PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Eν μέσω αναπαραγωγής

fadom1
11-03-2010, 11:25
Χθες γεννηθηκε το τεταρτο αβγο της δευτερης γέννας αλλα εδώ και δύο μέρες πρέπει να έχει απάξει κρύωμα.. σφυρίζει και ώρες ώρες κάπως έντονα..δε φαίνεται πολύ σοβαρό αλλά δεν είναι εύκολο να δείς συμπτόματα αυτή την περόδο.. η ερώτηση είναι..την αφήνω να συνεχίσει; τη σταματάω, την ξεχωρίζω και αρχίζω θεραπεία; προσπαθώ με βιταμίνες;(δινω από χθες) εχω δει πως τέτοια μικρά κρυολογ συνθως περνάνε χωρίς αντιβιοτικά.. αλλα θέλω και κάποιεσ ακόμη γνώμες γιατί δε μου αρωστένουν τέτοια εποχή ποτέ..

xXx
11-03-2010, 20:58
Τι εννοείς ''σφυρίζει και ώρες ώρες κάπως έντονα''?Γιατί είναι δύσκολο να δεις συμπτώματα τέτοια περίοδο??Μπορείς να πάρεις στο χέρι το πουλάκι και να του ρίξεις μια ματιά δεν θα του κάνεις κακό!Αν έχει πρόβλημα εννοείται πως δεν την αφήνεις να συνεχίσει, την σταματάς, την απομονώνεις και αναμένεις μέχρι το πουλί να γίνει καλά!Οι βιταμίνες τι να κάνουν στο πουλί αν είναι άρρωστο?Μπορεί να χει κάτι σοβαρό και να χρειάζεται χρήση αντιβίωσης.Δεν είναι θέμα εποχής είναι θέμα ότι το πουλί δεν είναι καλά και πρέπει κάτι να γίνει, αν σου δίνει δείγματα ότι κάτι δεν πάει καλά.

fadom1
11-03-2010, 21:10
δε λεω λογο ημερωμηνίας..αλλά γιατί είναι καθησμένη στη φωλιά.. ναι τν έπιασα σήμερα και έλεγχσα.. τίποτα εμφανές.. όταν σηκώνεται από τη φωλιά δε δείχνει σημάδια από κάτι.. απλά όταν κάθεται, ώρες ώρες την ακούω να σφυρίζει κάπως.. πάντως ούτε τη φωνή της την ακούω βραχνή όταν τσιουρίζει.. αν είχα προσέξει κάτι έντονο δε θα είχα ρωτήσει καν.. αυτό τυχαίνει και το παθένουν καποια καναρίνια μου κατα τη διάρκεια του χρόνου αλλά κρατάει μία δύο μέρες και περνά.. κτνίατρος μου είχε πει να μν βαζω αμέσως αντβίωση σε τέτοιες περιπτώσεις όταν δε βλέπω άλλα συμπτώματα και το έχω εφαρμώσει τα τελ 4-5 χρόνια με επτχεία..μουείχε πει πως αδνατίζει τ ανοσοπ τ με τ χρηση αντιβ κ πως συχνά είναικάτι παροδικό.. το θέμα είναι πως πρώτη φορά τυχαίνει αυτό σ θυλικό μ ενώ έχει αβγα..

mgerom
12-03-2010, 09:56
Πρέπει να δόσεις προσοχή και να μας περιγράψεις τί είναι αυτό που ακούς.Οχι αυτό που πιστεύεις εσύ, αλλά μια ακριβή (όσο είναι δυνατόν) περιγραφή του πράγματος που παρατηρείς, που ακούς, σε συνδιασμό με την όλη συμπεριφορά του πουλιού που βρίσκεις "περίεργη".Αυτό στο λέω για να έχεις περισσότερες γνώμες και απαντήσεις πιο στοχευμένες μιας και όλες οι κλώσες, κάνουν ένα είδος ελαφρού σφυρίγματος ώρες-ώρες. Αυτό είναι σήμα στο αρσενικό οτι θέλουν την προσοχή του, είτε για τάισμα είτε για φύλακα στην φωλιά για να βγούν για τα ...απαραίτητα.
Μια καλή περιγραφή ίσως ξεκαθαρίσει τα πράγματα.!

fadom1
12-03-2010, 11:33
Αυτό που ακούω είναι κάτι σαν ελαφρί σφύριγμα.. Το κάνει μόνο όταν είναι στη φωλιά.. Απλά υπαρχουν στιγμές που αυτό το ελαφρύ σφργμα να γίνεται λίγο πιο δυνατό.. Δεν έχω ακούσει να γίνεται φτερνισμα στο τελος..απλά σταματάει σιγά σιγά.. Υπάρχει περίπτωση να ζητά το αρσενικό τόσο επίμονα γιατί αυτό ασχολίται με τα σχεδόν 30 ημερών παιδιά τους; αν είναι αυτό οκ γιατί αύριο μεθαύριο θα βγουν από αυτό το κλυβί τα μικρά και θα μείνουν τα δυο τους.. Πάντως δεν είναι αυτός ο ήχος που κάνει και όσο την ταίζει ο αρσενικός..

mgerom
12-03-2010, 11:42
Η γνώμη μου είναι οτι ο ήχος απο ένα άρρωστο πουλί ΔΕΝ μπορεί να είναι επιλεκτικός.Να βγαίνει μόνον όταν είναι στην φωλιά. ;-)

fadom1
12-03-2010, 12:07
αυτό σκέφτηκα και εγώκαι γι' αυτό ρώτησα και εδώ.. απλά με ανησύχησε κάπως αυτό που άκουγα.. Έδωσα πολύ προσοχή το βράδυ μήπως ακούσω κάτ.. Μόλις έκλεισα το φως το έκανε για μερικά δευτερόλεπτα και τέλος..και έκατσ αρκετή ώρα μέσα στο σκοτάδι να την ακούσω.. αλά τίποτα.. μετά από αυτό χαλάρωσα αρκετά.. τεσπα θα την παρατηρώ συνεχώς και ανδω κάτι περίεργο θα φροντίσω να μην πάθειτίποτα το θυλικό που αν και πρωτάρα και αυτή και ο αρσενικό είναι ένα από τα καλύτερα ζευγάρια που είχα σ προς το ζευγάρωμά τους.. Θα ανεβάσω κα φωτο τα μικρά να τα δείτε.. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και την προσεκτική και ώριμη στάση σας