PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : βοηθεια για ταισμα μικρων budgies

nikoslarisa
22-04-2010, 17:26
τα μικρα παπαγαλακια των ζευγαριων μου εχουν αρκετη διαφορα μεταξη τους,πρεπει να επεμβω να ταισω εγω τα ποιο μικρα,δεν ξερω πως.ποιος μπορει να με βοηθεισει????

vas
22-04-2010, 18:50
δες σχετικά video στο youtube

nikoslarisa
22-04-2010, 19:22
δεν μπορω να βρω στο youtube για μικρα παπαγαλακια,εχει για τις ποιο μεγαλες ρατσες...μπορει καποιος να βοηθεισει?

Dream Syndicate
22-04-2010, 19:35
Κάνε αναζήτηση για βίντεο στο youtube και γενικά στο διαδίκτυο με τη φράση handfeeding budgies.

Dream Syndicate
22-04-2010, 19:37
Νίκο δεν τα ταΐζουν οι γονείς.Φυσιολογικό είναι να έχουν διαφορά αφού τα αυγά έχουν δύο ημέρες διαφορά μεταξύ τους.Αν τα ταΐζουν δεν υπάρχει πρόβλημα
Πρέπει να πάρεις κρέμα για νεοσσούς λέγεται φόρμουλα απο πετ σοπ.Αν δεν έχεις εμπειρία θέλει προσοχή.Πρέπει να είναι αραιό και όχι καυτό το νερό που θα βράσεις.Η σύριγγα να είναι απο το πλάι χωρίς τη βελόνα φυσικά.

viewtopic.php?f=35&t=1661&p=13572&hilit=%CF%84%CE%AC%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1+%CE%BD% CE%B5%CE%BF%CF%83%CF%83%CF%8E%CE%BD#p13572 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=35&t=1661&p=13572&hilit=%CF%84%CE%AC%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1+%CE%BD% CE%B5%CE%BF%CF%83%CF%83%CF%8E%CE%BD#p13572)

[youtube:1njb0vfj]http://www.youtube.com/watch?v=9V5jaQoFwiM&feature=related[/youtube:1njb0vfj]

nikoslarisa
22-04-2010, 20:51
σε ευχαριστώ πάρα πολύ,να είσαι καλα..σήμερα δοκίμασα να τα ταΐσω με συριγκα,εχω κρέμα πήγα αγόρασα,αλλα απογοητεύτηκα που δεν μπορουσα εύκολα,αν κ φυσικο ειναι με βλέπουν ξενο.τα εβαλα σε άλλες μάνες που εχουν μικρα αλλα τις φόρτωσα πολλά κ δεν κάνει.Αρα αύριο θα τα ξαναπάρω κ θα κάνω υπομονή μεγάλη να τα βοηθήσω,τα αδέρφια τους να φανταστείς σε κανα 2,3 μέρες θα βγουν από τη φωλιά.άλλα μείναν κ μερικά μικρά..

Dream Syndicate
22-04-2010, 22:19
σε ευχαριστώ πάρα πολύ,να είσαι καλα..σήμερα δοκίμασα να τα ταΐσω με συριγκα,εχω κρέμα πήγα αγόρασα,αλλα απογοητεύτηκα που δεν μπορουσα εύκολα,αν κ φυσικο ειναι με βλέπουν ξενο.τα εβαλα σε άλλες μάνες που εχουν μικρα αλλα τις φόρτωσα πολλά κ δεν κάνει.Αρα αύριο θα τα ξαναπάρω κ θα κάνω υπομονή μεγάλη να τα βοηθήσω,τα αδέρφια τους να φανταστείς σε κανα 2,3 μέρες θα βγουν από τη φωλιά.άλλα μείναν κ μερικά μικρά..
Νίκο μπερδεύτηκα.Πόσα πουλάκια έχεις και γιατί θα τα ταΐσεις εσύ δεν μου απάντησες.Θέλεις να έχεις ταϊσμένα στο χέρι πουλάκια η δεν τα ταΐζουν οι γονείς;
Αν δεν τρώνε θα πρέπει πρώτα να τα σκουντάς ελαφρά με το χέρι να καταλαβαίνουν ότι θα φάνε.Μήπως ήταν πολύ πηχτό το μείγμα;Αν και θα πρέπει να έχουν βγάλει φτεράκια αφού κάποια θα βγουν στο κλαρί. :dontknow: :waiting:

nikoslarisa
22-04-2010, 22:32
μαλλον δεν τα ειπα σωστα κ σε μπερδεψα.ακου να σου πω.εχω κανει μεγαλες κλουβες(2) 2επι2επι2.εχω μεσα απο 3 ζευγαρια,εδω κ 4 μηνες τα εχω.τορα μου καναν 1τη γεννα.,εχω συνολο 14 μικρα,μερικα ομως εχουν μεινει μικρα ακομα σε μεγεθος,ειδικα 1 μικρα σε μια φωλια,τα αδερφια του αλλα 2 ειναι ετιμα να βγουν σε 2 μερες,αυτο τορα εβγαλε λιγο φτερα μικρα,κ 20 ημερων να ειναι πες να ηταν το τελευτεο αυγο απο τα 4 που ειχαν,θα ηταν 22 ημερων τορα αλλα.....καταλαβες τορα????κ πρεπει να ταισω για να ζεισουν κ ακομα κανα 2 μικρα απο αλλες φωλιες...σημερα δοκιμασα αλλα δεν τα καταφερα καλα κ τα πηγα πισο,αλλα πρεπει να επιμινω μαλλον για να με μαθουν

Dream Syndicate
22-04-2010, 22:57
Αν τα ταΐζουν οι γονείς τι ανησυχείς;

nikoslarisa
22-04-2010, 23:03
εσυ δεν ανισυχουσες που ειναι τοσο μικρα σε μεγεθος ακομα?κ ειδικα οταν ειδα χτες το ενα ζευγαρι να ξευγαρωνει ξανα..κ να ψαχνει φωλια η θηλυκια...τα μικρα της σε κανα 2ημερο θα βγουν απο μεσα..το 1 ομως ειναι μικρο πολυ ακομα,αν το χτιπισουν δεν μπορω να ξερω

vassilis29
22-04-2010, 23:30
Καλό θα ήταν να αποφύγεις δεύτερη γέννα καπάκι, καλύτερα θα ήταν να πάρεις τις φωλιές απο μέσα και να τις βάλεις κάποια στιγμή αργότερα, να δυναμώσουν λιγάκι οι γονείς που θα είναι κουρασμένοι με τόσα μικρά...Η απόφαση βέβαια είναι δική σου.
Όσο για τα πουλάκια που είναι ακόμη μικρά, η γνώμη μου είναι να τ' αναλάβεις εσύ αν και εφόσον τα εγκαταλείψουν οι γονείς τους. Τώρα αν εσύ θες να τα βοηθήσεις και τα καταφέρεις με την κρέμα θα είναι οκ.

Dream Syndicate
22-04-2010, 23:31
εσυ δεν ανισυχουσες που ειναι τοσο μικρα σε μεγεθος ακομα?κ ειδικα οταν ειδα χτες το ενα ζευγαρι να ξευγαρωνει ξανα..κ να ψαχνει φωλια η θηλυκια...τα μικρα της σε κανα 2ημερο θα βγουν απο μεσα..το 1 ομως ειναι μικρο πολυ ακομα,αν το χτιπισουν δεν μπορω να ξερω

Όχι ξέρουν αυτά.Γιατί δεν βγάζεις τις φωλιές να τα ξεκουράσεις;Ελπίζω να έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία .Βιταμίνες ,τροφή,φρούτα αν τα τρώνε,ασβέστιο.

nikoslarisa
23-04-2010, 07:07
καλημερα.τι να τα ξεκουρασω 1τη γεννα ειναι αυτη που καναν τορα...οσο για την πρωετιμασια που λες οταν τα πηρα πριν 4 μηνες δεν ειξερα απο τετοια,φυσικα εγω τους εδεινα τα παντα επιδη θελω να ειναι μια χαρα.αλλα να σου πω να ξερεις κατι γνωστοι μου που εχουν χρονια παπαγαλακια τους δεινουν μονο τρωφη κ λιγο ψωμι μου λεγαν κ ουτε προετιμασιες ουτε τιποτα,απλα στο λεω οτι τα παπαγαλακια τους εχουν μεγαλη επιτυχεια στις γεννες κ δεν ψωαφει σχεδον ποτε κανενα...οταν λεω χρονια ενοω καπου 15 χρονια ο καθενασ...να δουμε τι θα κανουν τα δικα μου,εμενα με φωβιζει αυτη η διαφορα στο μεγεθος που μερικα μενουν τοσο μικρα...

jk21
23-04-2010, 13:50
νικο ακομα και τα καλυτερα αποτελεσματα στην αναπαραγωγη να ειχε μια μονοτονη διατροφη ,οταν εχουμε πουλακια που θελουμε να εχουνε ενα ομορφο πειπεδο διαβιωσης ,χωρις να οδηγουμαστε αν δεν εχουμε προβλημα σε συμπληρωματα διατροφης φροντιζουμε να τα χορηγουμε ποικιλια αποδεκτων απο αυτα τροφων που σιγουρα τους προσθετει μια νοτα απολαυσης στην εγκλειστη ζωη τους ;-)

nikoslarisa
23-04-2010, 16:05
εμενα δημητρη τα παπαγαλακια μου καθε μερα παρτυ κανουν με τοσα φαγητα.εγω λιγοτερο τρωω απο αυτα σε πικοιλια ενοω.χαχαχα...αλλα δεν με ενοχλει καθολου,ισα ισα τα χερομαι....ασ τρωνε να ειναι δυνατα..

Niva2gr
07-05-2010, 23:37
Πάντως αν βλέπεις τους προλοβούς των μικρών να έχουν τροφή μέσα δεν χρειάζεται να επέμβεις. Άλλωστε, αν καθυστερεί η ανάπτυξή τους για άλλους λόγους, μάλλον ούτως ή άλλως δεν θα καταφέρεις να τα σώσεις. Πάντως υπάρχουν πουλιά που απλώς γεννιούνται μικρόσωμα και δεν αναπτύσσονται πολύ.

Έχε υπόψιν σου οτι η θηλυκιά δίνει το ασβέστιο απο τα κόκαλά της για να γίνει το τσόφλι των αυγών, και επίσης όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται το έμβρυο για να αναπτυχθεί. Επομένως τα θηλυκά στην κυριολεξία "στραγγίζονται" σε κάθε γέννα τους. Άλλωστε αν κάνουν τώρα αυγά στο καπάκι δεν αποκλείεται να μην είναι καλής ποιότητας, και να μην επιβιώσουν. Εφόσον η φωλιά είναι ακόμα γεμάτη ίσως να μην κάνουν ακόμα αυγά, εκτός αν αποφασίσουν να παρατήσουν τους νεοσσούς.

Τί ηλικίας είναι τα πουλιά;

nikoslarisa
22-06-2010, 00:21
γεια σας παιδια,χαθηκαμε,ζιτω συγνωμη!!τα παπαγαλακια ολα γιναν μια χαρα...χαμος μηλαμε.αλλα παιδια μου φηγαν 12 μικρα κ τα 2 γιρισαν μονο.εκανα εγω χαζομαρα με την πορτα μαλλον...μερικα ζευγαρια τορα βγαλαν 2τη γεννα...ολα ειναι οκ!!μαθενω!! ;-)