PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Άρρωστη κανάρα!

Φάμπιο
10-04-2010, 18:25
1. Είδος-ράτσα πουλιού: καναρινι

2. Ηλικία-φύλο πουλιού: 5 ετων/θηλυκο

3. Γενική περιγραφή συμπτωμάτων:ξεκινησε με φουσκωμενο πτερωμα,μισοκλειστα ματια,αδυνατισμα,διαρροια

4. Χώρος διαμονής:εξωτερικος

5. Θερμοκρασία χώρου:θερμοκρασιες αθηνας(?)

6. Ημερομηνία απόκτησης του πουλιού:2005

7. Ημερομηνία εμφάνισης συμπτωμάτων:1 μηνα

8. Διατροφή:πριν την εμφανιση συμπτωματων σπορους καναρινιων,φρουτα,λαχανικα διαφορα

9. Αξιολόγηση-Εμφάνιση περιττωμάτων:πρασινη διαρροια

10. Αναπνοή (δυσπνοια, συρριγμοί, κ.τ.λ.)οχι

11. Κινητικότητα:κανονικη

12. Τρώει κανονικά;ναι

13. Προηγούμενες θεραπείες:οχι

14. Καραντίνα:οχι
15. Παρατηρήσεις-Άλλα συμπτώματα απο προχθες αποτομη πτερορροια,χασιμο ουρας και βγαζει πολυ πουπουλο γενικα!

Ξεκινησε να ειναι φουσκωμενη με μισοκλειστα ματια και διαρροια(πρασινη προς λαδι χρωματικα)!
Της εδωσα SIVOTINE κι αμεσως συνηλθε εκτος απο την διαρροια που εχει μεχρι και σημερα(εδω κι ενα μηνα)Μου προτειναν και SANTALINA
Πινει και πολυ νερο!
Της εδωσα chia,θεραπεια με μαυρο τσαι για την διαρροια(2/3 σταγονες στο νερο για 5 μερες)
Τι αλλο μου προτεινετε;;;
Γιατρος δεν υπαρχει πλεον για μενα καλος μετα απο καποιο περιστατικο που μου ετυχε οποτε περιμενω τις συμβουλες απο αυτους που ασχολουνται πραγματικα!
Ευχαριστω!

xXx
10-04-2010, 19:40
Νίκη εγώ έτσι όπως το ακούω μου φέρνει σαν προσβολή από ενδοπαράσιτα, ιδίως λόγω της μεγάλης κατανάλωσης νερού! Δώσε του Τabernil Vermicida (2 σταγόνες σε 40ml νερού για 1 μέρα, 2 ημέρες (2η+3η) νερό καθαρό και επανάληψη την 4η μέρα, 2 σταγόνες σε 40 ml νερό)

jk21
10-04-2010, 20:42
νικη αν το φουσκωμα στο πτερωμα εχει σταματησει και μενει μονο η διαρροια και το αδυνατισμα περα απο την πιθανη υπαρξη ενδοπαρασιτων που αναφερει ο βασιλης υπαρχει και η αλλη πιθανοτητα να εχει διαταραχθει απο την ασθενεια και μετα την αντιβιωση το γαστρεντερικο.χορηγησες προβιοτικο; αν οχι παρε με ειτε να σου πω σκευασμα απο κει που ψωνιζουμε ή αν μπορεις να κανονισουμε να ρθεις να σου δωσω.κοντα ειμαστε.κοιτα την κοιλια του πουλιου και την καρινα και πες μας τηνοψη τους.
δες και εδω αν και μαλλον τα ξερεις

http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=741

http://www.kiklos.info/ges-check.html

το μαυρο τσαι (τοσο λιγο που λες δεν ειναι προβλημα νομιζω) να ξερεις ειναι φουλ στην καφεινη και δεν ενδικνυεται για τα πτηνα.υπαρχει για το ιδιο αποτελεσμα (δεν εχω κανει χρηση ) και καρβουνακι εχω ακουσει.αν μπορεις κοιτα καλα την κουτσουλια για παρασιτα με καποιο μεγενθυτικο φακο.καποια ειδη που δεν ειναι πολυ μικρα φαινονται.αν θελεις δοκιμαστικα ανακατεψε με την αυγοτροφη λιγο ριζαλευρο (οχι κρεμα ριζαλευρο εχει γαλα ,το σκετο) και ελαχιστο νερο να αφρατεψει και χορηγησε για ναδεις αν περιοριστει η διαρροια(2μερη αυγοτροφη - 1 ριζαλευρο) .

Φάμπιο
14-04-2010, 22:19
Βασιλη ξεχασα να αναφερω οτι της εκανα και θεραπεια με wormidel της bogena αλλα τιποτα!
Μηπως δεν την εκανα σωστα;;
Μου ειπαν 5 σταγονες στην κανονικη ποτιστρα για 7 μερες!
Αυτο που μου λες ειναι κι αυτο για εσωπαρασιτα απλα αλλη μαρκα;;
Αλλα βαση των αρθρων που μου παρεθεσες δημητρη μου κανει οτι οντως το πουλι εχει εσωπαρασιτα γιατι δεν μοιαζουν με την φωτο του αρθρου αλλα μοιαζει η περιγραφη!Πρασινα και μυριζουν ασχημα!

Δημητρη εχεις δικιο εδωσα προβιοτικο αυτηη την στιγμη μου διαφευγει η ονομασια αλλα το πηρα απο κκει που ψωνιζουμε και ηταν σε μικρο φακελακι!
Της εδινα και πολυβιταμινες μετα

Για το τσαι στεναχωρηθηκα τωρα γιατι το ειχα διαβασει σε σαιτ και νομιζα οτι ηταν καλο!!!

Θα σε παρω και τηλ. να τα πουμε!!

jk21
15-04-2010, 00:28
νικη το ταμπερνιλ που αναφερει ο βασιλης και το wormidel που ειπες ειναι και τα δυο λεβαμιζολη .το ιδιο ειναι σαν ουσια .ονομαστικα τουλαχιστον.το μαυρο τσαι μην σε ανησυχει ,η ποσοτητα και το οτι δεν συνεχιστηκε για διαστημα δεν νομιζω να επηρεσε αρνητικα .προβιοτικο πηρες το liviferm μαλλον .εκεινο ειναι εντεροκοκκος faecium .το αλλο που σου λεω εχει τρεις γαλακτοβακιλλους.και τα δυο αν συντηρηθουν μεχρι να ρθουν στα χερια σου σωστα και ρθουν ζωντανα καλο κανουν .

mgerom
15-04-2010, 14:15
Nα το πιάσουμε απο την αρχή, γιατί το πράγμα κάπου...χάνεται.
Τα συμπτώματα που υπάρχουν στην πρώτη περιγραφή είναι
Φούσκωμα, αδυνάτισμα και πράσινη διάρροια. Το μόνο που μπορεί να δώσει κατεύθυνση απο αυτά, είναι η άσχημα αρωματισμένη πράσινη διάρροια.Η μυρωδιά και το χρώμα δείχνουν υπερβολική έκκριση χολής.Το πιθανότερο δηλαδή είναι κάποια επιβάρυνση του συκωτιού και στην χειρότερη, μια ασθένειά του, που σημαίνει και αδυναμία αφομείωσης λιπαρών.Αυτό δικαιολογεί και την αδυναμία.
Ας υποθέσουμε, οτι πράγματι συμβαίνει κάτι τέτοιο.Το συκώτι υπολειτουργεί,τότε το μεγάλο βάρος για την διατήρηση στην ζωή του πουλιού πέφτει στο έντερο. Αν στο έντερο όμως διαταράσσουμε τίς ισορροπίες με την παροχή αντιβίωσης δημιουργούμε αυξημένη διάρροια και αφυδάτωση ,με αποτέλεσμα να υπάρχει ανάγκη για μεγαλύτερη κατανάλωση νερού απο το πουλί.Αυτό κάνει, καταναλώνει πολύ νερό.Αλλά αυτό με την σειρά του δημιουργεί πολλά ούρα που μοιάζουν με διάρροια.ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ λοιπόν.Πώς να βγεί συμπέρασμα; Οταν λοιπόν κανείς δεν έχει την δυνατότητα να καταφύγει σε γιατρό και απλά υποθέτει, είναι δύσκολη η θεραπεία οποιασδήποτε κατάστασης.Να σημειώσω εδώ οτι το WORMMIDEL χορηγείται εφ, άπαξ( ένα 24ωρο ) και η δόση είναι 1 κουλάκι του γλυκού σε ποτίστρα 50 γραμμαρίων.
-Αν όλο αυτό το σενάριο που "έπλεξα" πιο πάνω είναι κοντά στην πραγματικότητα 1ον) στο κλουβί πρέπει να υπάρχει μόνον ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΑΣΠΟΥΡΙ (Κανένας λιπαρός σπόρος και καθόλου πράσινα ή αυγοτροφή).2ον) Οπωσδήποτε στο νερό LIVIFERM (συνδιασμός προβιωτικών και βιταμινών) για 5 συνεχής μέρες και αν χρειαστεί συνέχεια μέχρι και 10 ημέρες, με μια διήμερη διακοπή ενδιαμέσως. 3ον)παρακολούθηση συνεχής των κενώσεων ώστε να υπάρχει καθημερινή γνώση της κατάστασης.Βέβαια το απομόνωση σε ήσυχο και ΖΕΣΤΟ μέρος εννοείται.