PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ BOHΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟ RINGNECK MOY!

ansf83
25-03-2010, 12:32
Για χαρα σε ολους!
Εδω και κανα χρονο εχω εναν ringneck κιτρινο. μεσα σε αυτο το διαστημα εχει βγαλει και δαχτυλιδι στον λαιμο. Ειναι πολυ ομορφο πουλι αλλα με τιποτα δε μπορω να τον πλησιασω.
Aπο την πρωτη στιγμη οταν εφτανα διπλα στο κλουβι αυτοσ χτιπιωταν στην απεναντη πλευρα. προσπαθησα κατα διαστηματα να ασχοληθω και να τον ηρεμησω αλλα απογοητευομουν. Kαποια στιγμη μου ειπε αυτος απο το petshop να προσπαθησω να του περασω δαχτυλιδι στο ποδι και αν γινοταν να τον βγαλω απ'το κλουβι αλλα δεμμενον. Το εκανα αλλα εβλεπα οτι βασανιζοταν και τον αφησα οπωσ πρωτα στο κλουβι του. σιγουρα εχει ασχημη εμπειρια απο εμενα!

Τωρα και εχοντας διαβασει αρκετεσ συζητησεις και συμβουλες εχω αρχισει να ασχολουμαι και παλι μαζι του.
Θα ηθελα να μου δωσεται τις συμβουλες σας στο τι να του κανω και τι οχι ωστε να αρχισει να με εμπιστευεται.
Ή ακομα καποια κολπα που ισως κανατε στον δικο σας με αποτελεσματα 'η και λιχουδιες που θα τον ταραβηξουν.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

vas
25-03-2010, 15:28
:angry: :angry: :angry: :angry: ναι ναι φυσικά,επίσης για να το αναγκάσεις να σε "αγαπάει" μπορείς να του πετάς διάφορα πράγματα όταν δείχνει πως δε σε θέλει ή να το χτυπάς με ηλεκτροσόκ :angry: :angry: μα ΤΙ λένε αυτοί οι πετσοπάδες???Ας τους μαζέψει κάποιος,λουρί στο πόδι του παπαγάλου?τι είναι αυτό?καινούρια μόδα?θα τα βγάζουμε και βόλτα να κάνουν την ανάγκη τους?πως την είδε ο κύριος?(Τάσο σε καμιά περίπτωση δε θέλω να σε θήξω,δε φταίς,αλλά οι πετσοπάδες έχουν ξεφύγει τελείως,λένε όοοτι τους κατέβει,και φυσικό είναι μετά να μη σε θέλει το πουλί)
Δώσε μας λίγες πληροφορίες,που έχεις τον παπαγάλο?(σε ποιο δωμάτιο)σε βλέπει?του μιλάς?

GEORGEPAP
25-03-2010, 18:15
Hallo και εγω 6 μιση μηνεσ εχω το δικο μου απο μωρο και ειναι αγριμι με τιποτα δεν με αφηνει να πλησιασω κοντα του φταιει το ειδοσ ετσι πιστεβω και ο χαρακτηρασ.Οποτε κανουμε υπομονη και περιμενουμε μπασ και γεινει κανα θαυμα.Φιλικα Γιωργοσ.,.............................

vagelis76
25-03-2010, 23:42
Τάσο καλώς όρισες και να είσαι καλά!!!!
Η χειρότερη συμβουλή που έχω ακούσει το τελευταίο καιρό,αυτή που σου έδωσε ο πέτσοπας....
Σίγουρο ο μικρός ζοριστηκε πολύ με τη κίνησει αυτή και ότι εμπιστοσύνη πιθανόν σου είχε χάθηκε.....ξεκίνα και πάλι από το 0 και ασχολήσου συστηματικά και με ηρεμία μαζί του.
Χάρησε του ένα άνετο κλουβί,μια σίγουρη γωνιά χωρίς ρεύματα αέρα και αντικείμενα που πιθανόν τον τρομάζουν.Απόφυγε δυνατούς θορύβους και απότομες κινήσεις και μίλα του ήρεμα.Δώστου πράγματα(παιχνίδια) για να το κρατάς δραστήριο,προσφερέ του δοχείο με μερό για μπανάκι ή ψεκασέτον με βαποριζατέρ ....
Γενικά προσπάθησε να του προσφέρες συνθήκες που θα τον κάνουν να νιώθει ευχαριστημένος και ασφαλής.
Μελέτησε εδώ το φόρουμ και σίγουρα θα έχεις καλά αποτελέσματα φίλε μου.
Έχεις το μεγάλο προνόμιο να τον έχεις από μωρό και πρέπει να το εκμεταλευτείς ωστέ να τον "πλάσεις " όσο γίνεται περισσότερο στα μέτρα σου.....
Περιμένουμε περισσότερα(όνομα,φώτο,περ βάλλον του) για το μικρό σου!!!!!!

Dream Syndicate
26-03-2010, 07:31
Τάσο καλώς ήρθες.Προφανώς το πουλάκι ήταν άγριο και όχι ταϊσμένο στο χέρι ,απο ανθρώπους δηλαδή.Ένα μεγάλο κλουβί στο οποίο θα μπορούσε να βγαίνει όταν θέλει αυτός θα ήταν μια καλή ιδέα.Να τον αφήνεις να προχωρά όσο αυτός θέλει.Λιχουδιές εσύ θα της βρεις δίνοντάς του διαφορετικά πράγματα μέχρι να δεις τι τρώει με ευχαρίστηση.Μόνο όταν σταματήσει να σε φοβάται μπορείς να δουλέψεις μαζί του,η τουλάχιστον να δεις ότι ανέχεται την παρουσία σου.Κρίμα το καημένο έχει στρεσαριστεί πολύ.Το κλουβί βάλτο σε θέση στο χώρο σου έτσι ώστε να βλέπει τι γίνεται γύρω του,μπροστά του χωρίς να ξαφνιάζεται σε μια γωνία σε φωτεινό χώρο.Όχι στο κέντρο του δωματίου για να αισθάνεται ασφαλής.Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με μικρά γράμματα.
Διάβασε και αυτά.
viewtopic.php?f=8&t=595 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=8&t=595)
viewtopic.php?f=8&t=222 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=8&t=222)
viewtopic.php?f=10&t=401 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=10&t=401)

ansf83
26-03-2010, 11:36
Καλημερα!

Ηταν τραγικο αυτο με το δαχτυλιδι και ξερω οτι ειναι πιο δισκολο να τον πλησιασω τωρα απο οτι στην αρχη. Ειναι κριμα γιατι τους δινεις και τα λεφτα σου και οχι μονο δε σε βοηθανε αλλα σου λενε και μα...!
Τον εχω σε ενα αρκετα μεγαλο κλουβι και η τροφη του ειναι ηλιοσπορος και μια κιτρινη βιταμινη! το κλουβι το εχω στην εισοδο του σπιτιου σε τραπεζακι διπλα στον τοιχο και τα πρωινα που εχει καλο καιρο τον βγαζω στο μπαλκονι (μενω σε μονοκατοικια εκτος πολης).
Δεν ειναι δηλαδη στον χωρο μου για να με βλεπει συνεχεια. ο λογος που δε το κανω ειναι οτι λογω του ηλιοσπορου γεμιζει τον τοπο και οτι ωρες ωρες αρχιζει τις κραυγες του! ειναι καλο που τον βγαζω στο μπαλκονι ή θα μου πρωτεινατε να του εχω μια μονιμη θεση μεσα στο σπιτι;
Με τι θα μπορουσα να αντικαταστησω τον ηλιοσπορο για να γλειτωσω την ακαταστασια?
Η κατασταση που υπαρχει τωρα ειναι οταν πλησιαζω στο κλουβι του τραβιεται ησυχα στην αλλη πλευρα και αν κανω καποια κινιση με το χερι μου (να ακουμοισω το κλουβι π.χ.) αρχιζει τα φτερουγισματα!
Πλησιαζω το κλουβι του αφηνω ενα κομματι μηλο απομακρινομαι και παει και το παιρνει. μετα παει παλι στο σημειο που του το αφησα και με κοιταει.. και παλι απο την αρχη.

Dream Syndicate
26-03-2010, 14:17
Ο ηλιόσπορος δεν προσφέρει και πολλά πάρε ιδέες και διάβασε εδώ.
Κοίτα τι δίνω στο δικό μου.
viewtopic.php?f=29&t=47&st=0&sk=t&sd=a&start=10 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=29&t=47&st=0&sk=t&sd=a&start=10)
Εγώ την ακαταστασία την σταμάτησα βάζοντας στο πάτο του κλουβιού ένα μεγάλο πήλινο πιάτο από αυτά που πουλούν το γιαούρτι.Να το βάλεις όμως σε σημείο όχι κάτω από την πατήθρα για να μην πέφτουν μέσα ακαθαρσίες.Βέβαια δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό γιατί δεν γνωρίζω πόσο μεγάλο είναι το κλουβί σου.Εγώ βιταμίνη δεν θα του έδινα,βάλε καθαρό νεράκι και όταν η διατροφή περιέχει φρούτα λαχανικά δεν την χρειάζεται.Να πλένεις καθημερινά τα μπολ τροφής και νερού.Δεν κάνει κακό το μπαλκόνι τώρα που ο καιρός είναι καλός αλλά όταν είσαι σπίτι να τον έχεις να σε βλέπει να συνηθίζει την παρουσία σου.Μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι πλεξιγκλας στο μέρος που είναι το μπολ φαγητού να μη λερώνει.Όλων μας τα σπίτια λερώνονται απλά κάθε μέρα καθαρίζεις το χώρο με ένα σκουπάκι είναι εύκολο.Να αγνοείς όλα τα αρνητικά που θα κάνει και να ενισχύεις τα θετικά.

vagelis76
26-03-2010, 15:59
Aν πραγματικά θέλεις να έρθεις κοντά και να ζείσεις ΜΑΖΙ με το πουλί πρέπει να κάνεις πάρα πολλές υποχωρήσεις και να αλλάξεις πολλές φορές το προγραμμά σου και τις συνηθειές σου.....και φλούδια θα εχεις συχνά,και πιτσιλιές στο τοίχο απο φρούτα και κουτσουλιές στο πάτωμα και στους καναπέδες(όταν βγαίνει έξω)αλλα και πολύ μουρμούρα από σύζυγο ή μητέρα στο σπίτι..... :cry: :cry: :cry:
Αν δε μπορείς να συμβηβαστείς με κάποια από τα παραπάνω θα ήταν καλύτερα να πάρεις ένα λούτρινο παπαγάλο και το κιτρινάκι σου να το χαρήσεις κάπου που θα τον αγαπήσουν με τα ελλατώματά του προσπαθώντας να του αποβάλλουν όλες τις τυχόν φοβιες και στρές που κουβαλάει.....
Ο χώρος που τον έχεις στην είσοδο νομίζω οτι δεν είναι ότι καλύτερο....σκέψου οτι του εμφανήζεσαι ξαφνικά από το πουθενα και αυτό σίγουρα το τρομάζει....βάλτον σε χώρο που θα σε βλέπει συχνά και μίλα του ακόμα και από το διπλανό δωμάτιο,πρέπει να σε συνηθήσει,αν δε σταματήσει να σε φοβάται δε μπορείς να κάνεις τίποτα πιστεύω....
Συγγνώμη αν το ποστ είναι κάπως αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα φίλε μου,οι παπαγάλοι είναι πολύ ιδιαίτερα πουλιά που θέλουν υπομονή,χρόνο και αντοχές.....

Niva2gr
26-03-2010, 19:38
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά.
Οι παπαγάλοι είναι ιδιαίτερα πλάσματα και χρειάζονται ιδιαίτερη αντιμετώπιση. Μην ξεχάσεις να διαβάσεις και τα λινκ που σου έδωσε ο Κωνσταντίνος. Και κυρίως μην ακούσεις ποτέ πάλι τις συμβουλές του πετσοπά!

vas
27-03-2010, 06:49
Αν μου επιτρέπεται να συμπληρώσω κάτι (συμφωνώ με τους απο πάνω)..οι παπαγάλοι επίσης όπως και τα περισσότερα ζώα,αλλά οι παπαγάλοι κυρίως είναι πανέξυπνα πλάσματα,καταλαβαίνουν αν τα αγαπάς,αν απλά τα φροντίζεις,ή αν τα χεις γραμμένα και αλλάζεις νερό και φαγητό μόνο απο υποχρέωση,είναι αρκετά έξυπνα για να καταλάβουν πότε πρέπει να φωνάξουν,πότε όχι,πότε να ζητήσουν αγάπες κλπ κλπ
χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί μια περίπτωση με τη διάσωση μωρού εξ αιτίας ενός παπαγάλου (δεν ξέρω αν το έχετε ακούσει,ούτε και θυμάμαι -δυστυχώς- που το είχα διαβάσει για να δώσω λινκ),ο παπαγάλος -λεει- ήταν της κοπέλας που φρόντιζε το παιδί μιας οικογένειας (εν ολίγης της νταντάς ) και έμενε μαζί με εκείνη στο σπίτι της οικογένειας,κάποια στιγμή το μωρό έπαιζε με κάτι,αποπειράθηκε να το φάει και παραλίγο να πνιγεί,τώρα θα μου πειτε..ο παπαγάλος τι ρόλο παίζει δλδ?ο παπαγάλος μόλις το αντιλήφθηκε φώναξε 'μαμα,μωρο' και η νταντά έτρεξε αμέσως και πρόλαβε το παιδί.Απίστευτο έτσι?

copa
27-03-2010, 09:43
Καλημέρα και από εμένα,

Τάσο να τον χαίρεσαι τον νέο σου φιλαράκο. Πέρα από το είδος του παπαγάλου, σχετικά με την εξημέρωση του έχει να κάνει και ο χαρακτήρας του. Με τον δικό μου είμαστε μαζί σχεδόν 5 μήνες και αν και είναι 5 χρονών και ο προηγούμενος τον είχε σε εξωτερικό κλουβί για 2 χρόνια μα άλλους παπαγάλους, πάμε μία χαρά.
Όταν είμαι στο σπίτι του ανοίγω το κλουβί του κάθεται επάνω. Αρκετές φορές πετάει και έρχεται και προσγειώνεται επάνω μου, αναβαίνει στο δάκτυλό μου, στον ώμο μου και κάνουμε βόλτες σε όλο το σπίτι. Είναι επιφυλακτικός γενικά σαν πουλί, αλλά με εμένα έχει δεθεί και δείχνει εμπιστοσύνη. Χάδια δεν δέχεται, αν και εδώ και καμιά εβδομάδα τον ακουμπώ όλο και περισσότερο.
Διάβασε το τρίτο link του Κωνσταντίνου, όλες αυτές οι συμβουλές με βοήθησαν.
Πάντως ο δικός μου (είναι θηλυκός είχε βγάλει και πουλάκια στον προηγούμενο) είναι πολύ ήσυχος. όταν είμαι στο σπίτι σχεδόν δεν ακούγεται. Το πρωί φωνάζει όταν είναι μόνος του. Κάποιες φορές ψιθυρίζει διάφορα σαν να φλυαρεί, ίσα ίσα που ακούγεται.
Φίλε μου Υπομονή και αγάπη και όλα θα πάνε καλά. Δώς του χρόνο, να σε συνηθίσει και μετά να σε εμπιστευτεί. Σίγουρα οι παπαγάλοι καταλαβαίνουν ποιον έχουν απένταντί τους.
Φιλικά
Κώστας