PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Φτιαχτή τροφή για τάισμα στο χέρι

Kanarinaki
16-03-2010, 08:16
καλημέρα και απο μένα παιδιά ! Εχθές βγήκε από το αυγό το καναρινάκι μου αλλά ανυσηχώ πως η μητέρα δεν το ταίζει τι τροφή να φτιάξω για να το ταίσω στο χέρι?πείτε μου την συμβουλή σας ... Φοβάμαι μην μου χαθεί... :dontknow:

jk21
16-03-2010, 12:44
στις πρωτες ωρες οι μαναδες δεν χρειαζεται να ταισουν αφου το μικρο εχει παρει τις απαραιτητες ουσιες ηδη απο το αυγο.αν ομως βλεπεις αυτο να συνεχιζεται (αν και τοτε πιθανοτατα ο νεοσσος ηδη να ειχε πεθανει) δες αν γυρω απο το λαιμο του εσωτερικα υπαρχουν καποιες μικρες κιτρινες μπιλιτσες .αυτες ειναι τροφη.οποτε δεν ανησυχεις αμεσα.αν δεν δεις προμηθευεσαι καποιο σκευασμα οπως το kaytee exact

και ταιζεις οπως εδω

http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=35&t=1663

http://www.kaytee.com/pet-birds/general-care/hand-feeding.htm. υπαρχουν νομιζω και αλλων εταιριων.

αν εισαι σε περιοχη που δεν βρισκεις με τιποτα ετοιμο σκευασμα κανε σκονη την ξηρη αυγοτροφη που εχεις και κανε χυλο με χλιαρο νερο και δωσε με τον ιδιο τροπο.

Kanarinaki
16-03-2010, 19:01
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!! σήμερα το πρωί που κοίταξα το πουλάκι είχε φαγητό στο λαίμο του και δεν ανυσηχούσα τόσο τώρα όμως δεν έχει καθόλου και φοβάμαι η αλήθεια είναι... Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ θα κανω οτι μου είπες και θα σου πω τα αποτελέσματα... :biiiggrin:

xXx
16-03-2010, 19:15
επίσης μπορείς να ταίσεις και αυτή της versel laga (orlux)

http://www.versele-laga.com/NUTRI/Nutri ... =140&rac=0 (http://www.versele-laga.com/NUTRI/Nutrition/Pages/Products/index.jsp?ran=21769&pro=21771&fam=138&ani=140&rac=0)

Kanarinaki
16-03-2010, 20:30
Προσπάθησα να το ταίσω και του έδωσα πολύ λίγο,ίσα ίσα 2 σταγόνες κάθε πότε πρέπει να του δίνω και τι ποσότητητα? Είναι μίας μέρας και δεν μπορώ εύκολα να το ταίσω με την σύριγγα πως θα το κάνω σωστά? Είδα τα videos που μου υποδείξατε αλλα είναι πιο μεγάλα αυτά τα πουλάκια το δικό μου είναι μια σταλιά !!!!Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου , αλλά πρώτη φορά έχω μικρό...και δεν γνωρίζω... Σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας...

jk21
16-03-2010, 22:37
αννα πρωτον να διαπιστωσεις οτι για διαστημα 2-3 ωρων το πουλι πραγματι δεν ταιζεται.αν το ειδες αταιστο μπορει μετα απο λιγο να το ταιζανε και να αγχωνεσαι αδικα.αν ομως δεις οτι επι αρκετη ωρα εχει αδειο τον σακκο τοτε ταισε οσοσ μπορεις .εγω ομως πιστευω οτι τα πουλια ταιζονται απο τους γονεις γιατι η ποσοτητα που εδωσες δεν θα τα κρατουσε ζωντανα μεχρι τωρα.εκτος αν εννοεις οτι το εκανες κατ επαναληψη .τοτε συνεχισε ετσι .τοσο θελουνε τοσο τρωνε ,αν τους δινεις συχνα.

αν και οι γονεις μαλλον ΤΑΙΖΟΥΝ ;-)

Kanarinaki
16-03-2010, 23:47
Ax μακάρι να το ταίζουν το κακομοιρο από το στόμα σου και στου Θεού τ'αφτί!!!! Θα δω και αύριο και θα σας πω νεότερα !!! Σας ευχαριστώ παιδιά καληνύχτα προς ώρας ! :sleep:

Kanarinaki
17-03-2010, 10:46
Καλημέρα παιδιά...λοιπόν οι γονείς του το έχουν παρατήσει τελείως και εγώ έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ... Τώρα έχει και υποθερμία αφού ούτε πάνω του δεν κάθεται η καναρίνα... δεν ανοίγει το στόμα του ούτε για να φάει και είναι τόσο μικρό..τι άλλο να κάνω? το μόνο που κάνει είναι να αναπνέει και τελείως μόνο... :(

xXx
17-03-2010, 11:06
αν το παράτησε η κανάρα και άρχισε να παγώνει κιόλας (το πιασες στο χέρι και το διαπίστωσες??) πολύ φοβάμαι ότι η κατάληξη δεν θα ναι καλή!

Kanarinaki
17-03-2010, 11:19
Ναι Βασίλη, είναι παγωμένο το έπιασα και είναι στα χάλια του... Αν το δώσω σε ενα φίλο που του γέννησε εχθές η κανάρα του και του βγήκανε πουλάκια χθές θα το φροντίσει η ξένη μαμά?

xXx
17-03-2010, 11:29
Ναι πιστεύω δεν θα χεις πρόβλημα...αλλά σαν πρώτη φάση αν θες βγάλε τον αρσενικό από μέσα μήπως την ενοχλεί την κανάρα και θέλει να την ζευγαρώσει πάλι. Ίσως δεν την αφήνει να κάθεται στη φωλιά! Το έπαθα και εγώ αυτό και βρήκα την υγειά μου έτσι! Τίποτα δεν είναι σίγουρο όμως εξαρτάται και από το πουλί Άννα!

Kanarinaki
17-03-2010, 11:35
Μόλις κατέληξε παιδιά... :( Σας ευχαριστώ για την βοηθειά σας ... λυπήθηκα πολύ.. :cry: δεν κατάφερα να το σώσω...

xXx
17-03-2010, 11:39
Άννα δεν το πρόλαβες μη στενοχωριέσαι!Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις κιόλας! Σου εύχομαι ολόψυχα καλές συνέχειες :hi:

Kanarinaki
17-03-2010, 11:47
Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ, έκανα ότι μπορούσα για να το σώσω αλλά δεν τα κατάφερα. Μακάρι στα επόμενα να είναι καλύτερα τα πράγματα,αλλά γιατί να το παρατήσει?

xXx
17-03-2010, 11:50
Πρώτη γέννα ήταν?Δεν είχε άλλα αυγά μόνο ένα?

Kanarinaki
17-03-2010, 12:24
Ναι πρώτη ήταν είχε κάνει 3 αυγά αλλά τα 2 ήταν άσπορα.

xXx
17-03-2010, 13:27
Πρωτάρα είναι η κανάρα ή παλιά?

jk21
17-03-2010, 13:51
κατερινα λυπαμαι! ομολογω δεν το περιμενα γιατι αν δεν το ταιζε ,πιστευα θα το ειχες χασει πιο νωρις.ισως οπως λεει και ο βασιλης μα επαιξε ρολο οτι ειναι πρωταρα.αν ο αρσενικος δεν ειναι μικροτερος των 10 μηνων ισως να πρεπει να τον ενισχυσεις και λιγο διατροφικα αφου ειχε ασπορα.επειδη ηδη ξεκιναει οπου να ναι και η περιοδος αναπαραγωγης και σε εξωτερικο χωρο και οτι γινει πρεπει να γινει αμεσα θα σου ελεγα να δωσεις μεσω της αυγοτροφης ή του νερου συμπληρωμα με εξτρα βιταμινη ε και σεληνιο (να εχει απαραιτητα σεληνιο αλλιως να χορηγησεις τριμμενο brazil nut απο ξηροκαρπαδικο που ειναι σημαντικοτατη πηγη του -2καρποι στο μισο κιλο αυγοτροφης-χρειαζεται για να απορροφηθει η βιτ ε ) καθως και γυρη (εχουν εκει που πουλανε μελι-διατηρειται στο ψυγειο.συμβαλει τα μεγστα στη γονιμοτητα και στην ορμονικη ισορροπια .και το θηλυκο θα ηταν καλυτερο αν ειχε κανει 4-5 αυγα ασχετο αν ηταν ασπορα.ή ειναι μικρη ή χρειαζεται κατι.τα συμπληρωματα θα τα συμπληρωσεις με το πρωτο αυγο που θα ξανακανουν.ειμαι της γνωμης αν εχει η ζευγαρωστρα χωρισμα να τα χωρισεις για λιγο ωστε να προετοιμαστουν εστω μια βδομαδα .

προμηθευσου καποιο σκευασμα για ταισμα νεοοσων στο χερι και συρριγα για την επομενη φορα

δεν ηταν ευχαριστη η εμπειρια που εζησες αλλα ολα αυτα συμβαινουν...