PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Το κοκατίλ μου

joel
18-04-2010, 13:13
γεια σας...λοιπον εχω 1 μονο κοκατιλ.μου το χαρισε μια φιλη μου.μου ειπε οτι ειναι αγορι.ετσι το λεω ρωμαιο..λοιπον σκεφτομαι εντωνα οταν πιασω δουλεια και εχω λεφτα να του αγορασω 1 κοριτσακι για να γινουν ζευγαρι να μην ειναι μονος του...ειναι 1,5 χρονον και δεν ξερω αν του αγορασω 1 θυλικια αν θα την θελει....τι να κανω???

Windsa
18-04-2010, 13:47
Η θηλύκια που θα αγοράσεις πρέπει να είναι πάνω από ένα χρόνο, όχι μωρό...

1) πρέπει να κρατάς καραντίνα το καινούριο πουλάκι για 2 βδομάδες τουλάχιστον...
2) μετά να βάλεις 2 κλουβιά διπλα διπλα για 3-7 μέρες,
3) μετά θα αρχίζεις να τους βγάλεις έξω για βόλτες μαζί ενώ θα ζούνε στα διαφορετικά κλουβιά....
4) και άμα θα πάνε καλά μονο τότε θα τα βάλεις μαζί σε ίδιο κλουβί.....
...αλλιώς θα έχεις τσακωμούς και τραβηγμένα φτερά.

Βάλε φωτογραφία κάτω μέρος της ουράς και τα ανοιχτά φτερά του πουλιού (από κάτω)....Το πουλάκι τραγουδάει η απλά φωνάζει/σφυράει?? Φοράει δακτυλίδι? Πως ξέρεις ότι είναι 1,5 χρόνον?

joel
18-04-2010, 14:17
λοιπον λατσε 1-1 τα πραγματα...σφυριζει και δυνατα μαλιστα,δαχτυλιδι δεν εχει,μου το χαρισε 1 φιλη μου και λεω οτι 1,5 χρονο υπολογιζοντας ποσο καιρο το ειχε εκεινη και ποσο εγω..οσο για τις φοτο μακαρι να υξερα να τις βαλω...

Windsa
18-04-2010, 14:25
Απλά σφυρίζει??? Το ποσο δυνατά δεν έχει καμια σχέση...
Δεν κάνει τραγουδάκι? (εννοώ να τραγουδάει με διαφορετικούς τόνους για 2-4 λεπτά ασταματιτα, όχι απλά να σφυράει)?
Τότε φίλη μου, 95% έχεις θηλυκό.
Τουλάχιστον καλο που ξέρουμε ότι σίγουρα δεν είναι μωρό. Ψάξε να μας βάλεις φώτο, να σιγουρευτώ.

joel
18-04-2010, 14:30
οριστε μερικες...!!

joel
18-04-2010, 14:31
ναι και αλλη μια με τα φτερα απο κατω

Windsa
18-04-2010, 14:35
Τώρα είμαι 1000% σίγουρη, Ευχαριστώ. Έχεις ενα υπέροχο Lutino Περλε Θηλυκό. Να την χαίρεσαι! Ειναι πανέμορφη!

Αδε και καλο αγοράκι να της βρεις! ;-)

joel
18-04-2010, 14:37
ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ!!!!τοσο καιρο τον φωναζα ρβμαιο και τωτα μου βγηκε ιουλιετα???!!!!!χριστε μου!!!αληθεια??ειασαι απολυτα σιγουρη???και τι αγορι να της βρω???υπαρχει στο ιδιο χρωμα???αλλα να σου πω τον τελευταιο καιρο τριβετε στα καγγελα με την ουρα προς τα πανω...γτ το κανει αυτο???

Windsa
18-04-2010, 14:42
Ναι, ειμια σίγουρη.
Τα αγόρια τρίβονται με την ουρά προσ το κάτω, τα κορίτσια σκύβοντας και ουρά προς το πάνω. Το κανει επιδη θέλει να ζευγαρώσει.

Δεν ειναι απαραίτητο να τησ πάρεις αγοράκι του ίδιου χρωματισμού. Μπορείς να πάρεις ενα κανονικό γκρι. Αυτά τα γκρι κοκατίλ ειναι τα πιο εύκολα στο διαχωρισμό φύλου...απλα να μη κανείς λάθος στο φίλο του.

joel
18-04-2010, 14:44
αχ και πρεπει να της το παρω τωρα???δηλαδη αν της το παρω εχω πηθανοτιτες να τον θελει???εννοω επειδη ειναι σε φαση τριψιματος...

Windsa
18-04-2010, 14:52
κοίτα, και αν θα το πάρεις τώρα δεν γίνεται να ζευγαρώσουν άμεσος, πρέπει στην άρχη να γνωριστούνε (όπως σου περιέγραψα πιο πάνω) αυτό θα πάρει κανένα μηνα σίγουρα, μετά πρέπει να αρχίζεις τη προετοιμασία για ζευγάρωμα, με πλούσιο φαγητό, πολλές βιταμίνες και ασβέστιο, καθημερινές πτήσεις....αυτή τη προετοιμασία θα πάρει 3-4 βδομάδες....

..μην ανησυχείς... Οποτε θα έχεις άνεση θα την πάρεις το αρσενικό. Δεν πειράζει που τρίβεται... Θα περιμένει λίγο... Απλά καλο θα ήτανε να πέσει το περίοδο αναπαραγωγής μάρτιο-μάιο ή σεπτέμβριος-νοέμβριος... έτσι είναι το πιο φυσιολογικό.

joel
18-04-2010, 14:55
σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!με βοηθη :bliss: :bliss: σες απιστευτα!!!!!

Windsa
18-04-2010, 14:59
[ot:yer9lnu7]δηλαδη αν της το παρω εχω πηθανοτιτες να τον θελει???[/ot:yer9lnu7]

Ναι, έχεις πιθανότητες να ΤΟΝ θέλει...Όμως χωρίς τι σωστή γνωριμία και προετοιμασία για ζευγάρωμα δεν θα ΤΗΝ θελει αυτός. Και θα έχεις πολλούς τσακωμούς, τραβηγμένα πούπουλα και αίματα....

Και φαντάσου άμα θα πάρεις ένα αρσενικό με κάποιο πρόβλημα ή αρρώστια, θα πρέπει στην αρχή να το γιατρέψεις...
Την ώρα της καραντίνης δεν πρέπει να έχουν ΚΑΜΙΑ επαφή. Ούτε στο ίδιο δωμάτιο δεν μπορείς να τα έχεις.

Windsa
18-04-2010, 15:00
Τίποτα, να σε καλά.

joel
18-04-2010, 15:01
δεν καταλαβα...γτ να το βαλω σε καραντινα??πρεπει να ειναι σε αλλο δωματιο???γτ>??

Windsa
18-04-2010, 15:11
Το κάθε καινούριο πουλί που παίρνουμε το βάζουμε στο ξεχωριστό κλουβί και στο άλλο δωμάτιο για 2-4 εβδομάδες.
Πολλές φορες τα πουλια που παίρνουμε από petshop είναι άρρωστα (και δεν τους φαίνεται)...και μετά από 1-2 εβδομάδες αρχίζουν να παρουσιάζουν τα συμπτώματα.

Για να μη κολλήσουνε τα πουλια που έχουμε ήδη στο σπίτι και είναι υγιές, πρέπει να βάλουμε όλα τα καινούρια πουλια σε καραντίνα. Έτσι για να μην έχει επαφές μα τα αλλα πουλια.

Άμα μετά από 2-4 εβδομάδες δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα μπορούμε να αρχίσουμε το στάδιο γνωριμίας τον πουλιών μας.

Άμα παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα η αρρώστια το γιατρεύουμε.

Βεβαια άμα θα πας στο πτηνιατρο και θα δόσεις εξετάσεις τον κοπράνων του πουλιού, φτερών και δείγμα από πρόλοβο και εξετάσεις θα βγούν "καθαρές" τότε μπορείς να μην τηρήσεις τη καραντίνα...

joel
18-04-2010, 15:13
α μαλιστα..και αν εχει προβλημα πως θα το καταλαβω??τι συμπτωματα θα εχει??και πως μπορω να το γιατρεψω??και αν η δικια μου εχει προβλημα και κολλησει το καινουργιο??μια περιοδο ειχε διαρρια αλλα σταματησε και τωρα ειναι μια χραρα..

vicky_ath
18-04-2010, 15:14
δεν καταλαβα...γτ να το βαλω σε καραντινα??πρεπει να ειναι σε αλλο δωματιο???γτ>??
Οταν παιρνουμε ενα πουλακι καινουριο παντα τηρουμε καραντινα, οπως σου περιεγραψε σε προηγουμενο ποστ η Πωλινα!Αυτο το κανουμε γιατι το νεο πουλακι μπορει να μεταφερει καποια αρρωστια κ δε θελουμε να κολλησουν αυτα που ηδη εχουμε!Οποτε το νεο πουλακι απομονωνεται σε διαφορετικο δωματιο, ετσι ωστε να μην εχει επαφη με τα αλλα πτηνα κ οταν ειμαστε βεβαιοι για την υγεια του τοτε το φερνουμε σε επαφη με τα ηδη υπαρχοντα!Αυτο βεβαια προυποθετει οτι μεσα σε αυτο το διαστημα θα επισκεφτεις πτηνιατρο που θα σου εγγυηθει την υγεια του!

vicky_ath
18-04-2010, 15:16
Πωλινα απαντησαμε μαζι...!!

α μαλιστα..και αν εχει προβλημα πως θα το καταλαβω??τι συμπτωματα θα εχει??και πως μπορω να το γιατρεψω??και αν η δικια μου εχει προβλημα και κολλησει το καινουργιο??μια περιοδο ειχε διαρρια αλλα σταματησε και τωρα ειναι μια χραρα..

Τη δικια σου δεν την εχεις παει ποτε στο γιατρο?Εστω προληπτικα?
Καλο θα ειναι να το κανεις, να σε βεβαιωσει για την υγεια της κ επειτα να της παρεις ζευγαρι, το οποιο θα πας κ αυτο στο γιατρο κ μετα θα τα γνωρισεις!
Εννοειται πως αν καποιο απο τα πουλακια εχει κατι δε θα το γιατρεψεις εσυ, ο πτηνιατρος θα το κανει...
Τα συμπτωματα μπορει να ειναι πολλα κ διαφορα αναλογα με την ασθενεια!Αυτο θα στο πει ο ειδικος!

joel
18-04-2010, 15:18
οχι δεν την εχω παει...ξερετε κανεναν πτηνιατρο να μου προτεινετε??μενω αθηνα καλλιθεα....

vicky_ath
18-04-2010, 15:26
Μπορεις να στειλεις pm στη Μαρια (Niva2gr), εχει τη λιστα με τους πτηνιατρους!
Εγω δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω γιατι μενω Θεσ/νικη!

joel
18-04-2010, 15:35
οκ ευχαριστω πολυ και τις 2 σας!!!