PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μήπως το κοκατίλ μου είναι θηλυκό;

karlos1971
22-04-2010, 17:50
καλησπερα και παλη. οπως ειχα πει και στην παρουσιαση των πτινων μου. μου εχουν χαρισει 2 cockatiel. Αυτος που μου τα εδωσε μου ειπε οτι το λευκο ειναι αρσενικο και το αλλο θυλικο.
να συμιωσω οτι δεν ξερω και πολλα πρωτι φωρα ασχολουμε με παπαγαλους και τους εχω βαλει στην καρδια μου. μετα απο διαβασμα πολων αρθρων εδω και σε αλλα site εχω αρχισει να
εχω αμφιβολιες σχετικα με το αν ειναι αρσενικος ο χιονουλης. μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας? και ενα 2ο ερωτιμα. αν ειναι και τα 2 θυλικα ειπαρχει προβλιμα να ειναι σε ενα κλουβι? να σιμιωσω οτι βλεπω τον χιονουλη να πλισιαζει σιγα σιγα την θυλικια με σκιμενο το κεφαλι απο οτι καταλαβενω θελει να τον ξυσει αλλα αυτη τον τσιμπαει. και 3ο και τελιωσα. αν ειναι και τα 2 θυλικα με ενα αρσενικο ταυτοχρονα μπορουν να σιμβιοσουν 3 μαζι? παρακαλω πιτε μου την γνωμη σας ευχαριστω.

vicky_ath
22-04-2010, 18:06
Καρολε τι ειναι αυτο που σε κανει να εχεις αμφιβολιες για το φυλο του?
Αν μπορεις κοιταξε στο εσωτερικο της φτερουγας του, τα θηλυκα εχουν κηλιδες ενω τα αρσενικα οχι!Επισης αν κοιταξεις την ουρα του στο φως παρατηρησε αν εχει γραμμωσεις(παλι στα θηλυκα ισχυει κ αυτο).
Δε νομιζω να δημιουργηθει προβλημα αν ειναι κ τα 2 θηλυκα!Κ εμενα το κοκατιλ μου το κανει αυτο με το κεφαλι στο μπατζι μου κ στην αρχη αυτος την τσιμπουσε!Αλλα με τον καιρο εγιναν φιλαρακια!
Βεβαια αν παρεις 3ο πουλακι(ειτε ειναι 2 αρσενικα με 1 θηλυκο, ειτε 2 θηλυκα με 1 αρσενικο) νομιζω οτι τους καυγαδες δε θα τους αποφυγεις...

karlos1971
22-04-2010, 18:29
αυτο που με κανει να εχω αμφιβολιες ειναι οτι καπου εδω διαβασα οτι στα λουτινο το θυλικο εχει εντονο το κικλακι στα μαγουλα και 2ο αποτι καταλαβενο ειναι του 2008 εχει ενα 08 το δαχτιλιδι και ειναι σκουρο μπλε διλαδι κοντεβει 2 χρονων και δεν σφιραει καναει εναν θοριβο δεν μπορω να το περιγραψω δεν ειναι βεβεα σαν του θυλικου αλα μονο αυτο οσο γιατιν ουρα του αποτι μπορω να διακρινω εχει καπια φτερα κιτρινα τελιος τορα για κατω απο την φτερουγα δεν με αφινει ακομα αν παω να κανω κατι τετιο φευγει πεταει

vicky_ath
22-04-2010, 18:35
Καταλαβα..οποτε ειναι λιγο δυσκολο να το καταλαβεις εσυ!
Τωρα βεβαια για να μην κελαηδαει, πολυ πιθανο να ειναι θηλυκο!Εμεις που εχουμε 2 κοκατιλ, αρσενικο κ θηλυκο εχουν πολυ μεγαλη διαφορα στους ηχους που κανουν!
Ομως ποσο καιρο τα εχεις?Ισως δεν κελαηδαει γιατι δε νιωθει ανετα ακομα...(λεω εγω τωρα)

karlos1971
22-04-2010, 18:43
μακαρι να ειναι αυτο. λιγο καιρο σχεδων 2 μηνες. αλλα διχνει ανετο. καθετε στο χερι μου με αφινει να το χαιδεψω.

Windsa
22-04-2010, 21:44
[ot:4zkmer3d]Αν μπορεις κοιταξε στο εσωτερικο της φτερουγας του, τα θηλυκα εχουν κηλιδες ενω τα αρσενικα οχι!Επισης αν κοιταξεις την ουρα του στο φως παρατηρησε αν εχει γραμμωσεις(παλι στα θηλυκα ισχυει κ αυτο).[/ot:4zkmer3d]

Κανε αυτό που σου είπε η Vicky, κοίτα αν έχει γραμμές η κηλίδες... Πολύ-πολύ σπανια υπάρχουν και αρσενικά που δεν κελαηδάνε ή και θηλυκά που κελαηδάνε πολύ. Αλλα είναι μονο 5-10%...

Σε αφήνει να το χαϊδέψεις τη πλάτη? Άμα ναι ίσος κάνει κανένα παράξενο ήχο ή ανεβαίνει την ουρα του την ώρα που το χαϊδεύεις τη πλάτη? (είναι μια ένδειξη θηλυκιού).

karlos1971
22-04-2010, 21:51
[ot:2q9sx0on]Αν μπορεις κοιταξε στο εσωτερικο της φτερουγας του, τα θηλυκα εχουν κηλιδες ενω τα αρσενικα οχι!Επισης αν κοιταξεις την ουρα του στο φως παρατηρησε αν εχει γραμμωσεις(παλι στα θηλυκα ισχυει κ αυτο).[/ot:2q9sx0on]

Κανε αυτό που σου είπε η Vicky, κοίτα αν έχει γραμμές η κηλίδες... Πολύ-πολύ σπανια υπάρχουν και αρσενικά που δεν κελαηδάνε ή και θηλυκά που κελαηδάνε πολύ. Αλλα είναι μονο 5-10%...

Σε αφήνει να το χαϊδέψεις τη πλάτη? Άμα ναι ίσος κάνει κανένα παράξενο ήχο ή ανεβαίνει την ουρα του την ώρα που το χαϊδεύεις τη πλάτη? (είναι μια ένδειξη θηλυκιού).

θα προσπαθισω αυριο να κιταξω κατο απο την φτερουγα. οσο για το χαιδεμα στην πλατη καπιες φορες καθετε και καπιες αλλες οταν παο να το κανω ανεβενει απο το χερι μου στον ομο μου. αλλα οταν καθετε οχι δεν σικονει την ουρα αλλα σκιβει το κεφαλι και δεν κανει κανεναν ηχο

karlos1971
24-04-2010, 10:48
καλημερα σε ολους. τελικα ο Χιονουλης ειναι Χιονουλα κιταξα κατω απο την φτερουγα και ειδα κιτρινες κιλιδες. σας βαζω 1 φοτο δεν φενετε καλα αλλα φενετε. πιτε μου αν εχω δικιο? τελικα ειναι κοριτσακι?

vicky_ath
24-04-2010, 12:50
Καρολε μεχρι κ εγω που ειμαι ψιλοασχετη τις βλεπω ξεκαθαρα...κοριτσακι εχεις!!!κ ειναι κ κουκλι το ατιμο!!

Dream Syndicate
24-04-2010, 15:10
Τι κορίτσαρος είναι αυτός; :lol:

karlos1971
24-04-2010, 15:50
Τωρα που λιθικε το μηστιριο ειμαι σε μεγαλο προβλιματισμο. εχω 2 κοριτσακια αλλα πολυ θα ειθελα να δω απογονους. πραγμα που δεν γινετε με 2 κοριτσακια οποτε σκευτομαι να παρω 1 αγορακι. τορα ομως τα δισκολα. ολλα μαζι και τα 3? η να μινει το 1 κοριτσακι μονο του σε αλλο κλουβι? τη θα κανω θεε μου?

vicky_ath
24-04-2010, 16:05
Καρολε νομιζω οτι το ειχες ξαναρωτησει αυτο, οταν ακομα αναρωτιοσουν για το φυλο της Χιονουλας κ η δικη μου αποψη οπως σου ειχα πει ειναι οτι δε θα τα εβαζα σε ενα κλουβι κ τα 3!
Ή θα παρεις 2 αρσενικα, ή θα αφησεις τη μια χωρις ταιρι κ σε χωριστο κλουβι(που ειναι λιγο αδικο για να λεμε την αληθεια...), ή θα σκεφτεις το ενδεχομενο να δωσεις τη μια θηλυκια σε καποιον(μπορεις κ να ζητησεις ανταλλαγη με αρσενικο)!
Παντως επειδη οπως εχεις πει δεθηκες με τα πουλακια, εγω στη θεση σου θα επαιρνα 2 αντρες!!
Παρεμπιπτοντως, το αλλο κοκατιλ εισαι σιγουρος οτι ειναι θηλυκο??

karlos1971
24-04-2010, 16:19
Καρολε νομιζω οτι το ειχες ξαναρωτησει αυτο, οταν ακομα αναρωτιοσουν για το φυλο της Χιονουλας κ η δικη μου αποψη οπως σου ειχα πει ειναι οτι δε θα τα εβαζα σε ενα κλουβι κ τα 3!
Ή θα παρεις 2 αρσενικα, ή θα αφησεις τη μια χωρις ταιρι κ σε χωριστο κλουβι(που ειναι λιγο αδικο για να λεμε την αληθεια...), ή θα σκεφτεις το ενδεχομενο να δωσεις τη μια θηλυκια σε καποιον(μπορεις κ να ζητησεις ανταλλαγη με αρσενικο)!
Παντως επειδη οπως εχεις πει δεθηκες με τα πουλακια, εγω στη θεση σου θα επαιρνα 2 αντρες!!
Παρεμπιπτοντως, το αλλο κοκατιλ εισαι σιγουρος οτι ειναι θηλυκο??

ναι βικυ το ξερω οτι ειχα ροτισει και σε ευχαριστω που απαντας για 2η φωρα. δεν ροταω αφτη την στιγμη απλα γραφω τον προβλιματισμο μου. γιατι οντως ειναι αδικο να μηνει το ενα πουλακι μονο του. αυτο σκευτομαι και σκαω.το αλλο ειναι σιγουρα θυλικο. δεν θελω να δωσω κανενα εχω δεθει μαζη τους αλλα εχω αφτα εχω 2 budgie εχω και 1 καναρινι που αφτη την εποχη την εχω σε ενα γυτονα για ζευγαρομα και περιμενω απογονους οποτε καταλαβενεις τη γυνετε. δεν ξερω αν μπορω να ανταποκριθω σε ολλα

vicky_ath
24-04-2010, 16:30
Λογικο ειναι..το καταλαβαινω!Γι'αυτο κ σου ειπα να σκεφτεις το ενδεχομενο να δωσεις το ενα!
Το αλλο θηλυκο εχει την ιδια ηλικια?
Σκεψου οτι οπως κ να εχει καποια στιγμη θα παρεις ταιρι κ για τα 2!Ετσι δεν ειναι?Οποτε ή θα περιμενεις μεχρι να μπορεις ανταποκριθεις σε 6 παπαγαλους, ή θα παρεις μονο ενα αρσενικο προς το παρον κ λιγο αργοτερα το αλλο!
Εσυ αποφασιζεις...

Niva2gr
05-05-2010, 13:26
Να σου ζήσει η Χιονούλα Κάρολε! Πράγματι, θα υπάρξει πρόβλημα αν έχεις στο ίδιο κλουβί 2 θηλυκά και ένα αρσενικό. Θα συμφωνήσω με τις προτάσεις της Βίκυς. Πάντως μεταξύ τους τα θηλυκά δεν θα έχουν πρόβλημα. Εγώ στη θέση σου μάλλον θα έμενα με αυτά, και αργότερα, όταν έστρωναν λίγο τα πράγματα, θα έπαιρνα και δύο πιστοποιημένα αρσενικά.