PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μπαμπάς "Hannibal"

adef
14-04-2010, 09:09
Γεια σας

Καλώς σας ξαναβρίσκω και πάλι όλους τους παλιούς φίλους στον καινούργιο ιστότοπο.

Θελω να αναφερθώ σε ένα θέμα το οποίο και με προβλημάτισε πολύ.

Στις 25/3 "έσκασαν μύτη" τα 2 πρώτα Norwich. Τιποτε δεν έδειχνε αυτό που θα ακολουθούσε.
Ο μπαμπάς που μεχρι τότε ήταν πολύ στοργικός , τάιζε συνέχεια το θηλυκό , καθόταν στα αυγά οταν αυτό έβγαινε να ξεμουδάσει ,και ύστερα τις 5 πρώτες μέρες έκανε το ίδιο. Μέχρι που....

Την 5η μέρα βρήκα τον έναν νεοσσό πεταμένο κάτω έξω απο την φωλιά μεσα στα αίματα και τον αλλο να έχει "ξυλιάσει" μέσα προφανώς απο την στέρηση της ζεστασιας που του προσφερε η μαμα. Το δε θηλυκο σε κατάσταση παραφροσύνης.

Μου ηρθε να τον ξεπουπουλιάσω

Τωρα πλέον απο το 4ο αυγό (στην 2η γέννα) ο κύριος απομονώνεται. Περιμένω το τέλος της εβδομάδας για να κάνω ωοσκόπηση

Αν βγούν νεοσσοί πότε θα πρέπει να τον ξαναβάλω έτσι ώστε να μην ξανακινδυνεύσουν?

Ευχαριστώ

jk21
14-04-2010, 14:17
εγω δεν ειμαι σιγουρος οτι ο αρσενικος σου ειναι ντε και καλα ο φταιχτης.δεν αλλαζεις χωρις να δινεις ενδειξεις σε μια μερα.εβλεπες νωριτερα να κυνηγαει τη θηλυκια για ζευγαρωμα;ακομα και ο αρσενικος να φταιει σιγουρα δεν σκοτωσε το αρσενικο επιτηδες.στην χειροτερη περιπτωση πηγε να βατεψει εντος φωλιας και πανω στον τσακωμο το παρασυρανε με τα νυχια εκτος φωλιας.αν απλα το εβλεπες χωρις αιματα νεκρο.ουτε αυτο θα δεχομουνα.οι γονεις πολλες φορες ειτε απο λαθος ,ειτε για λογους φυσικης επιλογης που εμεις δεν μπορουμε να ξεχωρισουμε σε τοσο μικρη ηλικια στα πουλακια (εκεινα με το ενστικτο ή καποια αλλη δυναμη σιγουρα μπορουνε,τουλαχιστον στη φυση ),αφηνουνε καποια πουλακια αταιστα ή και τα διωχνουνε εκτος φωλιας ωστε τελικα πεθαινουν .δεν σκοτωνουν ομως

adef
14-04-2010, 16:01
Αγαπητέ jk21 το πουλί είναι πολυ πυρωμένο

Τον έβαλα με αλλες δύο θηλυκες και τις κυνηγαγε και έκανε sex κελαηδώντας συνέχεια.

Επειδή μάλιστα μια απο αυτές είχε κάνει και ένα αυγό (ασπορο) στην αρχή πήγαινε μεσα σην φωλια και το τσιμπαγε προσπαθώντας να το σπάσει

Τωρα οσο για την αλλη θηλυκια μου δειχνει προς το παρόν ότι έιναι πολυ καλή μητέρα Την έβλεπα ότι ταιζε συνεχεια και μάλιστα ο πρόλοβος των νεοσσών ηταν γεμάτος.

Δεν το ρισκάρω. Αν βγούν μικρά θα τα χωρίσω όταν βγούν απο την φωλια για να μπορέσω να τα ξαναζευγαρώσω

adef
15-04-2010, 10:00
Από ότι είδα σήμερα έκανα λαθος και έβαλα θεμα για καναρίνια στο τμήμα των παπαγάλων

Ζητώ συγνώμη και το βαζω και στα καναρινια

adef
15-04-2010, 10:07
Γεια σας

Απο λάθος έιχα βάλει αυτό το θέμα στους παπαγάλους οπότε το ξαναβάζω τώρα σωστα στην ενότητα των καναρινιών

Θελω να αναφερθώ σε ένα θέμα το οποίο και με προβλημάτισε πολύ.

Στις 25/3 "έσκασαν μύτη" τα 2 πρώτα Norwich. Τιποτε δεν έδειχνε αυτό που θα ακολουθούσε.
Ο μπαμπάς που μεχρι τότε ήταν πολύ στοργικός , τάιζε συνέχεια το θηλυκό , καθόταν στα αυγά οταν αυτό έβγαινε να ξεμουδάσει ,και ύστερα τις 5 πρώτες μέρες έκανε το ίδιο. Μέχρι που....

Την 5η μέρα βρήκα τον έναν νεοσσό πεταμένο κάτω έξω απο την φωλιά μεσα στα αίματα και τον αλλο να έχει "ξυλιάσει" μέσα προφανώς απο την στέρηση της ζεστασιας που του προσφερε η μαμα. Το δε θηλυκο πολυ ανήσυχο και ταραγμένο.

Μου ηρθε να τον ξεπουπουλιάσω

Τωρα πλέον απο το 4ο αυγό (στην 2η γέννα) ο κύριος απομονώνεται. Περιμένω το τέλος της εβδομάδας για να κάνω ωοσκόπηση.

Τον έβαλα με αλλες δύο θηλυκες και τις κυνηγαγε και έκανε sex κελαηδώντας συνέχεια.

Επειδή μάλιστα μια απο αυτές είχε κάνει και ένα αυγό (ασπορο) στην αρχή πήγαινε μεσα σην φωλια και το τσιμπαγε προσπαθώντας να το σπάσει

Αν βγούν νεοσσοί πότε θα πρέπει να τον ξαναβάλω έτσι ώστε να μην ξανακινδυνεύσουν?

Ευχαριστώ