PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ωοσκόπηση

jk21
14-03-2010, 20:08
σημερα ξανεκανα ωοσκοπηση στα αυγα των ζευγαριων μου (πανω κατω 10 η μερα) και στο ενα εχω 4 στα 5 με νεοσσο και ενα ασπορο .στο αλλο (και εδω ειναι το ερωτημα) εβλεπα 3 στα 4 ασπορα (το ενα ειναι ενσπορο πολυ καλα πια ανεπτυγμενο) και σημερα τα ανοιξα.να σημειωσω οτι ειναι απο το νεαρο ζευγαρι που ο αρσενικος τωρα εκλεισε τους 10 μηνες.λοιπον τα 2 ηταν οπως βλεπουμε ενα αυγο κοτας που εχει γονιμοποιηθει (το χαρακτηριστικο κοκκινο σημαδακι ) αλλα μετα δεν αναπτυχθηκε ,ουτε επειξε .το αλλο ενα ηταν ασπορο αλλα ο κροκος ηταν πηχτος και σχηματισμενος ενω το ασπραδι (και εδω ειναι που παραξενευτηκα) ηταν σε ολο το υπολοιπο αυγο σαν ζελε.τι μπορει να σημαινουν αυτα; το κρυο στα ενσπορα (τα εχω εξω) ; το αλλο;

xXx
16-03-2010, 20:20
Γιατί ρε Μήτσο δεν βγάζεις καμιά φωτογραφία και μας τυραννάς? "fullyhappy"
Από ότι κατάλαβα το ένα ζευγάρι είχε 4 στα 5 οκ ενώ στο δεύτερο τα 3 από τα 4 ήταν άσπορα??
Από όσο καταλαβαίνω από την περιγραφή τα 2 από τα 3 που αναφέρεις με το σημαδάκι πρέπει να ''κρύωσαν'' αφού οι πρώτες 4-5 μέρες είναι οι πιο επικίνδυνες για τα αυγά στο θέμα μην ''κρυώσουν'' έχω την εντύπωση!Για το 3ο από τα 4 που περιγράφεις για το ασπράδι που ήταν σαν ζελέ, έχω την εντύπωση (αν το ζελέ-ασπράδι με τον κρόκο, ήταν σαν ''ένα'' υλικό και σκούρης απόχρωσης - μία μάζα σκούρα δηλαδή), ότι ήταν γονιμοποιημένο το αυγό απλά το έμβρυο είχε αναπτυχθεί σε ένα μικρό βαθμό και μετά από κάποια εικοσιτετράωρα για κάποιο λόγο απεβίωσε.

jk21
16-03-2010, 23:04
ΜΠΙΛΗ προσεχεις με τον καλυτερο τροπο ολους και μενα με ριχνεις "fullyhappy" και δεν εισαι ο μονος ;-)

ας παμε στο ζευγαρι που μας ενδιαφερει (το αλλο ειχε ενα σπορο ,που και πολλα να ηταν τα αιτια ειναι σχτικα γνωστα).το ζευγαρι αυτο λοιπον ειχε 3 με σπορο (οχι ενα ) απο τα οποια τα 2 μεινανε εντελως στο αρχικο σταδιο αν και ακολουθησανε την διαχειρηση ολων των υπολοιπων και των δυο ζευγαριων με μια μερα διαφορα (που δεν ηταν προβληματικη απο κρυο).το τεταρτο αυγο ηταν δυο σχηματισμενες ξεχωρες μαζες η μια μεσα στην αλλη (κροκος πηγμενος σε ασπραδι που καταλαμβανε ολο το αυγο σαν ζελε).αυτο ηταν ασπορο.περισσοτερο σαν εγκυκλοπαιδικη πληροφορηση το ρωτησα για μενα και για αλλους που θα διαβαζανε ,αν γωνριζε καποιος πιο εμπειρος..

* στο <<προβληματικο>> (μια χαρα ειναι ,εγω ειμαι ο προβληματικος που τα βαλα εξω να ζευγαρωσουν απο αρχες μαρτη ;-) ) ο μοναδικος νεοσσος μου ειπε να σας μεταφερω την πρωτη καλημερα του...ή μαλλον καληνυχτα του :star: .κατευθασε στον τρελοκοσμο σημερα πρωι -πρωι !!

στην επισυναπτομενη φωτο εχω το αυγο με το ζελε στα αριστερα ,ενα ασπορο αλλα φυσιολογικο στη μεση και δεξια το ενσπορο (δες καφε σημαδακι δεξια και πανω στον κροκο)

jk21
22-03-2010, 23:17
εδω και καποιες μερες (τριτη και τεταρτη ) ηρθανε στη ζωη τα νεα μου τιμπραντακια !! :biiiggrin: ενα στο ζευγαρι το πιο νεαρο και 3 στο αλλο ζευγαρι .ολα κυλανε ομαλα και συντομα θα εχουμε και φωτο ;-)

απο κει και περα στα υπολοιπα πουλακια μου εχω ενα ευχαριστο και ενα απλα οχι ευχαριστο: ο παππους 10+ χρονων αισιως εγινε για ακομη μια φορα μπαμπας με σκορ 3 στα 4 (και εχουμε και αυριο να περιμενουμε) .τον εχω σε συγγενικο σπιτι δανεικο για ζευγαρωμα στην περσινη του συζυγο που εχω χαρισει σε μια μικρουλα .το οχι και τοσο ευχαριστο ειναι οτι ο γκλοστερινος μου εχει σαλταρει για γυναικα ο καημενος ,αφου τον εχω χωρια απο το θηλυκο γκλοστερακι υστερα απο την κυστη που εμφανισε μετα την πτεροροια .ελπιζω του χρονου αν δεν ξαναεμφανισει και με καταλληλο ταιρι (με yellow φτερωμα ) να ..ξαναχαρει ο καημενος.και επειδη οι γυναικες της παρεας μας ισως να θεωρησουν φαλοκρατικο που και η γκλοστερινα δεν θα εχει ταιρι ,να διευκρινισω οτι συντομα θα ειναι σε φιλικα χερια για το σκοπο αυτο ;-)

καλες γεννες σε ολα τα πουλακια σας!

mgerom
23-03-2010, 07:47
Δημήτρη με το καλό στο κλαρί και καλά "ακούσματα".Τον παππού στο Γκίνες.!!!! Καλή συνέχεια.