-2010, 21:34
Το ειδικό πατέ το πουλάνε στα πετ σοπ. Πέρα απο τα μαρούλια μπορείς να τους βάζεις και άλλα φρούτα και λαχανικά, πολτοποιημένα ή σε κομμάτι, να βγάζεις πάντα τα κουκούτσια. Βάζουν και αυγό βραστό τριμένο μαζί με το τσόφλι αλλά δεν ξέρω σίγουρα αν κάνει για μετά τη γέννα, ας μας το επιβαιβεώσει κάποιος που ξέρει σίγουρα. Όσο για τα παστέλια, αν εννοείς τα sticks καλύτερα να τα αποφευγεις γιατί δεν προσφέρουν κάτι ουσιάστικό στα πουλιά εκτός απο θερμίδες. Πέρα απο αυτά δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι περισσότερο.

terios
24-04-2010, 21:36
ok απο δευτερα θα παω να βρω πατε ! θα τους δωσο και κανα φρουτο ... :chick:

budgiefun
24-04-2010, 22:05
Να σου ζήσουν

Τράβα και καμιά φωτο να βλέπουμε την πορεία τους καθως μεγαλώνουν

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΙΛΚΙΣ
24-04-2010, 23:45
Τι ειδικο πατε και τριχες κατσαρες. Βρασε αυγουλακι και τριψτο με τον τριφτη σε ενα ταπερακι και ανακατεψε το με μια ξερη αυγοτροφη πολυ καλα και να τους βάλεις σε ενα ταιστρακι. Να δεις τι χαρες θα κανει η μανουλα τους .Αργοτερα οταν γινουν 8-10 ημερων να δίνεις και μηλο. ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ, το πρωι το βαζουμε το απογευμα το παιρνουμε και βαζουμε άλλο γιατι τα παπαγαλακια μερα νυχτα ταιζουν.
Μιλαμε εκπειρας.

Dream Syndicate
25-04-2010, 10:56
Κάνε αυτό που σου λέει ο Γιώργος,δεν δίνουμε φρούτα σε τόσο μικρά μωρά θα τα πιάσει δυάρια δεν μπορούν ακόμα να τα χωνέψουν γιατί είναι δύσκολη τροφή οι φυτικές ίνες που έχουν.Αντίθετα η πρωτεΐνη του αυγού θα τα μεγαλώσει πιο γρήγορα.

terios
25-04-2010, 17:46
θα κανω αυτο με το αυγο αλλα την ξερη αυγοτροφη την παιρνουμε απο το πετ σοπ που πουλανε η ειναι αλλη?

Dream Syndicate
25-04-2010, 19:29
θα κανω αυτο με το αυγο αλλα την ξερη αυγοτροφη την παιρνουμε απο το πετ σοπ που πουλανε η ειναι αλλη?

Ναι απο πετ σοπ.Να ζητήσεις αυγοτροφή για budgies.

budgiefun
25-04-2010, 22:11
να σου ζησουν συντοπητη!!!!!!!!! "fullyhappy" ..............εγω τα ειχα αφησει ολα στην παπαγαλινα ........τον αρσενικο τον ειχα βγαλει απο το κλουβι.......αν χρειαστει δωσε καμοια βιταμινη στην παπαγαλινα ....................

Απ'ότι μου έχει πει ο μαγαζάτορας που αγοράζω πράγματα για τα budgie το αρσενικό δεν ενοχλεί το θηλυκό αλλά αντίθετα την βοηθάει πηγαίνοντας της τροφή

αγγελος
26-04-2010, 00:09

Απ'ότι μου έχει πει ο μαγαζάτορας που αγοράζω πράγματα για τα budgie το αρσενικό δεν ενοχλεί το θηλυκό αλλά αντίθετα την βοηθάει πηγαίνοντας της τροφή

αυτο συμβαινει κατα την εκκολαψη...........μετα την εμφανιση νεοσσων υπαρχει ο κινδυνος να τα σκοτωσει..................τουλαχισ τον αυτο ξερω και αυτο εχω κανει ,δηλαδη την απομακρυνση του αρσενικου μετα το σπασιμο των αυγων ....

Ryu
26-04-2010, 00:52
σε πολυ σπανιες περιπτωσεις ο αρσενικος θα επιτεθει στα μικρα κ αυτο μπορει να συμβει στα ποιο πολλα ειδη πουλιων....γνωμη μου ειναι να μην τα χωρισεις μιας κ ο αρσενικος βοηθαει στο μεγαλωμα των μικρων κ η θυλικια εχει αναγκη την παρουσια του........

terios
26-04-2010, 14:40
πήγα σήμερα και να πάρω αυγοτροφη αλλα δεν βρήκα αυγοτροφη για παπαγαλάκια και μου δωσανε την VITAKRAFT VITALIFE PRO BABY όπου εχει μια εικόνα έξω με καναρινή και μικρά καναρινακια και μου είπε είναι ίδια με του παπαγάλου. Ισχύει κάτι τέτοιο να την δώσω στην παπαγαλινα με τα μικρά η δεν κάνει? και εαν ναι να την ανακατέψω με τριμμένο αυγό η σκέτη? και να εχει πάντα αυγοτροφη μέσα?

budgiefun
26-04-2010, 19:23
http://www.youtube.com/watch?v=c_cXnGYsPxo

terios
27-04-2010, 17:57
τελικα τους εβαλα την τροφη οπως ηταν αλλα δεν ειδα να τρωνε καθολου??

vicky_ath
27-04-2010, 19:52
Αυγοτροφη πρεπει να την αραιωνεις με λιγο νερακι!Δηλαδη να γινει σαν λασπη καπως!

terios
27-04-2010, 20:12
πριν λιγο που πηγα και ειδα την ειχε αδειαση στην αυγοθηκη που τις ειχα βαλει και ανοιξα την φωλεια και ειδα οτι την ειχε παει μεσα οποτε τα ταιζει. αρα να μην την αραιωσο καλυτερα? :bliss:

vicky_ath
27-04-2010, 20:16
Αν την τρωει κ ετσι ισως δε χρειαζεται...εγω το εχω διαβασει στις οδηγιες του κουτιου κ ετσι την κανω παντα!

terios
26-05-2010, 15:20
Γεια σας. τελικα τα παπαγαλακια ηταν 4... αλλα απο χτες εχουμε ενα θεμα.το ενα το βρηκα χτυπημενο στο κεφαλι με αιματα εξω απο την φωλια του οπου λογικα λεω θα το χτυπησε ο αρσενικος. Αλλα ο αρσενικος ειναι πολυ ησυχος και γενικα τα προσεχε αλλα μετα ειδα αιματα στο ραμβος της θυληκιας και λογικα το εκανε αυτη. Τα αλλα 3 ειναι ηδη μεγαλα και πετανε και τρωνε μονα τους. Αυτο που εκανα ειναι χωρισα τους γονεις σε αλλο κλουβι και τα μικρα τα εβαλα σε ενα κλουβι οπου εχω και φωλια μεσα. τα 3 καθονται εξω ενω το χτυπημενο καθετε κατω δεν πεταει και του εχω βαλει εκει που καθετε λιγη αυγοτροφη αλλα οταν το πιανω καταλαβαινω οτι ειναι αδυνατο. τι πρεπει να κανω για να μπορεσει να επιβιωσει και αυτο? Και το καλο.... εχτες που πηγα να κανω τις μετακινησεις με τα κλουβια οπως πηγα να πιασω τον αρσενικο απο ενα αλλο ζευγαρι που εχω... ορμηξε μια προς την πορτα του κλουβιου με χτυπησε στο πρόσωπο και εφυγε....!!! ηρωικη εξοδο!!!! τι να πω στεναχωρεθηκα λιγο αλλα τι να κάνουμε!
:doh:

vicky_ath
26-05-2010, 15:48
Τι ηλικια εχουν τωρα τα πουλακια κ κυριως το μικροτερο που ειναι κ χτυπημενο???
Το οτι πετανε δεν σημαινει οτι μπορουνε να φανε κ μονα τους!Ισως πρεπει να τα ταισεις εσυ με κρεμα!

terios
26-05-2010, 15:52
Ειναι 1,5 μηνων ολα μια γεννα ειναι απλως ειχαν 2-3 μερες διαφορα. τι κρεμα ειναι αυτη ?

vicky_ath
26-05-2010, 15:57
Εννοειται λοιπον οτι θα χρειαστουν ταισμα στο χερι!
Ειναι ειδικη σκονη για νεοσσους, την ανακατευεις με νερο κ γινεται σαν την κρεμα που δινουμε στα μωρα!
Θα πρεπει να τα ταιζεις 3-4 φορες τη μερα!!Αν δε μπορεις να βρεις σημερα κρεμα, βρασε αυγο κ μετα παρε τον κροκο κ ανακατεψε τον με λιγο νερακι, να γινει σαν κρεμουλα κ δωσε τους με τη συριγγα!Θα πρεπει να βλεπεις τον προλοβο τους γεματο!
Βαλτους κ σπορακια κ αυγοτροφη κ κανενα φρουτακι στο κλουβι να δεις αν τρωνε μονα τους καθολου!
Μην χασεις χρονο, ξεκινα τωρα!Θα πεθανουν αν δεν τα ταισεις!

terios
26-05-2010, 16:08
οκ . τα 3 τρωνε τα εχω δει να καθαριζουν σπορους κιολας. υπαρχει καποια ειδικη τροφη χυλο να βρω να την παραγγειλω απο το ιντερνετ γιατι εδω που ειμαι δεν εχω βρει . αν εχεις να μου προτεινεις καποια ωστε να ψαξω ποιο συγκεκριμενα

vicky_ath
26-05-2010, 16:28
Δεν εχω υποψιν μου να υπαρχει ετοιμη τροφη σε χυλο!Μονο σκονη που την ετοιμαζεις εσυ!Δεν ειναι κατι δυσκολο, εχει κ οδηγιες μεσα!
Εγω εχω την Orlux handmix της Versele-Laga, αλλα ξερω οτι πολυ καλη ειναι κ της Kaytee!
Τωρα αν μπορεις να τα παραγγειλεις απο το ιντερετ δεν ξερω..μπορεις να ρωτησεις κ σε πετ σοπ αν γινεται να σου παραγγειλουν αυτοι!
Αφου τρωνε ειναι καλο!Δινε τους κ κρεμουλα 2-3 φορες τη μερα κ θα ειναι μια χαρα!Να δωσεις ομως λιγη παραπανω σημασια στο μικρο τραυματια!Απ'οτι καταλαβαινω δεν μπορει να περπατησει κ να πεταξει, οποτε καλυτερα βαλτο σε ενα κουτακι, στρωσε λιγο βαμβακι στον πατο κ κρατησε το εκει για να ειναι ζεστο!Να το ταιζεις λιγο πιο συχνα αυτο γιατι προφανως δεν τα καταφερνει μονο του!

terios
26-05-2010, 16:33
οκ ευχαριστω πολυ.

brabeheart
27-05-2010, 00:03
οταν γινει η εκκολαψη των αυγων η δουλεια του αρσενικου budgie ειναι να τρωει και να πηγαινει να ταιζει την θυληκια η οποια δεν βγαινει απο την φωλια της.την τροφη που δεχεται η θυληκια με την σειρα της την δινει-ταιζει τα μικρα πουλακια που ειναι στην φωλια.οποτε δεν βγαζεις ποτε τον αρσενικο μεσα απο το κλουβι.
καλο ειναι οταν βλεπεις οτι τα πουλακια εχουν βγαλει φτερωμα και ειναι αρκετα μεγαλα (περιπου ενας μηνας μετα την γεννηση στους) να τα βγαζεις απο την φωλια και να τα βαζεις σε αλλο κλουβι για να αποφυγεις τυχον επιθεσεις απο τα ενηλικα πουλια.
θα βαζεις μικρα μπολακια(τασακια για τσιγαρα) με αλεσμενη τροφη και μερικα σπορακια . τα τασακια θα τα εχεις στο πατο του κλουβιου ωστε τα μικρα να μπορουν τα τα φτανουν και να μην ειναι αναγκασμενα να ανεβαινουν σε κλαδακια ταιστρες κλπ.
επειδη παλια ειχα αναγκαστει να μεγαλωσω ενα παπαγαλακι αντι για ετοιμη τροφη καναμε μια πατεντα για να ταιζουμε το μικρο παπαγαλακι(ηταν τοσο μικρο που δεν ειχε ανοιξει τα ματια του ακομη)
αλεσμενη τροφη για παπαγαλακια(σε μπλεντερακι)- βραστη πατατα-βραστα αυγα(2) και νομιζω λιγο μηλο-νερακι ζεστο ωστε να γινει ενας χυλος.καθε 2 ωρες ταισμα.οσο μεγαλωνε το πουλακι διναμε περισοτερη τροφη και πιο αραια μεχρι που φτερωσε και μετα ετρωγε σκετη αλεσμενη τροφη με μερικα σπορακια.
αυτο το πουλι ηταν πολυ ηρεμο-ερχοταν στο χερι μας και πετουσε μεσα στο σπιτι κανοντας συνεχεια παιχνιδακια.

αυτα που γραφω ειναι απο εμπειρια και δεν μπορω να σου πω αν ειναι 100% σωστα αλλα στην πράξη απεδωσαν και για αυτο στα γραφω.

στην περιοδο της γεννας-εκκολαψης και πιο μετα δεν εβαζα ποτε καποιο συμπληρωμα διατροφης ή τετοια πραγματα.
αρκετη τροφη στις ταιστρες-βιταμινη(αυγοτροφη) ανακατεμενη μεσα στην τροφη και καθημερινη αλλαγη στο νερακι ωστε να εχουν φρεσκο.

ενα παπαγαλακι που ειχε γεννηθει τοτε καταφερε και εζησε γυρω στα 10-11 χρονια και μονο με αρκετη τροφη(θεωρω καλη ποιοτητα) -βιταμινη (αυγοτροφη) -φρεσκο νερακι και ολη μου την αγαπη.
συγνωμη που σε κουρασα.