PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αχάτες κόκκινο μωσαικού 4άδα

xXx
23-03-2010, 18:30
φρέσκια Μαρτιάτικη παραλαβή είναι πλέον 8 ημερών και τους πέτυχα σήμερα απογευματινές ώρες καλοταϊσμένους, πριν τον βραδινό υπνάκο τους και είπα να τους αποθανατίσω :bliss:

mgerom
23-03-2010, 19:57
Πω -πω πούλαροι θα γίνουν.ΠΤΟΥ ΣΚΟΡΔΑ.!!
Ομως δεν σκοπεύεις να τα βάψεις κανονικά ;
Βλέπω τους δίνεις και κρόκο απο το αυγό.Εχω την γνώμη οτι αυτό θα ατονίσει(πορτοκαλίσει) την εκδήλωση του κόκκινου και ιδιαίτερα στην μάσκα ,αν είναι κάποιο αρσενικό.

xXx
23-03-2010, 21:19
Το ξέρω ρε γαμώτο αλλά λέω να το θυσιάσω χάρην του αυγού!Να το δοκιμάσω έστω για πρώτη φορά με τα πουλιά αυτής της γέννας και να δω τις διαφορές με αυτά στην επόμενη! Σκέφτομαι να τους δώσω ως τη δέκατη μέρα και μετά να τους δώσω αυγοτροφή για λευκά!Και αν τα αρχίσω για λευκά αυγοτροφή στη 10η μέρα,στις 45-50 με χρωστική και στις 90 ημέρες περίπου ξεκινήσουν και πτερόρροια θα ναι τόσο έντονες οι διαφορές?? Είδομεν Μάκη είδομεν! Εξάλλου με το να διαβάζουμε μόνο, αν δεν έχουμε και χειροπιαστά αποτελέσματα τι κάνουμε!Εμπειρίες είναι αυτές :bliss:

SAKIS X
23-03-2010, 21:36
Μπράβο Βασίλη . Φτού να μην τα ματιάξω.!!

Να δούμε και τα αποτελέσματα με τον κρόκο. Είμαι περίεργος. Μέχρι σήμερα δεν έδωσα ποτέ κρόκο για "το φόβο των Ιουδαίων".

xXx
23-03-2010, 21:40
Ξέρω πως σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει, δεν κάνει το αυγό, γιατί ενισχύει το κίτρινο χρώμα (οπότε θα προκαλέσει πρόβλημα στο ''απόλυτο κόκκινο'' που θα μπορούσε να επιτευχθεί) και λογικά θα έχουμε πορτοκαλί αποτέλεσμα έως ένα σημείο....ως ποιο σημείο όμως??.....φτάνουν αυτές οι 10 πρώτες μέρες με αυγό για να καταστρέψουν εντελώς το αποτέλεσμα??Αναμένονται νέα επί του θέματος!

jk21
23-03-2010, 22:35
βασιλη αφου σου ευχηθω να σου ζησουν ,να μεγαλωσουν να τα θαυμασουμε ντυμμενα :biiiggrin:
,και αφου προαναφερω οτι δεν ξερω τα της ρατσας και τα βαψιματα της απο οτι αντιλαμβανομαι θελεις να δωσεις αυγο αλλα ο κροκος δημιουργει προβλημα στα στανταρ της ρατσας .θα σου λεγα να χρησιμοποιησεις αυγοτροφη φτιαχτη ή ετοιμη χωρις κροκο και να προσθεσεις μονο ασπραδι απο φρεσκοβρασμενο αυγο.απο ειδος πρωτεινης δεν προκειται να χασεις κατι γιατι δεν υπαρχει ανωτερης ποιοτητας πρωτεινη απο εκεινη του ασπραδιου του αυγου!! ο κροκος εχει να προσθεσει κυριως τις λιποδιαλυτες του βιταμινες και τα λιπαρα οξεα που ναι μεν ειναι σημαντικοτατα αλλα οι λιπαροι σποροι και καποια προσθεση καποιου φυτικου λαδιου σε μικρη ποσοτητα οπως το σιτελαιο ,το σησαμελαιο ή (οχι ραφιναρισμενο) το ηλιελαιο μπορουν να σου δωσουν για την κρισιμη περιοδο ;-)

xXx
23-03-2010, 22:45
Μήτσο ευχαριστώ για όλα, αλλά το αυγό εκτός του ότι είναι το ''κλασσικό - πατροπαράδοτο'' "fullyhappy" σε γλιτώνει και από άλλες διαδικασίες φτιαξίματος ....και αν δεν έχεις χρόνο πολύ, για να μη σε πούνε τεμπέλη, βάζεις ένα αυγό και ας μην είναι ότι καλύτερο :-P
Αλλά από τη 10 μέρα τους θα φάνε αυγοτροφή για λευκά μέχρι τις 45-50 και μετά με χρωστική για κόκκινα μέχρι και το τέλος της πτερόρροιας ! Δεν ξέρω αν θα τους δώσω μέχρι τους διαγωνισμούς...πραγματικά λυπάμαι να βλέπω πουλιά να έχουν ακόμη και τα ποδαράκια τους κατακόκκινα!

Θεοδωρα
24-03-2010, 13:38
Nα τα χαιρεσαι και να τα καμαρωσεις στο κλαρι.Οι γονεις ειναι πανεμορφοι!!!

xXx
09-04-2010, 15:30
μερικές ακόμη φωτογραφίες από την εξέλιξη στα αχατάκια σήμερα πλέον 25 ημερών στο τέλος του απογαλακτισμού (στις 3 πρώτες φωτογραφίες ήταν περίπου 15 ημερών) μόνα τους με τον πατέρα, αφού η μάνα ήδη κλωσσάει 5 αυγά πάλι