PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Θάνατος πουλιών ενός μήνα

xXx
19-04-2010, 11:57
Χτες το βράδυ ελέγχοντας το κλουβί τους τους βρήκα μια χαρά! Είχα 4 πουλάκια μέσα γεννημένα στις 21+22/3, σχεδόν ενός μήνα και σήμερα το πρωί βρήκα τα 2 κάτω στο κλουβί δίπλα δίπλα και ήταν νεκρά! Να σημειώσω ότι το κλουβί στη βεράντα έχει προστασία για αρπακτικά οπότε την πιθανότητα αυτή την αποκλείω. Οι δύο αυτοί που βρέθηκαν νεκροί είχαν ελάχιστη διάρροια στο φτέρωμα τους στο σημείο όπου αφοδεύουν! Στους άλλους δύο που πλέον απέμειναν ζωνταντοί από τους 4 , ο ένας δεν δείχνει σημάδια προβληματικά ,ο άλλος δε, παρατήρησα στην άκρη του φτερού του σαν να είναι ξεπουπουλιασμένος και είχε και λίγο αίμα ξεραμένο.
Παραθέτω φωτογραφίες για να γίνω και πιο κατατοπιστικός!

Θεοδωρα
19-04-2010, 12:29
Λυπαμαι πραγματικα γιατι ηταν ανεξαρτητα πλεον πουλια απο τους γονεις και ο κινδυνος να τα χασεις λιγοστευε και ηρθε αυτο.Η πληγη δειχνει επιθεση αν αποκλειεις το αρπακτικο μηπως ηταν ποντικι?Κοιταξες το σωμα των μικρων για πιθανο δαγκωμα?Το εχω δει αυτο που σου λεω σε γνωστο, εχασε μανα με μικρα 10 ημερων.Στην αρχη δεν καταλαβε την αιτια αλλα την αλλη μερα ακουσε θορυβο στο κλουβι και τον τσακωσε.Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο γιατι ειναι 2 τα πουλια και να πεθανουν απο αρρωστια ταυτοχρονα ειναι παρατραβηγμενο.

xXx
19-04-2010, 13:16
Όχι τα δύο πουλιά που βρέθηκαν νεκρά, το σώμα τους και τα φτερά τους ήταν απείραχτα

jk21
19-04-2010, 13:49
βασιλη κριμα :( τι να πω... παντως αν ειναι απο επιθεση εσωτερικη (γονιος) ή αρσενικος τα νεκρα θα ειχαν πιο εντονα σημαδια πιστευω.ισως το τραυματισμενο να ειναι ασχετο με το θανατο των αλλων.αλλα ουτε απο κεινα ειχες μεχρι χθες σημαδια αρρωστιας.....

xXx
19-04-2010, 13:53
Όχι τα μωρά ήταν μόνα τους μέσα στο κλουβί δεν είχανε κανένα γονέα, νομίζω και εγώ ότι είναι άσχετος ο τραυματισμός του ενός!Τα είδα να τσακώνονται που και που και να τσιμπιούνται, περισσότερο παίζοντας θα έλεγα, αλλά αυτός δεν είναι λόγος θανάτου και ιδίως χωρίς να υπάρχουν εξωτερικά εμφανή σημάδια....και πάλι από μια βραδιά στο επόμενο πρωί να ψοφήσουν και τα δύο μαζί.....εμένα περίεργα μου φαίνονται αυτά.

douke-soula
19-04-2010, 14:09
υπαρχει περιπτωση να τρομαξαν ή να εφαγαν κατι;
κριμα παντως ολοκληρα πουλακια :( :( :(

angelfarm
19-04-2010, 21:09
.......πολυ λυπαμαι.........αν αποκλεισουμε την πιθανοτητα ασθενειας..που αυτο μονον καποιος κτηνιατρος μπορει να το πει και να το επιβεβαιωσει.....μηπως ηταν καποιο εντομο που τα τσιμπησε και κατοπιν το δηλητηριο προκαλεσε την διαρροια(?)........................εμε α μου ειχαν πεθανει παπαγαλακια αυστραλιανα απο τσιμπημα (μαλλον)σφηγκας............

xXx
19-04-2010, 21:25
τι να πω Άγγελε δεν μπορώ να συγκεκριμενοποιήσω την αιτία

vagelis76
20-04-2010, 01:47
Κρίμα για τα πουλάκια ήταν ιδιαίτερα και πολύ όμορφα Βασίλη...εύχομαι το κακό να σταματήσει εδώ.Δες τη περίπτωση α λιωμένου φρούτου ή αυγού με τις υψηλές θερμοκρασίες που έκανε ο παλιόκαιρος τελευταία....

xXx
20-04-2010, 09:37
δεν τους είχα δώσει ούτε αυγό ούτε φρούτο Βαγγέλη μόνο σπόρια είχανε τα πουλιά

fadom1
20-04-2010, 10:03
κριμα.. ειχαν μεγαλωσει στο μπαλκόνι?ή τα εβγαλες όταν τα χώρησες; είχαν μέρες μόνα τους; έχω ακούσει πως τα μικρά κάποιεσ φορές τρώνε πολύ λίγο τις πρώτες μέρες αφού φύγουν από τους γονείς τους κ γι' αυτό τους βάζω πάντα αυγοτροφή για μερικές μέρες που είναι πολύ θρεπτική και τη σταματάω μια βδομάδα αργότερα που είμαι σήγουρος πως πλέον τρέφονται κανονικά..

xXx
20-04-2010, 12:02
όχι στις 25-26 μέρες τα έβγαλα στο μπαλκόνι τα είχα σε εσωτερικό χώρο!Δεν έχω καταλήξει ακόμη αλλά περνάει και αυτό από το μυαλό μου Γιώργο.Περιμένω απλά να δω πως θα πάνε και τα υπόλοιπα που είχα μαζί τους τα αδέρφια τους

konsge
20-04-2010, 18:50
Βασιλη κατι αντιστοιχο επαθα κι εγω, πουλια 30 ημερων τα εβγαλα σε κλουβα στο μπαλκονι μονα τους και σημερα βρηκα το ενα νεκρο και τα αλλα 2 φουσκωμενα. Μαλιστα σε ολα ειδα αυτην την πληγη στην ακρη των φτερων τους.
Φετος πολυ περιεργα πραγματα συμβαινουν ...

fadom1
20-04-2010, 23:21
πάντως τα νεκρά δεν έχουν πληγές απ 'ότι είδα.. πολλά μπορεί. ακομη και το κρύο το βράδυ που έκανε λίγο χθες και προχθές.. σκέψου ήταν φιλαγμένα μέσα τόσες μέρες οπότε γι αυτά μπορεί να ήταν αρκετή αυτή η αλλαγή που για τα πιο μεγάλα πουλια δεν έχει να λεει κάτι...τι να πω..τουλάχιστον έχε από κοντά τα άλλα 2 μη δεις κατι περίεργο. οι πληγές πιστεύω έχουν γίνει από τους μικροτσακωμούς που έχουν σε αυτη την ηλικεία..δε νομίζω ούτε εγω να έχουν σχέση με τους θανάτους.

xXx
20-04-2010, 23:28
3 ημέρες τα είχα στη βεράντα δεν ήταν πρόβλημα θερμοκρασίας πιστεύω

Dream Syndicate
29-04-2010, 23:52
Βασίλη λυπάμαι για τα μικρά τώρα το είδα το θέμα σου.

Antigoni87
01-05-2010, 00:48
Κρίμα Βασίλη για τα πουλάκια... Πραγματικά κρίμα, πάνω που είχαν ανεξαρτητοποιηθεί κιόλας... Ελπίζω τα άλλα να είναι μια χαρά και να μάθεις τελικά πώς συνέβη αυτό (που ακούγεται όντως πολύ περίεργο) :(