PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : βοήθεια

ko0lic
20-04-2010, 16:01
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γίνεται αναπαραγωγή... μήπως μπορεί κάνεις να με βοηθήσει;;;

angelfarm
20-04-2010, 21:08
.......(?)ειναι ζευγαρι?(μλε-κοκκινη μυτη),ηληκια?,διατροφη?,ποσο καιρο ειναι μαζι?ποσο καιρο τα εχεις?......

ko0lic
20-04-2010, 21:13
ναι είναι ζευγάρι...τα έχω μαζί περίπου 8 μήνες... διατροφή τα άρχισα εδώ και 2 μέρες και μαζί...στην αρχή έμπεναν στη φωλιά και από τότε που άρχισα την διατροφική προετοιμασία σταμάτησαν... σημάδια ζευγαρώματος δεν έχουν δείξει ακόμα...

angelfarm
20-04-2010, 22:38
το οτι εμπεναν στην φωλια, στην αρχη, δεν σημαινει οτι ωφειλονταν σε λογους ζευγαρωματος....ισως να ηταν λογου ελλειψης οικιοτητος.....ή ισως επειδη αρχισες διατροφη προσκολλουνται και δειχνουν ενδιαφερον στα καινα ειδη τροφης που ισως ποτε να μην ειχαν φαει....(αν τα πηρες απο pet shop).....................το χρονικο διαστημα που ειναι στην κατοχη σου ειναι σχετικα καλο απο αποψη εξοικιωσης εαν υποθεσουμε οτι τους εδινες το μεγιστο δυνατο σε ο,τι χρειαζονται τα αυτα πτηνα........................................ ........το μονο που εχεις να κανεις ειναι υπομονη.......αααα!!υπαρχει και το ενδεχομενο στειροτητας.......(σπανιο μεν αλλα υφισταται)
επισης υπαρχει στο εμποριο απο πολυ γνωστη εταιρια διαφορων σκευασματων για πτηνα ενα σιροπι για ζευγαρωμα.....δεν ξερω τι ειναι και αν ειναι καλο να το χρησιμοποιησεις καλυτερα ας σου πει καποιος ειδημων σε τετοια.....που δοξα το Θεο,στο φορουμ μας ειναι ουκ ολιγοι......κατ εμε δεν θα σου προτεινα κατι τετοιο............καλο ζευγαρωμα λοιπον......αν και οποτε θελουν τα ζωακια ομως!!!!!!!

ko0lic
20-04-2010, 23:06
χμμμμ....για πιθανότητα στείρωση έχω ρωτήσει και μου είπαν πως όχι... τώρα αν δεν θέλουν και αυτά από μόνα του...:/ δεν μπορούμε να τα πιέσουμε...σε ευχαριστώ πάρα πολύ άγγελε για τις συμβουλές σου...

Dream Syndicate
21-04-2010, 07:55
Εγώ θα πρότεινα να αφαιρέσεις την φωλιά αφού τώρα ξεκίνησες διατροφική προετοιμασία,και να την βάλεις πάλι σε δύο εβδομάδες εκτός και αν τα δεις να ζευγαρώνουν.Υπομονή δεν είναι ρομποτάκια η φύση ξέρει όταν θα θέλουν θα ζευγαρώσουν.Προλαβαίνεις ακόμα μέχρι να πιάσουν οι ζέστες.Το κλουβί όταν βάλεις φωλιά δεν το μετακινούμε.Σκέφτομαι και το άλλο μήπως κάποιο έχει πτερόρια ,έχεις δει πούπουλα στο κλουβί;

ko0lic
21-04-2010, 15:19
πτερόρια όχι αλλά σήμερα το πρωί παρατήρησα τα κόπρανα ν είναι διαφορετικά...και γενικά αυτές τις μέρες είναι διαφορετικά... από τις προηγούμενες...!!!

jk21
21-04-2010, 16:39
αν μπορεις πες μας αναλυτικα τι εχεις αλλαξει στη διατροφη τους προετοιμαζοντας τα για την αναπαραγωγη οπως εγραψες.τροφη και συμπληρωματα

ko0lic
21-04-2010, 17:05
εεε...δεν έχω αλλάξει τίποτα... άπλα πρόσθεσα σουπιοκόκαλο βιταμίνες Ε και έβαλα αυγό βραστό....

jk21
21-04-2010, 17:20
αν τα πουαλακι ειναι σε καθαρο περιβαλλον με συχνη αλλαγη νερου και μιγμα σπορων που δεν αγορασες το τελευταιο διαστημα (αρα ειναι δοκιμασμενο και καθαρο απο μικροβια ) και δεν εδωσες αλλοιωμενη τροφη ή δηλητηριασμενη ή μολυσμενη (πχ καποιο χορταρικο ή χαλασμενο αυγο) τοτε δεν δικαιολογειται η αλλαγη αυτη.μηπως εδωσες κανενα καθαρισμενο μεν απο το κοκκινο τσοφλι αλλα απο τα κοκκινα αυγα που πια δεν ειναι τοσο φρεσκα;

ko0lic
21-04-2010, 18:08
όχι το αυγό ήταν φρεσκοβαμμένο...και μετά από 6 ώρες το πέταξα όπως με είπαν σε άλλο θέμα... ίσος να φταίει ι τροφή... επειδή είχα αγοράσει πολύ...δεν καταναλώθηκε άμεσα...λαχανικά δεν έχω βάλει ακόμα...το κλουβί το καθαρίζω ανά 3-4 μέρες...!!

jk21
21-04-2010, 22:30
ελπιζω να μην ειχε περασει απο μεσα εντονα η μπογια....βεβαια αν τα αυγα ηταν φρεσκα και καλα βρασμεναα δεν νομιζω να ειναι εκει το προβλημα ... :(

δες πως θα ειναι και αυριο αν βελτιωθουνε τα κοπρανα και τα ξαναλεμε..

* τωρα ειδα και το αλλο ποστ που εχεις με το ιδιο θεμα και φωτο.περα απο την μεγαλη κουτσουλια οι υπολοιπες δεν μου δειχνουν κατι υποπτο.οι πιο εμπειροι βεβαια ισως εχουν διαφορετικη γνωμη..

ko0lic
22-04-2010, 18:57
χμμμμ....σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!!!

vassilis29
22-04-2010, 23:44
Με λίγη υπομονή όλα θα γίνουν. Τα παπαγαλάκια και γενικότερα τα πτηνά για να ζευγαρώσουν πρέπει να γνωρίζουν καλά το ταίρι τους και να νιώθουν ασφάλεια στο χώρο τους, οι πολλές μετακινίσεις του κλουβιού, φασαρία και ότι άλλο μπορεί να αναστατώνει τα πουλιά πιθανόν να ενοχλεί την αναπαραγωγή.Επίσης αν δεν είναι καλά στην υγεία τους ή έχουν πτερόρια δεν θα το κάνουν. Υπομονή, όταν νιώσουν έτοιμα θα κάνουν κι αυτό το βήμα.

ko0lic
26-04-2010, 13:42
να ρωτήσω κάτι... όταν έχουν πτερορια δεν αναπαράγουν.... μετά από πόσο καιρό τελειώνει;;και μετά αναπαράγουν κανονικά;

Dream Syndicate
26-04-2010, 14:58
να ρωτήσω κάτι... όταν έχουν πτερορια δεν αναπαράγουν.... μετά από πόσο καιρό τελειώνει;;και μετά αναπαράγουν κανονικά;

Όχι δεν αναπαράγουν γιατί η πτερώρια είναι μια επίπονη περίοδο για τα πουλιά.Όταν τελειώσει ναι.Συνήθως διαρκεί δύο μήνες.Κατά τη διάρκεια της πτερόριας χρειάζεται επίσης καλή διατροφή.

ko0lic
26-04-2010, 21:25
χμμμ γιατί τώρα τελευταία άρχισαν να ρίχνουν πολλά πούπουλα...ίσος οφείλετε σε αυτό!