PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Γλύτωσε απο δυστοκία.

mgerom
27-03-2010, 20:59
Παρολίγο να την χάσω την καημένη την μαμμά.Ενα απο τα καφέ οπάλ
ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ για να βγάλει το 3ο αυγό.
Με δυό σταγώνες όμως ασβέστιο στο στόμα στις 2μ.μ κατάφερε και το "κουτσούλησε". Αυγό γίγας,αν είναι και με σπόρο.... :welldone:

Θεοδωρα
27-03-2010, 21:28
Τελος καλό,όλα καλά.Μπραβο σε σας και την ηρωιδα που τα κατάφερε!!!!

xXx
27-03-2010, 23:21
Γεια σου ρε Μάκαρε, γουστάρω που χειρίζεσαι τα σχεδιαστικά προγράμματα στην εντέλεια. Δίκροκο εννοείς για το μεγάλο???Πάντως και τα τρία αυγά φα΄λινονται άσχετα μεταξύ τους....σα να τα γέννησε άλλος πωπός...

jk21
27-03-2010, 23:47
να πω και γω με τη σειρα μου δοξα τω Θεώ !
κ.μακη τετοια μεγαλα αυγα μου εβγαλε (ολα ετσι ητανε ) το ζευγαρι με τα 3 μικρα.αλλα τουλαχιστον το ασπορο που ανοιξα δεν ηταν δικροκο.οταν ειναι δικροκο ειναι 2 οι κροκοι αλλα ενας με σπορο; υπαρχει ποτε η περιπτωση διδυμων; δεν εχω ακουσει κατι τετοιο

xXx
28-03-2010, 00:15
Δημήτρη από όσο ξέρω το αυγό που είναι δίκροκο υπάρχει πιθανότητα να είναι γονιμοποιημένο κανονικά, αλλά πολύ σπάνια καταφέρνει ακόμα και ένας νεοσσός να βγει κατά την εκκόλαψη!Υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός μεταξύ τους και πεθαίνουν συνήθως και τα 2 μέσα στο αυγό!Το βασικό πρόβλημα είναι η έλλειψη χώρου μέσα στο αυγό, για να μεγαλώσουν οι 2 νεοσσοί και το λιγοστό οξυγόνο στον αεροθάλαμο λίγο πριν την εκκόλαψη, όπου δεν φτάνει για τους 2 νεοσσούς παρά μόνο για έναν.

mgerom
28-03-2010, 12:08
Ούτε κι' εγώ το πολυπιστεύω οτι μπορεί να φέρει δυό γόνους. Το έγραψα περισσότερο για να τονίσω το μέγεθος.Τώρα όμως που το "βασανίζω"
είναι κάπως πιθανόν το πράγμα μιας και ήλθε με διακοπή μιας ημέρας.Τέλος πάντων θα δούμε σε λίγες μέρες :waiting:

xXx
28-03-2010, 12:24
παρατήρησέ το και πες μας αποτελέσματα Μάκη

Diamante de Gould
28-03-2010, 12:47
Κυριε Μακη συγχαρητηρια για την διασωση της μικρης.
Οι σταγονες ασβεστιου που τις χορηγησατε ειναι για παραδειγμα απο calci lux διαλυμενο σε νερο? Ή ειναι καποιο αλλο ετοιμο υγρο που δεν γνωριζω?
Αν ναι, μπορειτε να μας πειτε ποιο ειναι?
Εγω οσες αναλογες καταστασεις τις εχω καταπολεμησει το κλασσικο ασβεστιο που διαλυεται στο νερο και μπαινει στην ποτιστρα.

Dream Syndicate
28-03-2010, 15:47
Κυριε Μακη συγχαρητηρια για την διασωση της μικρης.
Οι σταγονες ασβεστιου που τις χορηγησατε ειναι για παραδειγμα απο calci lux διαλυμενο σε νερο? Ή ειναι καποιο αλλο ετοιμο υγρο που δεν γνωριζω?
Αν ναι, μπορειτε να μας πειτε ποιο ειναι?
Εγω οσες αναλογες καταστασεις τις εχω καταπολεμησει το κλασσικο ασβεστιο που διαλυεται στο νερο και μπαινει στην ποτιστρα.
Να προσθέσω και εγώ, δηλαδή στα 250ml που βάζω μια μεζούρα απο το σκεύασμα που αναφέρει ο Οδυσσέας δύο σταγόνες;

mgerom
28-03-2010, 17:00
Το προιόν που χρησιμοποιώ είναι της Graff.
http://mgerom.files.wordpress.com/2010/01/prostheta.jpg
Είναι δυστυχώς στα Γερμανικά και δεν μπορώ να διαβάσω ακριβώς την σύστασή του.Το προμηθεύομαι απο τον .. http://www.kiklos.info/shop6/ Πάντως αν κατά κακή τύχη συμβεί σε κάποιον, τέτοιο περιστατικό (δυστοκίας) ,δεν χωρούν πολλές σκέψεις και αμφιταλαντεύσεις.Δίνεις ασβέστιο στην αραίωση που το χρησιμοποιείς.
2-3 σταγώνες στο στόμα κάθε 15 λεπτά.Μπορεί 2 και 3 φορές, άλλως το θηλυκό θα παραλύσει τελείως, και θα καταλήξει.