PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Φύλο και συμπεριφορά των νέων μου cockatiels???

micka
01-04-2010, 11:42
Φύλο και συμπεριφορά των νέων μου cockatiel???

Γεια σας...παρακολουθώ καιρό το forum σας και μπορώ να πω ότι μου έχει φανεί πολύ χρήσιμο σε αρκετές περιπτώσεις. Ηθελα όμως να κάνω μία ερώτηση για δύο cockatiel που έχω εδώ και 2 περίπου μήνες.
Το ένα είναι γκρίζο και το άλλο είναι lutino. Όταν βρεθούν κοντά το γκρίζο τσιμπάει το lutino και κάποιες φορές απαντά και το lutino. Γενικώς το ένα ενοχλεί το άλλο ενώ το βράδυ δε κοιμούνται ιδιαιτέρως κοντά. Το Lutino είναι πολύ ήσυχο και ήρεμο ενώ το γκρι πολύ ζηλιάρικο και υπερκινητικό. Ενώ με φοβάται μόλις πάω να ταίσω κάτι το lutino, τρέχει προς το μέρος μου για να φάει. Αν του δώσω και αυτού να φάει φοβάται και φέυγει. Παρουσιάζει μία ανταγωνιστική συμπεριφορά απένταντι στο lutino ή προστατευτική; Σας παραθέτω και φωτογραφίες μηπως και με βοηθήσετε με το φύλλο... Ένας πτηνίατρος και ένα παλιός πουλιατζής από εξωτερικό μου έιπαν ότι δεν μπορείς να γνωρίζεις το φύλλο τους από κανένα εξωτερικό χαρακτηριστικό. Ισχύει;
Επίσης αν κάποιος έχει ζευγαρώσει cockatiels θα ήθελα αν μπορεί να μου πει τις διαστάσεις του κλουβιού που απαιτούνται για ζευγάρωμα!! Σας έβαλα πολλά!!

Ευχαριστώ!!

vicky_ath
01-04-2010, 12:46
Γεια σου Μιχαλη!Καταρχας εχει 2 πολυ ομορφα πουλακια!
Το θεμα της συμπεριφορας ετσι οπως το περιγραφεις τουλαχιστον, εμενα δε μου φαινεται κ πολυ περιεργο!Αν τα τσιμπηματα που κανουν μεταξυ τους δεν ειναι πολυ δυνατα, ισως το κανουν απλα κ για παιχνιδι!Αυτο που λες οτι το γκριζο ερχεται να φαει οταν ταιζεις το αλλο, ισως το κανει επειδη ζηλευει, αλλα ταυτοχρονα μπορει να μη σε εμπιστευεται κ απολυτα κ γι'αυτο τελικα φευγει!Μηπως δινεις περισσοτερη σημασια στο αλλο επειδη ειναι πιο φιλικο?Προσπαθησε να τους συμπεριφερεσαι το ιδιο κ εγω πιστευω οτι καποια στιγμη θα σε εμπιστευτει κ εκεινο!Δωστου λιγο χρονο!
Οσο για το φυλο, δεν ισχυει αυτο που σου ειπαν!Ψαξε λιγο στο φορουμ κ θα δεις οτι υπαρχει αντιστοιχο θεμα που εξηγει πως ξεχωριζουμε το φυλο στα cockatiels!Αν θελεις βαλε κ φωτογραφιες απο το κατω μερος της ουρας τους κ σιγουρα θα σου απαντησει καποιος!Γνωριζεις την ηλικια τους?Γιατι αν τα πουλακια σου ειναι μικρα ισως να μην ειναι πολυ ξεκαθαρο το φυλο τους!

antonis
01-04-2010, 12:57
viewtopic.php?f=63&t=929 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=63&t=929)

micka
01-04-2010, 13:21
Γειά σου Βίκυ, ευχαριστώ για την απάντησή σου. Εμένα μου φαίνονται μικρά κοντά στο χρόνο πάνω κάτω. Δεν έχουν δαχτυλίδια οπότε δε μπορώ να πω με σιγουριά. Καμιά φορά όταν το γκρι τσιμπάει το lutino αυτό κράζει οπότε υποψιάζομαι ότι το κανει κάπως δυνατά. Η αλήθεια είναι ότι ασχολούμαι εξίσου και με τα δύο και μάλιστα στην αρχη με το γκι λίγο πειρισσότερο. Ήταν πιο φιλικό όταν ήρθε στο σπίτι αλλά στην πορεία αντιστράφηκαν οι ρόλοι. Το γκρι γενικά προσπαθεί να κάνει ότι και το lutino σε όλα τα θέματα. ΑΑ!! Επίσης σφυρίζει αρκετά στη διάρκεια της ημέρας ενώ το lutino κάθόλου! Σας παραθέτω και άλλες φωτο!

fotis_k
01-04-2010, 18:09
Να σου ζησουν.Ειναι πολυ ομορφα!

Απο τις φωτογραφιες φαινεται οτι ειναι ζευγαρι.Τι γκρι ειναι αρσενικο και το κιτρινο(lutino) θηλυκο.Το αρσενικο φαινεται οτι ειναι νεαρο απο την ουρα του.(ειναι 6-8 μηνων).

Το κλουβι δεν εχει συγκεκριμενες διαστασεις.Οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο.Αν σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη καλο ειναι να περιμενεις τουλαχιστον αλλους 6 μηνες για καλυτερα αποτελεσματα και για αποφυγη προβληματων.

micka
01-04-2010, 18:54
Φώτη ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!! Και γω την ίδια εκτίμηση κανω για το φύλο τους (άπειρος σε cockatiel όμως, οπότε η γνώμη μου δε μετράει :lol: ). Επίσης νομίζω πως το κίτρινο είναι μικρότερο από το γκρι...Εγώ δε θα επιδιώξω κάτι σε σχέση με την αναπαραγωγή προς το παρόν....και ότι ήθελε προκύψει!

fotis_k
02-04-2010, 10:52
Εε αφου εχεις βαλει φωλια προφανως και προσπαθεις να τα βαλεις σε αναπαραγωγικη φαση "fullyhappy"

Καλυτερα να βγαλεις την φωλια.Γιατι αν οπως λες η θηλυκια σου ειναι μικροτερη απο τον αρσενικο τοτε σιγουρα θα εχεις προβληματα.Μπορει ακομα και να την χασεις απο δυστοκια.Αν η θηλυκια ηταν εστω 1.5 χρονων θα σου ελεγα να προσπαθησεις κι οτι γινει(μιας και κανενα απο τα πουλια σου δεν θα κινδυνευε).Τωρα ομως που ειναι τοσο μικρη η θηλυκια σου τα βαζεις σε κινδυνο.

*Τα τσιμπηματα που αναφερεις πιο πανω μην σε ανυσηχουν.Γενικα τα κοκατιλ δεν φημιζονται για την αγαπη που δειχνουν μεταξυ τους.Μπορει να τσιμπιουνται καθημερινα και μια μερα να τα δεις να ζευγαρωνουν.

micka
02-04-2010, 12:51
Έχω τη φωλιά αλλά τους λέω κάθε λίγο ότι δεν πρέπει να ζευγαρώσουν!! "fullyhappy". Την έβγαλα τη φωλιά, αυτό εννούσα ότι δε θα επιδιώξω κατι...!! :-P Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Και οτιδήποτε μπορείς να προσθέσεις ή κάποιος άλλος πάντα ευπρόσδεκτο!

Καλή Ανάσταση σε όλους!

vicky_ath
05-04-2010, 12:06
*Τα τσιμπηματα που αναφερεις πιο πανω μην σε ανυσηχουν.Γενικα τα κοκατιλ δεν φημιζονται για την αγαπη που δειχνουν μεταξυ τους.Μπορει να τσιμπιουνται καθημερινα και μια μερα να τα δεις να ζευγαρωνουν.
Θα συμφωνησω κ εγω με το Φωτη!Τα κοκατιλ που εχουμε με το φιλο μου, που ειναι αδερφια ολη την ωρα τσιμπιουνται!Να φανταστεις οτι το δικο μου με το μπατζι μου κανει πιο καλη παρεα! :lol:

micka
06-04-2010, 01:34
Παιδιά για μας λυθεί η απορία...τα έπιασα στα πράσα, χωρις φωλιά και χωρίς κάποια ιδιαίτερη διατροφή και μπροστά μου!! Περίεργα πράγματα... :-P Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αν ξέρει κάποιος από red - rumped ας πει καμια ιδέα στο topic που άνοιξα!