PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Το μπάτζι μου έχει πτερόρροια. Τι να κάνω;

demis
11-04-2010, 01:58
καλα καλα δεν εχει ενα μηνα που επεκτησα το νεμο και αρχισε και η πτερορια.... φοβαμαι μηπως του πεσει βαρια ολο αυτο γιατι και αλλαγη περιβαλλοντος, κανουμε προσπαθεια να γνωριστουμε καλυτερα, και τωρα και αυτο!!! εχει λιγες μερες που του πεφτουν μερικα φτερα αλλα σημερα αρχισε να χανει πιο πολλα τι μπορω να κανω εγω απο τη μερια μου? σημερα του πηρα το μουλτι βιτ και θα του βαλω αυριο αλλα για ποσο καιρο να του βαζω να του δινω για 2 3 μερες η να του βαζω καθε μερα μεχρι να τελειωσει η πτερορια???? ευχαριστω.

margie
11-04-2010, 14:08
Δύο με τρεις φορές τη βδομάδα για όσο διαρκεί η πτερόροια είναι καλά. Μην ανησυχείς για την πτερόροια, είναι η εποχή τώρα.

lilith
11-04-2010, 14:55
και εμένα σαν τρελά έχουν γεμίσει τα κλουβιά τους πούπουλα...
τους δίνω στο νερό pro-fed και multi vit της vitakraft το πρωτο είναι για την πτερόροια και το άλλο πολυ βιταμινούχο..τι άλλο να τους κάνω? μπανάκι δε τους κάνω και κάθε μέρα ακόμα δε ζέστανε ο καιρός πολύ και φοβάμαι
αύριο λέω να τους πάρω και κάτι σπορια που λένε είναι για τα φτερά ...
καμιά συμβουλή? :pingu:

demis
11-04-2010, 21:21
lilith νομιζω πως αυτα ειναι αρκετα δεν νομιζω να θελει κατι παραπανω εγω του δινω και φρεσκα φρουτα και τον αφηνω να κανει μπανιο μερα παρα μερα το ψεκαστηρι δεν το θελει καθολου ενω με τη μπανιερα τρελενεται!!!!!!!!!!

Dream Syndicate
11-04-2010, 22:38
Η αλλαγή του πτερώματος είναι μια απο τις πιο στρεσογόνες καταστάσεις στον κύκλο ζωής του πουλιού.Το κάθε πουλάκι υφίσταται μια διανοητική και σωματική πίεση.Στη φύση τα πουλιά γίνονται ευάλωτα αυτή την περίοδο και ψάχνουν ένα ήσυχο μέρος για να περάσουν την περίοδο αυτή.Γίνονται πιο ευάλωτα στα αρπακτικά διότι με το χάσιμο μεγάλους μέρους του φτερώματος χάνουν τις δεξιότητες τους στο πέταγμα, οπότε προσπαθούν να κρύψουν την κατάσταση αυτή.Τώρα το ίδιο συμβαίνει και στα πουλιά συντροφιάς.Καλό είναι να του παρέχουμε μια ικανοποιητική διατροφή για να το βοηθήσουμε να περάσει αυτή την περίοδο καλά.Η θερμότητα δεν θα πρέπει να έχει διακυμάνσεις και να φροντίζουμε να μην πέφτει σε χαμηλά επίπεδα. Δέκα ώρες ύπνος σε σκοτεινό μέρος αν είναι δυνατό σε σκοτάδι.Αφήστε τα σε ένα ήσυχο χώρο για να μπορέσουν να κρύψουν η να μειώσουν τις ανησυχίες τους όπως θα έκαναν και στη φύση.Καθώς η διαδικασία συνεχίζεται όλο και πιο πολύ το πουλί ασχολείται με τα πτέρωμα του. Κάθε νέο φτερό είναι τυλιγμένο σε ένα προστατευτικό περίβλημα κερατίνη.Η κερατίνη είναι η θήκη που προσπαθεί να βγάλει το πουλάκι για να ανοίξει το φτερό.Είναι σαν την θήκη της ομπρέλας την οποία αφαιρούμε και μετά ανοίγει η ομπρέλα.Είναι φυσιολογικό να νομίζεται ότι ξύνεται.Στην ουσία όμως βγάζει την κερατίνη για να βγει το νέο φτερό που στρώνει με το ράμφος του.Η διατροφή του θα πρέπει να περιέχει πρωτεΐνες,βιταμίνες και μέταλλα.Ένα συμπλήρωμα πολυβιταμυνούχο,μια αυγοτροφή ,φρούτα αν τα τρώει,θα πρέπει να δίνονται.Στο φόρουμ υπάρχουν συνταγές για σπιτική αυγοτροφή να φτιάξετε και μόνοι σας και θα είναι και καλύτερη του εμπορίου.Το μπάνιο και φυσικά θα τους κάνει καλό την περίοδο αυτή .

demis
12-04-2010, 14:41
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.. και κατι ακομα ξερει κανεις πσο καιρο κραταει η πτερορια? και καθε ποτε ερχετε... ευχαριστω και παλι..

Dream Syndicate
12-04-2010, 21:44
Συνήθως για τα μεγάλα πτερά απαιτούνται μέχρι και οκτώ εβδομάδες,για τα υπόλοιπα έξι εβδομάδες.Τα παπαγαλάκια οποιαδήποτε εποχή μπορεί να έχουν πτερόρια είτε άνοιξη είτε χειμώνας.Μερικά μάλιστα χάνουν λίγα πτερά όλο το χρόνο.Η πρώτη πτερόρια ξεκινά όταν γίνονται τα μωρά δώδεκα εβδομάδων για να πάρουν το ενήλικο πτέρωμα.

demis
13-04-2010, 21:05
ηδη κανω αυτα που μου ειπατε απο προχθες του δινω συμπληρωμα και αυγοτροφη. φρουτα δυστυχως δεν τρωει! κι επισεις τον εβαλα σε ενα ησυχο μερος που δεν μπαινωβγαινουμε και τον αφησα εκει μεχρι να περασουμε την πτερορια για να ειναι υσηχος. :sleep: :sleep: :sleep: και φυσικα το βραδυ λιγο πριν νυχτωσει του σκεπαζω το κλουβι , και ολο το βραδυ κοιμαται αταραχος μεχρι τις 8... σημερα ειδα βελτιωση στην συμπεριφορα του, ειχε απιστευτη ορεξη εκει που δεν επαιζε με ενα συγκεκριμενο παιχνιδι σημερα βαλθηκε να το ξεσκησει!!!! :biiiggrin: :biiiggrin: :biiiggrin: