PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τα red-rumped μου γέννησαν ένα αυγό!

NO FEAR
30-03-2010, 22:52
καλησπερα!!! :biiiggrin: !!!
με μεγαλη μου εκπληξη την ωρα που πηγα αποψε να καμαρωσω τα πουλακια μου,βρηκα στον πατο του κλουβιου ενα αυγο!!!! :eek: !!!προκειτε για τα ρεντ ραμπετ!!!
τα πουλια τα εχω λιγοτερο απο χρονο,ουτε προετοιμασια για γεννα εχω κανει ουτε τιποτα.εβαλα μια φωλια στο κλουβι και μεσα το αυγο.
αμεσως μπηκε και η θυληκια μεσα....
ειναι κατι πρωτογνωρο για μενα δεν ξερω τι αλλο και αν πρεπει να κανω κατι...
προλαβα και διαβασα αρκετα αρθρα εδω μεσα βοηθανε δεν μπορω να πω,,αλλα σιγουρα η καθε τετοια διαδικασια εχει της ιδαιτεροτητες της! :party:

vagelis76
30-03-2010, 23:03
Στεργιο εύχομαι να πάνε όλα καλά !!!!!!
Θα σε βοηθήσουν σίγουρα παιδιά που έχουν παρόμοιες εμπειρίες....

NO FEAR
30-03-2010, 23:06
Στεργιο εύχομαι να πάνε όλα καλά !!!!!!
Θα σε βοηθήσουν σίγουρα παιδιά που έχουν παρόμοιες εμπειρίες....

Σε ευχαριστω Ευαγγελε, μακαρι!!!

Niva2gr
30-03-2010, 23:24
Σας παρακαλώ, προσέξτε λίγο με τους τίτλους! Αν δεν γράφετε στον τίτλο για τί πρόκειται να μιλήσετε στο θέμα σας δύσκολα θα λάβετε βοήθεια. Σε αυτήν την περίπτωση θα αλλάξω εγώ τον τίτλο, αλλά δεν θα το κάνω πάντα αυτό. Στέργιο, αυτό δεν αναφέρεται μόνο σε εσένα, αλλά σε αρκετά μέλη που πιστεύουν λανθασμένα οτι με αυτόν τον τρόπο θα τραβήξουν περισσότερη προσοχή.

Όσον αφορά το θέμα τώρα, τα πουλιά είναι ήμερα; Συνήθως όταν έχουν αυγά χρειάζονται ηρεμία, καθώς γίνονται πιο νευρικά. Επίσης καλό είναι να εμπλουτίσεις την τροφή τους με παραπάνω πηγές ασβεστίου, όπως βραστό αυγό μαζί με το τσόφλι του, και επίσης με ελαιόλαδο, ελάχιστο μέλι, φρούτα και λαχανικά, αν τρώνε.

Πρόσεχε πολύ να μην τα αναστατώνεις και φρόντισε ο χώρος να αερίζεται καλά. Τώρα τελευταία κάποια μέλη έχουν παρατηρήσει απώλειες σε νεοσσούς μάλλον λόγω περιορισμένης υγρασίας. Τα αυγά χρειάζονται υγρασία για να παραμένουν ανοιχτοί οι ποροι του τσοφλιού και να μπορούν οι νεοσσοί να αναπνέουν.

NO FEAR
31-03-2010, 00:48
γεια σου μαρια!
εχεις απολυτο δικιο στην παρατηρηση σου οσον αφορα τον τιτλο της δημοσιευσης.
τωρα για τα πουλια...οχι μαρια δεν ειναι ημερα ειναι απ τη φυση τους ετσι δεν εξημερωνονται.
σε ευχαριστω για της συμβουλες θα της τηρησω κατα γραμμα(φρουτα δεν τρωνε)
ερωτηση:μελι και ελαιολαδο θα βαλω στο νερο?
υγρασια στο δωματιο που τα εχω δεν εχει..να τα εβαζα καπου αλλου ισως?
και κατι ακομα υπαρχει ειδος ασβεστιου που να χορηγηται κι αυτο μεσω νερου?

vagelis76
31-03-2010, 01:07
Το ελαιόλαδο και το μέλι είναι καλύτερο να το ανακατέβεις με την αυγοτροφή...το λάδι στο νερό σίγουρα δε θα διαλυθει.
Πηγές ασβεστιού είναι τα τσόφλια αυγού καθώς και το σουπιοκόκαλο που καλό θα είναι να υπάρχει πάντα στο κλουβι,θα βρείς όμως και σε μαγαζί ασβέστιο που το παρέχεις στα πουλιά μέσω του νερού
Και ένα τελευταίο....όταν λέμε έχει υγρασία στο δωμάτιο....δεν εννοούμε να βλέπεις φουσκομένους σοβάδες και μούχλα στους τοίχος,μιλάμε για την υγρασία που υπάρχει στην ατμόσφαιρα(τα λεγόμενα ποσοστά),και που μπορούμε να τα δούμε πλέον με ένα σύγχρονο ψηφιακό θερμόμετρο(μικρό μετεωρολογικό σταθμό).

angelfarm
31-03-2010, 01:23
γενναμε........!!!!!!!!γενναμε...... ......!!!!!!!!!!!ολα να πανε καλα......... :bliss:

NO FEAR
01-04-2010, 07:33
Το ελαιόλαδο και το μέλι είναι καλύτερο να το ανακατέβεις με την αυγοτροφή...το λάδι στο νερό σίγουρα δε θα διαλυθει.
Πηγές ασβεστιού είναι τα τσόφλια αυγού καθώς και το σουπιοκόκαλο που καλό θα είναι να υπάρχει πάντα στο κλουβι,θα βρείς όμως και σε μαγαζί ασβέστιο που το παρέχεις στα πουλιά μέσω του νερού
Και ένα τελευταίο....όταν λέμε έχει υγρασία στο δωμάτιο....δεν εννοούμε να βλέπεις φουσκομένους σοβάδες και μούχλα στους τοίχος,μιλάμε για την υγρασία που υπάρχει στην ατμόσφαιρα(τα λεγόμενα ποσοστά),και που μπορούμε να τα δούμε πλέον με ένα σύγχρονο ψηφιακό θερμόμετρο(μικρό μετεωρολογικό σταθμό).

αυγοτροφη δεν εχω διοτι δεν την τρωνε κιολας
αλλα σουπιοκοκαλο βαζω συνεχεια απ την πρωτη στιγμη
ενταξει ολα αυτα που λες για την υγρασια,ουτε εγω μιλησα για φουσκωμενα "ντουβαρια"...ποιο πρεπει να ειναι το ποσοστο υγρασιας ευαγγελε??

NO FEAR
01-04-2010, 07:34
γενναμε........!!!!!!!!γενναμε...... ......!!!!!!!!!!!ολα να πανε καλα......... :bliss:

:dontknow: αγγελε ενα αυγουλακι καναμε μεχρι τωρα κι εχουν περασει τρεις μερες απο τοτε...δεν θα πρεπε να ειχε κανει κι αλλο?

dourios
18-04-2010, 20:31
φιλε δεν κανει καθε μερα εμενα για να κανει και τα 5 που εκανε περασαν 2 βδομαδες!!! τελικα βγηκαν και 2 παπαγαλακια!!! να δουμε θα ζησουν??