PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Η 1η μας προσπάθεια ήταν αποτυχημένη

vagelis76
27-03-2010, 19:41
Σήμερα πήρα την απόφαση να αφαιρέσω τη φωλιά και να σπάσω τα αυγά του ζευγαριού που τελικά ήταν άσπορα.Είχα κάνει ωοσκόπιση μέρες πρίν και κατάλαβα οτι ήταν άσπορα αλλά δύσταζα να τα πάρω μήπως και έχω κάνει λάθος,μιας και την έκανα για πρώτη φορα.
Μετά από αλλαγή σχεδίων για το ταίρι της μοναδικής μου κόρης, αποφάσησα να της χαρήσω ένα νέο Γερμανικό σκουφάτο χορηγία του Αντρέα,για να μη τα ταλαιπωρήσω με τα υπερήλικα αρσενικά μου(10 ετών περιπου).
Το ζευγάρι απόκτησε το 1ο του αυγό στις 8-3-2010 και ακολούθησαν άλλα 4 ,κάθε μέρα κι από ένα.Η μικρή Ολλανδέζα ήταν επιμελής μάνα και νοικοκυρά στη φωλιά της αλλά χωρίς αποτέλεσμα....
Μάλλον εγώ δεν έκανα κάτι σωστά και λυπάμαι γι αυτό....
Τους αφαίρεσα σήμερα τη φωλιά και τους έδωσα μπανιέρα για να χαλαρώσουν και να καθαρηστούν,αυτό που δε ξέρω είναι πότε θα πρέπει να τους ξαναδώσω φωλιά και αν το καταλάβω εγώ.

xXx
27-03-2010, 22:17
Βαγγέλη καθάρισε τη φωλιά και ξαναβάλτην μέσα δεν χρειάζεται να την αφαιρέσεις!Όσο για την αποτυχία μη στενοχωριέσαι, όλοι τα έχουμε αυτά και εγώ είχα ένα ζευγάρι, πρώτη γέννα 4 στα 4 άσπορα!Τώρα την έχω αυτή την κανάρα μεγαλώνει τον ένα νεοσσό από τους 4 μιας άλλης κανάρας για να ναι και η άλλη πιο χαλαρή!Στην επόμενη ελπίζω να πάει καλά ειδάλλως θα της αλλάξω ταίρι.Μην τα κρατάς τα αυγά πολλές μέρες αν είναι άσπορα και τυραννάς την κανάρα.5-6η μέρα κάνε ωοσκόπηση και αν φαίνεται μόνο ο κρόκος πάρτα και πέταξέ τα.

jk21
27-03-2010, 22:43
βαγγέλη αν μπορεις κανε και ενα κουρεματακι τα πουπουλα στη γενετησια περιοχη και των δυο πουλιων.ειδικα του αρσενικου!
απο κει και περα αν εχεις καποιο πολυβιταμινουχο με εξτρα βιτ ε τους δινεις μεχρι να βγει νεο αυγο.επισης δινε αν δεν το κανεις καθε μερα φρασκο αυγο ,ειτε ανακατεμενο με ετοιμη ή φτιαχτη αυγοτροφη ,ειτε σκετο.στην κρητη με τα πολλα τα θυμαρομελα θα εχετε και ωραια γυρη.αγορασε και χοτρηγησε μεσω αυγοτροφης.αν βρεις (εχουν και τα βιολογικα ) τα λεμε για λεπτομερειες ;-)

vagelis76
27-03-2010, 23:40
Το αυγουλάκι το είχα σταματήσει όσο ήταν η μικρή στη φωλιά,τους έδινα μόνο σπόρους,ξεκινάω από αυριο ξανά....Τη μικρή την είχα κουρέψει τον "τζούφιο" όχι,θα το κάνω.
Κρίμα το σιτέλαιο που έφαγε.... :lol: :lol: :lol: και θα τον τρελλάνω και στη γύρη....κι αν δε του κάνει κούκου.....θα γίνει ζωντοχήρος :-P
Ας σοβαρευτώ όμως....μάλλον βιάστηκα να τα βάλω μαζί,αλλά η μικρή είχε τρελλαθεί μόλις τον είδε και εκείνος κρεμμόταν στα κάγκελα και της τραγουδούσε ερωτικά τραγουδάκια.Εκείνη μόνο που τ'ανάσκελα δεν έπεσε...ότι πούπουλο,χαρτάκι και κλωστή έβρησκε την έβαζε στη ταϊστρα.Με άγχωσε αυτό μη βρώ κανένα αυγό στο πάτο και της έδωσα φωλιά,σε 2 μέρες την είχε έτοιμη....και τα ένωσα :dontknow: :dontknow:
Από προετοιμασία ακολούθησα ότι καλύτερο μπορούσα,σχεδόν τα πάντα....ελπίζω να πάμε καλύτερα στο 2ο γύρο...

jk21
28-03-2010, 10:25
αν εδινες και σιτελαιο οπως λες ,ποσο διαστημα; επισης αν εχεις καποιο πολυβιταμινουχο πιο ειναι αυτο; αν δεν εχει σεληνιο (τα περισσοτερα δεν εχουν ) καλα ειναι να προσθεσεις στην αυγοτροφη (ετοιμη ή φτιαχτη ) σε 250 γρ 2 brazil nuts και να τα θρυμματισεις μεσα της με μουλτι.

http://jk21.yooblog.gr/?p=17
http://www.royalnuts.gr/axia.php
http://www.mammyland.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=354&func=view&catid=11&id=337331

vagelis76
30-03-2010, 23:43
Δημήτρη συγγνώμη για τη καθυστέρηση αλλά μου διέφυγε το ποστ σου...
Σιτέλαιο τους έδινα στην αυγοτροφή που τους έφτιαξα με τη δική σου συνταγή(Νο1) με τα αλεύρι ολικής αλέσεως-ρίγανη-μελι-αυγά-κ.τ.λ,απλά για λίγες μέρες γιατί μετα την έκοψα όσο κλωσσούσε η κόρη....τώρα τους έχω ξαναρχήσει αυγοτροφή και τις βιταμίνες της Tabernil A,D3 & E.....απλά δε τη προλαβαίνω τη μικρή,εχτές της ξαναέβαλα φωλιά και σήμερα το βράδυ την είδα να κοιμάται μέσα με μισοχτυσμένη τη φωλιά....
από αυριο θα τους τρίψω και brazil nuts,αν και φοβάμαι πάλι οτι δε θα πάμε καλά...

jk21
31-03-2010, 22:56
το σιτελαιο μπορεις να το χορηγεις αφοβα ολο το χρονο αρκει να ειναι σε τετοιες ποσοτητες που δεν παχαινει.ετσι περα απο την προετοιμασια της αναπαραγωγης και στην πτερρορια (για τα λιπαρα του οξεα) να το δινεις σε μιση δοση.η βιταμινη ε ειναι παντοτε απαραιτητη στους οργανισμους.τα συνθετικα συμπληρωματα την περιεχουν σε πολυ μεγαλυτερη δοση γιααυτο συνισταται η χορηγηση τους ορισμενες μονο περιοδους.
τον αρσεινικο τωρα τον εχεις μαζι; αν ναι τοτε ισως ειναι αργα πια να τα χωρισεις αν δεις αυριο αυγο.αλλιως εχετε τα με το χωρισμα καμμια βδομαδα.ελπιζω να θυμηθηκες το κουρεμα.υπαρχει μεγαλη περιπτωση να ηταν αυτη η αιτια των ασπορων.αν ηταν γκλοστερ θα στο υπεγραφα κιολας ;-)

vagelis76
31-03-2010, 23:40
Δημήτρη ναι τα έχω μαζί,δυστάζω να τα χωρίσω η μικρή δείχνει να είναι πολύ βιαστική....
από χτές έπεσε τρελλό κούρεμα στη περιοχή.....(Χ)......και σήμερα τους έβαλα και τριμμένο brazil nuts,αν και αυτή τη φορά δεν έχουμε αποτέλεσμα τα παρατάω και αφήνω τα πουλάκια στην ησυχία τους....μάλλον δε με πάει όσο κι αν το θέλω....
ευχαριστώ πολύ πάντως γι όλα όσα μαθαίνω!!!

jk21
01-04-2010, 00:20
δεν θα παρατησεις τιποτα.ευχομαι να μην συμβει αλλα αν εχεις ασπορα ξανα ,να τα χωρισεις για 15 μερες με μια προετοιμασια με σωστη διατροφη ,πολυβιταμινουχο και να ξαναδοκιμασεις .αν εχεις ξανα προβλημα τοτε το συζηταμε εκτος αν πλησιαζουν ζεστες.αν κανεις ωοσκοπηση και σταματας το κλωσσημα εγκαιρα αν ειναι ασπορα τα πουλακια δεν κουραζονται σημαντικα .

vagelis76
01-04-2010, 00:36
Θα δούμε,απλά "νευριάζω" γιατί τώρα που ξέρω πολλά περισσότερα και έχω και τη βοήθειά σας δε τα καταφέρνω,ενώ παλιότερα που εντελώς τυχαία έκανα αναπαραγωγή,όταν ένα θυληκό που νόμιζα αρσενικό(γιατί κελεηδούσε κανονικά)άρχησε να μου κάνει αυγά στο πάτο....της έδωσα φωλιά και είχε ξεπατωθεί να ζευγαρώνει για 2-3 χρόνια,είχα φτάσει να έχω 15 πουλιά και άλλα τοσα είχα χαρήσει....
Τώρα που θέλω τόσο πολύ δε με πάει.....
Σίγουρα δε φταίνε τα πουλάκια όμως,οι μέρες θα δειξουν.....

jk21
01-04-2010, 00:40
βρε βαγγελη ,το ενα μου ζευγαρακι εκανε ενα πουλακι μονο.σιγουρα εκατσα να σκετω τις αιτιες ωστε να αλλαξω αν χρειαζεται κατι σε οτι ειχα μεχρι τοτε κανει αλλα μεχρι εκει.δεν εγινε τιποτα.το χομπι μας κανουμε.αστα να χαρουνε και αυτα το βασικο τους ενστικτο και οτι γινει ;-)

stelios
02-04-2010, 15:56
απλως δεν προλαβαν να ζευγαρωσουν την πρωτη φορα υπομονη :reading:

vagelis76
06-04-2010, 16:12
Έχω υπομονή ,τα πουλάκια δε θέλω να ταλαιπωρώ θέλοντας να πετύχω το στόχο μου....
Ξεκίνησε η 2η προσπάθεια τώρα και αφού έχτυσε τη φωλιά της,εχτές έκανε το 1ο αυγουλάκι και σήμερα το 2ο.
Αυτό που παρατήρησα είναι οτί από προχτές καθόταν στη φωλιά (χωρίς αυγό) και μάλιστα από χτές που γέννησε το 1ο κάθεται όλη μέρα,κάτι που δεν έκανε τη προηγούμενη φορα.Τότε είχε καθήσει συστηματικά αφού είχε γεννήσει και το 4ο αυγό της....
Ελπίζω να είναι ανυπόμονη για να ξεπεταχτούν τα μωρά όσο πιο γρήγορα γίνεται και να μην είναι μια "επιπλοκή"...

jk21
06-04-2010, 18:16
βαγγελη εχεις απλα μια καλη μανα! αντε με το καλο :biiiggrin:

vagelis76
21-04-2010, 10:27
Δυστυχώς και η 2η προσπάθειά μας ήταν αποτυχημένη...4 αυγουλάκια και όλα άσπορα....κρίμα για το κόπο της μικρής και τη ταλαιπωρία που περνάει :cry: :cry:

xXx
21-04-2010, 10:56
πάμε για την τρίτη γέννα Βαγγέλη μην πτοείσαι

Θεοδωρα
21-04-2010, 13:02
Η αλήθεια ειναι οταν έχεις πρώτη γέννα άσπορα, δεύτερη το ίδιο μια μικρή απογοήτευση μας πιάνει όσο αισιόδοξα και αν θέλουμε να σκεφτούμε.Περιμένουμε τόσους μήνες γιαυτή την περίοδο.Προετοιμασία, γνωριμιες, βιταμινες,φρουτα ,ότι καλύτερο μπορούμε και ερχεται το πρώτο αυγό ,το δευτερο και μετρας της μερες με λαχτάρα και στο τελος τσιφος!!!Βαγγελη σε καταλαβαινω.Ολοι το έχουμε περάσει.Σου εύχομαι να μην τριτωσει το κακό και να ειναι τρίτη και φαρμακερή!!!

ΑΓΓΕΛΟΣ2
21-04-2010, 14:26
βαγκελη "ντοντ γουορι μπι χαπι"(μπι χαπι..οχι παρε χαπι)

ισως ο αρσενικος οσυ αργει ν απαρει μπρος...και η θηλυκια εχει παρει μπρος απο πριν...ισαξε τα!(μη ρωτισεις πω...εγω δεν ξερω)

μην αποϊγοτευεσε...προσπαθισε ξανα...και δεν γινετε...κατι θα γινει...τα ειδες να ζευγαρωνουνε καθολου?

vagelis76
22-04-2010, 11:05
Βασίλη ...1 του κλέφτη,2 του κλέφτη.....3 και ζευγαρώσαμε????
Θεοδώρα μεγάλη απογοήτευση αλλά δε μπορώ να κάνω στη "κοπελιά" μου σπερματέγχυση για να πιάσει "παιδί"....
Άγγελε τα χάπια μου και ένα ταξί να φύγωωωωω.....η μικρή είναι και φουλ πυρωμένη και πάρα πολύ καλή μάνα....αποφεύγω να κρατάω το φανάρι σε τέτοιες περιπτώσεις και τα αφήνω στην ησυχία τους,είχα όμως δείγματα τρελλού έρωτα λίγο πριν τα ενώσω σαν ζευγάρι....ίσως δε τα βρήκαν τελικά στο κρεβάτι... :-P
πέρα από τη πλάκα και το χιούμορ σκέφτομαι να τα χωρίσω και να της προξενέψω ένα από τα άλλα 2 γεροντοπαλίκαρα μου ίσως είναι πιο εύστοχα εκείνα....αν και λίγο μεγάλης ηλικίας αλλά καλοδιατηρημένα :-P :-P
θα αφήσω λίγο τη μικρή να χαλαρώσει και να δυναμώσει και βλέπουμε σε λίγες μερούλες ....θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος.....

ΑΓΓΕΛΟΣ2
22-04-2010, 13:18
αμα οι παππουδες αντεχουν!!!
νομιζω και ο δημητρης εχει ενα γερακο πολυ ντουρο!!!

angelfarm
22-04-2010, 13:39
η γρια η κοτα εχει το ζουμι :-P .................φανταζομαι θα ισχυει και με τα ραμολι σου.. :lol: :lol: βουρ στα χουφταλα λοιπον......!!αντε βρε να ξανανοιωσουν κι αυτα λιγακι.... :-P :-P περα απο τους αστεΐσμους.....δεν ξερω που ακριβως μπορει να ωφειλετε αυτο......ευχομαι η τριτη προσπαθεια να ειναι.. :wave: :wave: καλη επιτυχια!!!!!!!!

douke-soula
22-04-2010, 14:01
εχω αρχισει να αισθανομαι ασχημα που δεν
"επετρεψα"στον ναμ ναμ να ανταποκριθει
στον ερωτα της ολλανδεζας :( :dontknow:
ευχομαι τα "εμπειρα" αγορια να πετυχουν
τον στοχο τους και να γεμισεις
ολλανδεζακια

jk21
22-04-2010, 15:15
βαγγελη ισως να πρεπει να δοκιμασεις και με κεινους..τι ναπω.

η αληθεια ειναι οτι δεν με απασχολει το αν θα ειναι γονιμοι λογω ηλικιας ή οχι ,παρα το οτι θα χωριστει το ζευγαρι που ασχετα αν δεν εκανε πουλακια ειναι ταιριασμενο.απο πιο εμπειρους εκτροφεις εχω ακουσει οτι αν εχουν ηδη ζευγαρωσει δεν ειναι και το καλυτερο να χωριστουν .δεν ξερω.απο την αλλη λυπαμαι και τον σκουφατο τον αρσενικο σου ιδιαιτερα.ουτε πατερας εγινε,θα μεινει και μονος..αν δεν εχει υποσχεθει ηδη καπου να δωσεις μικρα θα σου ελεγα να προσπαθησεις ξανα ,οσο αν και γω αρχιζω και δεχομαι οτι ισως ο αρσενικος σου να εχει κατι πιο δυσκολο να ξεπεραστει.εχει ξαναγινει πατερας;

vagelis76
14-06-2010, 11:07
Αφού ηρέμησα λίγο από το σοκ και τη στεναχώρια που πέρασα γράφω για την εξέλιξη και τη έχει γίνει από τη τελευταία φορά που αναφερθήκαμε στο θέμα.

Τελικά αφού χώρισα το ζευγάρι και ξεκούρασα τη "κόρη" για 15 μέρες περίπου,χρόνος που χρησιμοποιήθηκε για τη γνωριμία της με το παππούλη Ρορό(12 ετών περίπου),τα πάντρεψα.Η μικρή ήταν ασυγκράτητη και έψαχνε για φωλιά από νωρίς....έχτισε και γέννησε 3 νέα αυγουλάκια.Όλα πήγαιναν καλά όταν έκανα και ωοσκόπιση :eek: και είδα οτι τα 2 είχαν έμβρυο μέσα η χαρά μου δε λεγόταν :bliss: :bliss: .Περίμενα υπομονετικά και παρατηρώντας διακριτικά συνεχώς ...ώσπου 3 μέρες πριν σκάσουν τα αυγά και χωρίς λόγο βλέπω τη μικρή να έχει σηκωθεί και να κόβει βόλτες στο κλουβί.Σκέφτηκα ξεμουδιάζει...αλλά έβλεπα να περνάει η ώρα και εκείνη να είναι αδιάφορη για τη φωλιά και αυγά.Είχαν περάσει σχεδόν 2 ώρες όταν ακούμπησα τα αυγά και ήταν παγωμένα.Με έπιασε πανικός και πήρα τη βιαστική, ίσως, απόφαση να της πάρω τα αυγά και να τα δώσω στη 2η κανάρα που έχω και είχε 5 αυγά,τα οποία είχε ξεκινήσει να πυρώνει(κλωσσάει) 3-4 μέρες πρίν.Τα έβαλα και με μεγάλη μου χαρά διαπίστωσα οτι τα δέχτηκα χωρίς κανένα πρόβλημα.
3 ημέρες μετά και ενώ άλλαζα το νερό πολύ πρωί,πριν φύγω για τη δουλειά,βλέπω στη φωλιά ένα αυγά να έχει σκάσει και κάτι να κουνιέται μέσα.Τρελάθηκα από τη χαρά μου και έφυγα για τη δουλειά που είχα αργήσει.Επιστρέφοντας το μεσημέρι,έτρεξα να δω και να τους δώσω βρασμένο αυγό για το τάισμα του μωρού.Βλέπω λοιπόν το μικρό να έχει αποβάλει το μισό τσόφλι και να παλεύει ακόμα να βγει από το αυγό.Αφού το πήρα στο χέρι μου και είδα ότι έχει στεγνώσει η μεμβράνη επάνω του,έβρεξα μια μπαντονέτα και το βοήθησα να βγει.Κάτι που με προβλημάτισε αμέσως ήταν η σκούρα κοιλιά(έντερο)λίγο πριν το κωλί του.Φαινόταν σαν να ήταν γεμάτη κόπρανα τα οποία δε μπορούσε να αποβάλει γιατί στο σημείο αυτό είχε κολλημένο τσόφλι αυγού ακόμα.
Το άφησα πίσω στη φωλιά και περίμενα με αγωνία αν το ταΐσουν οι θετοί γονείς.....κάτι που έκαναν λίγη ώρα μετά.Όλα κυλούσαν ομαλά και ήμουν χαρούμενος....όταν και κατά τις 12 το βράδυ άναψα το φως για λίγο ώστε να το ταΐσουν ξανά και είδα οτι είναι οκ έμεινα ήσυχος.
Το πρωί και κάνοντας τη γνωστή διαδικασία αλλαγής νερού βλέπω στη φωλιά το μικρό να μη κουνιέται και τρομάζω....τελικά ήταν νεκρό :cry: .Το παίρνω και παρατηρώ οτι συνέχιζε το έντερο του να είναι πρησμένο και σκούρο.....ίσως δε κατάφερε να αποβάλει τα κόπρανα που είχε μέσα.Επίσης είδα οτι και το 2ο αυγό (αδερφάκι του πρώτου) είχε τσακίσει ελάχιστα το τσόφλι.Με την επιστροφή μου από τη δουλειά παρατηρώ οτι ακόμα δεν είχε βγεί.... :waiting: ,αφού περίμενα μέχρι αργά το βράδυ και μιλώντας με το Βασίλη εδώ, κατάλαβα οτι μάλλον δε θα τα καταφέρει μετά από τόσες ώρες.Το πήρα και διαπίστωσα οτι μέσα ήταν έτοιμο καναρινάκι που λίγο πριν δει το φως δε τα κατάφερε...

Λάθη-συμπεράσματα-τι έφταιξε....
1.Ίσως βιάστηκα να δώσω τα αυγά στη παραμάνα
2.Ήταν πολλά 7 αυγά σε μια πρωτάρα μάνα και έγινε συνωστισμός στη φωλιά
3.Η μειωμένη υγρασία αυτή την εποχή ίσως δυσκόλεψε τα μικρά να αποβάλλουν το τσόφλι
4.Δεν έδωσα ψεύτικα αυγά στη πραγματική μάνα ώστε να της κρατήσω τον ενδιαφέρον για τη φωλιά.Κάτι που έκανα αργότερα(3μέρες μετά)αλλά ήταν αργά...τα αγνόησε τελείως.
5.Πιθανόν να μη καθάρισα(από τη κολλημένη μεμβράνη-τσόφλι) καλά το κωλί του μικρού ώστε να μπορέσει να αποβάλει τα κόπρανα

6.Είναι αργά για αναπαραγωγή τέτοια εποχή
7.το Θετικό της υπόθεσης....τσέκαρα το παππού και είναι καρπερός.
8.Δε με ήθελε όσο πολύ κι αν το ήθελα εγώ...

Ξέρω σας κούρασα :doh: αλλά όφειλα να ενημερώσω για την εξέλιξη και το τι έγινε.
Ευχαριστώ πολύ το Δημήτρη(jk21) που ήταν κοντά μου σε όλη αυτή τη διαδικασία,το Βασίλη ( xxx-Birdy-75 )που με βοήθησε στις δύσκολες στιγμές την ώρα που "πνιγόμουν" και όλα τα παιδιά για τη συμπαράσταση στη προσπάθεια μου αυτή.....

douke-soula
14-06-2010, 12:04
λυπαμαι πολυ που δεν τα καταφερατε :( :( :(
αφησε τα πουλακια να ηρεμησουν και του χρονου και με την καταλληλη προετοιμασια και αφου ολοι θα εχετε μεγαλη εμπειρια
να δεις που ολα θα πανε καλα
για το αλλο ζευγαρακι που εχεις δεν μας ειπες τιποτα

jk21
14-06-2010, 14:00
βαγγελη τις τελευταιες μερες το κλωσσημα δεν ειναι και πολυ φανατικο οπως στην αρχη ειδικα αν κανει ζεστη.2 ωρες δεν ειναι λιγες (και μενα θα με ανησυχουσανε ) αλλα ουτε και πολλες .εξαρταται την εξωτερικη θερμοκρασια.απο κει και περα ειτε με τη μια ειτε με την αλλη μανα (δεν επηρεασε η αλλαγη ΣΙΓΟΥΡΑ )μαλλον ή υπηρξε το γνωστο αμφιλεγομενης προελευσης προβλημα της << μαυρης τελειας >> των νεοσσων ,ειτε υπηρξε προβλημα υγρασιας(για το δευτερο).

PAIANAS
14-06-2010, 14:19
Επειδή χθες αντιμετώπισα το ίδιο με 2 έτοιμα μικρά που τα έβγαλα πεθαμένα ..κατέληξα στο συμπέρασμα να βάζω μπανιέρα στη θηλυκιά 1 μέρα πριν σκάσουν μύτη οι μπόμπιρες ..
Αν η αιτία δεν είναι παθολογική , λογικά η υγρασία θα βοηθήσει το τσόφλι να γίνει πιο μαλακό και να σπάσει ευκολότερα ..
Όλοι γηράσκουμε αεί διδασκόμενοι ..

Antigoni87
14-06-2010, 14:38
Να αναφέρω κι εγώ, μιας και κολλάει με το θέμα, ότι από τα θετά αυγά της Τιάρας δεν έσκασε το τελευταίο, το περίμενα μια μέρα παραπάνω απ' αυτή που θα έπρεπε να βγει, και μετά το κοίταξα και είχε ένα μικρό ανοιγματάκι. Όμως το αυγό ήταν νωπό και σκουρόχρωμο από τη μια μεριά, μάλλον από το νεκρό νεοσσό, και ευτυχώς δε μολύνθηκαν τα άλλα. Όταν άνοιξα το αυγό ήταν έτοιμο το καναρινάκι αλλά δυστυχώς δε θα κατάφερε να βγει λόγω έλλειψης υγρασίας... :cry:
Είχα μπανιέρα κάποιες από τις μέρες που θα έσκαγαν τα αυγά, αλλά η κανάρα ούτε που της έδινε σημασία... Οπότε δεν την είχα μόνιμα για να μη γεμίζει κουτσουλιές.
Βαγγέλη ευχαριστούμε που ενημέρωσες για την εξέλιξη, έτσι θα βοηθηθούν κι άλλοι αλλά και εσύ ο ίδιος για επόμενη αναπαραγωγική προσπάθεια. Μην απογοητεύεσαι και μη σταματήσεις φυσικά να προσπαθείς, τώρα όπως λες κι εσύ με τόσους έμπειρους συμφορουμίτες για βοήθεια, η επιτυχία είναι δεδομένη κάποια στιγμή! :star:

vagelis76
14-06-2010, 17:44
λυπαμαι πολυ που δεν τα καταφερατε :( :( :(
αφησε τα πουλακια να ηρεμησουν και του χρονου και με την καταλληλη προετοιμασια και αφου ολοι θα εχετε μεγαλη εμπειρια
να δεις που ολα θα πανε καλα
για το αλλο ζευγαρακι που εχεις δεν μας ειπες τιποτα

Κι εγώ έτσι πιστεύω Σούλα,θα είμαι κι εγώ πιο χαλαρός και θα πάνε όλα καλά!!!!!
Το άλλο ζευγάρι είναι ο άλλος γεράκος μου(Ριρίς) που τον πάντρεψα με τη κανάρα της μαμάς της κουμπάρας μου ,η οποία γεννούσε αυγά χωρίς ταίρι...
έτσι απρογραμμάτιστα μου την έφερε για να δώσει λίγη χαρά στο παππούλη...
Ξέρω οτι είναι δύσκολα γιατι τις τελευταίες μέρες έχουμε πιάσει 35 βαθμούς,αλλά ήταν ασυγκράτητη η μικρή.
Η πρώτη οωσκόπιση είχε αρνητικά αποτελέσματα,μάλλον είναι άσπορα και τα 5 αυγά,αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος θα ξανακάνω τις επόμενες μέρες και αν δώ το ίδιο...αφαιρώ φωλιά και πάνε διακοπές να χαρούν μπανάκια και καθαρό αέρα στη αυλή παρέα με τα αλλά φιλαράκια τους.

Γενικό συμπερασμα ....η διαδικασία αυτή θέλει σωστό προγραμματισμό(εποχή-περιβάλλον),σωστούς γεννήτορες ,απόλυτη ηρεμία και πάρα πολύ υπομονη!!!!

vagelis76
14-06-2010, 18:01
Απλά να συμπληρώσω οτι οι 2 πρώτες αποτυχημένες προσπάθειες που είχα με το 1ο σύζυγο (Γερμανό σκουφάτο) ίσως να οφείλονταν στο παραπάνω λιπάκι που είχε.Όταν τον έπιασα με σκοπό να τα χωρίσω και ψαχουλεύοντας τον, διαπίστωσα οτι είχε αρκετό κίτρινο λίπος κοντά στην αμάρα του.
Αν κάνω λάθος και δεν είναι σωστή η σκέψη μου ας με διορθώσουν οι έμπειροι γνώστες και φίλοι μου!!!