PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Υπαρχουν κινδυνοι για τους παπαγαλους στη φυση?

vicky_ath
28-03-2010, 18:35
Πολλοι απο εμας τις διακοπες του Πασχα θα τις περασουμε στα χωρια μας, στα εξοχικα μας κτλ!Δηλαδη...σε μερη μακρια απο την πολη, με πολυ πρασινο κ δεντρα!Ετσι κ εγω θα παω καποιες μερες στο εξοχικο μου κ φυσικα θα παρω μαζι τους παπαγαλους μου!Το μερος εκει ειναι καταλληλο για να τα αφησω να κανουν βολτα ελευθερα μιας κ μενουμε σε περιοχη που δεν κυκλοφορουν αυτοκινητα κ νομιζω οτι καθε πουλακι θα χαιροταν ιδιαιτερα!
Αυτο που θα ηθελα να μου πειτε ειναι αν υπαρχουν κινδυνοι στην περιπτωση αυτη κ να ακουσω τις προτασεις σας για ασφαλεις βολτιτσες!! :bliss:

vagelis76
28-03-2010, 21:54
Βίκυ αν έχουν τα φτεράκια τους κανονικά θα σου έλεγα να το αποφύγεις....πόσο μάλλον αν τα βγάζεις έξω για πρώτη φορά.Το παραμικρό μπορεί να τα τρομάξει και από αντίδραση να πετάξουν ψηλά.Μπορεί ένα κούνημα κλαδιού ή πέταγμα κάποιου άλλου πουλιού μπορεί να τα τρομάξει...
Μη ξεχνάς οτι αλλάζουν και περιβάλλον άρα ένα στρεσάκι θα το έχουν,εγώ θα σου έλεγα να τα βγάζεις έξω με τα κλουβάκια τους για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο....
Εγώ το Σπύρο το πέρνω μαζί μου έξω αλλά έχει κομμένα φτερά και πάντα είναι κολλημένος επάνω μου...παρατηρώ όμως οτι έχει απότομα ξαφνιάσματα από το παραμικρό.

vicky_ath
28-03-2010, 23:08
Βαγγελη κ τα 2 εχουν κομμενα φτερα οποτε η περιπτωση να διαφυγουν ειναι μηδαμινη!Ειδικα το κοκατιλακι ειναι τοσο ησυχο που αμφιβαλλω αν θα εφευγε ποτε μακρια μου!
Πραγματικα η περιοχη που μενουμε ειναι πολυ αραιοκατοικημενη οποτε ακομα κ αν πεταξουν καπου δε μπορουν να απομακρυνθουν!
Υπαρχει περιπτωση να κολλησουν τιποτα?(καμια ψειρα...λεω τωρα εγω :lol: )

vagelis76
28-03-2010, 23:14
Ψείρα δε νομίζω,αν δεν υπάρχουν άλλα πουλιά κοντα,καμια μέλισσα-σφύγκα μη τα τσιμπήσει μόνο και αν περπατάνε κάτω στο χώμα -χόρτα μη φάνε κάτι που δε πρέπει,όπως ραντισμένο χόρτο ή κανένα κόκο από λιπάσμα στο κήπο.Το νού σου σε γάτες και γεράκια...

vicky_ath
28-03-2010, 23:25
Σ'ευχαριστω πολυ Βαγγελη μου!Θα ρωτησω τη γιαγια μου αν κ που εχει βαλει λιπασμα για να μην τα αφησω να πλησιασουν!Κ θα εχω τα ματια μου 14 :eek: :eek: :eek: !!!!!Γερακι λιγο δυσκολο να εμφανιστει εκει...καμια κοτα του θειου μου απ'το διπλανο σπιτι ειναι πιο πιθανο!!! :lol: :lol: :lol:

vagelis76
28-03-2010, 23:47
Σ'ευχαριστω πολυ Βαγγελη μου!Θα ρωτησω τη γιαγια μου αν κ που εχει βαλει λιπασμα για να μην τα αφησω να πλησιασουν!Κ θα εχω τα ματια μου 14 :eek: :eek: :eek: !!!!!Γερακι λιγο δυσκολο να εμφανιστει εκει...καμια κοτα του θειου μου απ'το διπλανο σπιτι ειναι πιο πιθανο!!! :lol: :lol: :lol:

Κότα???/ :party: :party: Πρόσεχε πολλές φορές έχουν ψείρες αυτές .... :lol: :lol:
καλά να περάσετε όλοι μαζι!!!!!!Είναι πολύ ωραίο να τα έχεις μαζί αν μπορείς και γίνονται άλλα πουλια θα το διαπιστώσεις και ο ήλιος τους κάνει πολύ καλο!!!!!!

vicky_ath
29-03-2010, 00:20
Πραγματικα ειμαι πολυ ενθουσιασμενη που θα μπορεσω να τα δω να πεταξουν κ λιγο εκτος σπιτιου κ πιστευω οτι θα το χαρουν κ αυτα!Θα παρουμε ολα τα μετρα προφυλαξης κ θα επιστρεψουμε δριμυτεροι με πολλες φωτογραφιες...!!! :pingu:

Dream Syndicate
29-03-2010, 00:25
Να πετάξουν;Και θα ξαναγυρίσουν;Οι κίνδυνοι είναι πολλοί Βίκυ.Πριν δύο χρόνια πήρα τον Πάρη μαζί μου στην Ευρυτανία και την πρώτη μέρα δεν προλάβαινα να τον προφυλάσσω απο πράγματα.Μαζεύτηκαν όλα τα γατάκια γύρω απο το σπίτι,ένα σκύλο που είχε ο Θείος μου δεν ξεκόλλαγε από δίπλα μας.Πιστολιές από ένα κυνηγό και κατατρόμαξε.Να ξέρεις να έχεις μαζί σου διπλάσια τροφή απο όση θα χρειαστείς δεν ξέρεις τι γίνεται.

vicky_ath
29-03-2010, 00:49
Κωνσταντινε οπως ειπα λιγο πιο πανω στο Βαγγελη εχουν κομμενα φτερα κ τα 2, οποτε δε μπορουν να απομακρυνθουν!Οταν λεω να πεταξουν εννοω ο,τι πτηση μπορει να κανει ενα μπατζι κ ενα κοκατιλ με κομμενα φτερα...δηλαδη μαξιμουμ 3-4 μετρα!Κ αυτο το εχω τεσταρει στο σπιτι που ποτε δεν εχουν πεταξει παραπανω!
Γατες δεν ερχονται στο σπιτι της γιαγιας μου ποτε, γιατι τις διωχνει, σκυλια δεν υπαρχουν στην περιοχη(εκτος απο το golden retriever της θειας μου, που μενει σε αλλο σπιτι), το βραδυ εννοειται πως θα κοιμουνται μεσα στο σπιτι οποτε δε νομιζω οτι κινδυνευουν απο αλλα ζωα!Οσο για κυνηγους...δεν εχουμε τετοια πραγματα εμεις κ γενικως ουτε σοβαρους θορυβους!Σου μιλαω για περιοχη χωρις δρομους, απομονωμενη στο βουνο(ουτε σουπερμαρκετ δεν εχουμε να φανταστεις!!! :-P )

elena1996
17-05-2010, 19:28
Σου μιλαω για περιοχη χωρις δρομους, απομονωμενη στο βουνο(ουτε σουπερμαρκετ δεν εχουμε να φανταστεις!!! :-P )

Δεν εχετε σουπερμαρκετ??? :eek: Τι να πουμε εμεις που δεν εχουμε ουτε φουρνο!! :lol: Μονο ενα καφενειο εχουμε,κι αυτο δηλαδη της κακιας ωρας :haha: ....Να κανω κι εγω τωρα μια ερωτησουλα..Επειδη λεω να παρω το κοκατιλακι μου προς το τελος των εξετασεων,και τον Αυγουστο θα παμε στο χωριο,τι θα κανω με τα κουνουπια??Εχουμε πολλααααα στην περιοχη μας..Υπαρχει περιπτωση να το τσιμπισουν??Α,και η μαμα βαζει το βραδυ κατι αντικουνουπικα(ταμπλετες πανω στο μηχανημα βασικα).Υπαρχει περιπτωση να το πειραξει?? :( Συγγνωμη αν σας ζαλισα..

elena1996
18-05-2010, 13:15
:waiting: :waiting: :waiting: :waiting: :waiting: :waiting:

vagelis76
18-05-2010, 17:18
Μια λεπτή σίτα ή ένα μεγάλο κομμάτι από τούλι(μπουμπουνιέρας) που θα προμηθευτείς και θα το ρίχνεις επάνω στο κλουβί ωστέ να αποτρέψεις-εμποδίσεις τα κουνούπια να πλησιάσουν τα πουλάκια.

elena1996
18-05-2010, 17:41
Μια λεπτή σίτα ή ένα μεγάλο κομμάτι από τούλι(μπουμπουνιέρας) που θα προμηθευτείς και θα το ρίχνεις επάνω στο κλουβί ωστέ να αποτρέψεις-εμποδίσεις τα κουνούπια να πλησιάσουν τα πουλάκια.

ok,ευχαριστω!! :hi:

copa
18-05-2010, 23:29
Βαγγέλη πολύ καλή η ιδέα σου. Δεν το είχα σκεφτεί.

Niva2gr
21-05-2010, 20:17
Νομίζω οτι κάπου είχα δει και ένα εντομοαπωθητικό για τα κλουβιά. Αν το βρω θα το ποστάρω.