PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ζευγαρωμα

Δημητριος
10-04-2010, 13:50
Εχω ενα ζευγαρι παπαγαλακια μπατζι, ζευγαρωνουν αλλα αυγα δεν βλεπω.

Δημητριος
11-04-2010, 13:22
Αν θελει καποιος φιλος ας με βοηθησει, εχω ενα ζευγαρι παπαγαλακια μπατζι, ζευγαρωνουν απο τις 20 Μαρτη, περιπου ποτε μπορω να δω αυγα. Η θυλικια καθεται συνεχεια στη φωλια.

margie
11-04-2010, 14:11
Αν κάθεται στη φωλιά θα κάνει και αβγά. Γιατί αγχώνεσαι; Σουπιοκόκαλο τους έχεις; Πρέπει να παίρνει ασβέστιο οπωσδήποτε. Κάνε εσύ σωστά την προετοιμασία σου και άστα να κάνουν τη δουλειά τους!

Δημητριος
11-04-2010, 15:12
Σουπιοκοκαλο δεν εχω βαλη, εχω βαλη ενα τετραγονακι ασπρο που ειναι για τι μυτη, αυτο δεν κανει

Δημητριος
17-04-2010, 11:09
Τα παπαγαλακια μπατζι ειναι αργα για να γενεισουν η πολυ νωρης? :lovebird:

Dream Syndicate
17-04-2010, 14:52
Πόσο καιρό τα έχεις;Τι ηλικία έχουν;Η πέτρα δεν αντικαθιστά το σουπιοκόκαλο,καλύτερα να πάρεις ασβέστιο που είναι υδατοδιαλυτό για να είσαι σίγουρος για την σωστή ποσότητα πρόσληψης ασβεστίου.Αργά η πολύ νωρίς τι θες να πεις;Βιταμίνες τους βάζεις;Καλό θα είναι να τους βάλεις βραστό αυγό.Βράσε, άστο να κρυώσει και πολτοποίησε το μαζί με το τσόφλι αφού προσθέσεις δύο σταγόνες σιτέλαιο που θα πάρεις απο τα βιολογικά προϊόντα για την λήψη βιταμίνης Έψιλον(Ε).

jk21
17-04-2010, 15:06
αν θες προθεσε στην αυγοτροφη τους γυρη που ειναι πολυ καλη και για την διαθεση για ζευγαρωμα (εχει γοναδοτροπες ορμονες που μοιαζουν με τις αντιστοιχες γοναδοτροπινες των ζωων ) και στη γονιμοτητα.την δινεις μεσω αυγοτροφης ->1 κουταλι διαλυμενο οσο γινεται σε 20 ml νερου με το μιξερακι του φραπε.την προσθετεις σε πσοτητα αυγοτροφης γυρω στα 300 γρ στο μουλτι και ανακατευεις .το μιγμα να μην ειναι ουτε λασπωτο ,ουτε στεγνο .να ειναι αφρατο!).μετα την αυγοτροφη την διατηρεις για 5 μερες στο ψυγειο .αν ειναι ετοιμη χωρις βρασμενο αυγο τοτε κραταει και παραπανω αρκει να παραμενει στο ψυγειο για να μην αλλοιωθουν τα συστατικα της γυρης ,ενω και η υγρασια που εχει τωρα η ξερη αυγοτροφη την κανει ελαφρως πιο ευαλλωτη.αν δεν δινεις ξεχωρα αυγο σκετο τοτε να προσθετεις στην αυγοτροφη σου αν εχεις ετοιμη ή να φτιαξεις δικια σου με φρεσκο.εδω http://www.greekbirdclub.com/viewforum.php?f=69 αν δεν τις εχεις δει εχει αρκετες συνταγες ειτε με ετοιμη αυγοτροφη και προσθεση αλλων συστατικων ,ειτε εντελως φτιαχτες

Δημητριος
17-04-2010, 23:07
Τα παπαγαλακια ειναι 11 μηνων, τα εχω 1,5 μηνα τα εχω δει να ζευγαρωνουν απο 20 με25 Μαρτη, οσο για το νωρις ενοω την εποχη. :lovebird:

Dream Syndicate
18-04-2010, 09:37
Κοίτα να δεις η εποχή είναι εντάξει δηλαδή άνοιξη μέχρι τις αρχές καλοκαιριού.

Δημητριος
18-04-2010, 10:50
Σ"ευχαριστω πατριωτη Κωστα.Ρωτησα να μαθω γιατι η θυλικα καθεται συνεχεια στη φωλια πριν το Πασχα αλλα αβγα δεν βλεπω. :lovebird:

jk21
18-04-2010, 14:19
απο τη στιμγη που τα βλεπεις να ζευγαρωνουν αν ηταν ελλειψη ασβεστιου θα ειχες ηδη προβλημα δυστοκιας με δυσαρεστη καταληξη.πιθανοτατα το πουλακι ή ειναι μικρο οποτε δεν ειναι ετοιμο οργανικα ή για αλλους λογους εχει καποιο ορμονολογικο προβλημα.πως στις γυναικες (ανθρωπους) καποιες εχουν αραιο ή και σπανιο κυκλο.καπως ετσι μπορει το πουλακι να μην κατεβαζει ωαρια για να γινουν αυγουλακια.γιαυτο σου εχω προτεινει την χρηση της γυρης που ειναι το μονο προιον που μπορει να βοηθησει λογω των γοναδοτροπων ορμονων του.βοηθαει στην ορμονικη ισορροπια και στα δυο φυλα

Niva2gr
18-04-2010, 23:02
Είναι μικρά σε ηλικία ακόμα τα πουλιά Δημήτριε. Είναι μεν ώριμα σεξουαλικά αλλά είναι πολύ νεαρά ακόμα. Είναι π.χ. αντίστοιχα σαν να γεννάνε μωρό 15χρονα παιδάκια.

Ίσως και να μην βγάλουνε αυγά ακόμα.

Δημητριος
28-04-2010, 14:29
Ευχαριστω πολυ Μαρια,υπομωνη λειπων. :lovebird: