PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Το παπαγαλακι μου μου ξεφυγε....

petros
01-04-2010, 09:53
παιδια μου εφυγε το παπαγαλακι τι να κανω...??? :cry: πειτε γρηγορα...

vas
01-04-2010, 10:58
ΠΩΣ σου έφυγε?προσοχή βρε παιδιά
Βγάλε το κλουβί έξω με νερό φαγητό και ανοιχτή πόρτα,κάποια στιγμή θα πεινάσει.Κόλλησε στις κολώνες της γειτονιάς σου τη φωτο του με το όνομά του,βγες και φώναξέ το,του είχες κόψει τα φτερά?αν ναι έχεις ενα συν,σε ποια περιοχή είσαι?για να ξέρουμε και εμείς μήπως δούμε τίποτα
καλή τύχη

petros
01-04-2010, 11:17
Βασιαννα εκανα αυτα που μου ειπες και επιπλεων πηγα και αγορασα ενα καινουριο... :biiiggrin: :biiiggrin: :biiiggrin: :biiiggrin: :biiiggrin:

petros
01-04-2010, 11:26
παιδια και κατι αλλο τα φτερα απο το καινουριο μου παπαγαλακι δεν ειναι ωραια και θελω να μαθω αν θα βγαλει καινουργια

vicky_ath
01-04-2010, 12:33
Πετρο πως σου εφυγε?Κριμα το καημενο.. :cry:
Τελικα τι εγινε το βρηκες κ του πηρες παρεα, ή δεν το βρηκες κ απλα πηρες ενα αλλο, γιατι εγω μπερδευτηκα ετσι οπως τα λες... :dontknow:

petros
01-04-2010, 12:39
δεν το βρηκα και πηρα ενα αλλο αλλα σας παρακαλω πειτε μου θα βγαλει κενουργια φτερα στην ουρα....

vicky_ath
01-04-2010, 12:49
Τωρα εχει φτερα στην ουρα ή οχι?Οταν λες δεν ειναι ωραια τι εννοεις?Εχουν καποιο προβλημα ή δεν ειναι ωραια απο αισθητικης αποψης?
Παντως νομιζω οτι πρεπει να ανοιξεις ενα νεο θεμα γι'αυτη την απορια, μιας κ εδω ο τιτλος ειναι "το παπαγαλακι μου μου ξεφυγε....", οποτε καποιος που εχει την ιδια απορια με σενα για τα φτερα δε θα μπορεσει να βοηθηθει!

vicky_ath
01-04-2010, 12:51
Κατι ακομα, το παπαγαλακι που σου εφυγε συνεχιζεις να το ψαχνεις?Εχει πολυ λιγη ωρα που εφυγε κ ειναι πολυ πιθανο να γυρισει!Εμενα μου ετυχε παλια με budgie που εχασα να γυρισει το επομενο πρωι!

petros
01-04-2010, 12:56
κοιτα το παπαγαλακι εφυγε πριν 2μισι ωρες το εψαξα στη γειτονια αλλα τιποτα...και δν νομιζω να γυρισει...

angelfarm
01-04-2010, 13:14
αχ βρα πετρο αχ............το να ζει ενα παπαγαλακι με καποιον που το αγαπαει ειναι κατι το υπεροχο (θελω να ελπιζω)για το πτηνο αλλα και για σενα ...........τωρα το γλυκουλι εφυγε..................(γιατι?....)(ου δεις καταλαβαινει......αμμεσα τουλαχιστον)εκει εξω στο περιβαλλον του αστυ δεν ειναι και ο,τι καλυτερο....για διαφορους λογους,παρ'αυτα καποιος μπορει να το βρει και να στο φερει (καθολου απιθανο αφου δεν ειναι αγριο...)ή να το υιοθετησει καποιος ''Καλος''ανθρωπος και στις δυο περιπτωσεις να χιαρεσαι....η τριτη εξυπακουεται πια ειναι κ δεν θελω ουτε να την σκεφτομαι........................ πριν 2 χρονια μου εφυγε ενας κοκατιλ....(καλα να περναει-ηταν πολυ αγριος -τι να του ειχαν κανει στο μαγαζι απο οπου τον πηρα..!!!??..........και περσυ ενα αυστραλιανο εφυγε αλλα επειδη ειχε αβγα στην φωλια του (ολα ηταν τζουφια :cry: )γυρισε κι απο τοτε ειχα ανοιχτο το κλουβι εκανε βολτες εκτος σπιτιου και ξαναγυριζε το καμαρι μου (τωρα ειναι στη λεσβο)...........ΑΑ!!!!!το καινουργιο παπαγαλακι που πηρες δεν ειναι κολιε(τι παει να δεν μ'αρεσει)ολα ειναι μικρα και απιθανα Αθωα πλασματακια..................... :hi:

vas
02-04-2010, 10:19
Συχαρητήρια!Σε περίπτωση που σου φύγει και αυτό ή αν δε βγάλει άλλα φτερά και δεν είναι πια ωραίο,δε χρειάζεται να ανησυχήσεις,μπορείς να το αφήσεις ελεύθερο και να πάρεις ένα άλλο που θα είναι και πιο εμφανίσημο βέβαια! :welldone:

vassilis29
05-04-2010, 21:42
Απο τη στιγμή που το παπαγαλάκι έφυγε είναι λίγα αυτά που μπορείς να κάνεις. Βασικά, περιμένεις μήπως και γυρίσει μόνο του. Για το νέο πουλάκι που πήρες όμως, μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο: να είσαι πιο υπεύθυνος και να προσέχεις πιο πολύ, να το φροντίζεις και να του δίνεις όση αγάπη μπορείς. Πολλές φορές, όταν αγοράζουμε πουλιά απο πετ σοπ, το φτέρωμά τους δεν είναι σε καλή κατάσταση και δείχνουν ταλαιπωρημένα. Αυτό οφείλεται στις άσχημες συνθήκες διαβίωσής τους εκεί, το στρίμωγμα με πολλά πουλιά σε άβολο κλουβί, κακή διατροφή κλπ. Σιγά σιγά, με τον καιρό και με φροντίδα απο σένα θα καθαρίσει και θα αλλάξει τα φτερά του με νέα πιο όμορφα. Ένας παπαγάλος πέρα απο ωραία διακόσμηση στο χώρο, μπορεί να σου προσφέρει και άλλα πράγματα όχι υλικα. Προσπάθησε να πλησιάσεις το πουλί, να το γνωρίσεις και σίγουρα θα βρείς κι άλλα χαρίσματα σ' αυτό πέρα απο την ομορφιά του.
Φιλικά Βασίλης

Niva2gr
18-04-2010, 22:03
Δηλαδή σου έφυγε το ένα και έτρεξες αμέσως να αγοράσεις άλλο; Οι παπαγάλοι συχνά επιστρέφουν μετά απο μέρες, συνήθως όταν έχουν πεινάσει. Εσύ δεν του έδωσες καν την ευκαιρία να επιστρέψει.
Τέλος πάντων, το ζήτημα της ουράς του καινούριου δεν έχει να κάνει με αυτό το θέμα. Ελπίζω τουλάχιστον το προηγούμενο παπαγαλάκι να το μάζεψε κάποιος άνθρωπος που ξέρει να το φροντίζει.
Πάντως καλό θα κάνεις αν αύριο πάρεις ένα καινούριο κλουβί για το νέο παπαγαλάκι και βγάλεις το παλιό κλουβί με ανοιχτή την πόρτα και γεμάτες τις ταϊστρες στη βεράντα για μερικές μέρες.

petros
19-04-2010, 14:22
μαρια το θεμα υπαρχει εδω και ενα μηνα και ολα αυτα που εχεις γραψει τα εχω κανει,αν και το παπαγαλακι(ο πεπιτο :cry: :cry:)το βρηκε μια γειτονησα,ανεβηκε στο χερι της απο οτι μου ειπε αλλα μετα πηγε να το πιασει απο επανω και της εφυγε....τι να πω....ετσι δεν αντεξα στη μοναξια και πηγα πηρα ενα αλλο....οσο για την ουρα εχω ανηξει αλλο θεμα.... :-P :-P :-Pviewtopic.php?f=7&t=1844 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=7&t=1844)

vas
19-04-2010, 15:15
την ίδια μέρα που έφυγε το πουλάκι έτρεξες και το αντικατέστησες με άλλο,μέσα σε μια ώρα,θα μας τρελάνεις τελείως?για ποια μοναξιά μιλάμε τώρα?

petros
19-04-2010, 15:41
βασιαννα τι πειραζε εγω αυτα που επρεπε να κανω απο μερος μου τα ειχα κανει και σε περιπτωση που γυρνουσε η το εβρισκα θα ειχα 2 αλλα.... :( :( :(.......βασικα μια απο εκεινες τις μερες θα επερνα αλλο ενα ετσι κι αλλιωσ και θεωρησα πως ηταν η καταληλη στιγμη γιατι μπορει να ακουγε οτι κελαηδουσε το αλλο και να γυρναγε......

vas
19-04-2010, 15:53
κοίτα,να σου πω κάτι?και εγώ σκέφτομαι για 2ο παπαγάλο,αλλά αν έχανα το σάμμυ(που ποτέ να μην)το ΜΙΝΙΜΟΥΜ που θα έψαχνα θα ήταν ένας μήνας,όχι μια ώρα.

petros
19-04-2010, 15:56
μα δεν σταματησα να τον ψαχνω.......(οχι τωρα αλλα εκεινο το διαστημα που χαθηκε... :cry: :cry:

vicky_ath
19-04-2010, 15:59
Πετρο η Βασιαννα σου το λεει αυτο γιατι το πρωι που εχασες το παπαγαλακι σου κ ρωτουσες απεγνωσμενα τι να κανεις, μετα απο μια ωρα μας ρωτουσες αν το νεο παπαγαλακι που πηρες θα βγαλει καινουρια ουρα...Λογικο δεν ειναι να υποθεσουμε οσοι το διαβασαμε οτι σταματησες να ψαχνεις για τον Πεπιτο???

vas
19-04-2010, 15:59
Tέλος πάντων,δε νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν πια,απλά όποιος μπει και δει το τοπικ αυτό και βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση να ξέρει ποιο είναι το σωστό,αυτό είναι το κυριότερο

petros
19-04-2010, 16:04
συμφωνω.......βασιαννα....... ;-) ;-) ;-)

Niva2gr
19-04-2010, 21:27
Εντάξει, νομίζω οτι πλέον το θέμα έχει εξαντληθεί και δεν έχει νόημα να συνεχίζεται.
Δεδομένου οτι πια έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας, και έχουν εξαντληθεί σημαντικά οι πιθανότητες να βρεθεί το πουλί δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας. Επομένως προσωρινά κλειδώνω το θέμα.

Πέτρο, αν παρ' ελπίδα βρεις το μπάτζι στείλε μου πμ για να το ξεκλειδώσω το θέμα.