PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ξεχωρηση Φυλου σε Parakeet RIngneck??(και δαχτυλιδη ερωτηση)

Σπυρος24
31-03-2010, 13:14
Πως θα μπορεσω να ξεχωρισω το φυλο του Parakeet Rngneck που θα παρω?Και κατι ακομα,ειναι πολυ σημαντικο να εχει δαχτυλιδη σωστα? το δαχτυλιδη διχνει την ηλικια?Περιπου ξερω για το δαχτυλιδη απο εναν φιλο αλλα θελω να μαι σιγουρος επειδη θα παει ο πατερας μου Αθηνα να δει τον παπαγαλο πριν μου τον στειλουν αν τελικα τον παρω...τον εβαλα να διαβασει και τα κριτηρια επιλογης για να προσεξει καποια πραγματα.να ρωτησω κατι ακομα.Θα πρεπει να ρωτησει αν ειναι εμβολιασμενος? αν ναι πω θα καταλαβουμε αν εχει κανει?θα δωθει και καποιο χαρτη μαζι του?ειναι η πρωτη φορα που θα παρουμε ενα παπαγαλο και θελω να τα προσεξω ολα πολυ γιατι δεν εχω εμπειρια μονο απο αυτα που καθομαι διαβαζω για το πως να τα προσεχεις κλπ...Ευχαριστω μαγκες!!!

Dream Syndicate
31-03-2010, 14:38
Τα αρσενικά βγάζουν ένα δαχτυλίδι γύρω από το λαιμό όταν γίνουν ενήλικα.Άρα η θα πρέπει να περιμένεις ενώ δε θα ξέρεις το φύλο του η θα κάνεις τεστ DNA Με το δαχτυλίδι ναι θα ξέρεις την ηλικία του.Ναι θα πρέπει να έχει δαχτυλίδι.Είναι πιστοποιητικό ότι γεννήθηκε σε εκτροφείο και όχι πιασμένο από τη φύση.Βέβαια μπορεί να είχε και να το έχουν κόψει.Το δαχτυλίδι θα πρέπει να είναι κλειστού τύπου το οποίο φοριέται τις πρώτες μέρες της ζωή του.Οι παπαγάλοι δεν κάνουν εμβόλια.Η σωστή διατροφή το μπάνιο και η απασχόληση μαζί τους και τα παιχνίδια στο κλουβί τους για την ώρα που θα μένουν μόνοι είναι μια εγγύηση για την υγεία του πουλιού.Χαρτί δεν νομίζω να του δώσουν .Αν έχει γίνει εισαγωγή θα έχει το πιστοποιητικό υγείας και το χαρτί εισαγωγής.Οπότε να ζητήσεις απόδειξη απο εκεί που θα το πάρεις έτσι σαν απόδειξη ότι είναι δικό σου αν το κλέψουν.Να σου γράψει επάνω τα στοιχεία του δαχτυλιδιού.Τώρα αν δεν έχει και πληρεί τα στάνταρ σου τι να πω εσύ αποφασίζεις.

Σπυρος24
31-03-2010, 14:53
ευχαριστω φιλε με καλυψες μπορω να πω.μια ερωτηση μονο.κλειστου τυπου δαχτυλιδη εννοεις?

vas
02-04-2010, 10:41
κλειστού τύπου είναι τα ασημένια δαχτυλίδια,αυτά που δεν ανοίγουν,αν δεις ανοιχτού τύπου θα το καταλάβεις :P τα ανοιχτού τύπου τα βάζουν συνήθως για να ξεχωρίζουν τους νεοσούς ή τέτοια πράγματα,τα κλειστά όπως είπε και ο Κωνσταντίνος πιστοποιούν την ηλικία και τον τόπο γέννησης του παπαγάλου

Σπυρος24
02-04-2010, 16:11
ναι αλλα αυτος ο εκτροφεας δεν μπορει να με κοροιδεψει? πχ να βαλει αλλη ημερομηνια γεννησης και να πει οτι ειναι πιο μικρο? επειδη συνηθως οταν αγοραζεις παπαγαλο πρπ να τον παρεις απο 6μηνων εως ενος χρονου το πολυ...?

vas
02-04-2010, 22:54
να ένας λόγος που χρησιμεύει το δαχτυλίδι,κάθε χρόνος έχει και διαφορετικό χρώμα δαχτυλιδιού,και το δαχτυλίδι κλειστού τύπου μπορεί να περαστεί στο πουλί όταν είναι μερικών ημερών,αλλιώς δεεεν,τα δαχτυλίδια τυπώνονται κάθε χρόνο,δλδ δε μπορεί να βρει δαχτυλίδι του 2010 το ετος του 2008,ετσι δε μπορεί να σε κοροϊδέψει,μερικοί λένε οτι δεν είχαν άλλα δαχτυλίδια φετινά και έβαλαν του προηγούμενου και παραπροηγούμενου χρόνου,αηδίες,εγώ δε τα πιστεύω.΄.

Σπυρος24
03-04-2010, 00:01
και τι ηλικια θα λεγες ειναι η καλυτερη να το παρω?(το παπαγαλακι)

Dream Syndicate
03-04-2010, 15:16
και τι ηλικια θα λεγες ειναι η καλυτερη να το παρω?(το παπαγαλακι)
Μόλις έχει απογαλακτιστεί δηλαδή να έχει αρχίσει να τρώει μόνο του.

vas
04-04-2010, 12:26
συμφωνώ με parrotsmile

Windsa
04-04-2010, 19:08
Σαν πρώτη επιλογή δεν θα σου πρότεινα ένα RingNeck. Εκτος βεβαια αν είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις εντελώς μωρό (μόλις θα αρχίσει να τρώει μονο του)... Άμα θα πάρεις ένα ενήλικο και άγριο πολύ πιθανόν θα απογοητευτείς. Κατά 60-80% αυτοί οι παπαγάλοι είναι λίγο "ψυχροί" ston άνθρωπο. Όχι πως δεν θα μπορέσει να σαγαπήσει, αλλα δεν είναι στη φύση τους χάιδια και φιλια (όπως επίσης π.x. οι Rosella)... Πάντως υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Αυτή είναι η γνώμη μου μονο.

Σπυρος24
06-04-2010, 13:44
Windsa σκεφτηκα ringneck για την ικανοτητα ομιλιας του.Στο πετσοπ μου ειπαν θα ειναι 6μηνων με ενος χρονου οχι παραπανω...δεν ειναι καλο λες?δεν ξερω εχω μπερδευτει παρα πολυ...αλλοι μ λενε ειναι πολυ καλος παπαγαλος κ αλλοι λενε δεν ειναι φιλικος :(

Niva2gr
15-04-2010, 21:24
Στο πετ σοπ θα σου πούνε ό,τι θέλεις να ακούσεις για ψωνίσεις. Επομένως δεν αποκλείεται να σου πουν και ψέματα. Δεν ξέρω απο ρίγκνεκ, αλλά και εγώ έχω ακούσει οτι είναι σχετικά δύσκολοι ως είδος για ανθρώπους που δεν έχουν ξαναασχοληθεί με παπαγάλους.

Εγώ στη θέση σας θα ψαχνόμουν με εκτροφείς. Με τα ίδια και λιγότερα λεφτά μπορείτε να πάρετε απο καλό εκτροφέα κοκατίλ ταϊσμένο στο χέρι και εντελώς ήμερο. Ένας καλός εκτροφέας μπορεί να εγγυηθεί για την ηλικία και την υγεία των πουλιών του, ενώ τα πετ σοπ, στην πλειοψηφία τους, όχι.

Σπυρος24
15-04-2010, 21:30
δεν λεω μου αρεσουν τα κοκατιλ αλλα θα ηθελα κατι πιο μεγαλο και μου αρεσει παρα πολυ που υπαχει δυνατοτητα ομιλιας....και τα κοκατιλ βεβαια μπορουν να μιμιθουν τραγουδακια ειναι ωραια αλλα εχει ο κολλητος μου και λεω καλυτερα να παρω κατι πιο μεγαλο...μεχρι 200 ευρω μπορω να διαθεσω για τον παπαγαλο.εχω παρει ηδη ενα μεγαλο νικελ κλουβι με 75 που δεν ξεβαφει κιολας...με 200 ευρω υπαρχει αλλο παπαγαλακι που θα μ συνηστουσες??βεβαια η αποφαση ειναι δικη μου απλα ρωταω...

Niva2gr
15-04-2010, 21:56
Με 200 ευρώ, ανάλογα και με τον εκτροφέα βέβαια, μπορείς να βρεις παπαγάλο σενεγάλης, ή μονκ ταϊσμένα στο χέρι. Υπάρχουν και άλλα, όμως αυτά μου έρχονται στο μυαλό τώρα. Αν και εγώ προτιμώ τους Σενεγάλης, οι μονκ συνήθως μιλάνε καλύτερα.

Σπυρος24
15-04-2010, 22:02
το ringneck καλυτερο δεν ειναι απο Μονκ και Σενεγαλης?και ειναι μεγαλυτεροι και μιλανε καλυτερα...η κανω λαθος?

Niva2gr
16-04-2010, 23:37
Το τί είναι καλύτερο απο αυτά τα είδη είναι εντελώς υποκειμενικό και εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό απο τον χαρακτήρα του κάθε πουλιού ατομικά.
Π.χ. εγώ δεν θα επέλεγα να πάρω ringneck, όχι γιατί έχουν κάτι κακό, αλλά προτιμώ πολύ περισσότερο τους Σενεγάλης, και μετά τους μονκ, που είναι ως είδη πιο καλόβολοι, περισσότερο παιχνιδιάρηδες και πιο κοινωνικοί με τους ανθρώπους. Αλλά και πάλι αυτά τα χαρακτηριστικά εξαρτώνται πολύ απο τον χαρακτήρα του πουλιού και απο την εκπαίδευση και την κοινωνικοποίηση που δέχεται.

Το μέγεθος δεν έχει ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση με την εξυπνάδα του παπαγάλου. Επίσης η ικανότητα ομιλίας δεν μετράει αν δεν μας ταιριάζει ο χαρακτήρας και η ιδιοσυγκρασία του παπαγάλου. Άλλωστε, απο προσωπική μου εμπειρία μπορώ να πω οτι οι μονκ μιλάνε αρκετά καλά.

Σπυρος24
17-04-2010, 00:07
συμφωνω απολυτα μαζι σου απλα οκ παντα ηθελα εναν μεγαλο παπαγαλο απο μικρος...δυσκολα αλλαζει αυτο...απλα ειναι το οικονομικο και δεν μπορω να παρω ....ο ρινκνεκ ειναι πολυ καλη επιλογη πιστευω για μενα...ειναι μεγαλουτσικος...πολυ εξυπνος εχω διαβασει...εχω δει βιντεο που ειναι πολυ παιχνιδιαρης...επισης εχει καλη δυνατοτητα ομιλιας...βεβαια δεν μπορω να πω πως δεν θα μου αρεσε ενας μονκ η ενας σενεγαλης αλλα μου φαινετε προς τα εκει κλινω...βεβαια ακομα απο κοντα δεν εχω δει κανεναν απο αυτους τους 3....πιστευω αν δω και απο κοντα θα παρω μια πληρη εικονα για αυτα...θα εχω και μαζι μου πληροφοριες για ολα σχεδον τα ειδη που σκεφτομαι οποτε θα κατσω εκει καμια 3-4 ωρες μεχρι να διαλεξω...και αν δεν ειμα σιγουρος εστω και 1 % θα περιμενω κιαλο...

Windsa
17-04-2010, 09:15
Μπορείς να πάρεις με τέτοια λεφτά το Crimson Rosella (http://images.google.com/images?hl=en&client=safari&rls=en&q=crimson%20rosella&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi).
Είναι πιο μεγάλοι από Ring Neck σε μέγεθος και πιο εύκολοι σαν χαρακτήρας άμα θα το πάρεις από μωρό (με όλο πράσινη πλάτη)... Άμα η Rosella είναι σε μεγάλη ηλικία θα είναι πολύ δύσκολα και σχεδόν αδύνατο να τη ημερέψεις...

Βεβαια η δυνατότητα ομιλίας της είναι πολύ μικρή (άντε 10 λέξεις το πολύ)... όμως τραγουδάνε πολύ όμορφα.

Σπυρος24
17-04-2010, 10:55
Μαλλον κανεις λαθος φιλε μου...ι ροζελα ειναι πολυ πιο μικρη απο ρινκνεκ...παρολαυτα προτιμω ρινκνεκ..ευχαριστω για την πληροφορια ομως...αν σκεφτεις τπτ αλλο μην διστασεις να το πεις :)

Windsa
17-04-2010, 11:11
Από όλες της Roselles η Crimson Rosella είναι πιο μεγάλη. Ένα ενήλικο πουλί είναι λίγο μεγαλύτερο από ένα Ringneck. (Μη ξεχνάς ότι σχεδόν μισό μέγεθος του Ringneck είναι η ουρα του, ενώ η Rosella είναι λίγο πιο μεγάλη σωματικά.)
Εσύ αποφασίζεις, όπως νομίζεις

Είμαι γυναικα.

Σπυρος24
17-04-2010, 11:15
Οπ σορρυ :ΡΡ ναι οντως αυτο με την ουρα το ξερω αλλα και σωματικα μου φαινετε πιο ογκωδες ο ρινκνεκ δεν ξερω...ουτως η αλλως δεν με ενδιαφερει μονο το μεγεθος...ευχαριστω και παλι Φιλη μου!!!