PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Οχι Δαχτυλιδι Στο ποδι!!!

Σπυρος24
07-04-2010, 23:20
Παιδια την δευτερα θα ερθει ο Ringneck που παραγγειλα σε ενα πετσοπ.Μου ειπε η πωλητρια πως δεν θα εχει δαχτυλιδι γιατι της ειπε ο εκτροφεας οτι δν βαζουν στους μικρους...τι να κανω?

vicky_ath
07-04-2010, 23:24
Σπυρο σχεδον σιγουρα σου λεει ψεμματα...τι εννοει δε βαζουν στους μικρους?απ'οσο εχω δει το δαχτυλιδωμα γινεται σε πολυ μικρη ηλικια!Δηλαδη ποσο μικρο ειναι το πουλι κ δεν μπορει να φορεσει δαχτυλιδι?2 ημερων?
Αυτοι τι ηλικια σου ειπαν οτι εχει??

Σπυρος24
07-04-2010, 23:34
μου ειπαν θα ειναι μωρο στανταρ.κατω απο 7μηνων. επισης μου λεει η πωλητρια οτι ειναι φιλος της ο εκτροφεας αυτος και τον εμπιστευετε.εγω την ειπα οτι θα του κανω ενα τεστ για να δω μπα και την φοβησω λιγο αλλα δν ειδα ανταποκριση.(Στους μικρους ενοουσε το ειδος.αλλα απο οσο ξερω δν ειναι μικρος.στα μεσαια ανηκει)

vicky_ath
07-04-2010, 23:40
Αααα...νομιζα οτι αναφεροταν στην ηλικια!Οπως κ να εχει δε νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο!
Τι να σου πω...μακαρι να λεει αληθεια. Δεν ξερω αν στα ringneck μπορεις να το καταλαβεις οταν ειναι τοσο μικρα, ισως εδω μπορει να σε βοηθησει καποιος με περισσοτερες γνωσεις απο εμενα.
Εγω σου ευχομαι να παρεις ενα υγιες πουλακι κ να του δωσεις πολυ αγαπη!

Σπυρος24
07-04-2010, 23:42
ευχαριστω πολυ βικυ!!!!!(Σαλονικα σε λεω!!!:ΡΡ) Απο οσο ξερω δεν βγαζει το δαχτυλιδι στο λαιμο του ο αρσενικος οταν ειναι μικρος...

Dream Syndicate
07-04-2010, 23:43
Όλα τα πουλιά δαχτυλιδώνονται από την έκτη μέρα της ζωή τους για να δηλώσουν ότι γεννήθηκαν σε εκτροφείο.Προφανώς ο εκτροφέας δεν βάζει δαχτυλίδια στα πουλιά του.Μπορεί το πουλάκι να είναι και μεγαλύτερο οπότε δεν θα μπορείς να το καταλάβεις χωρίς δαχτυλίδι.Δαχτυλίδι στο λαιμό από τριών χρόνων θα έχει.

vicky_ath
07-04-2010, 23:48
Ναι αυτο ξερω κ εγω, οτι αργει να βγει το δαχτυλιδι!Ειναι αρσενικο το πουλακι ή δεν σου ειπαν?
Σαλονικα.. :wave:
(Αν δε σε πειραζει μπορεις να μου στειλεις ενα pm να μου πεις απο ποιο μαγαζι το πηρες το πουλακι κ ποσο?Ετσι να εχω μια ιδεα!!)

vicky_ath
07-04-2010, 23:49
Κωνσταντινε σημερα ολο συγχρονως απανταμε...!!! :lol: :lol: :lol:

Φάμπιο
07-04-2010, 23:55
Αν σου ελεγε οτι απλα δεν ειναι γραμμενος σε καποιο συλλογο και γι αυτο δεν δαχτυλιδωνει τοτε ολα θα ηταν ενταξει!

Αυτο που σου ειπε οτι δεν βαζουν οι εκτροφεις δαχτυλιδια σε μικρους η μεσαιους παπαγαλους ειναι υπερβολικα υποπτο!
Υπαρχει πιθανοτητα να μην ειναι καν εκτροφεας και να ειναι κανας ιδιωτης και αν θελει ν απουλησει τον παπαγαλο του,που σιγα μην ειναι μωρο!
Αν θες την αποψη μου μην παρεις κανενα πουλι απο κει ;-)

Σπυρος24
07-04-2010, 23:55
Αρσενικο θα ειναι το πουλακι.Απο βουλγαρια ειπα θα το φερει απο εναν ελληνα εκτροφεα.Καμια βοηθεια παιδια με το τι να κανω?

Dream Syndicate
07-04-2010, 23:57
Αρσενικο θα ειναι το πουλακι.Απο βουλγαρια ειπα θα το φερει απο εναν ελληνα εκτροφεα.Καμια βοηθεια παιδια με το τι να κανω?
Συμφωνώ με τη Φάμπιο.Μυρίζει η δουλειά.

Σπυρος24
08-04-2010, 00:00
Το πετσοπ παντως εχει καλο ονομα.Μου ειπε πως ο εκτροφεας της ειπε οτι στα μικρα παπαγαλακια δεν βαζει δαχτυλιδι .αυτο. Εγω της ειπα πως θα προσπαθησω να μαθω τι ηλικια θα ειναι γ ν μην γινει καμια βλακεια.και μου ειπε και πολυ καλα θα κανεις.και μ λεει αν και σου ειπα ειναι γνωστος μας και του εχουμε εμπιστοσυνη.

Dream Syndicate
08-04-2010, 00:10
Τι να σου πω εσύ έχεις άποψη για το πετ δεν την έχω εγώ.Η απόφαση είναι δική σου.

vicky_ath
08-04-2010, 00:11
Εγω θα σου ελεγα να παρεις ενα τηλ αυριο κ να πεις στην κοπελα απο το μαγαζι οτι εσυ χρειαζεσαι καποια αποδειξη για την ηλικια του πουλιου πριν το παρεις!Πιεσε την λιγο...για το δικο σου το καλο δηλαδη!Φανταζεσαι να ειναι ενα πουλακι μεγαλο σε ηλικια, αγριο που να μην μπορεις να το κουμανταρεις?Τωρα θα μου πεις με αγαπη ολα γινονται, αλλα επειδη θα ειναι ο πρωτος σου παπαγαλος κ ισως δεν εχεις την καταλληλη εμπειρια, μπορει να γινει πολυ ζορικη η κατασταση.

Σπυρος24
08-04-2010, 00:14
μου εδωσε αποδειξη και λεει πανω μωρο...αρα δεν εχω να φοβηθω σωστα?

vicky_ath
08-04-2010, 00:24
Αχ δεν ξερω τι να σου πω..
Κ εγω απο το μαγαζι που πηρα το μπατζι μου τα ιδια μου ειχαν πει, οτι ειναι κατω απο ενος χρονου κ ελεγαν οντως αληθεια. Αλλα θεωρω οτι θα μπορουσαν να μου εχουν πει κ ψεμματα το ιδιο ευκολα.

Σπυρος24
08-04-2010, 01:42
η εξεταση για να δω την ηλικια του ποσο κοστιζει??

vagelis76
08-04-2010, 04:42
Δε νομίζω οτι υπάρχει εξέταση για να δείς την ηλικία του αλλά μόνο το φύλο του με τεστ DNA....
Έχεις την τύχη και την ευκαιρία να είσαι εδώ μέλος και να διαβάζεις διάφορα που έχουν συμβεί στο καθένα μας,εκμεταλεύσουτο και γίνε επιδυλακτικός και προσεκτικός με τους πετσοπες..ο μόνος τους στόχος είναι το κέρδος....
Κι εγώ έχω παπαγάλο χωρίς δαχτυλίδι,πίστεψέ με δεν είναι ότι καλύτερο,ακόμα αμφιβάλω για την ηλικία του και αυτό με δυσκολεύει πολλές στο να ερμηνεύσω κάποιες συμπεριφορές του(π.χ.αναπαραγωγικό ξύπνημα)
Γνώμη μου ...όταν αποφασίζεις να αγοράσεις ένα πουλί από ένα μαγαζί πρέπει να έχεις την απαίτηση να φοράει και δαχτυλίδι,αυτό αλλάζει αν εσύ έρθεις σε επαφή με ένα χομπύστα "εκτροφέα" και αποκτήσεις από εκείνον πουλί.Ένας σωστός εκτροφέας που κάνει σωστά τη δουλεία του,φοράει πάντα δαχτυλίδια κλειστού τύπου στα πουλιά του.
Η απόφασή δική σου και τα αποτελέσματα της επιλογής σου επίσης.Έχε υπόψιν σου μόνο οτι κυκλοφορούν πολλοί που εκμεταλλεύονται την αγάπη και λαχτάρα μας να αποκτήσουμε ένα τέτοιο πουλί που το κόστος του πολλές φορές δεν είναι και μικρό....

Windsa
08-04-2010, 09:44
Δεν μπορείς τώρα να μάθεις τη ηλικία του με κανένα τρόπο. (Εκτος αν είναι όντως πολύ μωρό μέχρι 3-4 μηνών, και του φαίνεται).

Και πως, ενδιαφέρον, σου είπανε ότι είναι αρσενικό, αφού είναι μωρό και δεν σου δώσανε αποτέλεσμα εξετάσεις DNA για φύλο του???
Μου μυρίζει ψέματα από το pet. Δηλαδή, προσπαθούνε να μαντέψουνε.

Σε καλύτερη περίπτωση θα έχεις ένα παπαγάλο νεαρό στην ηλικία αγνωστου φίλου.
Στη χειρότερη - ένα μεγάλο θηλυκό.

Μόλις θα το λάβεις κανε DNA test σε κάποιο Πτηνίατρο.

Σπυρος24
08-04-2010, 13:36
ποσο κοστιζει φιλε αυτο το τεστ DNA?? Ποοο αγχωθηκα παρα πολυ τωρα...

vicky_ath
08-04-2010, 13:59
Το τεστ απ'οσο ξερω Σπυρο δεν ειναι ακριβο. Γυρω στα 20-30 ευρω υπολογισε. Αλλα δε νομιζω οτι μπορεις να μαθεις την ηλικια, οπως ειπε κ ο Βαγγελης. Εκτος πια αν το πουλακι ειναι μολις λιγων μηνων οπου εκει φαινεται.

Σπυρος24
08-04-2010, 14:00
αυτη μου ειπε θα ειναι μηνων το πουλι...μωρο ειπε...αρα θα φαινετε λογικα σωστα?

vicky_ath
08-04-2010, 14:06
Δεν μπορείς τώρα να μάθεις τη ηλικία του με κανένα τρόπο. (Εκτος αν είναι όντως πολύ μωρό μέχρι 3-4 μηνών, και του φαίνεται).
Οπως ειπε κ η Πωλινα μεχρι 3-4 μηνων φαινεται. Αν ειναι πανω απο τοσο...
Γιατι δεν κανεις ενα τηλεφωνημα στο μαγαζι να ρωτησεις ακριβως ποσο ειναι?Δηλαδη ποιο μηνα γεννηθηκε?

Σπυρος24
08-04-2010, 14:17
Βασικα θα παω απο κοντα να της μιλησω ξανα γιατι φοβαμαι πολυ τωρα....

vicky_ath
08-04-2010, 14:41
Νομιζω οτι αυτο θα ειναι το καλυτερο. Απλα δειξε οτι ξερεις 5 πραγματα παραπανω για να καταλαβει οτι δε μπορει να σε πιασει κοροιδο.
Στην τελικη πες οτι θελεις ειτε το πουλι να φοραει δαχτυλιδι κ να εχει ολα τα νομιμα χαρτια, ειδικα αφου ειναι εισαγωμενο, ειτε να ειναι τοσο μωρο το πουλι που να φαινεται, αλλιως δε θα το παρεις.

Windsa
08-04-2010, 16:05
Μπορεις να ζητησεις να κανουν αυτοι το ΔΝΑ τεστ.

Σπυρος24
08-04-2010, 20:51
την ακυρωσα τιν παραγγελια γιατι δν μ τα ελεγε καλα...ασε...θα περιμενω μπασ κ βρω απο αλλου...ευχαριστω πολυ παιδια!!!

angelfarm
08-04-2010, 20:59
.......????!!!!!!!!!!!!... :dontknow:

Σπυρος24
08-04-2010, 23:45
καλα 20-30 ευρω ειναι σχετικα πολλα.....αλλα οκ αξιζει για το μικρουλι!!!Βρηκα αλλο μαγαζι παιδια και θα παρω σε 2 βδομαδες!!!Πολυ μου αρεσε ο τυπος εκει.ειχε και ζακο δικο του.Ειπε θα φερει πολλους σε 2 βδομαδες και θα μπορω να διαλεξω.Πιστευω ειναι καλυτερα.

vicky_ath
09-04-2010, 01:27
καλα 20-30 ευρω ειναι σχετικα πολλα.....αλλα οκ αξιζει για το μικρουλι!!!Βρηκα αλλο μαγαζι παιδια και θα παρω σε 2 βδομαδες!!!Πολυ μου αρεσε ο τυπος εκει.ειχε και ζακο δικο του.Ειπε θα φερει πολλους σε 2 βδομαδες και θα μπορω να διαλεξω.Πιστευω ειναι καλυτερα.
Ναι η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι κ λιγα, αλλα δεν ειναι κ 100ευρω, ειναι λογικη τιμη!Κ επισης σκεψου οτι αν το πουλι ειχε δαχτυλιδι(δηλαδη του ειχαν κανει κ DNA τεστ στο εκτροφειο), θα το αγοραζες 20-30 ευρω ακριβοτερο, οποτε παλι το ιδιο θα ηταν...
Ξερεις ε?Περιμενω pm του pet shop για να συνεχισω την επιδρομη μου.... :P :P

Windsa
09-04-2010, 09:44
[ot:3tlu8eht]αν το πουλι ειχε δαχτυλιδι(δηλαδη του ειχαν κανει κ DNA τεστ στο εκτροφειο), θα το αγοραζες 20-30 ευρω ακριβοτερο,[/ot:3tlu8eht]

Όχι, δεν ισχύ πάντα αυτό.
Δεν κάνουνε το ΔNΑ test στα εκτροφεία. Μονο αν θα το ζητήσει ο πελάτης. Και περισσότερa Pets πουλάνε πουλια με δακτυλίδια με την ίδια τιμή όπως κι αλλα.

Απλά η τιμή από τον εκτροφέα μπορεί να έχει μεγάλη διαφορα από τη τιμή του μαγαζιού.

Μπορεί να είναι χαμηλή η τιμή άμα ο εκτροφέας έχει παααααρα πολλά πουλια.
Και πιο μεγάλη άμα ο εκτροφέας έχει λίγα πουλια και τα προσέχει σαν τα ματια του, βεβαια και ξοδεύει πολλά λεφτά... Τέτοια πουλια συνήθως είναι σε αριστη κατάσταση, με δακτυλίδια και ΔΝΑ test και δεν κοστίζουν λίγα.

Niva2gr
15-04-2010, 22:39
Δηλαδή το άλλο πετ σοπ, με τον ιδιοκτήτη που έχει ζακό, πουλάει παπαγάλους με κλειστά δαχτυλίδια; Πώς θα είσαι σίγουρος τί θα πάρεις και απο εκεί;

Σπυρος24
15-04-2010, 22:45
ειπε εμενα ολοι οι παπαγαλοι που θα φερω θα εχουν...εξαιρεση να ναι κανα 2....

Niva2gr
15-04-2010, 22:57
Οκ!
Μακάρι να είναι έτσι!
Όταν τους φέρει και τους δεις ενημέρωσέ μας.

Σπυρος24
15-04-2010, 23:04
ναι φιλε εννοειτε!!!και αν παρω θα βαλω κατευθιαν φωτο!!!ειπε θα φερει ποικιλιες ...αρα θα μπορω να διαλεξω κιολας εκει αν μου αρεσει καποιο παρα πολυ...

Niva2gr
17-04-2010, 00:43
Φίλη είμαι παρακαλώ! :rabbit:

Ποικιλίες; Δηλαδή δεν είσαι αποφασισμένος να πάρεις μόνο ringneck; Κάθε είδος παπαγάλου είναι διαφορετικό απο όλα τα άλλα και χρειάζεται ψάξιμο πριν επιλέξουμε.

Σπυρος24
17-04-2010, 01:02
ειμαι 90 % για ρινκνεκ..δεν ξερω καποιο αλλο που να μ αρεσει τοσο πολυ και στα ιδια λεφτα....και για ρινκνεκ το εχω ψαξει παρα πολυ...βεβαια εχω πολλα να μαθω ακομα αλλα ειμαι ετοιμος να παρω εναν...